Sunteți pe pagina 1din 57

c 


      
 
 
 1 .
/

0" "0
felisidad
2 3

/ 

4   0
sapato
Op Toate cuvintele au accent. Unele il au scris, altele 5 6
7
nu. Exemple: ‘ sa, rro, ma, bro, piz, librea. 
(8 4 
 
verguenza
- Toate cuvintele se divid in silabe, dar nu se separa la fel 9: ;7
. 
ca si in limba romana. 
<
! 
che

 ‘ ‘
     
‘‘ 
 99 ;7
. 
- Ultima silaba se numeste "aguda". Se accentueaza daca se 
;
 
chihote
termina in: "n" o "s" sau in cele 5 vocale: a, e, i, o, Genul substantivelor : Part. I
u. Exemple: can‘ , pa, com , ta, coli, lla, 7 
$  

    !!


co. 
" 
- Penultima silaba se numeste "grave" sau "llana". Se Persoana :& 
!0 !"  
acentueazaa daca se termina in consoanele care nu sunt "n"
Loc :( " !
 != 4
 
o "s". Exemple:piz, ‘cel, bol, bum, ‘sar,
Lucru :  !  !
- Antepenultima silaba se numeste "esdrújula". Mereu se
Idee :$ !  ! ( 
acentueaza. Exemple: esjula, ‘moda.
- Cuvintele cu mai mult de 3 silabe, sobresdrújulas, se 
accentuaeza mereu. Exemple: lamente, citamente.  /  !
$ 
 
 0  
- Pronumele  te, se, etc., pentru a se distinge de 
adjective. Masculine Feminine
- el chico la chica

, 
 , ‘yo, 
, ‘mo, nde, ‘
 do,  to, ‘
 t $ 
 0 
o, daca au valoare ‘ , ¿interogativa? sau
¡exclamativa! el jardín la universidad
- Adverbele lo si a cand inseamna todaa = ( " 
  
inca. ‘: Cuvintele compuse cu verbe. Exemplu:
sabelodo. el libro la revista
     
- ‘ Pentru a distruge diftongul si forma alta
silaba. Exemple: ma, a, Maa, ro‘o, el miedo la libertad
- Cand verbul este deja accentuat si se adauga un
0  $  
pronume. Exemple: este, case, tete.
- Monosilabele (fui, vio, dio, di,) nu se accentueaza, cu
exceptia cazului cand pot fi confundate cu alte Urmatorele substantive indica fiinte vii
cuvinte. Exemple:

 



 (afirmativ) (conditional) motanul pisica


 (verbul dar)  (prepozitie)  


 (verbul saber)  (reflexiv) cainele cateaua


 (pronomue)  (articol)
   
 

 (pronoure)  (posesiv) baiatul fata


 (planta)  (reflexiv)

 



bunicul bunica
   
1. La fel ca in limba romana, intr-un cuvant spaniol toate literele [Test] - Cum sunt aceste substantive?
se pronunta, cu exceptia lui "H" el gato
Exemplu: hora (ora) - se pronunta [
] el perro
  
  el chico

   
viahe el abuelo
a
  
    ‘

    
 ‘   
 

 
 
 

   !"  
maniana
[Test] - Cum sunt aceste substantive?
 ##

 $
  % #   la gata
&!'
!%(  
) $ la perra

   * 
liamargiamar  la chica
%    la abuela
+ )
  a
  
    ‘

    
 ‘   

( 

hente
, )
  "El" si "la" sunt articole hotarate. Pentru cei care stiu engleza,

(  ( 
hitano "the" in limba engleza
- .
/ el chico (baiatul)

00 
felises la chica (fata)
el perro (cainele) el programa -  

la gata (pisica) el mapa - 
el sistema -  

- Ce parere aveti despre ultima litera a acestor substantive? el poema - 
 
el día - 

el tema -  
‘

3
    
el clima - ‘
el idioma -  ! "
gato gata
perro perra el sofá - ‘ 

el planeta -  
chico chica
abuelo abuela
Multe substantive care se termina in -ma sunt masculine.
el telegrama -  
- Substantivele care se termina in -o sunt de obicei masculine. el programa -  

Substantivele care se termina in -a sunt de obicei feminine. el problema - 
Exista insa si exceptii, dar le veti invata curand. el sistema -  

- De multe ori, daca in romana cuvantul este la un gen, nu el poema - 
 
inseamna ca si in spaniola este la acelasi gen. el idioma -  ! "
Exemplu : el clima - ‘
el vestido (masc.) = imbracaminte (fem.) el tema -  
‘

el archivo (masc.) = arhiva (fem.) $    ‘
  ‘     #
   
la pluma (fem.) = stilou (neutru)  
   
 

Cand inveti un cuvant nou trebuie sa stii si articolul care-l Unele substantive care se termina in -a sunt exceptii si trebuie
insoteste. Sunt mai multe motive petru asta : memorate.
Pentru a sti genul substantivului, deoarece nu toate cuvintele el día - 

terminate in -o sunt masculine si cele terminate in -a sunt feminine. el mapa - 


Multe cuvinte se termnina in litere diferite de -o si -a el planeta -  
  
 
 el sofá - ‘ 

Substantivele masculine care se termina intr-o consoana adesea au


un corespondent feminin care se termina in -a - Cateva cuvinte care se termina in -o sunt feminine.
el profesor -  
 la mano -    

la profesora -    la radio -  


el doctor - ‘
 - Unele substantive au doua genuri, fiecare gen corespunde altui
la doctora - ‘ sens.
el frente -  
 !  "
el señor - 
 la frente - 

la señora -  
el guía -  
    
Unele substantive care se refera la o persoana au aceeasi forma la guía - ‘   
pentru masculin si feminin. Acestor cuvinte le indica genul,
articolul "el" sau "la" el policía -  

el estudiante - 
 
 la policía - 
la estudiante - 
 
el orden -  
el pianista -   
 la orden - 

la pianista -   
+ Recapitularea regulilor invatate in lectiile 1 si 2.
el artista -  
 - Substantivele se impart in masculine si feminine.
la artista -   - Majoritatea substantivelor care se termina in -o sunt masculine.
- Majoritatea substantivelor care se termina in -a sunt feminine.
Substantivele care se termina in -sión, -ción, -dad, -tad, -tud, - - Substantivele masculine care se termina intr-o consoana adesea
umbre; sunt feminine. au un corespondent feminin care se termina in -a.
la televisión - 
 - Unele substantive care se refera la o persoana au aceeasi forma
la decisión - ‘ pentru masculin si feminin. Acestor cuvinte le indica genul
la conversación - ‘   articolul "el" sau "la".
la habitación - ‘
     - Substantivele care se termina in -sión, -ción, -dad, -tad, -tud, -
la ciudad - 
 umbre; sunt feminine.
la universidad -
   - Multe substantive care se termina in -ma sunt masculine.
la dificultad - ‘
  - Cateva cuvinte care se termina in -o sunt feminine.
la libertad -   - Unele substantive au doua genuri, fiecare gen corespunde altui
la actitud - 
  sens.
la gratitud - ‘
  
la certidumbre - ‘
  Acum stiti majoritate regulilor care determina genul substantivelor.
la muchedumbre- 
    Mai sunt cateva lucruri de stiut, dar ele vor fi acoperite mai tarziu.
Nu uitati, ori de cate ori invatati un substantiv, invata-l complet cu
Unele substantive care se termina in -a sunt masculine articolul (el, la). Articolul definit este subiectul unei urmatoare
el problema -  lectii.
el telegrama -   ;
 

nvatati numerele 1-10 :
1. uno Daca un substantiv se termina intr-o consoana, formeaza pluralul
2. dos prin adaugarea lui -es.
3. tres el borrador:  

4. cuatro (borrador + es)
5. cinco
6. seis la universidad: 
  

7. siete (universidad + es)
8. ocho
9. nueve el profesor:    
10. diez (profesor + es)

Numarul "uno" schimba forma "uno" in "un" inainte unui la ciudad: 


 

substantiv masculin. (ciudad + es)
 
o carte Daca un substantiv se termina in -ión, adauga -es si pierde accentul
scris.
 el avión:  
 
un caine
la conversación: 
 


un om la sección: 
  

Numarul "uno" schimba forma "uno" in "una" inainte unui la televisión: 


 
substantiv feminin. $  $       ‘ %  %
    &


'   ‘
  ‘ ‘   
 ‘  
 ‘
un stilou
         
   &




Daca un substantiv se termina in -z, adauga -es si schimba z cu c.
o pisica el lápiz:  ! 


 
la voz: 
 
o fata
el tapiz:  
 
Cand numaram in general (unu, doi, trei ...) se foloseste "uno" dar
cand numaram cu caracter special (o pisica, un caine), se foloseste la actriz: 

 
"un" sau "una."
  Cand pluralul se refera la doua sau mai multe substantive de genuri
o carte diferite, se foloseste pluralul masculinului.
2 perros + 6 perras = 8 perros (nu perr
s)



un stilou 1 gato + 8 gatas = 9 gatos (nu gat


s)

  Cateva substantive sunt "substantive compuse", adica, sunt formate
unu, doi, ,trei prin combinarea a doua cuvinte in unu. (Exemple: abre + latas =

  
  abrelatas / deschide + conserve = deschizator de conserve). Aceste
Daca un substantiv se termina intr-o vocala, formeaza pluralul prin substantive compuse sunt mereu masculine si formeaza pluralul
adaugarea lui -s. prin schimbarea lui "el" in "los."
libro:   el abrelatas
(libro + s)  



pluma: 
el paraguas
(pluma + s)  



(chico:   + Sa revedem regulile pentru formarea pluralului substantivelor.


(chico + s) - Daca un substantiv se termina intr-o vocala, formeaza pluralul
prin adaugarea lui -s.
señora:  
- Daca un substantiv se termina intr-o consoana, formeaza pluralul
(señora + s) prin adaugarea lui -es.
- Daca un substantiv se termina in -z, adauga -es si schimba z cu c.
Si articolele definite (el, la) i-si schimba forma la plura. Vor deveni - Daca un substantiv se termina in -ión, adauga -es si pierde
"los" si "las." Articolul definit va fi explicat mai mult in accentul scris.
urmatoarea lectie. - Substantivele compuse sunt mereu masculine si formeaza pluralul
el libro:    prin schimbarea lui "el" in "los".

la pluma: 

c      

Diferenta dintre articolele definite si cele nedefinite poate fi
el chico:     observata in exemplul de mai jos :
Da-mi ciocolata Kiss.
la señora: 
  
Da-mi o ciocolata, te rog.
masculin plural
maginativa ca sunt mai multe ciocolate pe o farfurie.
Prima propozitie vorbeste de o anumita ciocolata (sau definita): 

Da-mi ciocolata Kiss. feminin plural
A doua propozitie vorbeste de oricare din acele ciocolate (sau
nedefinite): Aici sunt articolele definite si nedefinite, impreuna :
Da-mi o ciocolata, te rog. 
masculin singular
Diferenta dintre articolul definit si cel nedefinit este diferenta
dintre a vorbi despre o anumita ciocolata sau oricare dintre ele. 


ciocolata feminin singular


o ciocolata
 
n limba spaniola articolul definit are 4 forme, depinzand daca masculin plural
substantivul este la feminin sau masculin, la plural sau singular.

 


motanul feminin plural

 
 Fiecare din ele are un sens diferit :
motanii (sau pisicile in general) 

motanul




pisica  

motanii (sau pisicile in general)




pisicile (femelele) 



$  $
 
  ‘
     ! 
 "   pisica
      
 ‘

    
 &
(  %   %     

    





        ‘& pisicile (femelele)

Cele patru forme ale articolului definit sunt : 



 un motan
masculin singular
 


niste motani (sau in general niste pisici)
feminin singular




 o pisica
masculin plural





niste pisici (dar numai femele)
feminin plural
Un si una poate insemna de asemenea si numeralul "unu" sau
n spaniol articolul nedefinit are 4 forme, depinzand daca "una".
substantivul este la feminin sau masculin, la plural sau singular   

 o masina
un motan




 
 un anotimp
niste motani (sau in general niste pisici)

 




un scaun
o pisica 
 "#
$"
Verbul "hay" se foloseste atat pentru singular cat si pentru plural,



are intelesu de :
niste pisici (dar numai femele) exista, se afla, sunt
$  )

  
 
  ‘
      ! 

 "         


 ‘

    Exemple :

 & (  %
   %     

  #
$    
  

  

        ‘& Sunt multe carti in biblioteca.

Cele patru forme ale articolului nedefinit sunt : #


$  



 Este (se afla) o carte pe masa.
masculin singular
Mai multe exemple :

#
$ 
  


feminin singular Exista (sunt) doua bai in casa mea.

 #
$  
 
Sunt 7 oceane in lume.

 

#
$ $



 tu
Este o carte si un stilou pe masa.     





Dumneavoastra
Exemple cu verbul "hay" in interogatie :
%#
$ &  
Este un hotel in centru? voi - familiar

%#
$
    
'& Forma vosotros este folosita numai in Spania, in America Latina
Exista (este) vreo carte pe aici? "ustedes" este folosit in ambele situatii: de politete si familial
Cand vorbesti cu un grup de copii
Mai multe exemple : (in Spania):  
%#
$   
 
 
&
Sunt multi studenti in clasa? Cand vorbesti cu un grup de copii
(in America Latina):  
%#
$ 
 
 
&
Sunt patru scaune in camera? Cand vorbesti cu un grup de straini
(in Spania):  
%#
$
 
 &
Este o fata sau doua? Cand vorbesti cu un grup de straini
(in America Latina):  
Forma verbului "hay" poate fi folosita pentru a raspunde la $  
      
 *
   
intrebari.   
&
%#
$ &  
E vreun hotel in centru? Noi (masculin sau genuri combinate)
 

((
$ noi (numai feminin)
Da. Da este.
Aceiasi idee si pentru persoana a treia plural
%#
$
    
'& 
Sunt ceva carti pe aici? ei (masculin sau genuri combinate)

;;
$ 

Nu. Nu sunt. ele (numai feminin)
 

Cuvintele eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele, sunt pronume. Mai jos este La fel si pentru vosotros:
lista pronumelor personale in limba spaniola:  
$ voi familiar (masculin sau genuri combinate)
Eu
 

 voi familiar (numai feminin)
Tu Cand se vorbeste cu un grup, se foloseste persoana a doua plural:

    
Dumneata, Dumneavoastra (singular)   
 


El Cand se vorbeste despre un grup, se foloseste persoana a treia
plural:


Ea  


 
Noi + Recapitulare
(  

  $ - Eu
Voi  - Tu (familiar)
 - El
  
- Ea
Dumneavoastra (plural)   - Tu, Dumneata (formal)


  
Ei Noi (masculin sau genuri combinate)
 
- Noi (feminin)

  - Voi (masculin sau genuri combinate)
Ele  
- Voi (feminin)
-----------------------  - Ei (masculin sau genuri combinate)
    
- Ele (feminin)
Dumneata
  - Dumneavoastra (formal in Spania, formal si familiar in vorbiti mancati traiti
America Latina)
) 


Priviti la forma "yo".
Toate verbele spaniole sunt "regulate" sau "neregulate". n aceasta
$

lectie ne vom uita la trei verbe complet regulate :
$ 


 (a vorbi)
$ 
 (a manca)
   (a trai)
Daca subiectul este "Eu" (yo), conjugare se face eliminand
ultimele doua litere si adaugand -o.
Observati ultimele doua litere ale fiecarui verb.
yo hablo +


,-
.
habl
 (a vorbi)
yo como + ,- .
com (a manca)
yo vivo +   ,- .
viv  (a trai)
Priviti forma "usted".
Sunt trei categorii de verbe :
 


verbele -ar, De conjugarea  (precum hablar)
  
verbele -er, De conjugarea a -a (precum comer)
  
verbele -ir, De conjugarea a -a (precum vivir)
Daca subiectul este "Dumneata" (usted), conjugare se face
Toate cele trei categorii sunt la infinitiv. nfinitivul este baza
eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. Daca verbul
verbelor, echivalentul in romana: a vorbi, a manca, a trai, etc. n
se termina in -ar, adaugati -a, daca verbul se termina in -er sau -ir,
spaniola toate verbele la infinitiv se termina in -ar, -er, sau -ir.
adaugati -e.


usted habla +


,
-

.
hablar (a vorbi)
usted come + ,- .
usted vive +   ,- .

comer (a manca)
Priviti forma nosotros/as.
  *


 
 
  *
  
vivir (a trai)
  *
  
Cand se vorbeste cu un grup, se foloseste persoana a doua plural:
Daca subiectul este "Noi" (nosotros/as), Conjugarea se face
  
eliminand ultimele doua litere si adaugand -amos, -emos, sau -
  
imos. Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim:
 

verbele in -ar adauga -amos, verbele in -er adauga -emos, verbele
in -ir adauga -imos.
Cand se vorbeste despre un grup, se foloseste persoana a treia
nosotros/as hablamos
plural:
+


,
 -

 .
 
nosotros/as comemos


+ , -  .
Amintiti-va ce inseamna a conjuga verbele :
nosotros/as vivimos


+   ,  -   .
Eu vorbesc
Observati forma "ustedes".
Tu vorbesti
  


El verbeste
   
Ea vorbeste
   
Noi vorbim
Voi vorbiti
Daca subiectul este "Dumneavoastra" (ustedes), conjugare se face
Ei vorbesc
eliminand ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. Daca
Ele vorbesc
verbul se termina in -ar, adaugati -an, daca verbul se termina in -er
sau -ir, adaugati -en.
n ceasta lectie vom invata sa conjugam modelele noastre de verbe
ustedes hablan
pentru persoana  si a -a (formal) singular si plural.
+


,
-

.

