Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Profesor coordonator practică: Anuței Gabriela


Profesor metodist: Popescu Mariana
Profesor înv.primar: Patraș Camelia
Propunătoare: Moglan Maria
Clasa: a XII-a G
Data: 10.11.2021
Şcoala: Colegiul Naţional „Mihai Eminescu ” Suceava
Unitatea de învățare: Călătorie prin lumea cifrelor
Clasa: Pregătitoare A
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică și explorarea mediului
Tema lecției: Numărul și cifra 6
Tipul lecției: consolidarea și sistematizarea cunoștințelor
Scopul: Dezvoltarea și consolidarea capacității de numărare în intervalul 0-6
Competenţe specifice:
1.1 – recunoaşterea cifrelor de la 0 la 9, ca simboluri convenţionale ale numerelor mai mici
decât 10;
1.2 - identificarea „vecinilor” unui număr;
1.3 - ordonarea unor numere date, crescător sau descrescător;
1.4 - adăugarea şi extragerea de elemente dintr-o mulţime de obiecte, fiecare operaţie fiind
însoţită de numărarea obiectelor;
Obiective operaționale:
1. Să numere corect crescător și descrescător în intervalul 0-6.
2. Să identifice vecinii numărului 5.
3. Să identifice mulțimile cu 6 elemente.
4. Să formeze mulțimi cu 6 elemente.
5. Să descompună corect numărul 6,
6. Să asocieze culorile roșu și galben cu numerele rezultate de pe cireșe.
Strategii didactice:
 Metode și procedee: conversația, exercițiul, explicația,
 Mijloace de învăţământ: WordWall, , fișă de lucru, mijloace audio-video
  Moduri de organizare :frontal, individual.
Bibliografie:
https://www.edums.ro/invprimar/25_Matematica_explorarea_mediului_CP_II_OMEN.pd
f https://www.didactic.ro/ https://www.youtube.com/watch?v=m8MT3hs4kJE
https://wordwall.net/ro/resource/24332602/copie-a-numarul-si-cifra-6
Desfășurarea lecției

Eveniment didactic Conținut științific al lecției Strategii de predare-învățare


Ob. Evaluare/indica
Activitatea propunătoarei Activitatea elevilor op. Metode și Mijloace de Forme de tori de
procedee învățământ organizare performanță

Asigur condițiile optime pentru


1. Moment desfășurarea lecției: aerisirea Se așază în bănci, își Observarea
organizatoric sălii de clasă, pregătirea pregătesc materialele Conversația Frontal sistematică
materialului didactic necesar, necesare: manualul, caietul ,
liniște. penarul.
Mă prezint copiilor:
„-Bună ziua, copii! Mă numesc
Maria şi astăzi vom face
împreună ora de matematică și
explorarea mediului.”
-Copii, pentru început vreau să Copiii ridică mâinile. O1 Conversația Mijloace Frontal Capacitatea de
2. Captarea atenției ridicați mâinile sus. Copiii numără pe degete audio- a număra corect
-Acum, vom număra crescător ( de crescător până la numărul 6. video crescător și
la cel mai mic la cel mai mare) pe descrescător.
degete până la numărul 6 .
-0, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Exercițiul
-Foarte bine! Acum să numărăm Copiii numără descrescător.
descrescător( de la cel mai mare la -6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.
cel mai mic).
-V-ați descurcat foarte bine. În
continuare vă voi prezenta un -În filmuleț, numărul 6 era
filmuleț cu numerele de la 1 până asemănat cu zilele lucrătoare
la 10. Cu ce era asemănată ale săptămânii.
numărul 6 în filmulețul nostru?

