Am N = (300.000+32.908-8.638-9.000)/4=78.818
VNC = 300.000+32.908-8.638-78.818=245.542
2. La 1 ianuarie N-1 este pus în funcţiune un utilaj achiziţionat la un cost de achiziţie de 42.000 lei. La
31.12.N amortizarea contabilă cumulată este de 10.500 lei. La 31.12.N utilajul este reevaluat la o valoare
justă de 38.700 lei. La 31.12.N+3 utilajul este reevaluat la o valoare justă de 14.350 lei. Amortizarea
contabilă cumulată la 31.12.N+3 este de 19.350 lei. Care este mărimea rezervei din reevaluare la
31.12.N şi care este înregistrarea reevaluării la 31.12.N+3?
3.300 lei;
2813 Amortizarea utilajelor = 2131 Utilaje 19.350 lei
1052 Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale = 2131 Utilaje 5.000 lei
7.308 lei;
2813 Amortizarea utilajelor = 2131 Utilaje 29.850 lei
1052 Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale = 2131 Utilaje 6.048 lei
7.200 lei;
2813 Amortizarea utilajelor = 2131 Utilaje 19.350 lei
1052 Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale = 2131 Utilaje 5.000 lei
7.200 lei;
2813 Amortizarea utilajelor = 2131 Utilaje 19.350 lei
2131 Utilaje = 1052 Rezerve din reevaluarea imobilizărilor corporale 5.000 lei
31.12.N
VNC=42.000-10.500=31.500
Vj=38.700 => reevaluare pozitiva = 7.200
2813=2131 10.500
2131=1052 7.200
31.12.N+3
VNC=38.700-19.350=19.350
Vj=14.350 => reevaluare negative = 5.000
2813=2131 19.350
1052=2131 5.000
Am N = (140.000+8.548-5.000)/4 = 35.887
4412=792 2.400
2) VC DAT DOB = 12.000
BF DAT DOB = 12.000 – 12.000 = 0 => VC DAT > BF DAT => DTD = 12.000 => CREANTA IA =
1.920
4412=792 1.920
3) VC DAT = 9.000
BF DAT = 9.000 – 3.000 = 6.000 => DTD = 3.000 => CREANTA IA = 480
4412=792 480
4) VC UTILAJ = 150.000-2*50.000=50.000
BF UTILAJ = 150.000-2*37.500=75.000 => DTD = 25.000 => CREANTA IA SF = 4.000
CREANTA IA N = 2.000
4412=792 2.000
5) VC MP = 20.000-4.000=16.000
BF MP=20.000-1.000=19.000 => DTD = 3.000 => CREANTA IA = 480
4412=792 480
RECONCILIEREA:
Ch nedeductibile = 15.000+12.000+9.000+50.000+4.000=90.000
Deduceri = 37.500+1.000=38.500
Rez impozabil=150.000+90.000-38.500=201.500
Ip curent=201.500*16%=32.240
Ip total = 691+692-792=32.240+0-7.280=24.960
Am c = 500.000/40=12.500 6811=2812
VNC = 500.000-12.500=487.500
Val justa = 600.000 => reevaluare pozitiva (CP) = 112.500
Am f = 500.000/50 = 10.000
VNC = 600.000
BF = 490.000 => DTI = 110.000 => sold Datorie IA = 17.600
- Aferent reevaluarii pozitive = 112.500*16% = 18.000 (CP)
- Aferent amortizarii = creanta ia = 2.500 * 16% = 400 (CPP)
Provizion 31.12.N = 25.000/1.062 = 22.250 => dimunare activ si provizion = 25.720-22.250 = 3.470
Am N = (300.000+23.815-3.470)/3 = 106.781