Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

GRĂDINIŢA ”Nicolae Romanescu” Craiova


PROPUNĂTOR:Viorica Barbu
GRUPA: mare
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE: Când/cum și de ce se întâmplă?
SUBTEMA: Animale din alte zone
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA - Educarea limbajului
TEMA ACTIVITĂȚII ”Povestea ursului cafeniu” de Vladimir Colin
FORMA DE REALIZARE: Povestea educatoarei
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
1. INFORMATIV:
 Educarea limbajului copiilor prin insușirea unor cuvinte și expresii noi,
 Consolidarea cunoştinţelor referitoare la animalele din alte zone
2. FORMATIV:
 Dezvoltarea proceselor psihice atenția, memoria, gândirea creativa, imaginația;
 Formarea deprinderii de a-și adapta comportamentul propriu la cerințele grupului, în
raport cu norme prestabilite
 Dezvoltarea creativității verbale a copiilor prin realizarea unui alt final de poveste.
3. EDUCATIV:
 Educarea dragostei pentru povesti
 Dezvoltarea unor comportamente emoţionale, de compasiune , de bunatate , de ajutor de
prietenie necesare în stabilirea unor relaţii de grup bazate pe prietenie, armonie, toleranţă.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
COGNITIVE
 Să urmărească expunerea textului concomitent cu prezentarea conţinutului ilustrativ al
poveştii;
 Să participe la activitate manifestând atenție si curiozitate
 Să utilizeze cuvintele noi în cadrul activităților de învățare prin formulare de propoziții;
 Să descrie emoțiile și sentimentele trăite față de animale în anumite momente din
poveste.
 Să utilizeze calitățile expresive ale limbajului oral și ale celui corporal în transmiterea
unor idei și sentimente;
 Să se exprime coerent, corect din punct de vedere gramatical răspunzând adecvat la
întrebări;
 Să analizeze comportamentul personajelor și să scoata în evidență calitățile pozitive ale
acestora
PSIHO-MOTORII
 Să aseze plansele pe panou respectand ordinea cronologica a povestii (ideile principale);
 Sa imite miscările personajelor realizand tablouri inghetate.
AFECTIVE
 Să transmită emoții legate de conținutul textului audiat;
 Să participe cu interes la activitate;
 Să se angajeze (afectiv) în rezolvarea sarcinilor stabilite;
 Să colaboreze cu ceilalți colegi în timpul activității.

RESURSE PROCEDURALE:
conversaţia, explicaţia, expunerea, problematizarea, studiul de caz,braistormingul, exercițiul
RESURSE MATERIALE:
Planse cu imagini ilustrative din poveste
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA 30-35 min.

BIBLIOGRAFIE:
1. Viorica Preda, coordonator, „Metodica activităților instructiv-educative în
grădinița de copii”, Ed. Gheorghe-Cârțu Alexandru, Craiova, 2009;
2. „Didactica activităţilor instructiv-educative pentru învăţământul preprimar”,
Ed. Didactica nova, Craiova, 2005;
3. Silvia Breben, Elena Gongea, „Metode interactive de grup”, Ed. Arves, 2006;
4. Magdalena Dumitrana, „Didactica preşcolară”
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

EVENIMENTUL ACTIVITATEA EDUCATOAREI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE,


DIDACTIC
Metode si Forme de
procedee organizare

I. Moment Aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului și Conversația Frontal Observarea


organizatoric asigurarea unei atmosfere propice pentru buna desfășurare comportamentului
a activității. copiilor
Introducerea copiilor în sala de grupă
II. Captarea Voi prezenta copiilor o jucărie pe care am găsit-o pe Observarea
atenţiei stradă în timp ce veneam la grădiniță. Este o jucărie tare Conversația comportamentului
supărată, dar nu știm ce s-a întâmplat sau cine a supărat-o. Frontal copiilor
Așa că am luat-o și am adus-o la grădiniță să vedem ce Analiza
putem face pentru ca ea să nu mai fie supărată. raspunsurilor
Oare ce s-o fi întâmplat?

