Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Întocmit
Prog. Ing. Amarghioalei Lenuța Viorica

Profesor Metodist
Prof. Ing. Grapan Teodora
I. Repere generale

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic ”Nicolae Bălcescu”, Flămânzi


Profilul: Agricultură
Calificarea: Lucrător în agroturism
Data: 11.03.2022
Profesor: ing. Amarghioalei Lenuța Viorica
Clasa: a XI-a D
Modulul 1I: Cultivarea plantelor în ferma agroturistică
Unitatea de învățare: Înființarea culturilor agricole prin plantat/semănat

Subiectul lecției: Tehnica înființării culturilor agricole prin plantat/semănat

Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi (laborator)


Durata lecției: 45 minute
Locul desfășurării lecției: sera școlii

Competențe specifice: Infiintarea de miniculturi agricole prin semănarea/plantarea în alveole a diferitelor tipuri de culturi

Scopul lecției: Utilizarea autonomă a mijloacelor și ustensilelor pentru semănat și plantat existente in sera scolii

II. Obiective operaționale

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili


O1 – Să utilizeze autonom mijloacele pentru semănat și plantat

O2 - Să verifice calitatea lucrării de semanat

O3 - Să execute corect lucrarea de plantat/semanat.


III. Strategii didactice

1. Mijloace de învățământ
- fișă documentare
- rasaduri de plante

- seminte de diferite culturi

- laptop, videoproiector
2. Metode didactice
– Conversația
- Explicația
- Demonstrația
- Exercițiul
- Învățarea prin descoperire
3. Forma de organizare a clasei
- frontal
- individual
- grupe 3-5 elevi
4. Metodă de evaluare
- observația
- verificare orală – aprecieri verbale, feedback.
5. Anexe resurse
- fișă documentare
IV. Bibliografie.
1. Costel Scrioșteanu și colaboratorii, Manual pentru cultura de specialitate – agricultură, clasa a IX-a, SAM, Editura Oscar Print,
București, 2006.
2. Costel Scrioșteanu și colaboratorii, Manual pentru pregătire practică – agricultură, clasa a IX-a, SAM, Editura Oscar Print,
București, 2006.
3. Puiu Șt. ,Trofin Ghe., Agrotehnica, clasa a IX-a, Editura Ceres, București, 1989.
4. Puiu Șt. Și Untărescu Gherghina, Pedologie, clasa a IX-a, București 1993.

Desfășurarea lecției pe secvențe de instruire

Obiective Desfășurarea lecției Strategii didactice

Secvențele lecției Timp operaționale Activitatea Activitatea Metode Mijloace Forma de Evaluarea
didactice organizare
profesorului elevilor didactice

Profesorul verifică Elevii se pregătesc


prezența și consemnează pentru începerea orei.
1.Momentul organizatoric 2min -- absențele în catalog. Conv -- frontală --
Răspund solicitărilor
profesorului

Profesorul anunță Elevii își notează titlul


subiectul lecției de lecției.
instruire, subiect ce a
fost comunicat elevilor Elevii răspund
2. Anunțarea subiectului solicitărilor venite din
lecției de instruire și la sfârșitul orei trecute și
obiectivele operaționale 2min O1,O2,O3 insist asupra partea profesorului.
propuse. competențelor, pentru a
forma un caracter Conv. -- frontală --
conștient învățării.

Adresez întrebări din


lecția anterioară în
vederea reactualizării
cunoștințelor:

-Ce reprezintă o cultura Elevii vor răspunde


agricola ? punctual la fiecare
întrebare pusă de Conv. __ frontală Observația
-Ce este germinatia ?
3. Reactualizarea 5min -- profesor din lecția Dem. individuală Aprecieri
cunoștințelor anterioare -Ce reprezintă un organ precedentă. Verbale
de plantare? Exp.

-Enumerați principalii
indici de calitate ai
materialului de semanat
sau plantat.

Profesorul organizează
clasa/sera scolii în
4. Organizarea serei pe vederea activității ce va Elevii se împart în grupe frontal
grupe și a locului de urma. Elevii își aleg liderul
desfășurare a activității. 4min -- pentru fiecare grupă. Conv. -- Individual Observația
Profesorul împarte clasa
în grupe de elevi. grupe

- profesorul formează
grupele elevilor.