$
 $  $  ustedes comen
Eu vorbesc Eu mananc Eu traiesc + ,- .

 

      ustedes viven
Dumneata vorbesti Dumneata mananci Dumneata traiesti +   ,- .

  *
   *
   *
 Timpul prezent (indicativ) in spaniola inseamna :


     /
   
Noi vorbim Noi mancam Noi traim Eu vorbesc engleza.

  

         / 

Dumneavoastra Dumneavoastra Dumneavoastra Eu mananc paine.
 
/ 

 tu mananci
Eu traiesc in Romania.
 
Este indicat sa repetati regulile de conjugare, citind cu atentie inca el mananca
o data exemplele de mai jos :

 

 
  ea mananca



+
 . +


.   *
 
  +

. voi mancati
hablo como
vivo   
habla come
vive ei mananca
hablamos comemos
vivimos
hablan comen

 
) 


ele mananca
Retineti, toate verbele spaniole sunt ori "regulate" ori "neregulate".
)  
n aceasta lectie vom continua cu cele trei modele de verbe, care
 
sunt complet regulate :
tu traiesti



a vorbi
 
el traieste

a manca

 
ea traieste
  
a trai
  *
 
voi traiti
De asemenea, retineti, sunt trei categorii de verbe:

 (precum hablar)
  
 (precum comer)
ei traiesc
  (precum vivir)

 
Aducetiva aminte, atunci cand conjugati un verb, modificati
ele traiesc
infinitivul in functie de subiectul propozitiei.
a vorbi
Priviti modelul pentru forma "Tu".



Eu vorbesc
  
Tu vorbesti
 
El verbeste
Ea vorbeste
Daca subiectul este "Tu" (tú), conjugare se face eliminand ultimele
Noi vorbim
doua litere si adaugand -as sau -es. Daca verbul se termina in -ar,
Voi vorbiti
adaugati -as, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -es.
Ei vorbesc
tú hablas +


,
-

.
Ele vorbesc
tú comes + , -  .
tú vives +   , -  .
n aceasta lectie vom invata sa conjugam verbele regulate pentru
urmatoarele forme: Tu, El, Ea, Voi, Ei, Ele.
Priviti modelul pentru forma "El".



#


 



 
tu vorbesti
Daca subiectul este "el" (él), conjugare se face eliminand ultimele



doua litere si adaugand -a sau -e. Daca verbul se termina in -ar,


el vorbeste
adaugati -a, daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -e.
él habla +


,
-

.




él come + ,- .


ea vorbeste
él vive +   ,- .
  *

!
Priviti modelul pentru forma "Ea".
voi vorbiti
ella habla
ella come
 


ella vive
ei vorbesc
Daca subiectul este "ea" (ella), conjugare se face exact ca la "El"




(él), eliminand ultimele doua litere si adaugand -a sau -e. Daca
ele vorbesc
verbul se termina in -ar, adaugati -a, daca verbul se termina in -er
0
sau -ir, adaugati -e.
ella habla +


,
-

. ) 


ella come + ,- . ata lista completa a pronumelui personal : Verbe regulate :
ella vive +   ,- .
$ 
 (‘
 
   ‘  ‘ +
   
, (  
 

    ‘   

 !
  
 ‘
 "
yo nosotros/as
Priviti modelul pentru forma vosotros/as. tú vosotros/as
  *

!  usted ustedes
  *
   él ellos
  *
  ella ellas

Daca subiectul este "Voi" (vosotros/as), Conjugarea se face


Pentru a conjuga verbele -ar (verbe de conjugarea ), eliminati
eliminand ultimele doua litere si adaugand -áis, -éis sau -ís.
sfarsitul si adaugati :
Observati ca sfarsitul infinitivului determina ce folosim: verbele in
-o
-ar adauga -áis, verbele in -er adauga -éis, verbele in -ir adauga -ís.
-as
votros/as habláis +


,! -
! .
-a
vosotros/as coméis + , -  .
-amos
vosotros/as vivís +   , -  .
-áis
$ 
 -       
  
-an

   a  & . (‘ /  
      

       &
Pentru a conjuga verbele -er (verbe de conjugarea ), eliminati
sfarsitul si adaugati :
Priviti modelul pentru forma ellos.
-o
 


-es
  
-e
  
-emos
-éis
Daca subiectul este "ei" (ellos), conjugare se face eliminand
-en
ultimele doua litere si adaugand -an sau -en. Daca verbul se
termina in -ar, adaugati -an, daca verbul se termina in -er sau -ir,
Pentru a conjuga verbele -ir (verbe de conjugarea ), eliminati
adaugati -en.
sfarsitul si adaugati :
ellos hablan +


,
-

.
-o
ellos comen + ,- .
-es
ellos viven +   ,- .
-e
-imos
Priviti modelul pentru forma ellas.
-ís




-en

 

 
Memorati conjugarea celor trei tipuri de verbe :



Daca subiectul este "ele" (ellas), conjugare se face in acelasi mod

ca si pentru forma masculina, eliminand ultimele doua litere si
  
adaugand -an sau -en. Daca verbul se termina in -ar, adaugati -an,
daca verbul se termina in -er sau -ir, adaugati -en.
yo 

ellas hablan +


,
-

.
tú 


ellas comen + ,- .
él, ella, Ud. 


ellas viven +   ,- .


nosotros/as 


$ 
 (‘
 
   ‘  ‘ +
   

vosotros/as 
!
 ,     ‘   

 !
  

ellos, ellas, Uds. 


‘ 
  "&
. ‘  
       

 
yo 
   !   ‘"  ‘ 
&
tú 
él, ella, Ud. 
Pentru a reusi in invatarea limbii spaniole, trebuie sa invatati
nosotros/as 
verbele. Cel mai bun mod este prin repetarea conjugarilor si
vosotros/as 
exersarea lor cu alte verbe asemanatoare: nadar (a inota), esconder
ellos, ellas, Uds. 
(a ascunde), escribir (a scrie).
yo  


tú  
él, ella, Ud.  


+
 . +


.   +

. nosotros/as   
vosotros/as  
hablo como vivo ellos, ellas, Uds.  
hablas comes vives $  0 

   ‘   
   1& 
habla come vive     
    1 &

hablamos comemos vivimos n Spaniola pronumele personal nu este cerut mereu, asta deoarece
habláis coméis vivís sfarsitul verbului poate indica cine executa actiunea.
hablan comen viven
#
 
 ("Yo" nu este necesar.)
Eu vorbesc spaniola. 

  
  

0 
 ("Nosotros" nu este necesar.) a dansa a studia a intreba
Noi mancam carne.
)  31  ("Tú" nu este necesar.) 
 
 


Tu traiesti in Mexic. a cauta a semna a pregati

Pronumele este adesea folosit pentru clarificare. De exemplu,


 


  

forma verbului habla este ambigua. a merge pe jos a castiga a se intoarce
Ud. habla
él habla






ella habla a canta a cheltui a saluta
Pronumele este adesea folosit pentru a accentua ideea.


2
habla español y $ hablo rumano.  
 


a atinge, a canta la un
2
vorbeste spaniola si  vorbesc romana. a gati a vorbi
instrument
Alt exemplu cu folosirea subiectului pentru intarire.
/ como pan y  comes arroz. 
 

 

Nu exista ambiguitate, dar pronumele intareste contraxtul. a cumpara a spala a lua, a bea
2 mananc paine si  mananci orez.
 
 
 

4

Este posibil sa folositi doua verbe intr-o propozitie. n acest caz, a raspunde a sosi a munci
primul verb este conjugat iar al doilea ramane la infinitiv.
;  

 c  4
 
 
4

Trebuie sa vorbesc cu Alfredo. a lasa a purta, a duce a calatori
(necesitar, hablar)
 
 

  

Necesito + hablar + con Alfredo. a dori a trimite, a ordona a vizita
Alt exemplu cu doua verbe folosite impreuna:
3 
  2 

  

 

a invata (pe
Vrei sa traiesti in Spania. a privi
cineva)
(desear, vivir)

Deseas + vivir + en España.



   

$ a invata a crede a poseda

exista, se afla, sunt   


 
  a bea a trebui a promite


+
 . +


.   +

.
   
hablo como vivo a manca a ascunde a rupe, a strica
hablas comes vives
habla come vive
  
hablamos comemos vivimos a intelege a citi a se teme
habláis coméis vivís
hablan comen viven   
a alerga a baga in a vinde
ata o lista cu unele din cele mai comune verbe regulate :  
)


       
a deschide a descoperi a permite

' 
 
+.   

a inchiria a intra (in) a avea nevoie

        
a admite a discuta a primi


 
  

a iubi a trimite a uita

 
     
a insoti la a scrie a urca


   
 


a merge pe jos a asculta a plati
  1     
a acoperi a exista a suferi

$
  
 


a ajuta a spera, a astepta a practica
       

chica 

a decide a omite a uni  chico 


    
     
chicas 

a descrie a imparti a trai  chicos 

c4  
 + Recapitulare :
De cele mai multe ori adjectivele sunt folosite pentru a descrie un - Adjectivele care se termina in -o au patru forme: alto, alta, altos,
substantiv, de exemplu, un adjectiv poate descrie culoarea unui altas
obiect. - Adjectivele care se termina in -e au doua forme: inteligente,
stiloul albastru inteligentes
stiloul rosu - Majoritatea adjectivelor care se termina intr-o consoana au doua
forme: popular, populares (formeaza pluralul adaugand -es)
n spaniola, majoritate adjectivelor isi schimba forma in functie de c4  

genul si numarul substantivului. Multe adjective de nationalitate se termina in -o. Aceste adjective
el chico
 urmeaza aceleasi reguli ca si alte adjective teminate in -o. Adica,
baiatul inalt au patru forme.
los chicos
 el muchacho mexicano
baietii inalti la muchacha mexicana
la chica

los muchachos mexicanos
fata inalta las muchachas mexicanas
las chicas


fetele inalte De asemenea, multe adjective de nationalitate se termina intr-o
consoana. Aceste adjective nu urmeaza aceleasi reguli ca si alte
Multe adjective se termina in -o. Aceste adjective au 4 forme, cate adjective teminate intr-o consoana. Acestea au o forma feminina
una pentru masculin si feminin, pentru singular si plural. terminata in -a.
Urmatorul adjectiv inseamna "inalt": el muchacho español

 la muchacha española




  los muchachos españoles


las muchachas españolas
Retineti, forma adjectivului depinde de genul si numarul Exista o alta grupa de adjective care nu urmeaza regulile normale.
substantivului. Adjectivele terminate in -or, -án, -ón, sau -ín deasemenea au o
 4 forma feminina distincta.
carte rosie el chico hablador
la chica habladora

4

stilou rosu los chicos habladores


las chicas habladoras
  4
carti rosii el hombre trabajador
la mujer trabajadora

4

stilouri rosii los hombres trabajadores
las mujeres trabajadoras
Observati sfarsitul fiecarui adjectiv de mai jos : $  (+‘    %#%

 
libr roj   &
plum
roj

libr roj Adjectivele care sunt descriptive, de obicei urmeaza dupa


plum
roj
substantivul pe care-l descriu.
el chico alto
De asemenea, si adjectivele care se termina in -e schimba forma la chica alta
pentru singular si plural. Pentru plural adauga -s. los libros pequeños
la chica   las plumas rojas
las chicas  
Adjectives de cantitate aproape mereu stau inaintea substantivului.
Majoritatea adjectivelor care se termina in -e pastreaza aceeasi Astfel de adjective spun cat de mult sau cat de multi.
forma si pentru masculin si pentru feminin. pocos libros

chica   mucha energía
 chico   mucho trabajo
pocas casas

chicas  
 chicos   Cateodata, un adjectiv descriptiv poate precede substantivul. Daca
adjectivul este descriptiv, dar vorbeste de o calitate inerenta si
Similar, cele mai multe adjective care se termina intr-o consoana naturala, adjectivul sta inaintea substantivului.
schimba forma pentru singular si plural, dar nu si pentru masculin 


 
sau feminin. Pentru forma de plural adauga -es. zapada alba (zapada este inerent alba)
 
  
piscurile inalte (piscurile sunt inerent inalte)   
Duminica
Sa recapitulam ultimele doua lectii :
Adjectivele care se termina in -o au patru forme Observati ca zilele saptamanii nu incep cu litera mare
alto lunes
alta martes
altos miércoles
altas jueves
viernes
Adjectivele de nationalitate care se termina in -o nu sunt diferite sábado
fata de alte adjective terminate in -o, au de asemenea 4 forme domingo
guatemalteco
guatemalteca Toate zilele saptamanii sunt de gen masculin.
guatemaltecos el lunes
guatemaltecas el martes
el miércoles
Adjectivele terminate in -e au doua forme el jueves
inteligente el viernes
inteligentes el sábado
el domingo
Majoritatea adjectivelor terminate intr-o consoana au doua forme
popular Exemple de propozitii in care se folosesc zilele saptamanii :
populares ;

4 
Nu lucrez luni
Adjectivele de nationalitate terminate intr-o consoana au patru
forme ;

4 
 
español Nu lucrez in zilele de marti.
española
españoles 6  
   
españolas Am clasa (ora) miercuri.

Adjectivele care se termina in -or, -án, -ón, sau -ín au patru forme #
$ 
 
  
hablador Sunt multe lucruri in zilele de vineri.
habladora
habladores Zilele saptamanii care se termina in -s nu schimba forma pentru
habladoras plural. Numai articolul.
el lunes
Adjectivele care sunt descriptive, de obicei urmeaza dupa los lunes
substantivul pe care-l descriu.
casa blanca el martes
chica alta los martes

Daca adjectivul este descriptiv, dar vorbeste de o calitate inerenta el miércoles


si naturala, adjectivul sta inaintea substantivului los miércoles
la blanca nieve
los altos picos el jueves
los jueves
Adjectives de cantitate aproape mereu stau inaintea substantivului.
pocos libros el viernes
muchos libros los viernes
5 


 
n limba spaniola zilele saptamanii se numesc : el sábado
 los sábados
Luni
el domingo

 los domingos
Marti
Pentru a exprima ziua, se foloseste verbul ser = a fi. Curand veti
   invata mai mult despre acest verb.
Miercuri %7
 $&
Ce zi este azi?
4
Joi #$  
Azi e luni.
 
Vineri 3


 
 
Maine e marti.
!