O realizez prin intermediul WordWall Frontal Capacitatea de


3. Verficarea și aplicației WordWall. Anexa 1 a identifica câte
actualizarea achizițiilor -Copii, pentru început ne elemente
anterioare vom juca un joculeț. corespund
Voi citi cerința primului exercițiu din Conversația mulțimilor.
joc :
-Gasește mulțimea cu 5 elemente.
Cine vrea să numere baloanele din
mulțimea de la A ? Câte baloane Un copil numără baloanele.
avem în mulțimea de la A?
-În mulțimea de la A avem 5
baloane. Exercițiul
-Foarte bine! Cine vrea să numere
cățeii din mulțimea de la B? Câți Un copil numără cățeii.
căței avem în mulțimea de la B? -În mulțimea de la B avem 3
-Foarte bine! Cine vrea să numere căței.
personajele din mulțimea de la C? Un copil numără personajele.
Câte personaje avem în mulțimea de -În mulțimea de la C avem 4 Frontal Capacitatea de a
la C? personaje. Exercițiul WordWall identifica vecinii
-Deci, care dintre cele 3 variante de numărului.
răspuns corespunde mulțimii cu 5 -Mulțimii cu 5 elemente îi
elemente? corespunde răspunsul A.
Voi citi a doua cerință: O2
-Vecinul mai mic al numărului 5 este: -Vecinul mai mic al numărului
A. 3 B. 4 C. 0 ?
5 este numărul 4.
-Ce cifră îi corespunde numărului 4?
Ce răspuns trebuie să bifăm? -Numărului 4 îi corespunde
-Foarte bine! Trecem mai departe. cifra 4.
Vecinul mai mare al numărului 5 -Trebuie să bifăm răspunsul B.
este: -Vecinul mai mare al
A. 2 B. 6 C. 1 ? numărului 5 este numărul 6. Exercițiul
-Ce cifră îi corespunde numărului 6? -Numărului 6 îi corespunde
Ce răspuns trebuie să bifăm? Capacitatea de a
cifra 6. identifica câte
-Foarte bine. Trecem la următorul
-Trebuie să bifăm răspunsul B. elemente conține
exercițiu. Găsește mulțimile cu 6
elemente.
fiecare mulțime.
-Cine vrea să numere elementele din Un copil numără elementele. O3
mulțimea de la A?
Câte elemente avem în mulțimea de -În mulțimea de la A avem 6
la A? Foarte bine! Bifăm răspunsul A. elemente.
-Mai departe, cine numără Un copil numără elementele.
elementele din mulțimea de la B? -În mulțimea de la B sunt 5
Câte elemente avem în mulțimea de elemente.
la B? Un copil numără elementele.
-Foarte bine! Cine numără -În mulțimea de la C sunt 6
elementele din mulțimea de la C? elemente.
Câte elemente avem în mulțimea de
la C? Foarte bine! Bifăm răspunsul C. Un copil numără elementele.
-Cine numără elementele din
mulțimea de la D? Câte elemente
avem în mulțimea de la D?
-Cine numără elementele din -În mulțimea de la D sunt 2
mulțimea de la E? Câte elemente elemente.
avem în mulțimea de la E? Foarte Un copil numără elementele.
bine! Bifăm răspunsul E. -În mulțimea de la E sunt 6
-Cine numără elementele din elemente.
mulțimea de la F? Câte elemente
avem în mulțimea de la F? Foarte Un copil numără elementele.
bine! Bifăm răspunsul F. -În mulțimea de la F sunt 6
elemente.

