PROIECT
DIDACTIC
01.04.2022
1
Proiect de activitate
Data: 01.04.2022
Unitatea de învățământ: Grădiniţa cu Program Normal, nr. 23, Structură a Șc. Ion Creangă Iaşi
Grupa: Mijlocie PP
Forma de realizare: Activitate integrată pe o zi : ADP, ALA1, ADE - „Micii pompieri’’: DȘ2-
Pompierul (observare) + DEC1- Casca pompierului, ALA2.
Durata: o zi
2
Sumar de activități cu conținuturi integrate pe întreaga zi
a) Întâlnirea de dimineață
Calendarul naturii
b) Tranziții: ,,Meseriile..’’
apoi
3
c) Rutine: ”Sunt curat ca o floare/ Mă îngrijesc ca să cresc mare!” (deprinderea de a
se spăla pe mâini).
Tranziții: ” Pompierul...”
Strategiile didactice:
5
Voi iniția apoi o scurtă discuție care ne va ajuta să completăm împreună Calendarul naturii,
adresându-le copiilor întrebări ajutătoare:
-Cum este vremea afară?
-De ce este mai cald?
-Ce anotimp este?
-Cum este vremea dimineața?
-Cum ne îmbrăcăm?
-În ce zi suntem?
-Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine?
Noutatea zilei
Educatoarea va îndrepta atenția spre musafirii din sala de grupă care asistă să îi vadă cât
sunt de cuminți și cât de multe lucruri știu ei despre meserii. Le captez atenția copiilor și cu
ajutorul unui musafir secret, care a bătut la ușa grupei noastre pentru că a aflat că noi povestim
zilele acestea despre meserii și dorește să-și prezinte și el meseria. Pompierul nostru a pregătit și
câteva surprize pentru voi și vă invită astăzi să aflați multe lucruri interesante despre el.
Activitatea de grup
Se realizeaza prin prezentarea activităților din ziua respectivă. Copiii ascultă cu atenție
scrisorile de la pompier și rețin sarcinile pe care va trebui să le îndeplinească.
Tranziții - ,,Meseriile..’’
Le voi prezenta copiilor centrele deschise pentru această zi : Arte, Bibliotecă, Joc de
masă. Vom intui materialele de la fiecare centru și le voi explica sarcinile de lucru.
După activitățile liber alese vom face tranziții: ” Ce te faci când vei fi mare?” cântec cu
mișcare
Se va trece la domeniul științe, le voi spune copiilor că astăzi vom observa ”Pompierul”.
6
Pentru aceasta le voi cere copiilor să se așeze în semicerc. Le voi prezenta imaginea cu
pompier și mă voi opri asupra elementelor esențiale din echipaentul acestuia. La final, voi invita
câte un copil să reia prezentarea.
Tranziția spre DEC va fi făcută prin cântecelul ” Pompierul...”
La activitate copiii vor fi așezați la măsuțe și vor picta casca pompierului. Vom intui
materialele de lucru, voi preciza tema, voi explica și demonstra modul de lucru. Înainte de a
începe lucrul avem în vedere încălzirea mușchilor mâinii. Evaluarea se va face prin turul galeriei.
Tranziție: ” Ce te faci când vei fi mare?” cântec cu mișcare
Rutine: ”Facem curat la masa de lucru!” (deprinderea de a se păstra curățenia).
După activitățile pe domenii experiențiale vom desfășura un joc de mișcare ,,Apel de urgență
112”. Voi explica și demonstra regulile jocului înaintea desfășurării acestuia.
La finalul activităților voi face aprecieri frontale și individuale.
7
Jocuri și activități liber alese I
Proiect didactic
Centre de interes:
Centrul Arte: ”Meserii îndrăgite ”-colorare
Obiective operaționale:
Obiective operaționale:
Obiective operaționale:
Comportamente vizate:
A.1. Participă la interacțiuni pozitive alături de copiii de vârstă apropiată.
B.1. Evidențiază caracteristicile unor obiecte localizate în spațiul înconjurător.
C.1. Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi.
C.2. Inițiază activități de învățare și interacțiuni cu copiii sau cu adulții din mediul de învățare.
D.1. Manifestă creativitate în activități diverse.