Sambata
Observati ca urmtoarele actiuni nu au loc in prezent, mai degraba Pentru a adresa o conditie, se foloseste estar. Estar este un verb
in viitorul apropiat. n spaniola, ca si in limba romana, indicativul neregulat. El nu urmeaza regulile standard de conjugare pentru
prezent este uneori folosit pentru a exprima viitorul apropiat. verbele regulate -ar. De aceea trebuie memorat.
(
    estoy
esim luni. estás
está
3


    estamos
Maine e duminica. estáis
---------------------- están
(
   
Vom iesi luni Pentru a adresa o calitate esentiala, se foloseste ser. Ser de
asemenea este un verb neregulat si trebuie memorat.
3


    
Maine va fi dumini
soy
( 2 

 eres
Carti intregi au fost scrise despre cele doua importante verbe es
spaniole: ser si estar, care inseamna a fi. Acesta va fi subiectul somos
pentru cateva din urmatoarele noastre lectii. Curand veti intelege sois
foarte bine folosirea acestor doua verbe. son
Ser si estar inseamna "a fi". ata in romana conjugarea completa:

 Daca vorbiti despre  este ceva (o calitate generala), folositi ser;


daca vorbiti despre  este ceva (o conditie care poate fi usor
Eu sunt schimbata), folositi estar.
Tu esti Ce fel este ea?
El /ea este Ea este tacuta.
Noi suntem Se foloseste ser:
Voi sunteti 2
 



Ei /ele sunt
Cum este ea acuma?
Observati ca aceste doua propozitii pot avea sensuri diferite in Este tacuta. Acuma tace.
romana. Folositi estar:
3
  2
 !



(nsemnand ca nu e copt.)
+ Sa recapitulam cele doua verbe importante,  si  
 :
3
 
(nsemnand ca are culoarea verde.) +
 .  
+
 .

n primul caz, exemplu nostru vorbeste de  


marului. Marul soy estoy
este verde fiindca inca nu este copt. Dar daca conditia marului se eres estás
schimba, adica, cand este copt, nu va mai fi verde. es está
n al doilea caz, exemplul nostru vorbeste de 

 
 somos estamos
 

a marului. Marul are culoarea verde. Acesta ramanand sois estáis
verde si dupa ce se va coace. son están
( 2 


n romana, verbul "a fi" poate fi folosit pentru a spune  este
n lectia precedenta a-ti invatat diferenta fundamentala dintre ser si
ceva (conditia) si este (esenta).
estar. n ractica, ser si estar nu sunt mereu folosite cu adjective, nu
0este marul?
este usor pentru cei care nu sunt nativi vorbitori de limba spaniola
Este necopt.
De aceea este extrem de folositor sa invatati unele reguli concrete
pentru a decide cand este folosit ser si cand estar. Aceasta lectie
0culoare are marul?
examineaza cateva folosiri obisnuite ale verbului ser.
Este verde.
Ser este folosit pentru a exprima ora, ziua si data.
n spaniola, se foloseste un verb diferit pentru a exprima "a fi",
¿Qué hora  ?
depinzand daca vorbitorul incearca sa adresezea o conditie sau o
Ce ora este?
calitate esentiala.
8

9

 !
( las tres.
Marul este verde. (necopt) (conditie)
E ora trei.
8

9

 
¿Qué día  hoy?
Marul este verde. (esenta)
Ce zi este azi?
Observati cum adjectivul "verde" i-si schimba intelesul, depinzand
Hoy  lunes.
daca este folosit ser sau estar.
Azi e luni.
8

9

 !
(conditie: necopt)
¿Qué fecha  hoy?
Ce data e azi?
8

9

 
(caracteristica esentiala: culoarea verde)
2 el cinco de mayo. La fiesta  en el club Fantástico.
E cinci Mai. Petrecerea este in clubul Fantastic.

Ser este folosit pentru a exprima locul de origine. Ser este folosit cu adjective pentru a exprima calitati inerente sau
¿De dónde  tú? esentiale.
De unde esti tu? Miguel  un hombre sincero.
Miguel este un om sincer.
($ de Colombia.
Sunt din Columbia. También  guapo.
De asemenea, este frumos.
Ser este folosit pentru a exprima o ocupatie.
¿Cuál  tu trabajo? + Sa recapitulam cand ser este folosit :
Cu ce te ocupi? pentru a exprima ora, ziua si data
locul de origine
($ entrenador ocupatia
Sunt antrenor. nationalitatea
religia sau apartenenta politica
Ser este folosit pentru a exprima nationalitatea pentru a exprima materialul de constructie
¿2 ella puertorriqueña? posesia
Este ea Puerto Ricana? pentru a exprima relatia de rudenie dintre o persoana si alta
este folosit cu expresii sigure, impersonale
No,  guatemalteca. pentru a spune unde un eveniment are loc
Nu, este din Guatemala. pentru a exprima calitati inerente sau esentiale

Ser este folosit pentru a exprima religia sau apartenenta politica. ( 2 


¿( los García bautistas? n ultimele doua lectii ati invatat diferentele fundamentale dintre
Sunt Garcienii baptisti? ser si estar - esenta sau conditie si unele din cele mai obisnuite
folosiri ale verbului ser. n aceasta lectie vom examina verbul
No,  católicos. estar.
Nu, sunt catolici.
Estar este folosit pentru a exprima locatia geografica sau fizica.
¿2 el gobierno socialista? ¿Dónde  ! ?
Este guvernul socialist? Unde esti?

No,  comunista. 2 $ en el cuarto.


Nu, este comunist. Sunt in camera.

Ser este folosit pentru a exprima din ce material e facut. ¿Dónde  ! México?
¿De qué material  la mesa? Unde este Mexic?
Din ce material este masa?
Chile  ! en América del Sur.
2 de madera. Chile e in America de Sud.
E din lemn. $  ' ‘  ‘  
   ‘     
 



    ‘ & !/     
Ser este folosit pentru a exprima posesia. ‘ &"
¿De quién  la pluma?
Al cui este stiloul? Estar este folosit cu adjective pentru a exprima o stare sau o
conditie.
2 de Emilio. ¿Cómo  ! la sopa?
E al lui Emilio. Cum e supa?

Ser este folosit pentru a exprima relatia de rudenie dintre o La sopa  ! fría.
persoana si alta. Supa e rece.
¿Quién  Rogelio?
Cine este Roger? ¿Cómo  ! tú?
Cum esti? Cum te simti?
2 el esposo de Marta.
E sotul lui Marta. 2 $ muy bien, gracias.
Sunt foarte bine, multumesc.
Ser este folosit cu expresii sigure, impersonale.
2 importante practicar cada día. Estar este folosit cu multe expresii idiomatice. Aici sunt doar
Este important sa practici in fiecare zi. cateva.
 


2 necesario hablar mucho. a fi de acord
E necesar sa vorbesti mult.
 
 
Ser este folosit pentru a spune unde un eveniment are loc. a sta in picioare
La película  en el cine.
Filmul este la cinema.  

 
a fi pe drum
Pentru a spune unde un eveniment are loc, se foloseste ser
 

 ;


a fi cu capul in nori Deja ati invatat cum sa faceti afirmatii simple.
Ella habla inglés.
Estar este folosit cu timpul progresiv. Veti invata mai tarziu mai Él es profesor.
multe despre aceasta. Va prezint doua exemple deoarece este o
importanta folosire a verbului estar. Pentru a face o propozitie negativa, puneti cuvantul "no" inaintea
¿Qué  ! comiendo? verbului.
Ce maninci? (acum, in momentul de fata) Ella 

inglés.
Él  profesor.
2 $ comiendo arroz y frijoles.
Mananc orez si fasole. (acum, in momentul de fata) Cand raspunsul la o propozitie este negativ, cuvantul "no" apare de
doua ori, ca si in romana.
+ Sa recapitulam folosirea verbului estar : ¿Habla Ud. español?
locatie geografica sau fizica No, no hablo español.
stare sau conditie
multe expresii diomatice ¿ Está Gerardo en la clase?
timpul progresiv No, Gerardo no está en la clase.

( 2 

) Studiati, invatati, urmatoarea lista de cuvinte afirmative si
n ultimele trei lectii ati invatat diferentele fundamentale dintre ser antonimul lor :
si estar - esenta sau conditie - si cele mai obisnnuite situatii in care
  (ceva)
se folosesc fiecare. Aceasta lectie prezinta cele doua verbe "fata-n 

(nimic)
fata", cu deosebiri si contraste.

   (cineva)
Cand verbul "a fi" este urmat de un substantiv, verbul ser este 
  (nimeni)
mereu folosit. n acest caz, ar putea fi de ajutor sa ganditi verbul ca
fiind un echivalent al semnului "egal", precum a=b. Acest tip de
 +
 
. (vreun, vreuna, vreunii, vreunele)
propozitie mereu se refera la caracteristici esentiale.   +
 
. (niciunul, niciuna, niciunii, niciunele)
on este doctor.
on = doctor.  (mereu)

(niciodata) 4
! (niciodata, vreodata)
Juan  médico.

  (de asemenea)
Cand verbul "a fi" este urmat de un adjectiv, verbul folosit depinde 
  (nici, nici nu)
de sens. Cand ne referim la o caracteristica esentiala, se foloseste
ser. Cand ne referim la o stare sau conditie, se foloseste estar  (sau . . . sau)
8
 
 ! 
   (nici . . . nici)
Supa este rece.
Cuvintele negative pot fi folosite singure, precedand verbul.
8 
   
  ;
  habla.
Elefantii sunt mari. Él 
come.
$ 
      ‘‘ 
 %/    Alfredo 
  baila.
‘ %& (‘     ‘ ‘  ‘  ‘ 
 ‘
  
   ‘  Cuvintele negative pot de asemenea fi folosite cu "no".
; habla 
 
Cand verbul "a fi" este urmat de un adjectiv, verbul poate schimba Él  come 

sensul adjectivului. Alfredo  baila 
 
2   !
 
Profesorul este plictisit. Cateodata, pot fi intalnite trei cuvinte negative in aceeasi
propozitie.
2   
  ; compro 



Profesorul este plictisitor. Él  compra 


 

Faceti distinctie intre origine, locatie si "a avea loc". Pentru a Foarte rar, pot fi intalnite chiar patru cuvinte negative.
descrie originea, sau unde ceva este format, se foloseste ser. Pentru Yo  veo 
a 
 
 
a descrie locatia sau unde ceva se afla in momentul de fata, se 


foloseste estar. Pentru a spune unde un eveniment are loc, se Maria nu are nevoie de nimic.
foloseste ser. ; Maria nu are nevoie de nimic.
Susana  de España.
Susana  ! en Venezuela. (
 
El libro  en la casa de Susana María no necesita nada.
;6 María no necesita algo.
+ Sa recapitulam :
Cand un substantiv urmeaza dupa verb, se foloseste ser Alguno si ninguno pierd -o inaintea unui substantiv singular
Cand un adjectiv urmeaza verbul, decidem intre "esenta" si masculin.
"conditie" ¿Tienes algún libro?
Pentru a spune originea, unde ceva este format, se foloseste ser No, no tengo ningún libro.
Pentru a spune unde ceva se afla in momentul de fata, se folosesta
estar Ninguno(-a) este in general folosit cu forma de singular.
¿Tienes algunas revistas?
No, no tengo ninguna. ¿De dónde? inseamna "De unde?"
%3: 
&
¿Tienes algunos libros? De unde e Gerardo?
No, no tengo ninguno.
¿Cómo? inseamna "Cum?"
Pluralul lui ninguno(-a) este folosit numai cand substantivul este %0: !
 
&
numai la plural. Cum este filmul?
No hay ningunas tijeras en la caja.
Nu sunt foarfece in cutie. ¿Cuál? si ¿Cuáles? inseamna "Care?" si "Care? (pentru plural)"


+
 . %0! &
n Spaniola sunt mai multe moduri de a pune o intrebare. Observati Care este numele tau?
ca o propozitie interogativa incepe cu semnul intrebarii scris
invers. %0!     
  &
¿María habla español? Care sunt cartile tale favorite?
¿Habla María español?
¿Habla español María? ¿Cuándo? inseamna "Cand?"
%0!

   &
Urmatoarele intrebari inseamna acelasi lucru : Dumneavoastra cand veti merge?
María vorbeste spaniola?
¿Cuánto(-a)? inseamna "Cat?, Cata?"
¿María habla español? %0! 

 
&
¿Habla María español? Cat timp dureaza filmul?
¿Habla español María?
Raspunsuri possibile ar putea fi : ¿Cuántos(-as)? inseamna "Cati?, Cate?"
Sí, María habla español. %0!
 

$
 
&
No, María no habla español. Cate fete sunt in clasa?

Alt mod de a forma o intrebare este de a adauga o scurta intrebare ¿Qué? inseamna "Ce?"
la sfarsitul propozitiei. %7 
 
&
María habla español, ¿no? Ce este libertatea?
María habla español, ¿verdad?
Adica : %7 
&
Maria vorbeste spaniola, nu-i asa? Ce studiezi?

Cuvinte comune pentru a introduce o intrebare sunt : ¿De qué? inseamna "Din ce?" or "Despre ce?"
¿Adónde? %3'

 

&
¿Dónde? Din ce material este stiloul?
¿De dónde?
¿Cómo? %3'

  &
¿Cuál (-es)? Despre ce vorbiti dumneavoastra?
¿Cuándo?
¿Cuánto (-a)? ¿Quién(-es)? inseamna "Cine?"
¿Cuántos (-as)? %7    &
¿Qué? Cine e Gregorio?
¿De qué?
¿Quién (-es)? %7        &
¿A quién (-es)? Cine sunt acei baieti?
¿Con quién (-es)?
¿De quién (-es)? ¿A quién(-es)? inseamna "Pe cine?, Cui?"
¿Por qué? %c' 
&
¿Para qué? Pe cine cauti?
$ 
 0‘  
‘‘ 
%c'  



   &
Alte exemple. Observati ca in spaniola formarea unei propozitii Cui vei da atatea carti?
interogative este asemanatoare limbii romane.
¿Qué estudia Pilar? ¿Con quién(-es)? inseamna "Cu cine?"
¿Cuándo comen ustedes? %0' 
&
¿Dónde está mi coche? Cu cine vorbesc?
¿Cuánto cuesta la corbata?
%0'   
3
 &
¿Dónde? inseamna "Unde?" ¿Adónde? inseamna "ncotro, unde?" Cu cine studiaza Mario?
Astfel, dónde intreaba pentru o locatie, in timp ce adónde intreaba
pentru o destinatie. ¿De quién(-es)? inseamna "Al /a cui?"
%3: !
  
& %3'  
' &
Unde este biblioteca? A cui e acea palarie?

%c:

& %3'    

&
Unde se duce Raul? Ale cui sunt monezile astea?
(Literal: ncotro merge Raul?)
¿Por qué? inseamna "De ce?" 3 

 


%' 
 
& Casa mea e casa ta.
De ce studiezi spaniola?
(, ca si , poate insemna si "al tau, a ta" n cazul asta diferenta
Raspuns posibil: dintre (tu) si (su) este ca (su) se foloseste cu caracter de politete,
adica (al dumneavoastra, a dumneavoastra).
' '  3 

 


Deoarece e necesar. (vorbind cu cineva cu care te adresezi cu "tú")

¿Para qué? inseamna "Pentru ce?" 3 



  


%

' 
 
& (vorbind cu cineva cu care te adresezi cu "usted")
Pentru ce studiezi spaniola? $   
‘
  %
%  %%  
  & 2

‘‘ "   
        %
% !  "& 2

Raspuns posibil: !  ‘‘ "   +‘        %  
  %&



    
 ( are patru forme: al lui, a ei, a lor; si formal: al tau.
Pentru a fi profesor de spaniola. 3


  

c4     Maria cauta caietul ei.
Adjectivele posesive sunt folosite pentru a arata proprietatea
(posesia). ;

  

   Juan isi cauta caietul.
cartea mea
2 
  


Ei isi cauta caietul lor.
stiloul tau
(

  

Mai jos sunt cinci adjective posesive. 3




cauta caietul .
mi
tu Daca intelesul lui su nu este clar din contextul propozitiei, se
su foloseste prepozitia de.
nuestro 3


 

vuestro Maria cauta caietul lui.
Trei adjective posesive (mi, tu, su) au numai doua forme, singular
si plural. 2


 

mi Omul cauta cheile ei.
mis
3


 
;

tu María cauta caietul lui Juan.
tus
2


 (



su Omul cauta cheile lui Samanta.
sus
Doua adjective posesive (nuestro si vuestro) au patru forme.
Adjectivele posesive se acorda in functie de substantiv, cu lucrul nuestro
determinat si nu cu posesorul. nuestra
   nuestros
cartea mea nuestras

   vuestro
cartile mele vuestra
vuestros

vuestras
stiloul tau
Nuestro inseamna "al nostru, a noastra"
 
 

stilourile tale fratele nostru

Mi, tu si su nu au forma masculina si feminina, se modifica numai  





in functie de numarul substantivului. sora noastra


mi amigo
mi amiga   

fratii nostrii
tus hermanos
tus hermanas  



surorile noastre
su libro
sus plumas Vuestro inseamna "al vostru, a voastra". Ca si vosotros, vuestro
este folosit numai in Spania.
3 inseamna "al meu, a mea" ;  inseamna "al tau, a ta"   
cartea voastra
Tengo que comer las verduras.
 