IV. Anunţarea temei Am să vă spun acum povestea ”Povestea ursului cafeniu”


şi a obiectivelor În poveste este vorba despre un ursuleț cafeniu care s-a Observarea
rătăcit la Polul Nord comportamentului
Voi trebuie sa urmăriți cu atenție povestea pentru a copiilor
observa ce se întâmplă cu ursuletul, pentru a putea s-o Conversația
povestiți și voi altor copii și de ce nu fraților și părinților Frontal
voștri
Am să vă spun eu povestea după care voi o s-o povestiți cu
ajutorul imaginilor și după aceea o să încercăm să fim și
noi scriitori, să-i facem un alt final poveștii.
V. Prezentarea Expun conținutul poveștii „Povestea ursului cafeniu”clar, Expunerea Observarea
conţinutului şi rar, expresiv, cu accent pe cuvintele care transmit mesaje comportamentului
dirijarea învăţării receptive astfel încât atenţia copiilor să rămână captată, copiilor
urmărind planul de idei;

a) Întâlnirea cu focile.
b) Întâlnirea cu ursii albi.
c) Întalnirea cu pinguinii.
d) Sapunirea ursului si transformarea intr-un urs alb frontal
e) Întalnirea cu ceilalti ursi albi care raman uimiti de
frumusetea lui. individual
f) Dislocarea sloiului de gheata si salvarea puiului de
urs alb
g) Momentul întâlnirii cu mama ursoaică.

Pe parcursul expunerii poveştii explic semnificaţia Observarea


cuvintelor necunoscute comportamentului
Pentru a contribui la mărirea expresivității povestirii, la copiilor
perceperea afectivă și conștientă a textului, a cuvintelor și Analiza
expresiilor necunoscute voi folosi o mimică și gesturi răspunsurilor
adecvate.
De asemenea vocea și tonul prin care voi sublinia unele
stări expuse va varia în funcție conținutul povestirii în
vederea înțelegerii mesajului pe care vrea să-l transmită
aceasta.
Le voi prezenta copiilor un set de planșe reprezentând
momentele principale ale poveștii pe care copiii le vor
așeza pe Flipchart în ordinea cronologică a desfășurării
evenimentelor.
Copiii vor reproduce momentele principale ale povestirii
folosind un limbaj adecvat, corect din punct de vedere Braistorming
gramatical.
La fiecare imagine voi adresa copiilor întrebări legate de
imaginile prezentate.
Analiza conţinutului sub aspect educativ-formativ o
Obtinerea realizez prin antrenarea copiilor într-o dezbatere print-o Conversaţia
performantei succesiune de întrebări Demonstraţia
„Răspunde,
1. „Despre cine este vorba în poveste ?, aruncă,
2. Unde se întâmplă acţiunea? interoghează!”,
3. Ce am aflat din textul lecturat?
„Dacă vă gândiţi la comportamentul focilor, urşilor albi,
ce simţiţi?”
”Reacţia ursului cafeniu ce vă spune, cum s-a simtit
el?”
„Cum ar fi trebuit să se comporte toate vieţuitoarele cu
ursul cafeniu? Observarea
”Dacă eraţi în locul lor cum v-ati fi comportat?” comportamentului
Copiii se consultă, dau soluţii pozitive, constructive Analiza
„Cum ar trebui sa se comporte animalele de la Pol cu Exerciţiul răspunsurilor
ursuletul cfeniu?” Conversaţia

Observarea
comportamentului
Analiza
răspunsurilor
VI. Asigurarea
feed-back-ului
Solicit prescolarii sa coloreze imaginea ,, Ursului
cafeniu,,
Observarea
comportamentului
Analiza
răspunsurilor

Observarea
Braistorming comportamentului
Analiza
răspunsurilor

Observarea
comportamentului
Analiza
răspunsurilor

Observarea
comportamentului
Analiza
răspunsurilor
VII. Evaluare Voi solicita 1-2 elevi pentru a face povestirea
lecturii pe marginea imaginilor afisate – expuse. Explicaţia, Observarea
Grupuri comportamentului
Se fac aprecieri asupra modului de participare a
Demonstraţia, copiilor
copiilor la activitate.
Se vor împărţi stimulente copiilor. Exerciţiul
Jocul
Individual Aprecieri asupra
comportamentului
copiilor
Acordare de
Frontal, stimulente

S-ar putea să vă placă și