Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea şcolară: Școala Gimnazială General David Praporgescu


Cadru didactic: Sandu Ana-Maria
Data: 08.10.2021
Clasa: a VII- a
Obiectul: Chimie
Tema: Învelişul de electroni al atomului
Tipul lecţiei: comunicare ∕ însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
2.2 – Formularea ipotezelor referitoare la caracteristicile structurale ale diferiţilor
atomi, ioni şi molecule;
2.4 – Interpretarea observaţiilor obţinute din grafice, tabele, fişe de observaţie;
Obiective operaţionale:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1 – Să definească învelişul de electroni al atomului.
O2 – Să enumere caracteristicile electronului
O3 – Să rezolve exerciţii pe baza noţiunilor nou învăţate.
Metode folosite: - conversaţia euristică
- problematizarea
- algoritmizarea
- modelarea

Material didactic folosit: - manual


- fişe de lucru

1
Scenariul didactic
Metode şi
Momentul Modalităţi de
Activitatea profesorului Activitatea elevului mijloace
lecţiei evaluare
didactice
I. Moment - asigurarea condiţiilor optime necesare - se pregătesc pentru activitate
organizatoric desfăşurării activităţii.
- prezenţă
II. Captarea Învelişul electronic are volum foarte mare în Elevii dau exemple de atomi. Observarea
atenţiei comparaţie cu volumul nucleului dar el nu sistematică
se poate observa cu nici un instrument
electronic.
III. Actualizarea Verifică cunoaşterea noţiunilor teoretice: Elevii răspund la întrebări. Conversaţia Oral
cunoştinţelor Definiţia atomului? euristică
Alcătuirea atomului?
Caracteristicile atomului?
Nucleul atomic.
IV. Anunţarea La sfârşitul acestei ore va trebui să Elevii scriu titlul în caiete. Conversaţia
temei şi a cunoaşteţi, definiţia învelişului electronic şi
obiectivelor caracteristicile electronului
V. Prezentarea Învelişul de electroni reprezintă totalitatea Elevi notează în caiete Conversaţia, Oral
optimă a electronilor care gravitează în jurul explicaţia,
conţinutului şi nucleului unui atom. problematizarea
dirijarea învăţării Electronii se deplasează cu viteze foarte
mari în jurul nucleului.
Volumul învelişului de electroni este mai
mare comparativ cu volumul nucleului.
Totalitatea electronilor sunt identice pentru
că au aceeaşi:
- sarcină;
- formă;
- dimensiune;

2
- masă.
Caracteristicile electronului:
- masă neglijabilă (este de 1837 ori mai
mică decât a protonului);
- sarcină electrică (-1) este egală şi de
semn contrar cu cea a protonului (+1)
- numărul electronilor este egal cu
numărul protonilor şi diferit de la un
element la altul;
- dimensiuni foarte reduse, nu se pot
vedea nici cu cele mai performante
aparate;
- mişcarea electronului are loc în jurul
nucleului şi în jurul axei sale;
- participă efectiv la reacţii chimice;
electronul poate fi cedat de un atom şi
acceptat de alt atom.
VI. Fixarea Exerciţiul din fişa de lucru. Elevii completează tabelul Oral
cunoştinţelor Scris

3
Fisă de lucru
Completaţi spaţiile libere din tabelul de mai jos:
Denumire Număr Număr de Sarcină Număr de Sarcina Număr de Simbol
element Atomic masă nucleară electroni învelişului de neutroni element
electroni
Hidrogen 1 -1

Clor 17 18

Azot 14 +7

4 5
Be

Sodiu -11 12

Potasiu 15 39

20 20
Ca

27
6
Fier 56 +26
Brom 80 35

S-ar putea să vă placă și