>$
  (
 
stiloul vostru 
Ángel tiene que leer el periódico.
    B ( $
    4 
 
cartile voastre 
Ellos tienen que comprar una revista.
 


 $
 
 
stilourile voastre

ata toate adjectivele posesive (cand se adauga s, este varianta Hay que + infinitiv 0  "     $

pentru plural) :  0   !   0      
 
 + . (   ! 0 $

* C     
al meu, a mea (ai mei, ale mele) Hay que tomar un taxi.
   
  
+ . 
al tau, a ta (ai tai, ale tale) Hay que estudiar mucho.
>$
   
"4
 
+ . 
a /al lui, a /ale ei, a /al dumneavoastra, a /al lor (ai /ale lui, ai /ale " 4 "0 " "

ei, ai /ale dumneavoastra, ai /ale lor) 
María tiene un examen el lunes. Ella tiene que estudiar.
 +
 
. & A  
  
   $
   
 
a noastra, al nostru (ai nostri, ale noastre) 
No es fácil aprender el español. Hay que practicar mucho.
 +
 
.
D

     >$
     
 
a /al vostru (ai /ale voastre)
Personalul "a"
De obicei aceste adjective posesive nu se folosesc cu articole de E$
"  

$ 

  
imbracaminte sau parti ale corpului, decat atunci cand vrem sa  
$

  
  4 !$
"  
accentuam acest lucru, in rest se foloseste articolul definit. 
$  
3  
   &F  ( 
mi place noua mea imbracaminte )(*  &  

3
9  /   "$
"   !   
Ma doare bratul " "4   
 Corect
>erbele neregulate: "Tener" si ">enir" (   & A 
>  
$ (
 !" 
4   ! $
 (*  & A 
   
(   = 4   $
 
0 " 
  "
" 
(  Incorect
tener (  & A 
   
 G   $ 

" ! 
 4
!
venir  
      

  
 G   
  $ 

"  !      0 

     
 (? ( Corect
 ?  (   & A 
 ?  
 ?  Incorect
 @? A (  & A 
  ?   
 ' 
  "   0 "  $
"  
/  
 
  " !  
  "  
tener (a avea) La mujer acaricia a su perro.   
venir (a veni) H  (    
 
 (? ( El perro persigue a la gata.(

 ?  .  0
(   
 ?  
 ?  ' 
 
 0 "  $
" 
 
 @? A  

  "  
  ?   Corect
"Tener que, Hay que" I$ * $$
Tener que + infinitiv 
""  $(  " 0  I
   
 %   0  "
    $
 >  
 
(  0
 "
$ 
Incorect  
I$  *   K
 ue 
' 
 
 0 "
 $
  
$
* C! 
 "0 "  $
"       $ *$ 
 .  
$
(
 
Corect  E$  0 
    
> ("*     

%"0   $(
 
 
Incorect 
o
> ( "*   o
 
Corect 
es
C *   es
/
 0   
 
e
Incorrect e
C  *   
 emos
G  $
"    "0  ! 
 
 emos
0  J4

   "  
  4   éis
Necesito médico. éis
% ""  
 
% "   "   
en
 en
Necesito jardinero. 
% "( "  
    $ $ 
 E$     
% "     (  ( "   $ 4 
*$ 
>erbele care schimba o:ue "

G
 
  !
  
"$  0   !!  
 0  
 
 " "
  0 
$ 4   "


  !$ 4   


$   "

0 
ingrosat "

* $ar 
er "
ir "A
 "
 
# $(
 !$ 4    *$ 0 
 
*$  0
 " 
(   E 
 
$ *$ 
 
 
* $o o o
almorzar
* $as es es morir




* $a e e  4

  
aprobar mostrar
* $amos emos imos
 $    
* $áis éis ís
* $an en en colgar
mover
 ( 
 

# 
$*$ $ 4  " 
(  #  
 " 
4 
 (

"  0"$

 contar
probar
  !
$ !   
 
  

#  (
 "$ *$ $ 4 !  " $ 4  costar recordar
*$  
!    
  
       
  
o  devolver
    resolver
ue  
 4 
ue  $ 
ue 

e 
volver


rogar ie
  

(  ie 
"
ie 

" 

 
dormir sonar K
" 
 ie 

encontrar soñar (con)    $ *$  .  
$
(
 
(     E$  0 
    
  "
envolver $(
 
  
! tostar 
   
 *    "o
o
morder volar 

  4$
    "es
es
 
/  
 "
" 
(  

$ *$    "e

 e
dormir 
   "emos
"
 emos
"
 
"
   "éis
" éis
"A 
"
    "en
  
$"  en
 4 ! ! !!" !  
>erbe care schimba e:ie    $ $  E$      
G
 
  !
  
"$  0   !!  $ 4 
*$ 
 0  
 
 " "
  0 
$ 4    

  !$ 4   


$   
0 
ingrosat   
ar  
er  
ir 
  
# $(
 !$ 4    *$ 0 
  A
*$  0
 " 
(     
 
* $o o o E 
 
$ *$  

* $as es es
* $a e e acertar encender
   (*!   "    "! " 0

* $amos emos imos


advertir entender
* $áis éis ís   4 !    (
* $an en en
 cerrar fregar
# 
$*$ $ 4  " 
(  #  
  *" 0 
4 
 (

"  0"$

 comenzar hervir
   0$

 confesar mentir
#  "
(
 "$ *$ $ 4 !  " $ 4   
  
*$  !    !
  
  
   consentir negar
 A
 0   ( 
i  

convertir pensar (en)    $ *$  .  
$
(
  
  0  ( "  E$  0 
    
 
defender perder $(
 
    " 

empezar preferir  o
  0  o

  es
/  
 "
" 
(  

$ *$  es
 
cerrar  e
 e
 
   imos
  imos
  
K  ís
  ís
  
$"  
 4 !4 !  "!  !"!0  en
 en


    $ $  E$      
>erbe care schimba e:i $ 4 
*$ 
G
 
  !
  
"$  0   !!  "
 0  
 
 " "
  0 
$ 4   

  !$ 4   


$   "
0 
ingrosat  "
* $ar "
er 
ir "
 "A
# $(
 !$ 4    *$ 0 
 " 
*$  0
 " 
(  

 E 
 
$ *$  
* $o o o 
* $as es es
bendecir impedir
* $a e e $ 
  " 
  
* $amos emos imos colegir maldecir
""
 $  
* $áis éis ís
* $an en en competir medir
  
   
 
# 
$*$ $ 4  " 
(  #  

4 
 (

"  0"$ conseguir pedir

 $  ! 
 

 corregir perseguir
   
! 
 
#    (
 "$ *$ $ 4 !  " $ 4 
*$  !    !
  
  
decir reír
  

  "
e 

despedir
i  repetir

  $
! 
i   
 " 
i 

 
 K " 
elegir seguir
 K  " 
 ( 
 !  

Ir a + infinitiv
 /  
 0 
0 " $ "
freír servir "

      4!
$ 
(    
  ! 0"0 "    0 " 0   
ir!  
gemir sonreír 
( 4 $ Mvoy     

   /  
 
/  
 "
" 
(  

$ *$  acabar!
 
repetir >Nacabas" 
  >
     "  
  
  poder! " 
  
 A 
puede "  
   
     
  
$"  
"!""!"!"! volver!
>erbele neregulate : Estar, Ir, Dar 
G   
 
( $
   & A vuelve $ 
 C & A       
 K

 K E  0"$ $
 
( 

 0   
  '4    
0 H  
 K ir a + infinitive = a avea de gand sa faca ceva  L 0 
 K     
 
E$  " 
 4   "  L
 >oy a llevar a mi hermana a su casa.
(
     (
 C  Am sa o duc (am de gand sa o duc)       
 
estar (a fi) ir (a merge) dar (a da) >as a invitar 
* 
* *  
   >ei invita 
 0  
 C C "C 
 K   "  .  va a conversar  K 
 K   "  .*  va vorbi
  
   
    "  "
"va a leer$ 
 K   "  "
"va citi    
 K    " 

 %   
 
( $

Exemple: voy
M C 
   vas
{  
   va
>N   
 

  vamos
 "  0
  vais
{
   van
 
G   $
 (
 ! 
(   $
    
 0   
 4   
   "   0   
' 
(
  $
! $    
"    hoy
$ 
 
(  (
  0    4
4 
! "  "  "   
  
(
 
   0  $   mañana
   
/  
  
(  $ !"  
estar, ir, dar más tarde
   4

 CC"C 
 K "  esta tarde
 K "   "
   4   
  "  
la semana que viene 
      = acabáis de escribir
   
 =tocmai a-ti terminat de scris   
el mes que viene 

   acaban de nadar   
 tocmai au inotat    
el año que viene 

   /  
    $ " 0  
 Acabar de + infinitiv
esta noche 
"       
  
  

  
   $!  $ !  $ !  $ !  $K!  $ 
mañana por la mañana >olver a + infinitiv
  "    /  
 0 
0 " $ "
 "

      4!
$ 
(    
mañana por la tarde "    0 " 0   
  "
   4  ir!  
 
mañana por la noche Mvoy     
     
   /  
 
/  
    0   acabar!
Ir a + infinitive 
 >Nacabas" 
%  "( " 0     ! 0     >
     "  
C! ! ! ! !  
cabar de + infinitiv poder! " 
 /  
 0 
0 " $ " 
"

      4!
$ 
(     
puede "  
"    0 " 0    
     
ir!   
 volver!
Mvoy      

   /   & A vuelve $ 
 & A       
acabar! 
 E  0"$ $
 
( 


>Nacabas"   0   '4    
0 H  
>
     "   
 volver a + infinitive = a face ceva din nou
poder! "  >uelvo a leer el libro.
 .     

puede "   

      Cristina vuelve a conversar con mi mamá.
 .*  $  
  
volver! 
 D

 ! 
$ *$ 
 
& A vuelve $  vuelvo
& A        vuelves
 vuelve
E  0"$ $
  $  
( 


 0   '4  " 
0 H   volvemos
 volvéis
acabar de + infinitive = exprima terminarea unei actiuni 


   vuelven
Acabo de llevar *  
   
Tocmai am dus-o       /  
    0  
 >olver a + infinitiv
Acabas de invitar 
* 
* *   
Tocmai ai invitat
 0   %0  "  

 
!
!
!!@!
 
.  acaba de conversar  K  Numerele ordinare
.*  tocmai a terminat de vorbit 
    4
" 
 
D acabamos de leer$ 
Dtocmai am terminat de citit     primero sexto
'  
    


$   (
 

    primer"A 
tercer 
segundo séptimo 
"      D
" "$preced
$ 
 G !"  

$ 
  0  (  !  !
  " !
tercero octavo
" vin dupa
$  
   
  Carlos Quinto
;
  "
 . (  
cuarto noveno 
 
   
  el quinto libro
<
     
$
quinto décimo 
   4  la Calle Sexta
  "
    " 
 
. 
    " !
" 
0  
  la sexta pluma

0  !  $  
! ! " !      "
 
"
 
 Superlative
/
"
 
"
   $
 
   Relative:)(  "  $  "   
    
Absolute:)(0  "  
(
" @  
(
"  @   /
  "


$   


(

 ( 
   )(  "  $  din clasa 
     
&      0 "   

    

    /
  $

"


$   



(
 ( 
)(foarte"  
<
  "@ 
<
  "@  .    extrem de
 

 /  !  
 
     

    
G   !
 (
 
  
articol definit + substantiv + más (menos) + adjectiv + de


      "
 
   
el chico más inteligente de   
*  cel mai destept baiat din  
(
" @  
(
" @  I) el hombre más rico de77 
I)  cel mai bogat om din7 / 
   
.   !
$ 
 0 
  
María es la chica más delgada de la clase.
& C    $ 
$ 0 "   

    

    María es la más delgada de la clase.
& C    $ 
$ "   
<
  "@ 
/
 
 $
 
 "   0 
<
  "@

C " 

   "    0  0  
 "
 "    
G!
" 
 
0!    "   " A !! 
    

 7    "

 
   $   H 
 
  
  
 " "
 
  muy guapo
  0  0

 
sumamente guapo DCcontigo!C  
 "0
 D
(
  !(
 
 
guapísimo . " 

!
 !
  !
!
"
     !
   "0
 . 0
 
"
$  G  
0  
$

Pronumele personal si ca obiect al prepozitiei 4 !0 consigo G  

0  
'
 

   0  



" 
$
4 !0  con + pronumele apropiat 
 


 Pronumele se refera la subiect
G "!
 
%  !   

 
% G "! OR 
 consigo.
   
 G
  
  Q
G    
 "
!
   P'<
@  
$consigoQ
C 
N Pronumele nu se refera la subiectul propozitiei
@! !
 " 
   
 
 ?   con él 
 ?  
! !
 " D

 $
"
  
 D<
* $ con usted 
. 
" 
$ !
  

$  
0  

$
4     4   

 "

G "
*  
$  "
$  
O
*  

G "C% * $    entre excepto
* $      
  ! 0  "

. "
 "$  4 !0    incluso menos
 "
   
  
 !
  

Pronumele personal Pronumele obiectiv según salvo
0!"
    0  "
C A
N 

@ @ Example:
    Entre tú y yo, " *$ 

 "
 " >"$$  (
!incluso yo.
  Según tú, * $  
 ?   ?  
 ?   ?  Pronumele direct: Part. I
?  ?  E$
    
 $


 $


 "
 " " EG 
$   
  
       I mingea 
 & (    
 $

  
/0    "  "
 
  
 

$ 
  " "
 4   /
4   cartea 
David habla de mí. .      
 $

   
G "$ "   
 E$
"  0 
Hablo con ellos. /
4  Bill EGSI
=$
  
 E$
"  
"  $  ce?
pe cine?

Pablo compró un anillo para ella.  0 
$
4 
' $ 
  
  
  I   ( 
 I ce?
E" mí
 4 4  con!"

  I mingea 
$  
 0 conmigo (cu mine)  
P'<
@  conmigoQ /
4  I 
G

 Q /
4  pe cine?
 /
4  Bill 
E" ti
 4 4  con!"

  
$  
 0 contigo (cu tine)  %"  $
 
 
$

" 


 
Examplu 1 " 
 
'
 "
0  0   "     María los tiene.
 
Examplu 2 & A   S&   
 & A   $ S&      
'
 "
0 le    le"     & A los   S&    
 
. "
 
 
$

" !0  . "     "
 "     !"
 

