Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

CLASA: a VIII-a
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
OBIECTUL: Limba și literarura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Analiza textului literar- textul epic
TIPUL LECŢIEI: Sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor
COMPETENŢE GENERALE:
1.Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2.Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale, în situații de
comunicare monologată și dialogată
3.Receptarea mesajului scris, din texte literare și nonliterare, în scopuri diverse
4.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de
realizare, cu scopuri diverse

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1Înțelegerea semnificației generale a mesajului oral, sesizând progresia și coerența ideilor exprimate
2.1Construirea unui discurs oral pe o temă dată
3.1Dovedirea înțelegerii unui text literar sau nonliterar, pornind de la cerințele date
3.2Identificarea valorilor etice și culturale într-un text, exprimându-și impresiile și preferințele
4.1Redactarea diverselor texte, adaptându-le la situația de comunicare concretă
4.3Redactarea unui text argumentativ

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:


O1- să precizeze trăsăturile specifice operelor epice;
O2- să argumenteze că un text propus aparține unei opere epice;
O3- să redacteze unele texte proprii ţinând cont de cerinţele menţionate.

STRATEGII DIDACTICE:
1.Metode şi procedee didactice: analiza literară, conversaţia, explicația, exerciţiul, cadranele, munca în
echipă, demonstrația;
2.Materiale/mijloace didactice: tabla, fișe de lucru, post-it, laptop, videoproiector, film, creioane
colorate.
3.Forme de organizare a învăţării: activitatea frontală şi cea individuală, activitatea pe grupe
4.Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea orală, frontală și individuală aprecierea verbală
5.Resurse: efectivul clasei de 13 elevi, timp la dispozitie: 50 min.

BIBLIOGRAFIE:
1.Davidoiu-Roman,Anca……Limba și literatura română-Evaluarea națională-2017, Editura Paralela 45, 2017.
2.Sâmihăian, Florentina…….-Limba și literatura română pentru clasele a VIII-a, sem II, caiet de lucru,
Editura Art Educațional, București, 2015
3.Pavelescu, Marinela, Metodica predării limbii și literaturii române, Editura Corint, 2010.
4.Limba și literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Editura Humanitas Educațional, București,
2014.
5. Șovu, George, Liceenii, Editura Iacobi, București, 1991, p.11
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

SECVENŢE DIDACTICE. ACTIVITATEA PROFESORULUI ŞI A ELEVILOR. STRATEGII


DIDACTICE

1.Moment organizatoric (1 min)


-Se asigură climatul favorabil bunei desfăşurări a lecţiei (notarea absenţilor, stabilirea ordinii, asigurarea celor
necesare lecţiei); elevii se pregătesc pentru ora de limba română.

2.Verificarea temei de casă (1 min)


-Prin conversație, se verifică cantitativ și calitativ tema de casă, cu observaţii şi aprecieri după caz;

3.Captarea atenției (8 min)


-Prin conversație euristică (având ca temă romanul) elevii sunt conduși spre noua lecție: ex. Dacă viața voastră
ar fi un roman, cu siguranță ar fi un roman al adolescentului de azi. Pornind de la această discuție, individual
elevii vor rezolva niște exerciții interesante.(anexa 1)

4.Anunţarea temei şi a obiectivelor (1 min)


-Elevii sunt anunțați că astăzi vor rezolva diferite exerciții fie individual fie pe grupe, în echipă iar până la
finalul orei se vor reactualiza și fixa toate noțiunile cunoscute de ei despre opera epică. Se scrie pe tablă titlul
lecției.

5.Dirijarea învăţarii (30 min)


-Se împarte elevilor fișele de lucru care conțin un fragment din romanul Liceenii, de George Șovu (anexa 2)
ales tocmai pentru a sublinia că și ei sunt exact în această etapă a vieții lor. Se realizează lectura model de către
2-3 elevi. Cu ajutorul videoproiectorului se prezintă o secvență din filmul Liceenii, în regia lui Nicolae Corjos,
cu celebrii actori: Ștefan Bănică Jr. Mihai Constantin, Oana Sârbu etc. Elevii rezolvă mai întâi individual
exercițiile de pe fișă (anexa 3) care vizează înțelegerea textului; acestea sunt verificate apoi frontal. Se
desenează apoi pe tablă cadranele. Elevii vor lucra în echipă, pe grupe exerciţiile de pe fișă care vizează
aprofundarea textului ( anexa 4), iar profesorul urmărește sistematic și dirijat activitatea. Se verifică rezolvarea
fișei prin completarea sumară (cu cretă colorată) pe tablă de către reprezentantul echipei, a cadranului. Se fac
aprecieri verbale frontale și individuale.

