Sunteți pe pagina 1din 3

SCHITA DE LECTIE

Data: 17.10.2017
Unitatea de învăţământ:
Educatoare:
Grupa: mare A
Tema anuală: „CÂND, CUM ȘI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ?”
Tema saptamanii:”LEGUME RĂSFĂȚATE...”
Tema zilei: „În țara ciorbei de legume”
Tipul activităţii:-activitate integrată
Forma de organizare: pe grupuri, in perechi, individual,frontal

Categorii de activităţi:
ADP:
Rutine: - Întâlnirea de dimineaţă: „Ciorba de legume” de Luis Ehlert-povestirea educatoarei
- Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
- “Ne pregătim pentru activităţi”
- „Legumele curate/bune-s pentru sănătate!”(deprinderea de a spăla legumele înainte de a le consuma)

Tranziţii:,,
 ,,Plimbă morcovul”-joc de atenție
 „Marşul legumelor”-recitare ritmică

ADE:
 Activitate matematică (DŞ): JOC LOGIC: ”CIORBA DE LEGUME?”- forme geometrice:cerc,
pătrat, triunghi
 Activitate educație pentru societate (DOS): “Sănătate de la toate”(conversație)
ALA I
 Artă: „Legume din grădină”- modelaj pe suport;
 Construcţii:”Tarabe pentru legume”- construire prin îmbinare şi suprapunere;
 Nisip si apa: „Altfel de legume”- cu forme din plastic;
ALA II
 ”Plimbă legumele”- joc de mişcare

SCOP: - Transmiterea și însușirea cunoștințelor referitoare la recunoaşterea, denumirea, construirea şi


utilizarea formelor geometrice:cerc, pătrat, triunghi în jocuri logice precum și importanța legumelor în
alimentația omului.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: Să denumească formele geometrice plane:cerc, pătrat, triunghi;


O2: Să precizeze însuşirile acestora:culoare, mărime, grosime;
O3: Să aşeze formele geometrice corespunzător cerinţei
O4: sa picteze utilizând pata de culoare (tehnica imprimarii cu buretele);
O5: sa aplice culoarea pe suprafaţa dată prin utilizarea unor bureti avand diferite forme geometrice;
O6: să asocieze formele geometrice:cerc, pătrat,triunghi cu un obiect asemănător din mediul ambient
O7:să utilizeze limbajul matematic
O8: Să construiască prin alaturarea, imbinarea, suprapunerea cuburilor în spaţiu;
O9: Să realizeze legume din nisip cu forme date;
O10: Să verbalizeze acţiunile efectuate;

LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

STRATEGII DIDACTICE:
A) METODE ŞI PROCEDEE: CONVERSAŢIA, EXPLICAŢIA, EXERCIŢIUL, JOCUL,DIAGRAMA
VENN; TRIEREA ASERŢIUNILOR;
TURUL GALERIEI
B) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:TRUSA LOGI I SI II, FIŞE DE ACTIVITATE INDEPENDENTĂ;
DIFERITE FORME GEOMETRICE , MATERIALE DE DIFERITE FORME GEOMETRICE, OALĂ
CU FIGURI GEOMETRICE, PLASTELINA, FIȘE SUPORT PENTRU MODELAJ.

BIBLOGRAFIE:
 „CURRICULUM PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR”,M.ED.C.T., 2008
 GHID METODIC: „METODE INTERACTIVE DE GRUP”, ED. ARVES.
 MIHAELA PĂISI LĂZĂRESCU, LILIANA EZECHIL, LABORATOR PRESCOLAR,GHID
METODOLOGIC, BUCUREȘTI, 2002;
 LAURENTIA CULEA, ANGELA SESOVICI, FILOFTEIA GRAMA, MIOARA PLETEA,
DANIELA IONESCU, NICOLETA ANGHEL, ACTIVITATEA INTEGRATĂ DIN
GRĂDINIŢĂ, EDITURA DIDACTICA PUBLISHING HOUSE, 2008;

SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Întâlnirea de dimineaţă debutează cu Salutul între copii care se va realiza prin prin tehnica
comunicării rotative:porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii, de la stânga la dreapta, folosind
apelativ numele acestora.
Prezenţa:Se va realiza verbal, prin stabilirea”ştrumfilor”absenţi..
: „Ciorba de legume” de Luis Ehlert-povestirea educatoarei
- Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii
- “Ne pregătim pentru activităţi”
- „Legumele curate/bune-s pentru sănătate!”(deprinderea de a spăla legumele înainte de a le consuma)

Calendarul naturii se va stabili prin alegerea unor imagini corespunzătoare fenomenelor


meteorologice, pentru a ilustra caracteristicile vremii din ziua respectivă.
Noutatea zilei: Consta in prezentarea „calatoriei” pe care o vor efectua în țara„Ciorbei de legume” de
Lois Ehlert. Educatoarea le va povesti povestea și de a le spune cât de minunate sunt legumele și cât efort
depunem până ajung ele în oala de supă.
După poveste va avea loc activitatea de educație pentru societate, când copiii vor discuta despre
importanța legumelor în sănătatea omului prin „Sănătate de la toate.” Prin conversația euristică se vor descoperi
lucruri interesante pe care ei nu le știau inainte.
Tranziţia între întâlnirea de dimineaţă şi intrarea copiilor in centrele de activitate pe care si le
aleg, se realizeaza prin jocul de atenție „Plimbă morcovul”. Un morcov va fi plimbat din mână în mână până
fiecare copil își va rosti sectorul la care dorește să rămână.
 Artă: „Legume din grădină”- modelaj pe suport;
 Construcţii:”Tarabe pentru legume”- construire prin îmbinare şi suprapunere;
 Nisip si apa: „Altfel de legume”- cu forme din plastic;

Activitatea matematică va consta în realizarea etapelor jocului logic”Ciorba de legume”. Copii vor
trebui să aranjeze formele geometrice găsite în oala de ciorbă în care au învârtit cu o lingură de lemn, și
să efectueze cu ele operații de ordonare și clasificare a două grupe de piese formate după însușiri
diferite.(3 culori X 4 forme geometrice).

S-ar putea să vă placă și