Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
FACULTATEA DE LITERE
SPECIALIZAREA JURNALISM
Subsemnata, Cazacu Mihaela Andreea, studentă în anul III la specializarea Pedagogia învățământului gimnazial, am
desfășurat practica pedagogică din semestrul I, anul universitar 2017-2018 la Scoala Nr.28 Galati.
1. Date privind activitățile observate
La Școala Nr. 28 am asistat la un număr de patru ore lecții susținute de dna profesoară Mihai Mariana, la clasa a V si a VIII a.
2. Aprecieri generale
a) Puncte forte ale activității desfășurate pe parcursul practicii
Calitatea obiectivelor educaționale ale lecției/activității, abilitatea în conducerea activității de învaţare prin alegerea strategiilor,
formelor de organizare, accesibilitatea limbajului de specialitate, ritmul de prezentare, calitatea stilului didactic, monitorizarea
elevilor.
b) Cunoștințe dobândite
Crearea unui proiect didactic, familiarizarea cu diferite metode și tehnici de învățămant, formularea obiectivelor operaționale.
Student(ă)
Cazacu Mihaela Andreea
Raport final asupra perioadei de practică pedagogică
Data: 04.12.2017
Școala: Nr.28 Galati
Clasa: a V-a
Disciplina: Limba și literatura românǎ
• Verifica: definiţia verbului, timpurile verbale studiate. ✓ Cunoştinţe de specialitate şi metodică densitatea lectiei,
• Propune un verb pe care sa îl conjuge si elevii ies la tablă. incadrarea in timp a lectiei si a momentelor acesteia.
✓ Conducerea activității didactice (stil de conducere,
Data: 04.12.2017
Școala: Nr.28 Galati
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba și literatura românǎ
Afective:
- manifestarea curiozităţii şi interesului în rezolvarea sarcinilor de lucru;
- asimilarea informaţiilor noi şi însuşirea lor pentru a le putea folosi ulterior
Desfășurarea demersului didactic
Observații personale, aprecieri
(activitatea mentorului și a elevilor)
Momentul organizatoric Pregătirea pentru lecţie
• Organizarea clasei şi verificarea temei ✓ Claritatea obiectivelor şi motivaţia
Reactualizarea cunostintelor ✓ Pregătirea materialului adecvat
• Verificarea cunoștințelor anterioare
• Profesorul are la dispoziţie un set de intrebări prin care va verifica oral nivelul Desfăşurarea lecţiei
de cunoştiinte. ✓ managementul clasei
Anunţarea temei şi a competenţelor derivate. Prezentarea conţinutului. ✓ tehnici de prezentare
Obţinerea performanţelor. ✓ tehnici de întrebări/ răspunsuri
• Elevii ascultă, apoi notează titlul lecţiei în caiete. ✓ tranziţia de la o etapa la alta
• Pe tablă sunt scrise propoziţii din care elevii trebuie să identifice atributele să ✓ conştientizarea şi corectarea greşelilor
Data: 04.12.2017
Școala: Nr.28 Galati
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Limba și literatura românǎ
Obiective performative:
a) Cognitive:
• Se verifică, frontal, felul în care elevii au rezolvat tema dată ora trecută. Elevii de învăţare sporite, ceilalţi având resurse
sunt solicitaţi să citească, sunt puşi să motiveze, antrenându-se, prin întrebări, suficiente pentru o bună colaborare cu
• Activitatea se va desfăşura ca dialog continuu între profesor şi elevi şi chiar succes a activităţii didactice;
între elevi, planul de caracterizare fiind notat, atât pe tablă, cât şi în caiete, pe ✓ Profesorul motivează elevii pentru
• Se va realiza printr-o sarcină didactică: elevii vor selecta figurile de stil folosite ✓ Pe tot parcursul lecţiei, profesorul oferă
în prezentarea directă a trăsăturilor morale ale preotului de la începutul nuvelei: feed-back şi întăriri pozitive la progresele
enumeraţii şi epitete în inversiune („şi harnic şi grijitor este părintele”; „este elevilor;
cam greu la vorbă”; „cam aspru la judecată”; „prea de-a dreptul, prea verde ✓ Abilitatea de a antrena elevii în lecţie;
Afective:
Promovarea unei atitudini pozitive privind vorbirea şi scrierea corectă.
Desfășurarea demersului didactic
Observații personale, aprecieri
(activitatea mentorului și a elevilor)
Moment organizatoric • Abilitatea de a antrena elevii în lecţie
• Organizarea şi pregătirea activităţii (asigurarea materialelor şi a priceperea de a conduce lecţia
mijloacelor necesare pentru activitate/lecţie ;verificarea prezenţei copiilor; • Caracterul relaţiei profesor – copil
disciplina) • Climatul de muncă din clasă
• Verificarea temei şi notare în catalog. • Calitatea cunoştinţelor, priceperilor şi
• Propune un verb pe care sa îl conjuge si elevii ies la tablă. deprinderilor însuşite de copii.
• Profesorul predă perfectul compus, timpul viitor, viitor II (voi fi cantat) • Aprecieri privind rezultatele obţinute în
• Copiii trebuie să alcătuiască propoziţii cu verbe la timpul perfect compus şi plan formativ intelectual: creativitatea
viitor. gândirii, dezvoltarea memoriei, a atenţiei
• Elevii au ca sarcină să rezolve exerciţii din carte. etc.
• Elevii primesc temă pentru acasă o cumpunere în care să folosească toate • Claritatea şi corectitudinea explicaţiilor
timpurile verbale. Titlul compunerii să fie: În aşteptare Crăciunului