Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lectie

Clasa: a VII-a
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe
Disciplina: Chimie
Tema : Materie. Corp. Substanţă. Material.
Tipul lectiei: de comunicare de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei: - însuşirea de către elevi a noţiunilor despre materie, corp, substanţe şi
materiale ;
- dezvoltarea gândirii logice şi sistematice a elevilor, de analiză şi sinteză ;
- conştientizarea elevilor în legătură cu noţiunile pe care le vor studia la chimie ;
- formarea unui limbaj chimic adecvat al elevilor.
Competenţe specifice :
1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi .
1.1. diferenţierea fenomenelor fizice de fenomenele chimice, a proprietăţilor fizice de
proprietăţile chimice, a substanţelor pure de amestecuri de substanţe etc.
2. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând
raţionamente deductive şi inductive.
2.1. identificarea unor metode de separare a unui amestec în funcţie de natura
acestuia;
2.2. elaborarea de ipoteze referitoare la produşii unei reacţii.
3. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea
explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor.
3.1. transpunerea în limbaj specific a informaţiilor privind aplicaţiile practice ale
chimiei;
3.2. folosirea terminologiei specifice chimiei în scopul denumirii elementelor şi
substanţelor chimice.
3.3.
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili :
O1 –să situeze chimia între ştiinţele naturii şi să înţeleagă ce vor studia la această disciplină ;
O2 -să definească materia , corpurile, substanţele şi materialele ;
O3 -să indice substanţele sau materialele din care sunt formate diferite corpuri ;
Resurse procedurale: descoperirea inductivă, observaţia, conversaţia euristică, demonstrarea,
problematizarea, experimental, explicarea.
Resurse materiale materiale video, fişe de evaluare
Forma de activitate: pe grupe, individual, frontal
DESFASURAREA LECTIEI

Obiectivele Etapele Activitatea Activitatea Evaluarea


(evenimentele profesorului elevilor **
operaţionale
) lecţiei
(cu accent pe
descrierea
activităţilor de
învăţare)

-momentul Verifică
organizatoric prezenţa şi
organizează
elevii
1 (2)-captarea Organizează un
atenţiei moment de
pentru lecţia lectură legat de
O 1 -să situeze nouă
noţiunile despre
chimia între care vor studia
în lecţiile de
ştiinţele naturii chimie “Să
vedem ce este
şi să înţeleagă chimia?”
ce vor studia la Vizualizează
imaginile
această Completează şi
corectează
disciplină
răspunsurile
Răspund la
elevilor
2 (1)- întrebări
reactualizarea
noţiunilor
necesare Anunţă scopul şi
trecerii la obiectivele
lecţia nouă lecţiei şi scrie
tema lecţiei pe
tablă

Notează tema
lecţiei în caiete
Conexiunea Evaluare
inversă orală

Propune elevilor
să acceseze Accesează
site.ul resursele OER și
3-enunţarea Web 2.0
obiectivelor http://
(facultativ, nu www.yenka.com
se recomandă /
in lecţiile de
învăţare prin Inorganic
descoperire) chemistry/
4-prezentarea chemical/
optimă a
conţinutului chemical
substance/

matter;

apoi să
acceseze
Citesc şi
Natural vizualizează
science/ imaginile din
indicaţiile Evaluare
Chemistry/ profesorului
5-dirijarea orală
crystals/
învăţării atomic/
(verbal)
molecular/
gases/metal
şi în partea de
jos

Nature/

Materie şi
energie

(în limba
engleză sau
traduse)

Supraveghează
activitatea pe
grupe a elevilor Încearcă să
şi dă indicaţiile definească
necesare materia, corpurile,
 O 2- să substanţele şi
materialele.
definească
Propune elevilor Notează definiţiile
materia , să definească în caiete:
materia, apoi
corpurile, apoi “Materia este tot
corpurile, substanţele şi ce se află în
materialele. întregul Univers şi
substanţele şi tot ceea ce ne
Completează şi înconjoară.
materialele  eventual
corectează Corpul este o
răspunsurile parte delimitată a
elevilor materiei: cui,
cheie, pahar,
caiet, inel.

Substanţa este
materia care are
Propune elevilor aceeaşi
spre rezolvare compoziţie:
testul de apa ,oxigen, aur
autocontrol din argint, cupru,
manual pag. 14 sare de bucătărie.
şi dă un timp de
lucru de 7 Materialele au o
minute. compoziţie
neuniformă, sunt
Numeste căte alcătuite din mai
un elev să multe
citească fiecare componente:
item; corectează lemn, hârtie,
şi întăreşte ciment, materiale
răspunsurile plastice.
elevilor.
Rezolvă testul de
autocontrol pe
Realizează o caiete.
discuţie sintetică Urmăresc
cu întreaga răspunsurile din
clasă şi caiete şi le
estimează astfel corectează, apoi
O 3 -să indice în ce măsură au îşi dau note
fost atinse conform
substanţele 6-conexiunea obiectivele punctajului
inversă (feed- lecţiei. afferent.
sau materialele back-ul), Evaluare
Propune elevilor Unii elevi primesc scrisă
din care sunt efectuarea unor note.
experimente:
formate diferite arderea în Denumesc
flacăra unei ustensilele de
corpuri ;
spirtiere a unor laborator folosite,
pilituri metalice, efectuează
prepararea unor experimentele
soluţii ale unor indicate de
săruri, arderea profesor, pe
unor bucăţele grupe de elevi
de hărtie, sau individual.
7-evaluarea schimbarea
culorii unui Ajung la
indicator la concluzia că
neutralizarea materia nu apare,
unei soluţii de nu dispare ci se
acid cu soluţia transform prin
unei transformări fizice
baze(ultimul sau chimice.
efectuat
demonstrativ de Notează în
profesor), etc. caiete: “Chimia
8-fixarea este o ştiinţă a
Supraveghează naturii care
activitatea studiază
elevilor. alcătuirea,
proprietăţile şi
Defineşte transformările
chimia. substanţelor.”

-tema pentru
acasă -lecţia
se finalizează
cu precizarea
a ceea ce au
de pregătit
elevii pentru
lecţia
următoare
Notează tema în
caiete. ex 2/9

S-ar putea să vă placă și