6.Asigurarea feed-backului (8 min)


- Are loc pe tot parcursul conducerii învățării, întărirea făcându-se treptat prin aprecieri verbale. Pentru o mai
bună consolidare a noțiunilor privind genul epic, elevii vor primi o fișă (anexa 5) care conține mai multe noțiuni
teoretice diverse despre operele literare iar aceștia vor avea sarcina de a hașura cu creioane colorate informațiile
corecte care caracterizează operele epice.

7.Tema de casă (1 min)


-Se fac aprecieri și observații colective şi individuale; copiii primesc tema de casă: Redactează o compunere de
150-300 cuvinte pornind de la cuvintele lui Marin Sorescu din opera La școală: Cărțile or să fie tot mai mari,
iar pozele lor tot mai mici, întâi ca niște păpuși, apoi ca niște furnici. Când nu veți mai vedea nicio poză în
nicio carte, să știți că ați ajuns cu învățatul și cu uitatul foarte departe.
ANEXA 1 (8min)

1. Completează spațiul punctat cu termeni care aparțin câmpului lexical al adolescentului:

…………………………………………………………… …………………………………………………….

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

2. Scrie pe biletul primit o listă cu primele trei dorințe care vrei să ți se îndeplinească în
viitorul apropiat.

1.

2.

3.
ANEXA 2 (2 min) Citește cu atenție textul de mai jos:
- Termină, mă, că n-o să mergem acum la mănăstire numai pentru că rămânem corigenti
la mate, i-a strigat Ionică, văzându-l cu figura aceea de mormânt. În definitiv, de ce trebuie să le
spunem celor de - acasă că avem o boabă pe toamnă?!
,,Ai trecut, mă, clasa?
Am trecut. Și gata ! Cu asta încheiem…”
- Noroc cu soluțiile tale geniale, Ionică… Altfel
ce ne-am face, bieții de noi! l-a zeflemisit Mihai.
- Poti să mă ironizezi cât vrei. Am să pândesc
poștașul, să prind scrisoarea prin care anunță ăștia
corigența. O iau și-o pun la păstrare: N-am văzut,
n-am auzit! Ai mei și așa nu prea dau pe la liceu.
- Și cu minciuna cum stăm?
- Nu se moare dintr-atâta, fratele meu! Îmi iau
revanșa la anul.
De spus… le-au spus, totuși, n-au avut încotro. Mihai nici nu se gândise altfel… Când a
ajuns, în prima zi, era acasă numai bunicul.
- Nu te cred, îți bați joc de mine! i-a replicat acesta.
- Din păcate, e-adevărat, bunicule!...
Nu te întreb cum s-a întâmplat, că trebuie să fi avut tu un motiv serios de-ai îngenunchiat,
măi băiatule. Vezi numai de-l dă de-o parte degrabă! Și ai grijă, că așa drumul tău se-nfundă în
vreo văgăună…A plecat apoi imediat să dea de mâncare la vite, la orătănii…Cu taică-său a fost
însă mai greu. A venit peste vreo două zile. E mecanic de locomotivă și drumurile lungi, până
peste hotarele țării, îl țin deseori departe de casă. N-a vorbit cu Mihai o săptămână întreagă.
Tocmai își luase concediu… de odihnă. Nu l-a certat, nu l-a bătut…Meșterea fel de fel în ograda
casei, ori lucra în grădiniță. Pe băiat nici nu-l vedea. Și la masă, când mâncau, privea ori in
farfurie, ori peste el. Iar când s-a hotărât să-i vorbească, i-a spus doar atât: Eu am încredere în
tine, Mihai!
Din ochii băiatului au țâșnit lacrimi fierbinți…Abia din ziua aceea a putut să se apuce
să învețe. Până atunci trecuse prin chinurile iadului. Ar fi preferat orice fel de pedeapsă, în locul
tăcerii și al indiferenței de moarte în care se cufundase tatăl său… (George Șovu, Liceenii)
ANEXA 3 (11 min) FIȘĂ DE LUCRU

1.Indică sinonime potrivite textului pentru cuvintele subliniate:


a ironiza= a hotărî=
2.Explică sensul cuvântului boabă în text și alcătuiește un enunț în care să aibă un alt sens.