E.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Strategii didactice:
10
Desfășurarea activității
Etapele Conținutul instructiv-educativ al activității Strategii didactice Evaluare
activității Metode Mijloace Forme de
realizare
1 .Moment Pentru o bună desfășurare a activității se asigură următarele
organizatoric condiții
Pe centre de
-Aerisirea sălii de grupă lucru
-pregătirea materialelor didactice necesare Instructajul
- intrarea ordonată în sala de grupă.
12
grija pentru materialele puse la dispoziție. Demonstrația
Se face rotirea materialelor pe centre. Exercițiul
Jocul
5.Obținerea Se cere copiiilor să facă aprecieri și autoaprecieri exprimând Observația
performanței opinii referitoare la modul de lucru, comunicarea, colaborarea Frontală
dintre ei și la rezultatele obținute. Conversația
6.Încheierea Se vor face aprecieri stimulative cu referire la fiecare grup în Conversația Pe grupe
activității parte și se vor nominaliza copiii care s-au remarcat.
13
Activități pe domenii experiențiale
Proiect didactic
Tema anuală: Cine și cum planifică/organizează o activitae?
Comportamente vizate:
1. Să participe la activităţi de grup, inclusiv la activităţi de joc, atât în calitate de vorbitor, cât şi în
calitate de auditor ;
2. Să se exprime corect din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic;
3. Să audieze cu atenţie un text, să reţină ideile acestuia şi să demonstreze că l-a înţeles;
14
Scopul activității: Largirea orizontului de cunostinte al copiilor despre pompier in vederea
formarii reprezentarii clare asupra acestei meserii; educarea capacitatii de a percepe analitic
componentele echipamentului;educarea proceselor psihice;imbogatirea si activizarea
vocabularului cu cuvintele:echipament, cască, incendiu.
Obiective:
Strategii didactice:
15
Eveniment Ob. Conținut științific Strategii didactice Evaluare
didactic
Op. Metode și Mijloace de Forme
procedee învăță-mânt de orga-
nizare
1. Moment Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii de Mobilier
organiza- grupa si a materialului didactic necesar pentru activitate,
material Frontal
toric organizarea colectivului de copii.
didactic
16
a temei demonstrăm pompierului că știm foarte multe despre el, dar
mai ales că suntem cuminți și mici pompieri neînfricați.
Conversatia
frontal Capacita-tea
de a asculta cu
atenție explica-
Explicatia țiile oferite
4. Conversația
Copiii se așează pe scăunele iar eu, folosind metoda
Reactuali-
Bainstoming,îi întreb pe copii la ce se gândesc ei când aud Observarea
zarea
„Pompier”. Copiii răspund, notăm toate răspunsurile, apoi comportamentulu
cunoştinţe- Explicația Frontal
discutăm despe fiecare, se aleg răspunsurile cele mai i copiilor
lor
potrivite.
Explicația Frontal
4. Dirijarea O1 Le propun copiilor să privească atenți imaginea cu Conversația
O2 pompierul(ANEXA 3) , căci dacă vor face astfel, pompierul Demonstrația
invățării
nostru va fi tare mandru de noi. Le voi prezenta fiecare Povestirea
element sugestiv din echipamentul pompierului și vom purta
o discuție referitoare la activitățile desfășurate de acesta și la
importanța acestei meserii în viața omului.
17
Conversația
5. Voi numi câte un copil să prezinte elementele din
Obținerea O1 echipamentul pompierului și să discute despre acestea Explicația Frontal
02 pentru a mă asigura că au fost atenți și au reținut Individu
performanț al
informațiile transmise. Exercițiul
ei
Voi organiza un joc care se va realiza prin extragerea dintr- Conversația Frontal Cel puțin 80%
6. Coșulețul cu Individu
un coșuleț a câtorva bilețele de la pompier, care dorește să dintre copii să
Explicația bilețele al
Asigurarea testeze cât de bine ne pricepem la a fi mici salvatori.
răspundă corect
retenției și Conținutul biletelelor reprezintă un șir de întrebări precum:
Exercițiul la întrebări
a „ Focul ne este prieten sau dușman ?’’
O3
transferulu „Atunci când se produce un incendiu, ce facem?”
O4 „ Ce faci daca observi flăcări şi fum:
O5 a) te ascunzi în dulap;
b) ieşi afară din casă cât mai urgent şi anunţi un vecin;
c) nu ieşi afara pentru a nu-i alerta pe cei din jur. ”
„Care este numărul de telefon la care puteți suna în situații
de urgență?”
