Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECTIE

DISCIPLINA: CHIMIE

DATA: 20.10.2021

CLASA: a VII-a
PROFESOR: Sandu Ana-Maria

TEMA LECŢIEI: METODE DE SEPARARE A SUBSTANŢELOR DIN AMESTECURI

TIPUL LECŢIEI: Lecţie de predare+învăţare

OBIECTIVE OPERATIONALE
Elevul trebuie să fie capabil :
Să efectueze experimentele;
1. Să deosebească metodele de separare a substanţelor;
2. Să definească metodele de separare a substanţelor;
3. Să utilizeze cunoştinţele anterioare pentru înţelegerea celor noi;
4. Să lucreze în grupe;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE: descoperirea dirijată, conversaţia euristică, învăţarea


prin cooperare, explicaţia, lucrul în grup, eseul de 5 minute.

MIJLOACE SI MATERIALE DIDACTICE videoclipuri care prezintă metodele de separare


ale substantelor.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1. ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII
Profesorul verifică prezenţa elevilor, asigură condiţii optime pentru buna desfăşurare a
lecţiei, elevii se pregătesc pentru lecţie.
2. Verificarea şi reactualizarea cunoştinţelor anterioare
Profesorul verifică şi corectează tema, pune întrebări referitoare la lecţia ”Amestecuri de
substanţe întâlnite în viaţa cotidiană”:
-Daţi exemple de amestecuri utilizate în viaţa de zi cu zi!
-Ce fel de amestec este aerul?
-Ce componente are apa potabilă?
-Ce fel de amestec este apa minerală?
-Băuturile răcoritoare din ce sunt alcătuite?
-Din ce sunt alcătuite băuturile alcoolice?
-Ce este alcoolul sanitar?
3. MOTIVATIA ÎNVĂŢĂRII
In viaţa de zi cu zi sunt utilizate adesea amestecuri de substanţe, dar este nevoie şi de
separarea unor amestecuri. De aceea se folosesc diferite metode de separare ale substanţelor
din amestecuri.
3. COMUNICAREA SUBIECTULUI LECŢIEI ŞI A OBIECTIVELOR
OPERAŢIONALE
Profesorul comunică tema lecţiei şi obiectivele acesteia, notează titlul lecţiei pe tablă.
Metode de separare a substanţelor din amestecuri
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de
învăţare
O4 -Imparte clasa în trei grupe eterogene -se organizează în trei Lucrul în grup
de elevi; grupe;
-Distribuie fişele cu tipurile de
O4, O2 amestecuri; -elevii notează Explicaţia
O1 -prezintă metodele de separare ale metodele şi definiţiile Conversaţia
substanţelor: decantarea, filtrarea, lor. euristică
cristalizarea, distilarea.
Decantarea este operaţie de separare
a unui solid dintr-un amestec eterogen
solid-lichid.Se foloseşte când
densitatea solidului este mai mare ca
a lichidului.
Filtrarea este operaţia de separare a
unui solid dintr-un amestec eterogen
de solid-lichid, cu ajutorul unor mase
poroase, permeabile numai pentru
lichid.
Cristalizarea este operaţia de trecere
a unei substanţe solide din soluţie în
stare cristalină.
Distilarea este operatia de separare a
componenţilor dintr-un amestec
omogen de lichide, prin fierbere
urmată de condensare.
O2, O3, O1 Prezintă fişele experimentale, dă Vizionează Lucrul în grup,
explicaţiile necesare efectuării experimentele, învăţarea prin
experimentelor. Pentru fiecare tip de completează fişele cooperare,
metoda de separare elevii observa ce experimentale, fac descoperirea
se intampla și trebuie să noteze pe observaţii proprii. dirijată,
fișă.
Supraveghează şi îndrumă elevii.
La final fiecare grupă desemnează un
elev care să prezinte descoperirile
făcute.
O4 Distribuie elevilor fişa cu instalaţia Completează fişa Descoperirea
de distilare a unui amestec de apă şi utilizând noţiunile dirijată,
alcool. anterioare pentru explicaţia
Îndrumă elevii pentru completarea înţelegerea celor noi.
fişei.
Evaluarea Cere elevilor să scrie pe o foaie ce Elevii notează ceea ce Eseul de 5 minute.
cunoştinţelor metode de separare au învăţat şi ce au au reţinut.
reţinut despre ele.

S-ar putea să vă placă și