  
 (0  $ 
meC '
  
 
te N '
S' $
lo, la@! !
 " '
  S' $
 '
  
 S' $  
nos   '
  S' $  
os  
los, las! !
 " ' 
  !   " 0    (
 
 0 4   "
 
 4   0  

$!
"  "  la como
   $

 
(  lo como
> (S% la leo
> ( 
 S% 
 lo leo
La  ( S   la veo
'
(la) "    $

(tengo)  lo veo
 la tengo
E$  "  
$
4 *$ !   
 lo tengo
0  4 
$ "  la compro
Pablo la tiene. lo compro
 
' $  S'
  
' $   
 S'
  
  la como
' $la   S'
   E GE0    ! " !  
 
 lo como
  GE 
 ! 4!  
María la tiene. 
 la leo
& A   S&    E 
& A    
 S&    
  
& A la   S&     lo leo
  
G "  $
4 *$ (
!*$ " 
  
  la veo
Pablo lo tiene. E "
 
' $  S'
  lo veo
' $  $ S'
      "
' $lo   S'
   
 la tengo
"  E 
 
Pablo la tiene. lo tengo
  
' $  S'
  
' $   
 S'
  
  la compro
' $la   S'
   E
 
 
# 0!"  $
4 *$ 
 
!*$  lo compro
"   
 G   "  
 (  
 

$
4   
Pablo lo tiene. G  
    4
!(
   
  

 (



  "
      
' $  S'
  "  
$
4  
" $

' $  $ S'
      
(  0 C .
  0"
     
' $lo   S'
   "
(  


  
 0  
$

 > "
 

  0  0
 "(
$

"   .
"  
"  $  ce?
pe cine?
  "  
  !
"
    
 0 
$
4 
Pablo la come. "  I  ( 
' $      I ce?
 I mingea 
María lo tiene.$ 
& A       /
4  I 
 /
4  pe cine?
El chico la compra. 
  /
4  Bill 
I 

   
 
 %"  $
 
 


" 


La chica lo ve."0 

H "  "  Examplu 1
 
Ustedes lo leen.R" '
 "
0  0   "    
G
        4 
 
 Examplu 2
%
   
   
' $"K "T*  '
 "
0 le    le"    
Los come.
Pablo los come. 
 . "
 
 


" !
& A    $  0 
  

Los tiene.
María los tiene. meC
 te N
* "   lo, la@! !
 "
Las compra.
El chico las compra. 
 nos  
# * "*  os 
Los ve.
La chica los ve. los, las! !
 "
 
  "     4  ( !
 
 

 ( 
Las compra.
Ella las compra. $
 
( 
 Propozitie afirmativa
> "   
Las tenemos.
Nosotros las tenemos. .
    
 .$ 
%
  
"$
"    # #
  
>
  
Te conozco. Propozitie negativa
 
 
$   D

    
Ella lo ama. D$ 
 D D

  
  
$   
Ella me ama. .  
  4  0 
* 

 (  
' $"  #  
Pablo la ve. D  
 
 
 )
" 

" 
Ellos nos llaman. )
" 

 
" 
 

     
Los llamamos.     
Pronumele direct: Part. II è   

      
J   U.

    
 $


     
      
 
   
 " .G   

  
 
 
  
I mingea   
  Y 

& (    
 $

   Pronumele direct: Part. III
 J   UE$
    
 $


 
/
4   cartea  $
" EG 
.      
 $

   I mingea 
 & (    
 $

  
.
"  0  
/
4  Bill .GSI /
4   cartea 
 .      
 $

   
 &   $
  4 4 
E$
"  0  
/
4  Bill EGSI Juan lo necesita lavar.
 
 $
  
E$
"  
"  $  ce?
pe cine?
 
 0 
$
4     !" 

  "$
 
I  (   0  
I ce? Quiero verlo.
I mingea  =
  " 
 
/
4  I  Debemos regalarlo.
/
4  pe cine? >$
 " 
 
/
4  Bill  
 María debe visitarnos.
%"  $
 
 
$

" 


  &   $
  4 4 
Examplu 1 
 Juan necesita lavarlo.
'
 "
0  0   "     
 $
  
 
Examplu 2  "
 "
 (   D
" 
 
  $
"    
'
 "
0 le    le"     Lo quiero ver.
 Quiero verlo.
. "
 
 
$

" !0  =
  " 

  
 
meC Lo debemos regalar.
te N Debemos regalarlo.
lo, la@! !
 " >$
 " 
 
 
nos   María nos debe visitar.
os  María debe visitarnos.
los, las! !
 " &   $
  4 4 
 
. "4  "
$!
$ 
(    Juan lo necesita lavar.
"     0    Juan necesita lavarlo.
poder 
 $
  

  
 % (
    
4  ( 
pagar (  
  ¿Lo debemos regalar?
 ¿Debemos regalarlo?
Puedo pagar diez pesos. >$
 " 
Q
'   9:  
 Juan no lo necesita lavar.
preferir Juan no necesita lavarlo.
0  

 $
  
 Pronumele indirect : Part. I
hablar '
 " ' 
"  $  cui? 
$ El da cartea lu María.
 EGS   
Elena prefiere hablar español. 0  $   
   .
"    Q
 #
& A 
 4 
"
$!
"
$     
  


  'S& A 
9 '
"    $

 
(  Ea imi da flori.
  %    "  $
  0   .
" 0Q
 & 
   


   $

 
(  
Lo quiero ver. 'S
=
  "  
 ' 
 4   $ $  " !" 
 
Lo debemos regalar.   $
  $ $ " E$ 0 04  
>$
 " 
  0  $
" 
 " &    
María nos debe visitar.    ! 
!
!  
 me compra

      
  ! 
0! !   
 me compran
. " $
"  
$   
  !
Mama imi scrie in fiecare saptamana. 
EGS 
$  me compras
'S 


&    0     
 '
leles4 $   " 
Ea i-a spus. 0 4     
EGS
$  le
'S
!  

  
   
 
  
"
  
' 
  
$
 " 0
   

 les
me  
!
te   
"
     
le 
 7  4 !"(   
 !

nos   
os   $
  
les  $
  
   0   

!
  
 
 4   0  

$!
 "   Ella le escribe una carta.
"    $

 
(    

Juan me compra un regalo.   


  
 "
   "
     
 
Juan te compra un regalo. Ella les escribe una carta.

 
  
 "
    
     "
     
Juan le compra un regalo. 


  
 "
 % 0! 
   $(
 !0 0 4 
 4   
Juan nos compra un regalo.  $ 

  

 
  
 "
  $ 
* 
  
  $ 
 "
  
Juan os compra un regalo. 

 
  
 "
  $ 
 "
  
  $ 
 "
  
Juan les compra un regalo. 


  
 "
 . " !0 4 4     "
( 
" 
4 
   ! 
  
/   (0 4 

 "  Juan me da a mí el dinero.
me compra 
" mie$ 

     0 
 " $ !
  
 
 
te compra Juan te da a ti el dinero.
 
   
 " tie$  
 
le compra D
  $(
  
   4  

   Juan me da el dinero.
 
" $  
nos compra 

   % "
(  
0 44  0 "  
 
  " 
os compra Juan me da a mí el dinero.
 
   
" mie$  
 Pronumele indirect : Part. II
les compra /  
 
   "  

   '
 " ' 
"  $  cui? 
 "    lu Marta.
.* "  
$
0 4*$ !
   EGS   
*$  
.
"    Q nos compran(  
#
&   no nos compran  (N (  
 
'S&   '
leles4 $   " 
 0 4     
Ea imi da flori. le
.
" 0Q  

&   
 
  
"
  
'S 
 les
' 
 4   $ $  " !" 
   
!
  $
  $ $ " E$ 0 04    
"
     
0  $
"  
" &   7  4 !"(   
 !

   ! 
!
!    
  $
  

       $
  
0! !     0   

!
  
 
 Ella le escribe una carta.
. " $
"  
$     

Mama imi scrie in fiecare saptamana.   
EGS 
$    "
     
'S 
&    0     Ella les escribe una carta.
    
Ea i-a spus.     "
     
EGS
$  % 0! 
   $(
 !0 0 4 
'S
! 4   
  
   $ 

  
  $ 
* 
  
' 
  
$
 " 0
    $ 
 "
  

 
me  $ 
 "
  
te   $ 
 "
  
le 
 . " !0 4 4     "
( 
" 
4 
nos    ! 
  
os  Juan me da a mí el manzana.
les 
" mie 

   0 
 "  
!
  
 
 4   (  

$!
 "    


 ( $
 
(  Juan te da a ti el manzana.
Él no me compra nada. 
 " tie 
 


     
 D
  $(
  
   4  
Ella no te trae el desayuno. Juan me da el manzana.
 
  "

"
 
"  
 
 % "
(  
0 44  0 "  
 
No le mando a él la cuenta.  " 
D
  
  "  Juan me da a mí el manzana.
 
" mie 
 
Ellos no nos compran ningún regalo. Pronumele indirect si direct, folosite impreuna

 
   
 "
 & 

"  " 

 
.  4  0 
* 
 (   Pronumele Pronumele
Ome compra (  Echivalentul persoanei
direct indirect
Ono me compra "    

  C
 te trae" C
 
 no te trae" C
    N
 !   @! !
 "
Le mando a él 
     
No le mando a él 
 
   

!   ! !
 "
 
. "   $
   4 "    4
4  ( ! "

   
 " !
 " 
   0  !

 (  
"    $


me los"   
( 
"
  "$K 
' 
 Ella no debe explicármelo.
EG 
 
 ;
"A  
 te la "  No quiero decírtelo.
   "  
' 
  D  K   
EG 
  No necesitas enviársela a ellos.
 
E"  $
 
  !
   4
4  ( ! "

   

*$ 
  $

 
( !

 (  
"    
S 
 
 S   "$  
S Ella no me lo debe explicar.
 S  
S ><
" 
 S  No te lo quiero decir.
S 
 S  /       
& 
*$    "
     No se la necesitas enviar a ellos.

 "    = $     >erbe precum Gustar


"
 Q H $

(
   0 

 " 
 Me(
 
  
 4  ( !

 (  "        



  
No se lo tengo. Nos(
  0 
D
     D 0 
 D
    
 =$
(
 0  
"
 "$ "  
Nunca se los compro. $ / 
"
 


D" 

   &(
 $ 
 
G 
    "
  
! Traducere:   
" $   0 0 "0 4 4    
Él se lo dice. E$ !(
   
( (
 nu(
  E(  
%$(


Q  
  
 &(
 $    
 " 
$
4  $!* "    
Él se lo dice a Juan. 0 
4 ! $
 
(  " 

$
 



 &gustan$     
 
Él se lo dice a María. E$  ! 
(  
(
 *$  (
  "


&   
$
4    (
  
 &gusta$     
Él se lo dice a ella. 

 .

$
4  0"   (
 

 !
  (
0 00 
(
 (
 !
 4 
"
$! "
$  
   "0 "
 "   00 

"

 "    $

 
( ! Me gusta$ 

  "$
  0        
  $
   
Ella me lo debe explicar. Te gusta$ 
Ella debe explicármelo.      
 
=
  
 Nos gusta$ 
Te lo quiero decir. D    
Quiero decírtelo. 
 Me gustan$ 
>$
         
Se la necesitas enviar a ellos. 
Necesitas enviársela a ellos. Te gustan$ 
E$  
 "  
 $
  0  !      

   $
 "
(  
   $  $

  
Nos gustan$  % 0!  "
(  
0 44  !" 
D        
 
>   !(
 " (
 
(
 ! 0
 "
$ ! G   !
  "
( 0 4 4    

"     (
 

 
  (
 
0"  !* "  
     

 "  00  9 %
(
  0@ 
Subiectul este la singular - folositi gusta #

  0

 
&(
 $    %A(
  @ 
>(
 $  &  
 
  

 
 0     

 
   " 

  $(
  &(
  @ 
Subiectul este la plural - folositi gustan   "   
     4! A "
( 
  !  (    0 
  
   
&(
 $      
 

 
>(
 $  
D(
  incorect! % "" 
>(
  incorect! #
*   0
&  
 
 %
(
  0@ %A(
  @ 
%"  0 gustas! "0 0   !  
  "
 (
   %
   
0  $
(
 !  

Me gustas ( )   $ 0   "
      
Le gustas ( ) 
        aburrir fascinar
  0  

   
0   $

(
  
 bastar importar
Singular Plural 0
0   
(  

  caer bien (mal)


interesar
&(
     &(
       $ 
!   

  
  
>(
 
   >(
 
  
#(
    #(
     dar asco molestar
 $! "  $  "  
D(
 *   D(
 *  
E(
  "  E(
  "   disgustar parecer
#(
   #(
   
      


/  
  
 

 doler (o:ue) picar
#(
    "
    
 $"4     

9 #
 

  encantar quedar
   

    
    !  
 G
     =  

 
 faltar volver (o:ue) loco
' 
  0 !"4    
0 4      $

4    4 4   0 

 "  
A él(
    ' 
  !0  4 

  ,$
Lui 

  (
 
 0  
A Juan(
     
Lui Juan 

   
 "(
 
A ella(
    %  0 (
 
Ei 

  A Mario le gusta el cuo.
 A Mario le gustan los libros.
A María(
    
Lu Maria 

  Timpul present
    
 "0    
$
A usted(
    

"4  
"0  
Dumneavoastra va 

  
' 
 0  
4    !$  
(   Aoyendo
$

 
(
4
  trayendo
Estoy hablando. leyendo
=$  
"0  (
siguiendo 
 
Juan está comiendo. 7  
  4 (
"0  (
4

 

   * $ hablando 
 comiendo
María está escribiendo una carta. viviendo
&     "diciendo
 "durmiendo

% 0! $
 
    
(  $

 
 leyendoC
0 4 (
4
 G    
(  $

 (
siguiendoC
estar 
 /  
 
 C >
4 0 4   
(  $

   
 K  "
( (
4
estar + gerunziu
 K 
está comiendo 
  
      
"0 
 K 
 K  & A C.  están hablando    
 &  .  $
   
"0 
' 
 0 (
4
 
$(
 " 
(   % 0!  "
(  
0 44  !" 
 ! "
(  " 
        
* $ hablando 
* $   "       
 
 
 
  
  

     
 $  trabajando  
 
 
    


  $    "  
 Saber vs Conocer / Pedir vs Preguntar

" estudiando     !   !"
$ 
  

"   " " "  ! 
   % "
$
 
saberconocer %( $

" "" 
 
' 
 0 (
4
 
$(
 " 
(     0 %  
 
  G$! " 
   ! "
(  " 
    0   !   0  $! 

   " 
 
  !0   
comiendo 
 " ' 
  
   
(  

0  

  0 " !0  $ 
* haciendo Juan sabe donde está María.
*  " 
 
" &  
 
viviendo Yo no sé tu número de teléfono.
 " 

 

 

" 0 
 
$escribiendo ' 
 
  
 


! !

$ " $ !0   
 Juan no conoce a María.
' 
 0 (
4
$" 
(      


  &  
*$ !

!*$ 

 "
(  
 " 
    Alberto y Alfredo conocen Madrid.
sirviendo %$ %0"
& ""
 
"pidiendo 
"diciendo ' 
  
   
(  


$ 
 

" !0  $ 
"durmiendo Juan no sabe nada de inglés.
muriendo 

 " (4 
"pudiendo 
 Él sabe matemáticas.
G     
VV 0   !" V "" V     
C!  0  "
( VC " 
 cayendo Juan conoce la literatura española.
creyendo 

   
   
*
huyendo 
yendo ' 
  
   
(  
 " 

 0
influyendo 
 0  !0  $ 0   
María sabe conducir.    ! (
 "$" 
"   
&     "
  " 
"    
"    

  
No sé nadar muy bien  & 
   aceasta     " 
D
 
   0  $   & este$ 
 
%  & 
  asta 

María sabe conducir. & éste 
&     "
  
 Acea 
(  
No sé nadar muy bien  Esa
(( 
D
 
   0  $   
 Aceea   @ 
%   
 
pedirpreguntar .  Ésa  4 
    !  $  G  (

   
pedir /    
    

 "
 
 
  
$ !


0 ! 
(    
  
  ! 0
 "

"
Pido más carne. 0 $
    "   
    !
.G 
     "    
   !      
  
 " 0  
$ 
   "    

Pedimos ahora.  

