Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituția: Liceul Teoretic Miguel de Cervantes Saavedra


Învățător : Ou Andreea
Clasa: a III-a
Data: 08.02.2022
Aria curriculară: „Arte”
Disciplina de studiu: Educația muzicală
Subiectul: Forma monopartită în muzică
Tipul lecției: Lecție de predare-învățare

Subcompetențe curriculare Obiective operaționale Produsul Criterii de success


2.1 Distingerea auditivă a trăsăturilor O1-să intoneze corect exercițiile de P2. Interpretarea 3. Interpretez expresiv
specifice ale muzicii determinate de omogenizare a vocilor; cântecului cântecul: a) intonez corect
caracterul ei de marş, dans, cântec. O2-să interpreteze corect şi expresiv melodia; b) sincronzez
4.1 Redactarea unor eseuri cu privire la linia melodică a cântecului ,,Hora” interpretarea în ansamblu
mesajul şi imaginea muzical artistică a O3-să audieze piesa „Hora” executând (începutul, tempo,
lucrării mişcările corespunzătoare; sugerate de sfârșitul) ; b) rostesc clar
text; cuvintele; c) improvizez/
O4-să redacteze un eseu despre horă pe execut mișcări de dans
fundal de muzică. potrivite ritmului melodiei;
c) acompaniez melodia la
instrumente muzicale
pentru copii/ percuție
corporală etc

P3. Audiția 1. Respect regulile de


creației muzicale audiere.
2. Cunosc/recunosc titlul și
compozitorul.

Strategia didactică:
a) Metode și procedee: exercițiul, explicația, conversația, demonstrația
b) Metode si procedee de evaluare: observarea curentă, verificarea orală, aprecieri verbale.
Tipul evaluării: evaluare formativ intractivă, evaluare formativă punctuală.
Instrumente de evaluare: fișe autoevaluare
c) Mijloace didactice: calculator, videoproiector, boxe, instrumente muzicale.
d) Forme de organize: frontal, individual.

Bibliografie
1. Curriculum-ul național, Ministerul Educației R.M., 2010
2. METODOLOGIA PRIVIND EVALUAREA CRITERIALĂ PRIN DESCRIPTORI ÎN ÎNVĂȚĂMÂNTUL PRIMAR
3. Ghid de implementare a curriculumul-ului modernizat pentru treapta primară de învățământ
Demersul didactic

Momente Ob. Activitatea învățătorului și Strategia didactică Metode de


instrucționale elevului evaluare
Metode, Forme de Mijloace
procedee organizare didactice
Momentul Efectuarea exercițiilor de dicție Conversația
și respirație: Demonstrația Frontal
organizatoric
Trenul pleacă de la gară
Exercițiile de Observarea
Şi străbate-ntreaga ţară.
Tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu, tu încălzire a sistematică a
Tu,tu,tu,tu,tu,,tu,tu”. aparatului
O1 comportamentulu
(se încearcă o rostire clară, fono-
corectă şi cât mai repede) articulator i elevilor
Toba bate: bum, bum ,bum Exerciții de
Hai, copii, cu toţi la drum!
percuție
Exerciţii de cultură vocală: corporală
Intonarea sunetelor de înălţimi
și intensitate diferite (vocale și Tabla de
silabe)
Frontal scris
O1 Scriu pe tablă
expresia ,,Instrumente muzicale
și sunete frumoase”, cerându-le
elevilor să denumească
instrumentele cunoscute și
folosite în cadrul orei de
educație muzicală.

Reactualizarea O1 Comunic elevilor că, Explicația Frontal Proba practică


cunoştinţelor și împreună, vom repeta
deprinderilor
cântecul învățat dat
trecută,,Dacă vesel se
trăiește”
Activitate/discuție Prezint elevilor costume Exerciuțiul Frontal Videoproiecto
introductivă naționale și un videoclip în r
Calculator
care este prezentată o
Boxe
horă.
Discutăm pe baza
acestora:
 Cum se numeşte
dansul pe care îl
execută?
 Cine interpretează
hora pe care se
dansează?
Cu ce ocazii se
dansează hora?

Anunţarea temei şi a Astăzi la ora de muzică şi Conversația


obiectivelor mişcare veţi învăţa un Explicația Frontal
cântecel nou „Doina ”.
Este o melodie feerică,
la fel ca şi cea pe care aţi
urmărit-o în imaginile
filmate.
La sfârşitul orei va trebui
să cântaţi corect acest
cântec şi să executaţi
câţiva paşi de horă.
Consolidarea Audiem cântecul și Conversația Casetofon
cunostințelor la nivel analizăm numărul de   Exercițiul Frontal Boxe
reproductiv
O2 strofe, conținutul de idei. Individual Evaluarea orală
Cânt model prima strofă
iar elevii repetă prima
strofă de două ori.
Propun cântarea Exercițiul
individuală de către doi-
trei elevi;
Cânt model a doua strofă Frontal
O2 iar elevii repetă a doua
strofă de două ori.
Propun cântarea strofei Individual Evaluarea orală
individual de către doi
elevi.
Propun cântarea
O2 integrală a cântecului de Exercițiul
către toţi elevii de două-
trei ori.
Se reia cântecul în
procedee variate de Evaluarea orală
interpretare:
- în lanț, pe grupe de copii;
- mai tare mai încet; Pe grupe
Asigurarea retenției și O4 Propun elevilor să audiem Exercițiul Frontal Casetofon Probă practică
a transferului Piesa „Hora”. Analizăm Boxe
împreună piesa. Apoi elevii
execute câțiva pași de
dans.
Pauză dinamică: „Dacă vesel
Pauză Frontal
să trăieşti”
dinamică
Realizează eseul despre Horă. Individual Probă practică
Evaluare Vom face aprecieri generale şi Conversația Frontal Observarea
individuale asupra participării sistematică a
Aprecierea elevilor la lecţie, precum şi
Tema pentru acasă comportamentulu
asupra comportamentului lor
pe parcursul orei. i elevilor
Pentru acasă elevii au de Individual
finisat eseul

S-ar putea să vă placă și