3.Explică rolul semnelor de punctuație din secvența: - Și cu minciuna cum stăm?

4.Explică în 2-3 rânduri semnificația proverbului: Cu cartea-n mână și cu minciuna-n în gură.

5.Transcrie o propoziție/un enunț prin care se anticipează întămplările viitoare.

6.Precizează o funcție a dialogului în fragmentul dat.

7.Ultima subordonată din text este:


ANEXA 4 (17 min) FIȘĂ DE LUCRU

1. Metoda cadranelor

Grupa I

 Stabiliți tipul textului (literar sau nonliterar) și dați două argumente.


 Formulați două idei principale din fragmentul dat.

Grupa II

 Precizați genul literar în care se încadrează textul și oferiți două argumente.


 Explicați existența unui posibil conflict.

Grupa III

 Menționați modurile de expunere prezente în text și dați câte un exemplu.


 Identificați două , posibile, momente ale subiectului din textul dat.

Grupa IV

 Numiți personajele textului și precizați câte două trăsături morale ale acestora.
 Explicați de ce Mihai este trist, deși tatăl său nu l-a certat sau bătut, când a aflat că a
rămas corigent.

Grupa I Grupa II

Grupa IV Grupa III


ANEXA 5 (8 min) Hașurează cu o culoare preferată, trăsăturile unei OPERE EPICE.

Autorul își exprimă în mod Modul dominant de expune- Se folosesc imagini artis-

INDIRECT gândurile, sentimen- re este monologul liric. tice, figuri de stil, cuvinte

tele, valorile și atitudinile; cu sens figurat iar muzica-


se realizează prin interme-
diul elementelor de
prozodie.

Relatează fapte, evenimente Eul poetic apare în dife- Acțiunea se organizează


întâmplări cu o anumită sem- rite ipostaze: îndrăgostitul într-o succesiune de MO-
nificație, puse pe seama unor revoltatul, gânditorul,etc MENTE ALE SUBIEC-
PERSONAJE și povestite de un TULUI (expozițiune,
NARATOR. (obiectiv/subiectiv intrigă…deznodământ)
impersonal/implicat…)
Autorul își exprimă în mod Întâmplările sunt plasate în ACȚIUNEA poate fi re-
DIRECT propriile gânduri și timp și spațiu, de aici existența latată cronologic sau cu în-
sentimente. unor indici spațiali și temporali; toarceri în timp iar ea este
Spațiul poate fi exterior/interior pusă în mișcare de un
real/imaginar. CONFLICT (exterior
interior)
Prezintă o mare varietate Modul de expunere dominant Prezența PERSONAJE-
de forme: rețete, reclame, este NARAȚIUNEA, ( pers.I și LOR: reale/plăsmuite,
ghiduri turistice, știri, anunțiri a III-a) dar în mod obișnuit pozitive/negative
prospecte de medicamente,etc. se împletește cu DIALOGUL principale/secundare/
și DESCRIEREA. episodice/figurante
individuale/colective
FIȘĂ DE LUCRU

1. Metoda cadranelor

Grupa I

 Stabiliți tipul textului (literar sau nonliterar) și dați două argumente.


 Formulați două idei principale din fragmentul dat.

FIȘĂ DE LUCRU

1. Metoda cadranelor

Grupa II

 Precizați genul literar în care se încadrează textul și oferiți două argumente.


 Explicați existența unui posibil conflict.
FIȘĂ DE LUCRU

1. Metoda cadranelor

Grupa III

 Menționați modurile de expunere prezente în text și dați câte un exemplu.


 Identificați două , posibile, momente ale subiectului din textul dat.

FIȘĂ DE LUCRU

1. Metoda cadranelor

Grupa IV

 Numiți personajele textului și precizați câte două trăsături morale ale acestora.
 Explicați de ce Mihai este trist, deși tatăl său nu l-a certat sau bătut, când a aflat că a
rămas corigent.

S-ar putea să vă placă și