. 
  este
preguntar  
 
  $ !  0  
Pregunto qué hora es. ese
 $     
 
Preguntamos a qué hora sirven la cena. aquel
 $      !  " 
Demonstrative 
        ""    %  
 D

 ! (
 "$" 
"   
""
0
"    "  "    " 
"    
"    

   '
   (   "
 !  
 4 ""0 "  " 
  acesta
adjectiv   " 
"

$  @ 

 
pronume acela
 
 

$   " 
 @

 
  !
 scrise ingrosat 
 "  
"

$ 
    acela
G    rosie  <
 " 
G    mare  <
@

G acea     
G aceasta     G   !

   " 
 
0 
 
E$   "  
"  $    (
   (
 ! 
 
 !0   (
 !0  
  G


$ 
 .   Q 
! " 

"  
0$ !$ !$  !
.   
 .   
.     .      $   
 *bajo
 
  !
 scrise ingrosat 

  *bajos
&  
   L" ei  (  
%    
Lacesta     * baja
.        Laceea       * bajas
E$  
 
 

$   
 
 &     
     % 0! " "   
 
0
 
     este$     
 estos$    
G
 
  4
!
        0
   esta
    

" " "
  estas
    

Aceasta      "  
Aceasta   
 ese$    
 esos$   
Acea        "  esa
   

Aceea     
 esas
   

 
aquel$      "   
aquellos$     "   Me llamo Juan.
aquella
   
  "   & 


aquellas
   
  "   
 . "      
( $(
 !  $
  
 
"   
4     
 "
! " 
  
éste   
  lavar
éstos    
  
ésta   0   yo 
éstas   0   tú  
 él, ella, usted  
ése   
  nosotros/as  
ésos   
  vosotros/as K
ésa  0   ellos, ellas, ustedes  
ésas  0   
 ' 
     
( $0! $
   
aquél     
0 %  
   $

  
aquéllos     0 
  
 $
 
(    
aquélla  0  lavarse
aquéllas  0  
 Cme 
G   !0 
"    0  
  
  
%  
*$  0
 "( 

 !

  ! 
0 " 0 " $   
 
$  Nte  


 >
 
esto  

 
eso 

 @se  
aquello 

  "    
 
   
>erbele reflexive: Part. I 
7 $0 "  
 $

   
   se  

$

     
Eu m-am spalat singur. 

$ 

 "se  
$    "
   
$  (
 
  nos  
G  
$
$


 0!$

0     
 
Eu spal masina.   nos  

$ 
    0  
$    
$     os K
    
   $0 $  !   

" 


!"
   ! $  ! 
"!    os K
$ !   "$
!      0  
 
   ! "
$0! 0  
    
 "se  
lavar "
        
   0 
 se  
lavarse   
  0 
  se  
rascar   
   0 
 G
0

rascarse me
  0 te
 se
 
$0  0 " "   
   nos

"
 os
llamarse 
 se
 
¿Cómo se llama usted? '
0     
 $

  

.
 *  Q 
$
 
Juan se lava la cara. rascarse

  0 0   0
 
Juan lava su carro. 0 /
0 0

     me
$ ! 


 
  
  te
  
  
  se
 nos
E$      $ 00 7 $  os
0 "  
 $

  

$
  se
     0 
  0 0 %     
( $0
 lavarse
"     0 
 " $
0 Cme 
 
  


   0 

  0 Nte  
 >
 

    0 

 0 @se  
   
   "   
  se  
/  
  
(  

$0    
lavarse    

 "se  
Cme  "
   
Nte   
@se    nos  
 se      

 "se   
 nos     nos  
  nos      0  
 os K 
  os K  os K

 "se      


se   
 se     os K
>erbele reflexive: Part. II    0  
   "      
$0 " 
 
 $

   
 
$

 
 "se  
Eu m-am spalat singur. "
        

$ 
 
$    se  
$  (
   
 
G  
$
$


 0!$

0   se  
   
Eu spal masina. 

$ 
     "       4 
"

$    $!
"
$      


 
$    9 '
"    $

 
( 
   %    "  $
  0  
G           ! "
$0! =
  " <
!
 0  
     Lo quiero ver.
lavar Quiero verlo.
   0 
 Lo debemos comprar.
lavarse Debemos comprarlo.
  0 >$
 
   
 
rascar Denisa nos debe visitar.
   0 Denisa debe visitarnos.
 G   $
  4 4 

Andi lo necesita lavar. 
Andi necesita lavarlo.      
% " $
         

 
# 0  
$0 G  4   "
 ""  " 
$!
"
$      


  """   "
9 '
"    $

 
(  
  %    "  $
  0   " "
=
   "  "  "
Me quiero ver. 
Quiero verme.  (
   
% " $
  
  
Andi se necesita lavar el pelo.  
$
! 
 

 " ! 4$!  
Andi necesita lavarse el pelo.  
" 
4
 !
0(
 
 
%
G    0  (   ( 
Ahora Denisa se puede lavar la cara. (   0
4 
Ahora Denisa puede lavarse la cara. 
     
>  
      

Acabo de acostarme. 
Me acabo de acostar.   

   

'0     
   
 0
  
Preferimos lavarnos con jabón perfumado. $  $ !   
Nos preferimos lavar con jabón perfumado. $  $ ! "   
 
E" 
$
 4 " 4 !    <
   "  ! "    
0 " 0   ' 
$!0 
 <
   *  
*$   "

$
 E$ "0   

  4   .  $

0  0 
% ""me!yo
 $
    ( !  
    " 4 
% ""te!tú
 $
  " 
 " "   
   " 
" 
% ""se!la chica
 $
  <
 "  ("
 
"  
"
% ""nos!nosotros $
  Articolul definit: Part. II
 G 
 $
 
  
"0  
% ""os!vosotros K$
  el
 la
% ""se!los chicos
 $
  los
 las
   !  
   4 00 0  
0  '$ $
 $
 
0      
 
/ 

 *      El*   
El sol secó la ropa. La* (
 
 Los*$ 
* 
 

      4  Las
*  
La ropa se secó al sol. 
             (
   
 
7  
 0
0  
    0    
"0  G
!"  
$ 


  
 4   0   (
  
a
ha0 0 " 
  
>
QDenisa      

 
¿La torta? Denisa se la comió. el (

 el* * 
' 

$! 
*$  0 0  el* $
$
   elK(
 
$
   
 %  (
   
   (
 ! 
 0 
"  0" " 0 0     

 
" "   " el (

 las (

  
  
  
  el* * 
las* *  ' 
  
( $(
 " 
(     


 0 !      "
( 
" 
  
el* $  0
 " 
las* $ aba
 abas
elK(
  aba
lasK(
  ábamos
$ "  


     abais
 
 
      
 aban
      

 Y  
  

 
    
    .  $
hablar 
(   
 
0 

 Y 0 # 
     "0
  
  "

% 
"0  0 

  
0 
 
     
 0  Perfect Imperfect
 %(  
 
I 
. "K * $@ $  * $ $ $ 

" * $   $  * $ $ $ 
 H"  * $R $  * $ $ $ 
  $ 
  "  * $  
* $K$ $  
 R  $  
'  (
C * $    
* $ $ $ 
'N $ 
/  " * $  

7
(
C * $ $ $

$ 
  

 
    
 

 =$ " (  ! 
 
0 0  
  

% 
"0   
0 

(( 0
 
 
 
  
 
0    
 %@ .  

habló"*  
 %@ "/


 "7 "

 $ "
 
 ) I 
  
   
  
   

% 
"0   0  "$" !"  
       

0 
  

 $


0  "$" 
 
    0  
El )R40 

habló  
"  
/ )R4!P
 "0Q



 $ 

" 
La   K
C$  
  
!
  "
W/  U7 " K
C$    * 

 =$ " (  ! 
 
0 0  
  

% 
"0   0  "$
0
 "  
"  
 
0     
   0 


!$   
  

  
# * hablaban  (@ 
& A   la  

O el   
H $
  (4 
Trecutul nedefinit vs. Imperfect : Part. I
   $
!  
 
   
/   "
 
 
0 0 . 

 $ 0
  !" 4 ""   
%
  "0 "$ 4 " "
 


           
( $(
 
>

0    
   
  
 
" 
(     

 "0  0 G

     ! $ ! !
 !   
     "0 "$ 4 "    
 

 >

0    
"  
 



' 
  
( $(
 " 
(     


 !0 " "0 
   
   0
"0  !      "
( 
" 
  
  !$ !( !
!  
 0
 " 
é 
/  
 "
" 
(  $(
 "
aste
 
(  !  

 "0  0 
ó
Perfect: verbe regulate de conjugarea I (-ar)
amos

asteis
@
aron
  
 R

  Ellos llegaron a las nueve.
   
 
   

   
 >

 "0  0  
  
 
0  "
* $@!* $  !* $R!* $ !* $  !* $  

 "!0 !
 
   
  " " 0 
Imperfect: verbe regulate de conjugarea I (-ar) Ayer escribí dos cartas.
  "
 
 $  
 $  >ivimos allí por ocho años.
 $  %       
 
K$  >

 "0  0  
  
 0   " 

 $   "   
 $  Ella se levantó, se vistió, y salió de la casa.
   
 ! $    "   
* $ $ !* $ $ !* $ $ !* $K$ !* $ $ !* $ $  
Trecutul nedefinit Part. I >

 "0  0  
 0 0 


    
      
 
0 0   



  
 
    
 
 
  
 
 Empezó a pintar a las siete de la mañana.
 G       
  
(      % 
  4   "  
$(
 " 
(         *  
  
 
(   "
 
"$(
  /  
 (
 "$ 4  
(  $(
  
" 
(     
(      

 "0  
 Timpul trecut perfect e folosit pentru a exprima actiuni care au
/  
  ' 
  
( $(
 " 
(   avut loc in trecut si care s-au terminat.
   

 "0  !      "
( 
 Trecutul nedefinit: verbe regulate de conjugarea a II-a (-er)
" 
   0
 "  
é A
aste  
ó R
amos 
asteis 
aron  
  
' 
  
( $(
 " 
(      
  

 "0  !    A! !R!! ! 
"
( 
" 
   0
 "  
í Trecutul nedefinit: verbe regulate de conjugarea a III-a (-ir)
iste 
ió A
imos  
isteis R
ieron 
 
&     
" 
( !
  
  
hablar comer vivir 
A! !R!! ! 
  
Imperfectul : Part. I
* $@ A A    
      
 
0 0 
* $        
    
"  
 

0    
* $R R R 
   0!0 " "0 
   "   
0 G       
  
( $
* $    (
 " 
(   0         
* $       
  
(   "
 
"$(
 "
* $        
(    " 
(     
$ 

 

  
 

 
/  
  ' 
  
( $(
 " 
(  
   

     
  
   

0 !      "
( 

 " 
   0
 " 
>

 "0  0  
  
  0 4
 

aba
 (
  
abas
Ella caminó por el parque.
aba
     
ábamos

abais A 
aban 
 A 
' 
  
( $(
 " 
(      A 
  

0 !      "
( 
 A 
" 
   0
 "  
ía A !A !A !A !A !A !
ías Trecutul nedefinit : Part. II
ía           
(  
$ !
íamos   

 "0  
íais %  
 (
 L $
  
ían 
 ser ir
& 
  
" 
( !
  
 0
 0

hablar comer vivir 0
  0
 
   0
 0

* $ $  A  A  0
 0

* $ $  A  A  0
  0
 
* $ $  A  A  0
  0
 
* $K$  A  A  dar hacer
* $ $  A  A   
* $ $  A  A  " *
 "  * 
0
 0  
  
 "$
 " *4
   " *
Almorzábamos juntos todos los días. "  * 
#
 4

 0 4  "  * 
 $    
#
 


  
Las señoras siempre charlaban por las mañanas. $ 

    
G  
   (
"   
 /  
  
(  +$
0
 0  
    
  Trecutul nedefinit: ser, ir
 
  
      
Yo leía cuando entró mi papá. 0


   "    $       

 0
 
"0   0

 
0
 0  
 
 

   0

Eran las siete de la noche. 0
 
      0
 
 Trecutul nedefinit : dar si hacer
La niña tenía cinco años. 
H        " *
 "  * 
/  
 (
 "$ 4  
(  $(
   " *4


0   
>
0 0  
    
"  
  " *


0     
   0!0 "  "  * 
"0 
   "    0 "  * 
Imperfect : verbe regulate de conjugare a II-a (-er) 
 Imperfectul : Part. II
A  J   !
4  0

 0 
   
 " 
A  

     
   0 
A  
  
  $ (
  0 >$
"  
A    
A  
A  ser ir ver
   
A !A !A !A !A !A !   $  A 
   $  A 
Imperfect : verbe regulate de conjugare a III-a (-ir)   $  A 
 @  A$  A 
A    $  A 
A    $  A 
 a menudo
/  
   " 
Imperfect : ser, ir, ver 
 a veces
  $  A   " 
  $  A  
  $  A  cada día
    0 4
@  A$  A  
  $  A  cada semana
  $  A   0    
 
Trecutul perfect vs Imperfect: Part II cada mes
7 
 0 4 "  " " 0   0 

 0

 "
 
0  


0  
ayer cada año
  0  
 
anteayer con frecuencia
    0 
 
anoche de vez en cuando
    "  "  "
 
desde el primer momento en aquella época
" 
      
 
durante dos siglos frecuentemente
 ""
 0 
 
el otro día generalmente
   4  (  
 
en ese momento muchas veces
    "
 
 
entonces mucho

 
 
 
esta mañana nunca
    "    " 
 
esta tarde por un rato
    "
  4   

 
 
 
la semana pasada siempre
    
 

 
el mes pasado tantas veces

 
 "  
 
el año pasado todas las semanas

 
  0    
 
hace dos días, años todos los días
 
"
4!   0 4
 
ayer por la mañana todo el tiempo
"      

 
ayer por la tarde varias veces
"
   4  " 
 
 
% 
 0 4 "    ! ""  ( 7 "    
 " "    & "   

 0! " "  00 0

  (
  
       !   !   

=$ ""   !
"   $
 "     0ie 0 
/   0ie 0iR
 0 0
Expresii care indica folosirea trecutului perfect 0A 0 
 0ie  0i 
ayer la semana pasada  
     
 Prezent Trecutul nedefinit
 
anoche el mes pasado dormir dormir
    
 
 "ue "A
el otro día el año pasado "ue " 
    4 
 
 "ue "uR
" "
entonces hace dos días, años "A " 

  
"
4!  "ue  "u 
esta mañana ayer por la mañana Imperfectul : Part. III
 "     "   ' 
  ( $ 0
0 " 

 "0  !

" 0 4" 
Expresii care indica folosireaf imperfectului
  
4am lucrat   (   

 "0  

  
4lucram   (  0 
a menudo generalmente 
 "   (   Am vizitat-o $
  0 4  

 "0  
a veces muchas veces O vizitam $
  0 4 0 
 "  "
  
H 4 00

cada día siempre Ramón tenía miedo de hablar en público.
 0 4 
 #
J R  0  $   
$ 
cada año todo el tiempo 
 0      
 Yo creía que Juan podía hacerlo.

"  

  0  
de vez en cuando varias veces 
"  "  " " 
  Me gustaba el coche.
     
Trecutul nedefinit: Part. III 
=$" 
(       *$ $ 4   0  0  
 "



 
4 nu o schimba  

 "0  / 
(     H 0
 ""     

  $(
    !


 "  
 Era un muchacho muy inteligente.
Prezent Trecutul nedefinit  
$  0   ( 
  
entender entender Era una señorita muy guapa.
 ie "   "A  "   0  0
  
 ie "   "  
 ie "   "R Las ventanas estaban abiertas.
  "   " H 
"* 
  "@   "  
 ie "    "  La casa era blanca.
Prezent Trecutul nedefinit .    $ 
  Trecutul nedefinit : Part. I>
cerrar cerrar ' 
    

 0  

!