„Voi puteți să stingeți un incendiu ?”
18
7. Conversația
”Pompierul vă mulțumește pentru că ați rezolvat sarcinile și i-ați Fronta Aprecieri verbale
Încheierea
demonstrat că sunteți adevărați salvatori.” l
activităţii
În încheierea activității se fac aprecieri generale și
individuale asupra comportamentului copiilor
19
Proiect didactic
Comportamente vizate:
A.1. Își coordonează mușchii în desfășurarea unor activități diversificate, specifice vârstei
A.2. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
B.1. Găsește utilizări noi ale obiectelor cu/ fără îndrumarea adultului
Scopul activității: Consolidarea deprinderilor tehnice însușite anterior; dezvoltarea simțului estetic și al
imaginației creatoare.
Obiective operaționale:
Strategii didactice:
23
model frontal
Voi adresa copiilor rugămintea de a lucra curat, îngrijit, fără a
folosi lipici în exces și voi solicita atenție din partea lor pentru
O2 - Cum credeți voi că vom proceda pentru a obține în final casca Observația
pompierului?
Conversația
b) Explicarea procedeului de lucru
Lucrarea
Explic copiilor etapele de lucru.
Explicația
24
Demonstra- model Frontal
Voi invita un copil în față și-l voi ruga să repete etapele de lucru
ția
pentru a verifica gradul de înțelegere al explicațiilor.
Individu-
Exercițiul al
26
27
6.Asigurarea Conversația Șemineu Capacitate
Împreună cu copiii, vom expune lucrările în spațiul expozițional și
retenției și a de a-și
le vom evalua împreună ținând cont de criteriile de apreciere Turul Galerie Lucrările Frontal
a exprima
stabilite inițial. Analizează și motivează aprecierile. copiilor
transferului Conversația opinia față
Voi ruga copiii să găsească și alte modalități prin care putem
de lucrarea
valorifica aceste lucrări.
realizată.
28
Activități liber alese (II)
Scopul activității: relaxarea copiilor după activitățile statice din timpul zilei; dezvoltarea la
preșcolari a proceselor de inhibiție voluntară și a autocontrolului asupra reacțiilor motrice, a
autocontrolului asupra mișcărilor și a intensității lor, a abilităților de recreere;
Obiective operaționale :
29
O1 - să găsească cât mai repede păpușile din ,,casă’’;
O2 – să participe la joc, folosind consemnul stabilit în regulile de joc;
O3 – să manifeste autocontrol asupra mișcărilor pe tot parcursul jocului;
O4 – să manifeste colegialitate în desfășurarea jocului.
Strategia didactică:
a) Metode, tehnici, procedee: explicația, demonstrația, conversația, jocul.
b) Mijloace didactice: p ă p u ș i , c a s ă d i n c a r t o n .
c) Forme de organizare: frontală
d) Resurse temporale: 15-25`
30
Desfăşurarea activităţii
Strategia didactică
Secvenţele Ob.
Conţinut instructiv - educativ Metode și Mijloace Evaluare
activitǎţii op.
procedee didactice
2.Captarea Păpuși,casă
Se va realiza prin descoperirea obiectelor pe care Conversația
atenţiei Explicația
copii le vor căuta în sala de grupă.
-Ce sunt acestea? (păpuși, casă)
31
Capacitatea de a
La semnalul dat de alarma de urgență,micii salvatori vor Explicația manifesta
porni spre casele în flăcari.Se vor împărți în două echipe,
O1 unul dintre ei va porni să salveze păpușile, după care i le va Păpuși, autocontrol asupra
Demonstrația
înmâna următorului copil care va plasa păpușile înapoi în Casă din mișcărilor pe tot
4.Desfășurarea casă. Se va realiza jocul de probă, apoi se va trece la carton parcursul jocului.
jocului desfășurarea jocului propriu zis.
propriu-zis O2 Echipa care va termina prima operațiule, primeşte o
recompensă.
O3
Exercițiul
6.Încheierea După terminarea jocului voi face aprecieri colective și Conversația Recompense
activității individuale asupra modului cum s-au comportat copii.Voi Aprecieri verbale
acorda recompense sub formă de buline colorate.
32
ANEXA 1
33
34
35
36
37
ANEXA 2
38
39
40
ANEXA 3
41