-Așadar, la ora de matematică și Sunt atenți la explicațiile mele. Conversația Frontal Capacitatea de a
4. Anunțarea temei şi explorarea mediului vom înțelege mesajul
a obiectivelor consolida numărarea în oral.
intervalul 0-6, vecinii numărului
6 și vom asocia numărului 6
mulțimi de elemente.
În continuare vom lucra o fișă Anexa 1 Frontal Capacitatea de
5.Dirijarea consolidării de lucru. a rezolva corect
și sistematizării Voi citi cerința primului exercițiile.
cunoștințelor exercițiu.
-Încercuiește câte 6 jucării de O4
Un copil numără 6 jucării și le
fiecare fel.
încercuiește în același timp.
-Cine numără 6 jucării din prima
Un copil numără 6 jucării și le
mulțime? Exercițiul
încercuiește în același timp.
-Cine numără 6 jucării din a
doua mulțime? Un copil numără 6 jucării și le
-Cine numără 6 jucării din a încercuiește în același timp.
treia mulțime?
Un copil numără puii.
-Foarte bine! Trecem la
-Prima cloșcă are 5 pui. Conversația Frontal
exercițiul următor.,, Scrie
-Numărului 5 îi corespunde cifra 5.
câți pui are fiecare cloșcă”.
Un copil numără puii.
-Cine vrea să numere câți pui are
-A doua cloșcă are 4 pui.
prima cloșcă? Câți pui are prima
-Numărului 4 îi corespunde cifra 4.
cloșcă? Ce cifră îi corespunde
Un copil numără puii.
numărului 5? Foarte bine! Vom
-A treia cloșcă are 3 pui.
scrie cifra 5 în căsuța.
-Numărului 3 îi corespunde cifra 3.
- Cine vrea să numere câți pui
Frontal
are a doua cloșcă? Câți pui are a
doua cloșcă? Ce cifră îi Capacitatea de
corespunde numărului 4? Foarte
Un copil numără puii. a rezolva corect
bine! Vom scrie cifra 4 în
-A patra cloșca nu are nici un pui. exercițiile.
căsuța.
-Cine vrea să numere câți pui are -Numărului 0 îi corespunde cifra 0.
a treia cloșcă? Câți pui are a
treia cloșcă? Ce cifră îi
corespunde numărului 3? Foarte
bine! Vom scrie cifra 3 în
căsuța.
- Cine vrea să numere câți pui
are a patra cloșcă? Câți pui are
a patra cloșcă? Ce cifră îi
corespunde numărului 0? Foarte Un copil numără puii.
bine! Vom scrie cifra 0 în căsuța. -Ultima cloșcă are 6 pui.
- Cine vrea să numere câți pui -Numărului 6 îi corespunde
are ultima cloșcă? Câți pui are cifra 6.
ultima cloșcă? Ce cifră îi
corespunde numărului 6? Foarte
bine! Vom scrie cifra 6 în Copiii numără și ridică degetele O5 Explicația
căsuța. în același timp.
-Vom trece la următorul -Avem ridicate 6 degete.
exercițiu. ,,Ce număr lipsește? -Numărului 6 îi corespunde
Scrie-l pe cel potrivit în cifra 6.
fiecare casetă.” Un copil numără și ridică
La rezolvarea exercițiilor ne degetele în același timp.
vom ajuta de degete. -Avem ridicate 3 degete.
-La primul exercițiu avem 0 -Numărului 3 îi corespunde
degete. Haideți să numărăm câte cifra 3.
degete trebuie să ridicăm ca să
formăm numărul 6.
-Câte degete avem ridicate? Ce
cifră îi corespunde numărului 6?
Foarte bine! Vom scrie în casetă
cifra 6.
-La următorul avem 3 degete
ridicate. Haideți să numărăm, și
să ridicăm în același timp câte
un deget, de la 3 până la 6.
-Câte degete avem ridicate?
Ce cifră îi corespunde numărului
3? Vom scrie în casetă cifra 3.
-La următorul avem 4 degete Un copil numără și ridică
ridicate. Haideți să numărăm de degetele în același timp.
la 4 până la 6. -Avem ridicate 2 degete.
-Câte degete avem ridicate? Ce
cifră îi corespunde numărului 2?
Vom scrie în caseta cifra 2. -Numărului 2 îi corespunde
-La următorul avem 5 degete cifra 2.
ridicate. Haideți să numărăm de
la 5 până la 6. Câte degete avem
ridicate? Ce cifră îi corespunde
numărului 1? Vom scrie în Un copil numără și ridică
casetă cifra 1. degetele în același timp.
-La următorul avem ridicate 2 -Avem ridicat un deget.
degete, dar daca ne uităm la -Numărului 1 îi corespunde
ultima căsuță mai avem ridicat cifra 1.
un deget. Deci, câte degete -Avem ridicate 3 degete.
avem ridicate? Foarte bine! Un copil numără și ridică
Acum degetele în același timp.
haideți să numărăm de la 3 până -Avem ridicate 3 degete.
la 6. Câte degete avem ridicate? Numărului 3 îi corespunde cifra
Ce cifră îi corespunde 3.
numărului 3? Vom scrie cifra 3
în caseta din mijloc.
-V-ați descurcat foarte bine. Un copil numără și scrie în
Trecem la următorul exercițiu. același timp cifra
,,Numerotează, începând cu 0, corespunzătoare numărului.
mașinile din parcare.” -,,0, 1, 2, 3, 4, 5, 6.”
-Cine vrea să numeroteze
mașinile ?
-Foarte bine!
-La următorul exercițiu trebuie Un copil numără elementele. Exercițiul Anexa 1 Frontal Capacitatea
7. Evaluare să scriem cifra corespunzătoare -În prima mulțime avem 2 Conversația . copiilor de a
numărului de elemente din elemente. rezolva corect
fiecare mulțime. -Numărului 2 îi corespunde adunările.
