Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Dată: 14.04.2022
Nivel: I (Grupa mică)
Profesor: Cîrjă Andra-Elena
Unitatea de învățământ: Grădinița cu program prelungit Budeşti
Tema anuală: „Cum este/a fost şi va fi pe pământ?”
Tema proiectului: „Magia iernii”
Tema săptămânală: „Iarnă...magie..bucurie”
Tema zilei:„În palatul Zânei Iarnă”
Domenii experențiale: DȘ
Disciplina:Cunoașterea mediului
Mijloc de realizare:Lectura după imagini
Forma de organizare: Frontal, pe echipe, individual,
Tipul de activitate: Formare de cunostinte,priceperi și deprinderi
Locul desfășurării: Sala de grupă
Durata: 35-45 de minute
Scopul :
 Formarea cunoştinţelor copiilor despre anotimpul iarna;formarea deprinderii de a lucra în grup, dezvoltând relaţii de colaborare şi ajutor reciproc.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
Relații, operații și deducții logice în mediul apropiat;

COMPORTAMENTE VIZATE:
Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi ;
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă);
Identifică elementele caracterisice ale unor fenomene/relaţii din mediul apropiat ;
Compară experienţe, acţiuni, evenimente, fenomene/relaţii din mediul apropiat;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
- Să comunice impresii, idei pe baza imaginilor prezentate;
- Să exprime prin cuvinte stările emoţionale transmise de imagini;
- Să-şi exprime emoţiile şi sentimentele faţă de anotimpul iarna;
- Să întrebe și să raspundă la întrebari ;
- Să pronunte(relativ) corect sunetele limbii romane ;
- Să manifeste inițiativă în comunicarea orala și interes pentru semnificatia cuvintelor;
- Să utilizeze cuvinte noi în contexte adecvate ;
- Să alcatuiască propozitii simple si dezvoltate( despre obiecte si fiinte familiare,aspecte ale vietii sociale) ;
Strategii didactice:
Metode si procedee : explicatia, conversatia, exercitiul, problematizarea, cubul;
Material didactic : Calendarul naturii, scrisoare,clopoțel, iamgini cu anotimpul iarna,iamgini cu jocurile și sporturile iernii.

BIBLIOGRAFIE:
•Curriculum pentru educaţie timpurie 2019;
•Glava, A., Pascal, M., Tătaru, L., L. - ,,Educaţie timpurie – Ghid metodic pentru aplicarea curriculumului preşcolar”, Ed. Paralela 45 Piteşti, 2009;
•Ezechil, L., Lăzărescu, P., M. - ,,Laborator preşcolar – ghid metodologic”, Ed. V&I, INTEGRAL Bucureşti (2001);
•Breban, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M. -,,Metode interactive de grup” - Ghid metodic, Editura Arves, Piteşti, 2002.
DEMERSUL DIDACTIC

SECVENȚE CONȚINUTUL ȘTIINȚIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/


DIDACTICE INDICATORI

Metode și Mijloace
procedee didactice
Moment Creez condiţiile psihopedagogice necesare desfăşurării activităţii în Conversația
organizatoric bune condiţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- pregătirea materialului didactic;
- aranjarea mobilierului;
- așezarea materialului didactic pe măsuțe;
- introducerea copiilor în sala de grupă;
- instructajul verbal.
Reactualizarea Port o scurtă conversație cu copiii, pentru a le reaminti aspectele Conversația Chestionare orală
cunoștințelor caracteristice anotimpuluiIarna. Observarea sistematică a
copiilor
Captarea atenției Se realizează cu ajutorul unui om de zăpadă din pluș , care are o Conversația Scrisoare Observarea sistematică a
scrisoare de la zâna Iarnă, dar și cu ajutorul recompenselor pentru Explicația copiilor
finalul zilei

Anunțarea temei Se prezinta tema zilei în termeni accesibili copiilor. „În palatul Conversația Observarea sistematică a
și a obiectivelor Zânei Iarnă”. Astazi vom observa cu atentie aceste imagini de iarnă Explicația copiilor
și vom explica ceea ce observam ,iar voi v-a trebui sa fiți foarte
atenti ca sa aflați mai multe despre jocurile copiilor iarna. 
Dirijarea Copiii fiind așezați pe scăunele în semicerc, închid ochii, iar la Tablă Chestionare orală
învățării sunetul clopoţelului îi deschid şivor descoperi imagini cu Observarea magnetică; Observarea sistematică a
anotimpul iarna și multe alte surprize pe care le descriu (tablă Imagini cu copiilor
magnetică ). anotimpul
Pentru a-i familiariza pe copii cu elementele principale din tablou, iarna
activitatea poate începe cu o întrebare orientativă Problematizarea
«Ce vedeti in acest tablou ? »
.Se lasa copiilor libertatea de a identifica elementele dintablou
(pomi, case, copii, patinoar, oameni de zăpadă,derdelușul).
După această enumerare liberă se trece la intuirea, dirijata- la Conversația
analiza șidescriere. Se orienteaza atenția copiilor asupra aspectelor
principalefolosind întrebari ce vizează elementele din prim
plan, planul secundar, elemente din partea de sus, de jos, din stânga
și din dreapta.
« Ce anotimp este ilustrat înacest tablou ? »
« Dupa ce v-ati dat voi seamace anotimp este ilustrat ? » Problematizarea
« Ce fac copiii din acesttablou ? »
« Pentru ce este taiat acel brad ? »
« Cum sunt copacii ? »
« Cu ce sunt îmbracați copiii în acest tablou ? »
« Câți copii patinează ? »
« De ce s-a urcat pe scară copilul ? »
« Câți copii fac bulgari de zăpadă? » Explicația
Se fixeaza locul actiunii dintablou, timpul și personajele.Se face
sinteza parțială celor discutate.
Obţinerea După sinteza parțiala se face sinteza finala printr-o scurtă povestire : Conversația Observarea sistematică a
performanţei « E iarna. Timpul este frumos. Totul în jur este acoperitde zapada. Explicația copiilor
La marginea satului copiii au iesit la joacă. Unii fac oameni de Povestirea
zapada, alții patinează, iar unii se dau cu sania pe derdelușul
presărat cu zapada argintie. Un copil montează casuțe pentru pasări.
Toata lumeaeste fericita, iar în sat rasună glasul gingaș al copiilor.»
Asigurarea Fiecare echipă este rugată să rostogolească un cub pe suprafaţa Cubul Observarea sistematică a
retenţei şi a caruia sunt imagini cu diferite jocuri de iarnă.Educatoarea va adesa Conversația copiilor
transferului intrebari despre fiecare imagine de pe fetele cubului.(ex Cum se Explicația
numeste acest joc de iarnă? )
Evaluarea Copii sunt rugați să se aşeze si să extragă imagini cu sporturi de Tehnica mâna Observarea produselor
iarnă prin tehnica mâna oarbă dintr-un coșuleț și apoi să formuleze oarbă activității
propoziții.
Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra modului de participare a Aprecieri generale și
activității copiilor la activitate. individuale

S-ar putea să vă placă și