Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 24.03.2020
CLASA: a III-a
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Şcoala Gimnazială ”Sf. Nicolae” Botoșani
PROF. ÎNV.PRIMAR: Ihorov Ana
ARIA CURRICULARA: Om și societate
DISCIPLINA: Educație civică
UNITATEA TEMATICĂ: Raporturile noastre cu ceilalți.
SUBIECTUL LECȚIEI: Grupul de prieteni
TIPUL: Lecție de însuşire a cunoștințelor
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrată
DISCIPLINĂ INTEGRATĂ: Matematica, Limba și literatura română;
DURATA: 45 minute
SCOPUL LECȚIEI:
Manifestarea unor atitudini favorabile luării deciziilor şi exprimării opiniilor personale în ceea ce
priveşte activitatea grupurilor din care fac parte

COMPETENȚE SPECIFICE:
Educație civică:
1.3. Explorarea grupurilor mici și a regulilor grupului;
2.3. Explorarea unor relații existente între oameni în cadrul grupului;
3.1. Relaționarea pozitivă, în grupuri mici, pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru;
Limba și literatura română:
1.1. Extragerea unor informații de detaliu dintr-un text informativ sau literar accesibil;
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- să aplice regula de rezolvare pentru aritmogrif;
O2- să îşi exprime opinia despre comportamentele manifestate de personajele dintr-un text dat;
O3- să identifice comportamentele pozitive specifice relaţiei de prietenie;
O4 – să își autoevalueze relația de prietenie față de semeni;
O5- să analizeze comportamente pozitive/negative în relații de prietenie;
O6 – să precizeze valori specific relațiilor de prietenie în cadrul unui grup;

STRATEGIA DIDACTICĂ: euristică, deductivă;


METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, expunerea, problematizarea, brainstorming;
MIJLOACE DIDACTICE: videoproiector, laptop, material PPt cu sarcini de lucru; manual, caiete,
instrumente de scris, fișe de lucru;
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE:
- umane: 14 de elevi
- materiale:, videoproiector, laptop, material PPt cu sarcini de lucru; manual, caiete, instrumente
de scris, fișe de lucru;
- timp:50 minute

EVALUAREA:
METODE DE EVALUARE: observarea sistematică a elevilor
FORME DE EVALUARE: aprecieri verbale
BIBLIOGRAFIE:
- Programa scolara aprobată prin ordinul ministrului Nr. 5003/2.12.2014;
- Olga Pîrîială- Educație civică- manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis Print București,
2016
- didactic.ro
- https://manuale.edu.ro/manuale/Clasa a III-a/Educatie Civica/Aramis/Partea II/manual.html
- (4633) Fábula "A queixa do pavão" - Esopo - YouTube
Etapele lectiei Obop Metode, Materiale Forme de Evaluare
. Elemente de conţinut procedee didactice organizare
1.Moment Se asigură liniștea în clasă și se verifică dacă toți elevii au Obsevația Caiete Frontal Aprecieri
organizatoric cele necesare desfășurării orei de Educație civică. verbale

1. Captarea O1 Elevii vor primi fișe de lucru cu aritmogrif. (anexa 1). Explicația Aritmogrif individual Observarea
atenției Soluția rezolvării: PRIETENI. Joc didactic sistematică

2. Anunțarea Se anunță și se notează tema: Grupul de prieteni. Conversația Caiete Frontal


temei și a Se vor enumera obiectivele lecției care vizează dobândirea manual
obiecivelor de noi cunoștințe, comportamente și atitudini în relaționarea
cu prietenii.
3. Dirijarea Povestirea ”Doi prieteni” de Anton Pann
învățării Povestirea va fi proiectată în format PPT.
O2 După vizionare se va purta o discuție prin care se vor urmări Lectura Videoproiector Frontal
răspunsuri veridice la întrebările: PPT
- Care este titlul povestirii?
- Se potrivește titlul cu finalul întâmplării? Conversația Aprecieri
- Cum ați fi procedat voi în astfel de situație? Problematizare verbal

Reținem:
Se va da citire rubrica ”Reținem”. O dată cu analiza
fragmentului, elevii vor nota pe caiete schema lecției:
Ce este GRUPUL de PRIETENI?
Este GRUP DE PERSONAE care au pasiuni, preferințe,
preocupări comune;
În grup se stabilesc RELAȚII bazate pe: Conversația Manual Frontal Observarea
O3 - încredere Explicația Videoproiector sistematică
- cinste
ajutor reciproc
Între prieteni apar SENTIMENTE:
- afecțiune
- respect
- compasiune
Lucru pe fișe (Anexa 2)
1. Citește cuvintele de mai jos. Taie cele care nu se
potrivesc în relația de prietenie. Exercițiul Fișe de lucru Frontal Aprecieri
- respingere verbale
- ajutor
O3 - respect
- adevăr
- invidie
- colaborare
- miciună
2. Completează propozițiile completând cu cuvinte
din coloana alăturată:

_(Prietenii)__ au preocupări comune.


Prietenii se _(ajută)_ _ reciproc.
O3 Prietenia se bazează pe __(încredere)___. Conversația
3. Autoportret.
Acesta ești tu! Scrie în jurul tău cinci motive pentru care
te consideri un bun prieten. - După completarea sarcinii,
O4 elevii vor da citire motivelor notate de ei. Conversația Individual Autoevaluarea
Aprecieri
4. Citește cuvintele scrise pe petale și formează un
verbale
proverb.
- cunoaștere, nevoie, la, se, Prietenul, adevărat
O5 - greu, prieten, este, găsit, Un, bun, de
- fără, Omul, stânga, ca, e, prieten, fără, dreapta. Frontal Aprecieri
Exercițiul verbale
4. Obținerea O6 La tablă se va proiecta situația unui prieten. (Anexa 3) Problematizare Videoproiector Frontal Aprecieri
performanței După prezentarea situației, elevilor li se va cere să Conversația Manual verbale
argumenteze dacă personajul prezentat este un adevărat PPT
prieten.

5. Asigurarea de Elevii vor primi postituri pe care vor scrie un cuvânt/ o Brainstorming Planșă
feed-back și a expresie despre ceea ce le sugerează cuvântul PRIETEN. Postituri
transferului Fiecare va citi bilețelul și îl va lipi la tablă, pe o planșă în
formă de inimă.
6. Încheierea Se dă tema pentru acasă: Scrieți 5 proverbe despre prietenie. Conversația Frontal Aprecieri
activității Se fac aprecieri și sunt felicitați elevii care s-au remarcat verbale
Anexa 1
Aranjează literele din tabelul de sus în tabelul de jos respectând
Aranjează literele din tabelul de sus în tabelul de jos codul.
respectând codul. Ce cuvânt ai descoperit?
Ce cuvânt ai descoperit? 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 A E C I T N P R M O
A E C I T N P R M O

7 8 4 2 5 2 6 4
7 8 4 2 5 2 6 4
Anexa 2

Fișă de lucru
Grupul de prieteni

1. Citește cuvintele din casete. Taie cuvintele care nu se potrivesc în relația de prietenie:

respingere ajutor respect adevăr

invidie colaborare minciună

2. Completează propozițiile completând cu cuvinte din coloana alăturată:

_____________ au preocupări comune. încredere

Prietenii se ______________ reciproc. minciună

Prietenia se bazează pe ______________. ajută


Prietenii

3. Autoportret.
Acesta ești tu! Scrie în dreptul tău cinci motive pentru care te consideri un bun prieten.

___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________

4. Citește cuvintele scrise pe petale și formează câte un proverb.


Anexa 3

Explică dacă Marcel este un bun prieten.

S-ar putea să vă placă și