-Cine vrea să numere cifra 2.
elementele din prima mulțime? Un copil numără elementele.
Câte elemente avem în prima -În a doua mulțime avem 4
elemente.
mulțime? Ce cifră îi corespunde
-Numărului 4 îi corespunde
numărului 2?Vom scrie cifra 2 în
cifra 4.
caseta de sub mulțime. -Mulțimea portocalie va avea 6
- Cine vrea să numere elemente.
elementele din a doua mulțime? Numărului 6 îi corespunde cifra
Câte elemente avem în a doua 6.
mulțime? Ce cifră îi corespunde
numărului 4? Vom scrie cifra 4 în
caseta de sub mulțime.
-Dacă în prima mulțime avem 2
elemente, iar în a doua mulțime
avem 4 elemente, câte
elemente va avea mulțimea
portocalie? Ce cifră îi
corespunde numărului 6? Vom
O6
scrie cifra 6 în căsuța portocalie.
-Trecem la următoarea mulțime
Un copil numără elementele.
portocalie.
-În prima mulțime avem 1
-Cine vrea să numere element.
elementele din prima mulțime? -Numărului 1 îi corespunde
Câte elemente avem în prima cifra 1.
mulțime? Ce cifră îi corespunde
numărului 1?Vom scrie cifra 1 în
caseta de sub mulțime.
- Cine vrea să numere Un copil numără elementele.
elementele din a doua mulțime? -În a doua mulțime avem 2
Câte elemente avem în a doua elemente.
mulțime? Ce cifră îi corespunde -Numărului 2 îi corespunde
numărului 2? Vom scrie cifra 2 în cifra 2.
caseta de sub mulțime.
- Cine vrea să numere Un copil numără elementele.
elementele din a treia mulțime? -În a treia mulțime avem 3
Câte elemente avem în a treia elemente.
mulțime? Ce cifră îi corespunde -Numărului 3 îi corespunde
numărului 3? Vom scrie cifra 3 în cifra 3.
caseta de sub mulțime.
-Dacă în prima mulțime avem 1
elemente, în a doua mulțime
avem 2 elemente, iar în a treia -Mulțimea portocalie va avea 6
avem 3 elemente, câte elemente.
elemente va avea mulțimea Numărului 6 îi corespunde cifra
portocalie? Ce cifră îi 6.
corespunde numărului 6? Vom
scrie cifra 6 în căsuța portocalie.
-La ultimul exercițiu vă pregătiți
culoarea roșu și galben. Cu roșu
vom colora cireșele cu numerele
2, 4 și 6, iar cu galben numerele -Noi avem ridicate 6 degete.
1, 3 și 5. -Trebuie să o colorăm cu
-La prima cireașă avem ridicat culoarea roșie.
un deget și mai ridicăm 5
degete. Câte degete avem
ridicate? Foarte bine! Vom scrie
cifra 6 pe spațiul punctat. Cu ce
culoare trebuie să colorăm
cireașa?
-La a doua cireașă avem ridicat -Noi avem ridicat 1 deget.
un deget, iar celelalte le lăsăm -Trebuie să o colorăm cu
închise deoarece reprezintă culoarea galben.
numărul 0. Câte degete avem
ridicate? Foarte bine! Vom scrie
cifra 1 pe spațiul punctat. Cu ce
culoare trebuie să colorăm
cireașa?
-La a treia cireașă avem ridicate -Noi avem ridicate 4 degete.
-Trebuie să colorăm cu culoarea
4 degete, iar celelalte le lăsăm
roșie.
închise deoarece reprezintă
numărul 0. Câte degete avem
ridicate? Foarte bine! Vom scrie
cifra 4 pe spațiul punctat. Cu ce
culoare trebuie să colorăm
cireașa? -Noi avem ridicate 3 degete.
-La a patra cireașă avem ridicate -Trebuie să o colorăm cu
2 degete și mai ridicăm 1 deget. culoarea galben.
Câte degete avem ridicate?
Foarte bine! Vom scrie cifra 3
pe spațiul punctat. Cu ce -Noi avem ridicate 2 degete.
culoare -Trebuie să colorăm cu culoarea
trebuie să colorăm cireașa? roșie.
-La a cincea cireașă avem
ridicate 2 degete, iar celelalte le
lăsăm închise deoarece
reprezintă numărul 0. Câte
degete avem ridicate? Foarte
bine! Vom scrie cifra 2 pe spațiul
punctat. Cu ce culoare trebuie
să colorăm cireașa?
-La a șasea cireașă avem ridicate -Noi avem ridicate 5 degete.
3 degete și mai ridicăm 2degete. -Trebuie să colorăm cu culoarea
Câte degete avem ridicate? galben.
Foarte bine! Vom scrie cifra 5 pe
spațiul punctat. Cu ce culoare
trebuie să colorăm cireașa?

Fac aprecieri verbale asupra Copiii ascultă cu atenție Conversația Frontal Aprecieri
8. Încheierea activității implicării active și răspunsurilor aprecierile verbale. Individual verbale.
date de către elevi pe parcursul
activității. -Mă bucur foarte
mult că ați răspuns corect la
întrebări și că ați rezolvat
corect exercițiile.
Le împart recompense.
Anexa 1 https://wordwall.net/ro/resource/24332602/copie-a-numarul-si-cifra-6

Anexa 2

Fișă de lucru-clasa pregătitoare-MEM


NUMĂRUL ŞI CIFRA

1. Încercuieşte câte 6 jucării de fiecare fel:

2. Scrie câţi pui are fiecare cloşcă:

3. Ce număr lipseşte? Scrie-l pe cel potrivit în fiecare casetă:

0 3 4 5 2 1

4. Numerotează, începând cu 0, maşinile din parcare:


5. Scrie numerele în casete:

6. Colorează cu roşu cireșele cu numerele 2, 4, 6 şi cu galben pe cele cu


numerele 1, 3, 5 :

\
1 5 1 0 4 0 2 1 2 0 3 2

S-ar putea să vă placă și