 "$
ie @ *$  ( 0   

 "0  7  0 
ie     *$ 
  0 yo
ie  R =$    -gar*$ g
gu
    =$    -car*$ c
qu
K    =$    -zar*$ z
c
ie     
   
=$" 
(     *$ $ 4  4  yo jugué
( 
*$   

 "0  !"  
""0  yo busqué$
 
*$ 
     (
 
  /
"  yo almorcé 4 
"   
 &     $ *$  ( 0   
Prezent Trecutul nedefinit "  

 "0  
  
preferir preferir -gar -car -zar
0ie 0A   
(     4  *
A
(  $
 
4  *
 

(   0   4  *
CR
(   0   4  *

 (  "   
4  *
 
(     4  *
C 
(  
 0  04  Trecutul nedefinit : Part. >
(      ( 4  7  $
 (
   

0  $

 (     $4   
 (    4  
' 
$     !!A!!0  decir traer ver
@!? ?
 "0 0 
yo "R     "   

 0 0 
yeron "  H   "      


    i  "   
creer "   
 "      
í "      
í  La fel ca si traer, sunt:
yó  
í "  
í  "  
yeron   
% $     
    
 
  
A 
 =$    -ucir
 (
  
( 
  
 producir
 "    (
 
 
  "
je
  "
jiste
"   "
jo
 "
jimos
=$    
*$    "!"  "
jisteis

    
  0 C  "
jeron
huir Alte verbe in aceasta categorie sunt:
 "

*
í  "

*
  "

*
yó ""

*
  "

*
   "

*
yeron "

% $ *

  "

  
 
 $
 Trecutul nedefinit : Part. >I
" 
 & 
 $ 
 (
   

0 
0

 4 
"0   *$ $ 4 !  

 

    
 0
 -e
 -iste
Exemple: -o
M  
A
  { 
  -imos
>N 
 "  $        -isteis
 @0
CR !  
  -ieron
 
/  
  
(          $! 
"$ 4 
4  !*$ 
Trecutul nedefinit : creer! !!A 
A Infinitiv Baza schimbata
A   
CR "  "

A   

A   

C   $ 

Trecutul nedefinit : huir!  
! $
! 
 * $ *
$
" 
"    cunosteam 0  $  
 
  
 0 
 $ 
 querer
*  * & A quiso    
<
 <
 
    &  a vrut  
  
  

 "0  
G
"
 
     " 
 
quería    
estar
 saber
 
  
vroia  
  

 
 0 

  
  no querer

 
 & A no quiso    

 
 

  
  &  nu a vrut  
  

  
   

 "0  
$ %     

 
 
  
&
   &
  
no quería    
&  
 
nu vroia  
  
/  
          0 
verbe cu un model de conjugare neregulata la trecutul imperfect saber
: " ! !  ! $!* $!"! ! $!* ! & A supo C 
<
!  
 &  l-a stiut 
Infinitiv Baza schimbata Tereminatiile  

 "0  
   
"  "
  
sabía<
& A  A 
  
   
 
  
stia  &    
 $ 
  0 
* $ *
$   poder
" 
"   & A pudo   
  
  
 $ 
  &  a putut  "  
*  *   

 "0  
<
 <
  
     
podía      0 R 
 
Trecutul nedefinit vs Imperfect : Part III 
putea      0  
G       

 "0  0
0  0 

"0  >

 "0  0 

"  tener

 
     
   0! & A tuvo
  "
 K 
 0
4   
"  
 

   

 
""0 
   
   0  &  a avut  "    
Estudié"*    

 "0  
 
Am studiad"
  
tenía
*
 
  
  
 
avea    

Mestudiaba "    0 
 Trecutul nedefinit si Imperfect: Recapitulare

invatam        >

 "0  0 J 
 
  
 
   
 0      
"$(
 ! 
(   


 "0  
  
  
 hablar comer vivir
conocer   
Conocí 
*     * $@ A A
 * $      
L-am cunoscut 
 
,   * $R R R
 

 "0   * $   
 * $      
  <
 @ conocíamos
C$  
" "  * $      

$ 

 

  
 

   
   

     
 
 Y     $  A 
     $  A 
   $  A 
  $(
  0  @  A$  A 
   $  A 
hablar comer vivir   $  A 
   
* $ $  A  A  7 
 0 4 "  " " 0 
* $ $  A  A   0

 "
 
0  


0 
* $ $  A  A  ayer
* $K$  A  A  
* $ $  A  A  
* $ $  A  A  anteayer
    
=$ " (  ! 
 
0 0  
  
 
 
 
  
 
0   ! " anoche
0
0  
  
"  
 

0     
 
 
""0 
   
    
0  desde el primer momento
G "habló"*   " 
 
 
G " $ "
  durante dos siglos
  
   
  
     ""

' 
$     !!A!!0  
@!? ?
 "0 0 
yo "R     el otro día

 0 0 
yeron "  H      4


    i  
creer en ese momento
    
í 
í  entonces
yó 

í 
í  esta mañana
yeron     "  
# 0 hablaban    
 esta tarde
H $
        "
  4 
   $
!  
 
    
 la semana pasada
/!!" * 
 (
   

 "0       

 
ser ir el mes pasado
  
 

0
 0
 
0
  0
  el año pasado
0
 0
 
 

0
 0
 
0
  0
  hace dos días, años
0
  0
   
"
4! 
  
dar hacer ayer por la mañana
  "  
" * 
"  *  ayer por la tarde
" *4 "
   4 
" * 
"  *  % 
 0 4 "    ! ""  (
"  *  
 0! " "  00 0

 
$ { 
#
 


  $ 
 a menudo

      " 
 
 
  $ (
  0  a veces
  " 
ser ir ver 
cada día ie  R
 0 4    
 K   
cada semana ie    
 0     
 =$" 
(     *$ $ 4  4 
cada mes *$   

 "0  !"  
""0 
 0 
 *$ 
     (
 
  /
" 
 "  
cada año 
 0   Prezent Trecutul nedefinit
  
con frecuencia preferir preferir
0  0ie 0A
 0ie 0 
de vez en cuando 0ie 0iR
"  "  " 0 0
 0A 0 
en aquella época 0ie  0i 
      
 Prezent Trecutul nedefinit
frecuentemente  
0  dormir dormir
 "ue "A
generalmente "ue " 
 (   "ue "uR
 " "
muchas veces "A " 
"
  "ue  "u 
 
mucho ' 
    

 0  

!

 "$

  *$  ( 0   

 "0  7  0 
 *$ 
  0 yo
nunca =$    -gar*$ g
gu
 "  =$    -car*$ c
qu
 =$    -zar*$ z
c
por un rato =$    aer, -eer, -oír, -oer!
 

 
  uir*$ ió
yoieron
yeron
 
siempre     $ 
 (
   

 "0  

 
 decir traer ver
tantas veces   
"   "   
 "      
todas las semanas "   
 0     "   
 "      
todos los días "      
 0 4 
 =$    -ucir
 (
  
( 
todo el tiempo  0
   
 producir
 
varias veces "
je
" 
  "
jiste
 "
jo
=$" 
(       *$ $ 4   "
jimos
4 nu o schimba  

 "0  / 
(   "
jisteis
  $(
   "
jeron
 
Prezent Trecutul nedefinit & 
 $ 
 (
   

0 
 
 4 
"      *$ $ 4 !  

cerrar cerrar
    
ie @ -e
ie     -iste
-o  

 "0  
-imos 
-isteis G "podía      0 R 
-ieron 
 G "putea      0  
 $! 
"$ 4 
4  !*$  0 
 tener
Infinitiv Baza schimbata & A tuvo
  "
 K 
  
"  "
 &  a avut  "    
  
  

 "0  
 
 
 $ 
 G "tenía
*
 
* $ *
$ 
" 
" G "avea    

  
 0 
 $ 
 Formarea adverbelor
*  * %"$

  "

"0 $! " 
<
 <
 
   "$ 
    El alearga repede.
 ""
  ( 
.  
 

 "0  0 ! 
  
conocer Ea vorbeste mai rar decat el.
Conocí G "* 
    "
$ 
  "0  
L-am cunoscut G " 
 
   
 

 "0   . 
  "$ 
0   "
(  
-
 mente 0 0   (
   " 

 
  <
 @ conocíamos
C$ 
$  

Adjectiv Form. Feminina Adverb
   cunosteam 0  $ 
 
0          
querer
& A quiso              

"0A "0A "0A 
&  a vrut  
  
 

 "0   $ ! $ 
  

 
 
 
G "quería     
 % "" 0  "$
 0 4 con
G "vroia  
   0 " (
  
$ 

 
0  
" "(


no querer cuidadosamente
con cuidado
& A no quiso     
 0 0 
&  nu a vrut  
   perfectamente
con perfección
 

 "0   
    0 
G "no quería     cariñosamente
con cariño
 
G "nu vroia  
   7  "$

 4  
" 
 
0      

"    
saber bastante
& A supo C  "
!"
"
 
&  l-a stiut  demasiado
 

 "0    
 
 
G "sabía<
& A  A  mal
 

G "stia  &     
0  mucho
poder 
 
& A pudo    
 muy
&  a putut  "   0  
 
nunca G0 "  " 
$
  "0 " 
"   
" ?$   " $ ?
$  
 
$
  
peor Indicativ
 
 
 Juan se duce la magazin.
poco %  4    "(
 !
0  $ 

   
"
  ( 4 
 
siempre Stiu ca Juan se duce la magazin.

 .
4  

 $ 
   
" !$  !
  
"
  ( 4 
. ""
 "$"0   $!
  "  
0    -mente E$  
 "$   Nu e nici o indoiala ca Juan se duce la magazin.
0 0   (
   " 

  .
4 
  "  
 $ 
  
Juan trabaja lenta y cuidadosamente.  
" !$  ! 
"
  ( 4 


   
(  
 Subjunctive
El chico le habla clara y cortésmente. 
I 
$     >reau ca Juan sa se duca la magazin.
 .
4 

 $ 
  
 (
!"  
El autor escribió rápida y fácilmente. 
"
  ( 4 
%

 "
  
Subjunctivul : Part. I Sper ca Juan sa se duca la magazin.
> 
$
 

 "
""0 ! "0"  .
4 /
 $ 
  
 (
!"  
  /        "     
"
  ( 4 
 " $    
 Este posibil ca Juan sa se duca la magazin.
/
$
 

 
 ! "( $ 
" Timpul  .
4  $
 $ 
  
 (
!
0  "  
   
!4 ! !   "  
"
  ( 4 
modul 0 
 $ 
  
 &"
 

$
  0  
 0  $    E bine ca Juan sa se duca la magazin.
 .
4 $ 
 $ 
  
$  
% 
" "
indicativ %  0  
   
 0 0 !(
$   E important ca Juan sa se duca la magazin.
Usted va al Perú en diciembre. .
4  
 $ 
  
 
$  
G
  ( '
 "$  
'4  "" 
   4 
0 
 "
  ( G 

 (
 

$      
 '
 "$!  0 0 "
 "   0 
$
 

!"$ "  4  
   
4      "
  " (
 
/ *$ 
 
  

$   
No dudo que usted va al Perú en diciembre. Sper ca ea sa vina.
 S
4    
D
 " "
  ( '
 G$  
    4  "
" "
   "siguranta! Stiu ca ea o sa vina.
$ 

   "  !  0"
 "   / 
S
4    
0   "

4 (va) 0   (no dudo)  
 Simt ca ea o sa vina.
/ 0    *$  / S
4    
Dudo que usted vaya al Perú en diciembre. > "" 
 

4    !" 
 
      "

 " (
 
&  " "
  ( '
 "$  
$   
 4  "" 
 !
4 "
" "
   
" nesiguranta!$ 
  "  !  0! "
     
$
 

 0   
"    

$
  0   "
  (vaya)  
 
    
4 7      
4
  
  
0 
$
 


&"
subjunctiv  0  
  
   a menos que ...
(
 $  


 "  ! (
 ! 
 "   

$   !   
Yo dudo que usted vaya al Perú en diciembre. antes (de) que ...
     
&  " "
  ( '
 G$  
.
4  "" 
 
  
" ! con tal (de) que ...

$
 
(vaya) 
  "
   4   "    
 
cuando ... esperar que ...
 "    
 
conviene que ... es posible que ...
  $   $ 
 
despues (de) que ... es preciso que ...
"
       
 
dudar que ... es preferible que ...
 "   0 $ 
 
en caso de que ... es probable que ...
  4   $ $ 
 
en cuanto ... es raro que ...
    !" "   
"   
 
es aconsejable que ... es ridículo que ...
 " $   " 
 
es bueno que ... estar contento que
$    00   
 
es difícil que ... es terrible que ...
"0   $.% 
 
es dudoso que ... hasta que ...
 "     
 
es fácil que ... insistir en que ...

     
 
es fantástico que ... mandar que ...
0      "  
 
es importante que ... más vale que ...
    $    
 
es imposible que ... mientras que ...
$     
 
es improbable que ... negar que ...
$ $   (   
 
es incierto que ... no creer que ...
    
"  
 
es increíble que ... no es cierto que ...
 "$ 
(
  
 
es (una) lástima que ... no estar convencido de que ...
    
0    
 
es malo que ... no estar seguro de que ...

  
0(
  
 
es mejor que ... no es verdad que ...
 $   
0 "    
 
es menester que ... no imaginarse que ...
   
 (   
 
es necesario que ... no parecer que ...
    
    
 es claro que ...
no pensar que ...    

( "   
 es evidente que ...
no suponer que ... "   



   
 es obvio que ...
ojalá que ...  "  
   
 estar seguro que ...
para que ... 0(
  
 
  !    
 es verdad que ...
pedir que ...  "    
 
(   
 no cabe duda que ...
preferir que ...
  "    
0   
 no es dudoso que ...
prohibir que ...
 "   
 4  
 no hay duda que ...
puede ser que ...
  "    
 0   %     "siguranta! nu  
 0 
$
 

 
querer que ... 
    G     4 

4    
 " 
 "

4 !
4    
recomendar que ...  "
siguranta 
obiectivitate!4   0modul
 "   indicativ   "

4 !  4   4  
 (
 
rogar que ... 

(   G     4 

4    
 " 
 "

4 !
4 
sentir que ...    nu  "
siguranta 
obiectivitate!4   
(    0modul subjunctiv   "

4 !  4  nu  
 4  (
 
sin que ... 
0    /  
 
 Modul Indicativ
sugerir que ...  
" $  

(   
 Modul Subjunctiv
tan pronto como ...   
" 
$  
  "
 ""  Subjunctivul : Part. II
  '       "

$
  0 " 
temer que ... $ 
  "  
  
" "  
 
    4 !
 "$ 
  
$  
         
 
( 
$
 
  

tener miedo de que ... 4 
00  !    
 ' 
 
 $!
$
 
4 0 4 
G
 
   4
! "
"
(    

 "    
  & 
  
  0  

$
 

         "
( ! 9   
0 yo  " 

4 
 $  0  4 
  
 

 
 nu 0 
$
 
    %    -o 
creer que ... 
"    / 0 ! "
( 
    
 verbe de conjugarea I (-ar):
no dudar que ... !!!!@! 

