Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

Numele şi prenumele studentului practicant


Şcoala: Liceul Tehnologic Economic Virgil Madgearu Iași
Specializarea: XI A - Servicii /Economic
Modulul: M 3 - Contabilitate
An școlar: 2019 - 2020
Data: 26.03.2020
Programa Şcolară aprobată prin O.M.E.N. : 3501/29.03.2018

Unitatea de învăţare: Contabilitatea decontărilor cu terții


Titlul lecţiei: Decontări cu furnizorii și clienții
Tipul lecţiei: Lecție de formare de PRICEPERI ȘI DEPRINDERI1
Timp: 50 de minute

Scopul lecţiei: formarea de priceperi si deprinderi intelectuale privind capacitatea de lucru a elevilor privind importanţa relației de decontare cu
terții din cadrul unei entități economice.
Motivaţia: Lecţia este foarte importantă, întrucât tema pe care ne propunem să o abordăm este reprezentativă pentru practica contabilă, elevii
fiind nevoiți să cunoască importanţa relațiilor ce pot fi stabilite cu terții ( furnizori, clienți) cât și modul în care agentul economic contabilizează
diferitele categorii de operații.

Cunoștințe
10.1.2. Descrierea operațiilor economico-financiare și funcționarea conturilor
Abilități
10.2.3. Aplicarea reglementărilor contabile privind înregistrarea operațiilor economico-financiare pe baza
documentelor specifice
10.2.4. Utilizarea unui raționament matematic în descrierea analizei și formulei contabile

Atitudini
10.3.4 Manifestarea receptivității în aplicarea concretă a noțiunilor privind decontările cu furnizorii și clienții.

1
Se specifică LECȚIE DE PROBĂ sau LECȚIE FINALĂ
Obiective operaționale:
La șfârșitul lecției elevii vor fi capabili să:
O1 – Identificarea evenimentelor și tranzacțiilor privind decontările cu frunizorii și clienții
O2 – Utilizarea analizei contabile pentru înregistrarea în contabilitate a evenimentelor și tranzacțiilor

Obiective pedagogice:
Dezvoltarea atenţiei concentrate;
Dezvoltarea gândirii şi a spiritului de observaţie;
Utilizarea limbajului specific antreprenoriatului.
Condiţii prealabile:
 Cunoaşterea unor noţiuni despre conceptele de furnizori, clienți și felul în care aceștia pot influența activitatea unei unități economice.
Resurse procedurale:
 Exercitiul, conversaţia (catehetică, euristică), problematizarea, Exercițiul2.
Resurse materiale: Fișe de lucru, tablă, flipchart, videoproiector, laptop.
Forme de organizare a activităţii cursanților: activitate pe echipe.
Evaluare: Dovezi privind însuşirea noilor cunoştinţe:
a. de conţinut: răspunsurile la întrebări, rezolvarea sarcinilor de lucru.
b. de utilizare a operaţiilor gândirii: identificarea variantelor corecte, realizarea de conexiuni şi paralelisme, argumentarea unor afirmaţii,
sintetizarea informaţiilor.
Bibliografie:
 prof. Gradul I Maria Popan, Contabilitatea evenimentelor și tranzacțiilor, Editura Oscar Print, București, 2016.
 Constantin Cucoș - Psihopedagogie pentru examenele definitivare si grade didactice, Editura Polirom, Iași, 2005.
Anexe: Fișe de lucru.

2
este foarte important să se precizeze metoda/medodele didactice aplicate în cadrul orelor față-n față sau online și să fie descrise înainte de scenariul didactic
Descrierea metodei Exercițiul
metodei Știu – Vreau să știu – Am învățat