Profesorul explică Elevii sunt atenți la


modul de desfășurare a explicațiile date de
lecției de instruire, profesor în legătură cu
secvențele lecției și modul de desfășurare a
materiale pe care le vor lucrării practice,
folosi. materialele folosite, cât Conv. fișa doc.
și modul de lucru.
5. Explicația și 15mi O1,O2,O3 Titlul lecției de instruire: Dem. tabla frontal Observația
demonstrația lecției de n Elevii studiază
instruire Tehnica înființării Expunere marker individual Aprecieri
materialele primite.
culturilor agricole prin Verbale
plantat/semănat. Explicați videopro grupe
Elevii pun întrebări cu
a
neclaritățile pe care le au PPT
-materiale folosite:
seminte de diferite privind lecția practică.
culturi, alveole,
stripitori, rasaduri de
plante, organe de
plantare, fișa de lucru.

-modul de lucru:

- se iau alveole de
diferite marimi si
ghivece in care se
introduce pamant.

- semintele de culturi se
seamana la diferite
adancimi si ulterior se
acopera cu un strat
superficial de pamant si
in final se uda.

- se iau rasaduri de
diferite culturi existente
in sera scolii, se pot
repica si ulterior muta in
alveole mai mari in
vederea cresterii si
dezvoltarii.

- rezultatele lucrării
practice se vor nota în
fișa de lucru.

Elevii vor lua pe rând


cateva seminte de
diferite culturi(soia,
fasole, porumb) si vor
executa semananarea
manuala a acestora in
diferite vase verificand
fișa de
se pot planta si diferite
tipuri de rasaduri
Profesorul urmărește și existente in sera scolii Conv. lucru grupe Observația
dirijează activitatea pe utilizand materialele
6. Executarea de către 12mi O1,O2,O3 grupe a elevilor în cadrul existente, la final Dem. seminte individual
elevi a activității din lecția n lecției de instruire. realizandu-se totodata si
de instruire. Exercițiu. vase cu frontal Aprecieri
repicarea acestora. apă Verbale

organe
Rezultatele astfel de
obținute se vor înregistra plantare
corect în fișa de lucru.

Profesorul aduce la Liderul fiecărei grupe v-


cunoștință elevilor că, a scrie la tablă
timpul alocat activității rezultatele activității Aprecieri
practice, cât și evaluarea grupei și va descrie Verbale
Conv. fișa de frontal
rezultatelor și etapele parcurse. lucru
înregistrarea lor corectă Exp individual
în fișa de lucru. Elevii vor pune întrebări tabla Note
7. Evaluarea calității 2min O1,O2,O3 profesorului referitoare Dem.
activității desfășurate Profesorul corectează la problemele ivite pe marker
fișele de lucru cu parcursul lucrării
rezultatele notate de practice.
elevi.
Elevii sunt atenți la
Profesorul discută explicațiile date de
împreună cu elevii, profesor referitoare la
rezultatele fișelor de fișa de lucru.
lucru, urmărindu-se
aspectele importante ale
lecției practice.

Profesorul ajută elevii să Elevii fac ordine la locul probe de


strângă materialele de muncă, curăță și seminte
8. Asigurarea ordinei și folosite, să le curățe și să așază în ordine de soia,
disciplinii la locul de le așeze la locul lor, să materialele folosite în fasole
instruire. 2min --
lase spațiul de lucru timpul lecției de
curat și ordonat. instruire. Conv. vase cu individual --
apă
Exp. frontal
organe
de
plantare

fișa de
lucru
Nume si prenume elev:

Clasa:

Data:

Modul II – Cultivarea plantelor in ferma agroturistică

Fișă de lucru

 Enumerați principalele organe de plantare.

 Descrieți pe scurt tehnica infiintării unei culturi intr-un spatiu protejat, respectiv seră.
.........................................................................................................................................................................................................................................
.........................................................................................................................................................................................................................................
...................................................................................................................................................................................

 Care sunt ustensilele utilizate la plantarea sau semănarea unor culturi agricole?

S-ar putea să vă placă și