 "   
 verbe de conjugarea a II-a si a III-a (-er si -ir):
es cierto que ...  ! ! ! !K! 
(
   
 =$(
 " 
(  ! hablarC* $ 
habloS* $  Spiense
 pensSpensemos
* $Shable pens@Spenséis
* $Shables   Spiensen
* $Shable perderC"
* $Shablemos pierdoS"
* $@Shabléis " Spierda
* $ Shablen " Spierdas
 " Spierda
=$(
 " 
(    ! comerC  perd Sperdamos
comoS perdKSperdáis
 " Spierdan
 Scoma contarC
 
 Scomas cuentoS
 
 Scoma 
 Scuente
 Scomamos 
 Scuentes
KScomáis 
 Scuente
 Scoman contScontemos
 cont@Scontéis
=$(
 " 
(    ! vivirC  
  Scuenten
vivoS volverC

 vuelvoS

 Sviva 
 Svuelva
 Svivas 
 Svuelvas
 Sviva 
 Svuelva
 Svivamos volv Svolvamos
KSviváis volvKSvolváis
 Svivan 
 Svuelvan
 
&"
0
   4 
$ 
0 C (
   ' 
$    *$ $ 4 !0
 
4
 "  /
" 
      0!
   $ 4 *$  0  
  
 "
  (
$ *$ 

conocerC 4 *$ 

!$ *$ *$ 
! 
 4Sconozco  *$ *$ 
 /
" 
  
 4 Sconozca 
 4 Sconozcas 
 4 Sconozca dormirC"

 4 Sconozcamos duermoS"

 4KSconozcáis "
 Sduerma
 4 Sconozcan "
 Sduermas
tenerC  ( "
 Sduerma
tengoS  ( durm Sdurmamos
 ( Stenga durmKSdurmáis
 ( Stengas "
 Sduerman
 ( Stenga sentirC 
 ( Stengamos sientoS 
 (KStengáis   Ssienta
 ( Stengan   Ssientas
salirC (   Ssienta
salgoS ( sint Ssintamos
 ( Ssalga sintKSsintáis
 ( Ssalgas   Ssientan
 ( Ssalga pedirC"
 ( Ssalgamos pidoS"
 (KSsalgáis " Spida
 ( Ssalgan " Spidas
 " Spida
' 
$     
$ 4 $   pid Spidamos

!! "    00 "0 C  pidKSpidáis
 " 

4 !
   $
*$ $ 4  " Spidan
 0    /
" "  
 & 
"   (
 
 
(  $ 
pensarC  
$
 
4 %  0   
  
piensoS    
 Spiense 
 Spienses /  
         
Subjunctivul prezent - hablar
 0   *$    (
"$ 4  
  ! "

 0  

 % *$ 
* $  ( 0 (
    
4 0 0
  "
* $ 0    
 

 
* $ 
* $  (
 
*$  ( 0 
$
 

* $@ 4 
* $  
Subjunctivul prezent- comer ' 
$$    -zar!z*$ 
c "
 "
      e 
  
  empezar
  c
  c
K c
  c
Subjunctivul prezent- vivir c@
 c 
  
  ' 
$$    -ger
-gir!g*$ 
  
j ""
      a 
  
K escoger
  j 
Subjunctivul prezent - verbe cu persoana I neregulata la j 
indicativul prezent j 
 j 
  4 ! 4 ! 4 ! 4 ! 4K! jK
 4  j 
 elegir
   ( !  ( !  ( !  ( !  (K!  (  j 
 j 
  ( ! ( ! ( ! ( ! (K! (  j 
Subjunctivul prezent - verbele terminate in -ar si -er si care i-si j 
schimba baza jK
pensar j 
 
  ' 
$$    -guir!gu*$ 
   g "     a 
  
  seguir
 @ g 
   g 
Subjunctivul prezent - verbele terminate in -ir si care i-si schimba g 
baza g 
dormir"
  gK
 g 
sentir  
 ' 
$$    -car!c*$  qu "
pedir"       e 
Subjunctivul : Part. III 
 '       "

$
  0 "  buscar
$ 
  "  
  
" "  
  $
qu
4 !
 "$ 
  
$   $
qu
 $
qu
 '  !    (
"$ 4  
 
(  $ $
qu
(
  
$ 4 *$  
!!  $
qu@
 $
qu 
%    $     "
(    
-e, -es, -e, -emos, -éis, -en ' 
$$    -gar!g*$  gu "
   
       
e 
-a, -as, -a, -amos, -áis, -an 
 pagar
        
  
( $   gu

$
 
4  *$  ( 0   gu
/*$  ( 00 
 " 
 (
  G    gu
 gu *
C 
 gu@ *
C 
 gu  *
C 
 *
C 
' 
$$    uir! "
(   y   *
CK
"  a  *
C 
 Subjunctivul : Part. >II
huir         "

$
  0 "
*
y   $ 
  "  
  
" "
*
y   
 4 !
 "$ 
  
*
y  
$  
*
y     =!   (
" 
(  $ 
*
yK 
$
 
4 
*
y  
      
    "  
$
 

& "  (
    
 
(  $  0 "
 
   

$
 
4 E  
      
   

"  
 

/  
 *$  ( 0         0 
$
 

 = $  
 
"           "
$
  
 conviene que ...
-zar: z se schimba in c inaintea lui e   $  

$
 
4  
 es aconsejable que ...
empezar (e:ie)  " $  
 
 es bueno que ...
 $   
 
@ es difícil que ...
  "0  
-ger sau -gir : g se schimba in j inaintea lui a 

$
 
4  es dudoso que ...
  "   
escoger 
  es fácil que ...
  
  
  
  es fantástico que ...
K 0    
  
-guir : gu se schimba in g inaintea lui a es importante que ...

$
 
4     
 
seguir (e:i) es imposible que ...
(  $  
(  
(  es improbable que ...
(  $ $  
(K 
(  es incierto que ...
-car: c se schimba in qu inaintea lui e     
-gar g se schimba in gu inaintea lui e 

$
 
4  es increíble que ...
  "$  
buscar / pagar 
$
<
? (
 es (una) lástima que ...
$
<
? (
     
$
<
? (
 
$
<
? (
 es malo que ...
$
<
@ (
@ 
  
$
<
 ? (
  
-uir : adauga y inaintea lui a es mejor que ...

$
 
4   $   
 
huir es menester que ...
    * $ @
 * $ K
es necesario que ... * $ K
     * $ 
 * $ @
es posible que ... * $ K 
$   
  "4$ 
 (
   
  
es preciso que ... >   (
  0(
" 
!" 
      *$ $ 4 
 & 
 "   $!
0 $ 4 
  
es preferible que ... > 0 "  ! 4  
(   
0 $   "  
$
 ! 

0 "4 " 
 0  
  (
 C    
es probable que ... 
   $ 4 "   $
 
$ $   poner  
 
es raro que ... C "@   

"     N "K    
 @?  "K    
es ridículo que ...   "  
"     "@   
 ?  "K    
  
es terrible que ... 
 $   caber 
 
 C $@
más vale que ... 
 $      decir  
 C"@
ojalá que ... 
   haber 
 C* $@
puede ser que ... 
    salir 
 C "@
J   !  0  " 

!"  
 "
  "(
 $      hacer 
        G
0      C* @
  !$   U 
es evidente que ... poder  
"    C"@
 
es obvio que ... tener 
"     C  "@
 
es verdad que ... querer
 
 "     C<
@
 
no es dudoso que ... valer


 "    C "@
 
no hay duda que ... saber

  "     C $@
>iitorul - >erbul la viitor 
Timpul viitor0  
 
!  " !  
  venir 
       C "@
 

 =$
!$ 4 $ (
 !  

voi merge 
     (
   
#
  vei primi

     
 desquerer 
  
 $   !0 "  
$(
  C"<
@
0 4  "
( "
    -é!-ás!-á!-emos!- 
éis!-án 0 " 0   $

  resaber
  


hablar
 C $@
 
anteponer    
C  "@ 
 componer - compuesto 
mantener   describir - descrito 

C  "@ devolver - devuelto


 
prevaler

 '  
 
 00   "  
C "@ .    " ! "  ( 
 

$ 

 "  
   !   0 "  "   0  
 
    
$ $   
 4  
 "
 La ventana está cerrada.
¿Quién será ella? È

  & 
%
    '! 
   ' Las ventanas están cerradas.
 È

  & 
Estará hablando con la maestra. 
Ô

   
 
  El aeropuerto está abierto.


    & 
' 
  
     
  !0 ! Los aeropuertos están abiertos.
0 "$ 
4 


   & 
 
Esta noche voy al teatro. '  
 
 0$ 
$
ser
  

 
 0   0    
' 
 
  "  !0 0 "   %    
 0  "  
  " 
El año que viene iré a Japón.  "


  

por 
 
 
(  
 
Participiu trecut El techo fue construida por los carpinteros .
 $   !  
 
0 4  
 " 
 
   &
 
 -ar!-er!-ir" $
  0   "
( "  

-ado 
$   
-ido 
 La escuela es abierta todos los días por el dueño.
$   


  a   & 
 


hablar 
* $adoS* $ "
 '  
 
0  
0   



comer 0   

0 ! 
     
idoS"  
   
vivir 
idoS"
 Trecutul perfect
 Trecutul perfect0 4 0 "$

 * $
 $
  
 
 (
 H "  
(  4 

  
 
 $


  
 
 $
  
0         
 Haber 
(  4  0

 
abrir & abierto & 
cubrir
cubierto
 he
decir  dicho  has
escribir
 escrito
 ha
freír
$frito
$ hemos
hacer hecho  habéis
morir
muerto
 han
poner  puesto  
resolver
resuelto
 '  
 
0 4  
 "  -ar!-er!-ir
romper
 roto
 " $
  0   "
( " 
-ado 

ver  visto  $   
-ido 
$   
volver) *
 vuelto



!
   

 (
  ' 

      

 
!
"   " 
' 
$!"  $ 4       7  4 $
 
  "
( -ído
    

0 ! 
   
 
 CHe comido.º +  
A"
   NHas comido.º +  
A" @? Ha comido.º  +  
AA"    Hemos comido.º+  
  Habéis comido.º+  
=$
$ 4 0  (
      ? Han comido.º   +  
(
    
#  

0 !  
 
   *$  
 .
$0!
0 " 
  !
 
(
     $


  
    .   
  
"0 $
0 
 4   

0 
 ( " 
     
& *  ( " 
  "
     4 3 cepillo los dientes.
 C& *  ( " 
 { "
  "  
   
  

0 3 he cepillado los dientes.
E$  " 
   
 
 ( "  "  
   *$ !"  "0 $

 !   ' 
 0    4  (  ! "
(  
 
(  0
 "
$ 
 " 
$
    

0  
"   No  he cepillado los dientes.
G
! 4      
& ha ( " 
   
 0 $

 *   "

$
&  /  

0  (  0 4  "
( "

  (
 !
  "
 
    $ ¿...?!"
 

 "  "  
 
  
 
' $C han  "  R  ¿Han salido ya los chicos?
  0 $

 * " 
$
   $ '
4  ' $C   
 ¿Has comido los hongos alguna vez?
>

0   " 0 
  
 
 
   

'

  
 4     4   (   (  
 "
 
 ¿No han salido ya los chicos?
He estado cuatros semanas en Tíbet.     $ '
%  
    >$ 
 
     

   a  ,   ¿No has comido los hongos ninguna vez?
   
'
Mario ha sido mi amigo por veinte años. Pluscuamperfectul trecut
&  0  

""
4"     Pluscuamperfectul trecut   YY0 
  
  
  
"  
   

>

0   " 0 
 "$
ya         
"  

 
 
Ya han comido. . "  
!"   
 $  >      " 
 
Marco ya ha leído la carta.    !pluscuamperfectul trecut0 4 
0

"
  $

   
(  $

 * $

  
 
 
 $

   
=$

   
 


 "     Haber 
(  0  0

 
' 
 0 4   (  ! "
( 

no 
   $


 * $ 
(  había
 habías
 había
CNo he escrito.º + 
  habíamos
 NNo has escrito.º + 
  habíais
@? No ha escrito.º  + 
  habíaan
  No hemos escrito.º+ 
  
 No habéis escrito.º+ 
  '  
 
0 4  
 "  -ar!-er!-ir
? No han escrito.º   +  
  " $
  0   "
( " 
-ado 

 $   
-ido 
$   
. "0 
 " !   " 


!
   

 (
  ' 

   $


    $

   
      

 
!
"   '  
 



    '  
 
   *$  
   !

 
(
 
 
Mario Y ha dado muchos libros a su amigo.    
$
  $   
  
"
  

     

0
 

' 
 0    4  (  ! "
(   
   

 "    CHabía trabajado.º + 
  
Mario Ê Y ha dado muchos libros a su amigo.  NHabías trabajado.º + 
  
"
   

      @? Había trabajado.º  + 
 
   Habíamos trabajado.º+ 
  
 Habíais trabajado.º+ 
   Mario Ê Y había dado muchos libros a su amigo.
? Habían trabajado.º   + 
 º 

+ "
     

     
 
# 

0
 
!  
 
   *$  .
$0!
0 " 
 
   !
 
(
     $


  
    .   
  
"0 $
0 
 4  

0
 

Yo había abierto las ventanas.{  &  

  
Tú habías abierto la ventana  &  

  4 3 cepillo los dientes.
Marta y Pablo habían abierto la ventana "
Ô  "  
 &


  
 

0
 
3 había cepillado los dientes.
E$  " 
   
 
 $   "   
   *$ !"  "0 $

 !   ' 
 0    4  (  ! "
(  
 
(  0
 "
$ 
 " 
$
    

0  
"   No  había cepillado los dientes.
G
! 4       
David había abierto las ventanas. 
 0 $

 * $A   "

$
G " / 

0
 
 (  0 4  "
( "
  (
 !
  "
    
 $ ¿...?!"
 

 "  "
 
  
   
David y María habían viajado a Japón. 
  0 $

 * $A " 
$
 ¿Habían llegado ya las chicas?
4  G "C& A   a  $   '
 
'

0
 
 0  
    
"  ¿Habías comido ya la manzana?

 
0 4        
"  
  0 "  $
'
0 " 
 0 0 "
$      4   (   (  
    
 ¿No habían llegado ya las chicas?
Cuando llegaron los padres, los niños ya habían comido.    $   '
. "
   !"        ¿No habías comido ya la manzana?
  
  
 
       $
'
& >iitorul perfect - >erbul la viitor perfect
 >iitorul perfect0  
  0 
   

Marco había cerrado la ventana antes de salir.  0 
"   

  "    
& 
 *0             "   

 
  
   
 
  
  &

 Asi fi cheltuit  $      


 . ar fi stat"       
Marco había cerrado la ventana. = 
0 0 4 $ "$

& 
 *0         
 haber 
(     
 
 $



  
   &


    
 &   $  . 
(  $

haber  
 
=$

   
 


 "     * $@
' 
 0 4   (  ! "
( 

no * $K
   $


 * $ 
(  * $K
 * $
 * $@
CNo había escrito.º + 
    * $K 
 NNo habías escrito.º + 
    
@? No había escrito.º  + 
   '  
 
0 4  
 "  -ar!-er!-ir
  No habíamos escrito.º+ 
    " $
  0   "
( " 
-ado 

 No habíais escrito.º+ 
    $   
-ido 
$   
? No habían escrito.º   + 
  


!
   

 (
  ' 

      

 
!
"   '  
 

. "0 
 " !   "  #  
0 !  
 
   *$  

   $


    $

   
   !
 
(
 


       
 
 CHabré escrito la novela antes del año nuevo.
Mario Y había dado muchos libros a su amigo. º + 

     
"
    

      
' 
 0    4  (  ! "
(    N¿Habrás comprado una casa en un año?
   

 "    º +  

 '
 ¿Habrán llegado ya las chicas?
@? Habrá pagado todas las deudas antes del tres de
 $   '
noviembre. 
º  +
 
   
 
  ¿Habrás comido ya?
  $'
  Habremos vuelto de España para el doce de agosto.    4   (   (  
º+ 
a 
     
 ¿No habrán llegado ya las chicas?
 Para cuando Alex llegue, vosotros ya habréis salido.  
 $   '
º+Ô$     $   
 ¿No habrás comido ya?
? Para cuando Ana vuelva, ellos ya habrán comido. 
º   +Ô 
   $  
=$

   
 


 "     
' 
 0 4   (  ! "
( 

no 
   0 
(  $


 * $  
 
 
CNo habré comido.
º +  

 NNo habrás leído la novela.
º + 
  

@? No habrá escrito la tarea.
º  + 

  

  No Habremos aprendido nada.
º+  

 No habréis dormido.
º+ 
 

No habrán llegado.
º   + 
 
. "0 
 " !   " 
   $


    $

   



   


Pablo Y habrá dado un regalo a su esposa.
Ô 
     

' 
 0    4  (  ! "
(  
   

 "   
Pablo no Y habrá dado un regalo a su esposa.
Ô  
   
.
$0!
0 " 
   $


  
E$  
  
"0 4  


0 $
 4   
0 

4 3 lavo las manos.
"  

 
0 3 habré lavado las manos.
"  

' 
 0    4  (  ! "
(  
   

0  
No 3 habré lavado las manos.
  
/  
0  (  0 4  "
( "

 $ ¿...?!"
 

 "  "