Exerciţiul reprezintă o metodă de învăţământ, în care predomină acţiunea practică/operaţională reală. Această metodă implică
automatizarea acţiunii didactice prin consolidarea şi perfecţionarea operaţiilor de bază care asigură realizarea unei sarcini didactice la niveluri de
performanţă. Ea susţine însuşirea cunoştinţelor şi capacităţilor specifice fiecărei discipline de învăţământ prin formarea unor deprinderi care pot
fi integrate permanent la nivelul diferitelor activităţi de predare-învăţare-evaluare.
Exerciţiile sunt acţiuni efectuate în mod conştient şi repetat de către elev cu scopul dobândirii unor priceperi, deprinderi şi cunoştinţe noi,
pentru a uşura alte activităţi şi a contribui la dezvoltarea altor aptitudini.
Modul de lucru ales va fi împărțirea clasei de elevi în două echipe. Fiecare echipă va avea de lucrat o fișă cu aplicații contabile, după cum
urmează:
 Echipa numărul 1 va lucra o fișă cu aplicații specifică grupei 40 Decontări cu furnizorii
 Echipa numărul 2 va lucra o fișă cu aplicații specifică grupei 41 Decontări cu clienții
După rezolvarea sarcinilor de lucru elevii vor împărți tabla în două și vor prezenta rezolvările de la punctul unu aferent fișei de lucru,
după care vor prezenta pe flipchart documentele contabile întocmite în cadrul fiecărei echipe, aferente punctul doi de lucru de pe fișă.
La sfârşitul activităţii, pentru a verifica modul de asimilare a cunoştinţelor de către elevi, se va cere acestora să rezolve individual o altă
fișă de lucru ce vizează înțelegerea întocmirii corecte a analizei și formulei contabile aferente contabilității furnizorilor și clienților.
În cadrul disciplinei contabilitate, metoda exerciţiului se foloseşte în fiecare oră. Indiferent de tipul lecţiei abordat, exerciţiul se regăseşte
atât într-o lecţie de predare, cât şi în una de consolidare sau de evaluare. Pe parcursul utilizării acestei metode, cadrul didactic face apel şi la
metode ca : explicaţia, demonstraţia, conversaţia, problematizarea, ce devin în acest caz , procedee.
Desfășurarea lecției

Strategie didactică

Obiective
Activitatea studentului Activitatea elevilor Metode de Mijloace de Forme de Evaluare
Secvențele practicant/profesor învățamânt învățământ organizare
lecției a activității

1.Secvența
organizatorică - face prezența elevilor şi -anunță prezenţa, își însușesc Conversația Catalog Frontală -
(2min) face observații, dacă este cazul observațiile primite.

2.Captarea
atenției -solicită prezentarea noțiunilor deja -sunt atenţi şi răspund la Conversaţia Caiet Individuală Evaluare
(3 min) O1 cunoscute despre decontările cu întrebări. catehetică Frontală orală
furnizorii și clienții Explicaţia

3.Actualizarea
cunoştinţelor -adresează elevilor unele întrebări -se implică în discuții
din lecția legate de decontările cu terții pentru Răspund la solicitările
anterioară O1 a afla nivelul de cunoștințe cu profesorului
(3 min) O2 privire la noua temă cum ar fi: Răspunsuri așteptate: Conversația Caiet Individuală Evaluare
1) Ce reprezintă o creanță ? 1) O creanță reprezintă dreptul Observația Caiet de Frontală orală
2) Dar o datorie? entității de a pretinde de la lucru
debitori anumite sume de bani,
bunuri sau servicii, în
conformitate cu documentele
justificative corespunzătoare.
2) O datorie reprezintă o
obligație actuală a entității ce
decurge din evenimente trecute
și prin decontarea căreia se
așteaptă să rezulte o ieșire de
resurse care încorporează
beneficii economice.

4.Anunțarea Prezintă: -ascultă și își notează titlul Observația Prezentare Individuală Evaluare
subiectului - titlul lecției lecției Învățare prin ppt. Frontală orală
lecției și a - obiectivele urmărite descoperire Tablă
obiectivelor Conversația
operaționale O1
(2 min)

Un exemplu
demonstrate de
profesor
5.Antrenarea - profesorul împarte Explicație Tablă
elevilor în O1 clasa în două echipe Conversație Prezentare Evaluare
realizarea O2 - fiecare echipă primește o -rezolvă sarcinile primite Observație ppt. Individuală orală
activității fișă de lucru, urmând ca -răspund la întrebările Învățare prin Fișă de lucru Frontală Evaluare
( 25min) după întocmirea lor să prezinte profesorului descoperire Studiu de caz Pe echipe scrisă
rezolvările și documentele
completate
6.Evaluarea
performanței și O1 - se concluzionează asupra Individuală Observare
obținerea feed- O2 activităţii elevilor -pun în discuție opinii personale Conversația Fișe de Frontală curentă
10.1.2
back-ului, 10.2.3
- face observații generale și Comparația evaluare Evaluare
realizarea de 10.2.4 individuale referitoare la prestația orală
precizări 10.3.4 acestora. Apreciere
(10 min) verbală
7.Stabilirea
sarcinilor O1
pentru O2 - recomandă însușirea cunoștințelor -adresează întrebări ( dacă este Individuală Observare
activitatea - anunță tema pentru acasă cazul ) Frontală curentă
independentă a
elevilor
(5 min)

Tema

S-ar putea să vă placă și