Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Întocmit

Prof ing. Amarghioalei Lenuța Viorica

Profesor Metodist

Profesor ing. Grapan Teodora


I. Repere generale

Unitatea de învățământ : Liceul Tehnologic ” Nicolae Bălcescu”, Flămânzi


Profilul: Agricultură

Calificarea profesională: Lucrător în agroturism


Data: 11.03.2022
Profesor: ing. Amarghioalei Lenuța Viorica
Clasa: a X-a D
Modulul 1 – Agropedologie

Unitatea de învățare: Factorii de mediu și reglarea lor la nivelul optim pentru plante
Subiectul lecției: Bolile plantelor cultivate – noțiunea de boală, simptome și clasificarea bolilor

Tipul lecției : Lecție de comunicare/însușiri de noi cunoștințe (mixtă)


Durata lecției: 45 minute
Locul de desfășurare a lecției: Sala de clasă

Competența specifică: Însuşire de cunoştinţe cu privire la bolile plantelor cultivate, simptomele acestora și modul de clasificare a acestora

Scopul lecției: Importanța noțiunilor teoretice privind bolile plantelor cultivate

II. Obiectivele operaționale :

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:


O1 Să definească noțiunea de boală a plantelor agricole;

O2 Să clasifice bolile produse de agenții patogeni asupra plantelor agricole;

O3 Să identifice prinicipalele simptome ale bolilor apărute la plantele agricole;

O4 Să descrie principalele simptome produse de agenții patogeni asupra plantelor;


III. Strategii didactice

1. Mijloace de învățământ
- tablă
- marker
- fișă de documentare
- fișă de lucru
– laptop
- videoproiector
2. Metode didactice
- Conversația
- Expunerea
- Demonstrația
- Explicația
- Problematizarea
3. Forma de organizare a clasei
– frontală
- individuală
4. Metode de evaluare
– verificare orală - aprecieri verbale, feedback
- observația.
5. Anexe resurse
- fișă documentare
- fișă de lucru

IV. Bibliografie

- M. Patape, C. Scrioșteanu – Manual pentru cultura de specialitate, Editura Oscar Print, București, 2006.

- Şt. Puiu; Gh. Trofin - Agrotehnica, clasa a X-a, Manual pentru liceele agroindustriale - Editura Ceres, Bucureşti 1989.
- Costel Scrioșteanu – Agropedologie, Editura Gimnasium, București.

V. Desfășurarea lecției pe secvențe de instruire

Secvențele lecției Timp Obiective Desfășurarea lecției Strategie didactică Evaluarea

operaționale Activitățile Activitățile Metode Mijloace Forma de


didactice didactice organizare
profesorului elevilor

Profesorul verifică Elevii raportează


prezența și notează absenții.
absențele în catalog.
Se pregătesc pentru
Profesorul verifică începerea activității.
1. Momentul organizatoric 2min -- îndeplinirea condițiilor Conv. -- frontală --
didactice și materiale Răspund solicitărilor
pentru desfășurarea profesorilor.
activității la clasă.

Profesorul adresează Elevii formulează


elevilor întrebări cu răspunsuri legate de
privire la bolile plantelor bolile plantelor
2. Captarea atenției elevilor 2min -- cultivate; agricole. Conv. -- frontală Aprecieri
verbale
Exp. individuală
3. Informarea elevilor Profesorul prezintă Elevii ascultă
despre noua lecție și elevilor titlul noii lecții și explicațiile oferite de
obiectivele propuse 2min O1,O2,O3,O4 obiectivele propuse. profesor. Conv. tablă frontală --

Elevii își notează titlul Exp. marker


noii lecții în caiete.

Profesorul adresează
întrebări din lecția
anterioară. (Importanța
lucrărilor solului) Observația
01. Care sunt principalele Elevii vor răspunde la Conv. -- frontală Aprecieri
lucrări de pregătire a
întrebările formulate de verbale
4. Reactualizarea 4min -- solului în vederea Exp. individuală
înființării unei noi către profesor.
informațiilor anterioare
culturi?
02. Care sunt agregatele
utilizate la efectuarea
lucrărilor solului?
03. Ce rol are nivelatorul,
dar plugul?
04. Care sunt tipurile de
grape studiate?
05. Cu ajutorul cui se
determină precis
adâncimea de arat?

Profesorul predă noua


lecție.
Se prezintă în continuare
modul de clasificare a
bolilor din culturile
agricole în funcție de
O1 natura agentului patogen, Elevii iau notițe
astfel că: consemnând în caiete
a) Boli infecțioase sinteza lecției.
(parazitare) – sunt
produse de agenți Sunt atenți la
patogeni care explicațiile
parazitează profesorului
plantele cultivate. Exp. fișă doc. Observația
- Viroze – boli Sunt încurajați de
provocate de profesor permanent să Conv. tabla frontală
virusuri; participe activ la
5. Predarea noilor 20mi O2 - Micoplasmoze – Dem. marker individuală Aprecieri
activitatea de predare.
informații n boli provocate de verbale
micoplasme; Exp. laptop
Răspund solicitărilor
- Bacterioze – boli
adresate de profesor. Prob videopro.
provocate de
O3 bacterii; Adresează întrebări
- Micoze – boli
provocate de referitoare la lecție.
ciuperci
fitopatogene;
b) Boli neinfecțioase
(fiziologice) – sunt
provocate de condițiile
de mediu (temperatură,
lipsă sau exces de
umiditate, factorii de
sol etc).
Se prezintă în continuare
principalele simptome
ale bolilor apărute la
plantele agricole:

- Ofilirea;
- Pătările foliare;
- Clorozele;
- Perforarea
frunzelor;
- Pustule;
- Leziuni pe trunchi
și ramuri;
- Atrofii;
- Hipertrofii.

Se vor descrie
principalele simptome
ale bolilor din culturile
agricole, astfel:
Starea de boală,
instalarea agentului
patogen și apariția
O4 simptomelor sunt
influențate de factorii de
mediu sau de rezistența
plantelor cultivate.
Profesorul distribuie
fișele de lucru (Anexa 2)
fiecărui elev. Conținutul Elevii studiază cu
fișei de lucru este același atenție datele înscrise
pe fișa de lucru – indici Probl.
pentru fiecare elev.
de calitate. Conv. fișă de frontală Observația
Profesorul cere elevilor lucru
6. Obținerea performanței 10mi O1,O2,O3,O4. să citească cu atenție Rezolvă cerințele din Exp. individuală
n cerințele din fișa de lucru fișa de lucru.
Dem.
și explice sarcinile de
lucru.

Sprijină permanent elevii


în realizarea sarcinilor
de lucru

Profesorul împreună cu Elevii urmăresc


elevii, stabilește prezentarea
rezultatele activității, profesorului, observă Conv. fișă de frontală Observația
clarificând aspectele dacă au lucrat corect și lucru
7. Feedback și evaluare 3min O1,O2,O3,O4. Dem. individuală Aprecieri
importante din lecția nou sunt atenți la verbale
predată. recomandările făcute. Exp.

Profesorul propune o Elevii își notează în


temă pentru acasă cu caiete explicațiile
titlul : ”Importanța privind realizarea Conv. tablă

8. Retenție și transfer 2min -- indicilor de calitate la temei. Exp. marker frontală --


infiintarea culturilor prin
semanat”
Anexe resurse.

S-ar putea să vă placă și