Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 19.05.2022

OBIECTUL: Educație Plastică

PROFESOR:

CLASA: a VII-a

MANUAL: Educație plastică. Manual pentru clasa a VII-a , Editura Litera

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Pagini din istoria artei românești

TEMA PLASTICA: Arta românească în prima parte a secolului XX

SUBIECTUL APLICATIV: Recapitulare( metoda explozie solară)

SCOPUL LECTIEI: Lecție de reactualizare a cunoștințelor

TIPUL LECTIEI: Lecție de recapitulare și sistematizare

MIJLOACE DE REALIZARE ȘI COMPETENȚE:

Cultivarea interesului pentru cunoașterea istoriei artistice a României

Numirea perioadelor artistice

Recunoașterea principalelor caracteristici ale istoriei artei românești

Să cunoască caracteristici ale epocii medievale românești.

Utilizarea de termeni specifici artelor plastice.

Cunoaștera caracteristicilor artei românești din secolul al XIX.

Înțelegerea noțiunii de timp istoric.


Cunoașterea caracteristicilor artei românești din prima parte a secolului XX.

COMPETENȚE OPERATIONALE:

Cognitive

C1- să cunoască noțiuni generale despre Istoria Artei românești

C2-să fie capabili să enumere perioadele artistice.

C3-sa recunoască principalele caracteristici ale istoriei artei românești

C4- să enumere artiști români reprezentativi pentru fiecare perioadă

C5- să numească caracteristici ale artei românești din perioada preistorică

C6- să cunoască noțiuni din perioada medievală

C7- să își însușească notiuni de Istoria Artei din Transilvania, Tara Romanească și Moldova

C8- să numească caracteristici ale artei romanești din secolul al XIX-lea

Afective:

C9-sa-si dezvolte gustul estetic;

C10- să exprime judecăți estetice despre propria lucrare și pe lucrările colegilor pe baza criteriilor stabilite

C11- să-și imogățească vocabularul artistic


Psiho-motorii:

C12- să completeze la tabla schema în formă de stea propusă de profesor

Strategia didactică: mixtă

Metode de învatare: activitate practică și teoretică(metoda explozie solară)

- observatia, explicaţia, conversaţia euristica, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul

De evaluare:

A)de verificare: verificarea orală curentă

B)de apreciere: aprecierea verbală

Mijloace didactice: Educație plastică pentru clasa a VII-a, Editura Litera

Imagini reprezentative cu diverse opere arta de pe Google sau print

Filme demonstrative de pe YouTube

Resurse:

- laptop, telefon, tableta, Google Classroom/sala de clasa, Meet, Google, YouTube,prezentare ppt
- elevii

Durata: 50 min

Etapele lecţiei Com- Conţinutul esenţial Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode de
petențe
invatamant
1.Moment 2min -se coneactază la Google -se conecteaza la
organizatoric Classroom(dacă va fi cazul) Google Classroom
-asteapta cateva minute sa se -își pregatesc
conecteze toți elevii materialele necesare
-face diferite observații pentru ora
2.Precizarea
conținuturilor C11 Pagini din istoria artei Profesorul anunță elevii că
românești urmează să se recapituleze -sunt atenți la ceea
5min Recapitulare unitatea Pagini din istoria artei celi se comunică -conversația
 Preistoria și românești prin metoda explozie
Antichitatea solară.
 Epoca Medievală Menționează titlurile tuturor
 Arta Românească în lecțiilor.
secolul al XIX-lea
 Arta Romanească în
prima jumatate a
secolului XX
2. Captarea 5min Prezentarea unei imagini Profesorul lipește pe tablă o -sunt atenți la -conversația
atenției reprezentative pentru imagine printată cu harta acțiunile profesorului
unitatea recapitualată Romaniei pe care scrie Pagini din
Istoria Artei Romanești
Încadrarează imaginea într-o stea
3.Recapitularea C1
conținuturilor C2 Pagini din istoria artei Profesorul prezintă imaginiea de -elevii sunt atenți la
C3 românești la tabla ca fiind centrul acestei ce li se comunică
C4 Recapitulare lecții și pe baza ei vor răspunde la
C5 diferite întrebări.
C6 metodata explozia stelară Profesorul propune elevilor să -extrag câte un
C7  Preistoria și extragă pe rând câte un bilețel cu bilețel
C8 Antichitatea câte o intrebare la care vor trebui
C9  Epoca Medievală să răspundă în scris la tablă. -se oferă să iasă pe
-explicația
C10  Arta Românească în Răspunsul va fi și el incadrat în rând la tablă
-conversația
C11 secolul al XIX-lea interiorul unei steluțe, obținând -observația
C12 astfel impresia de explozie -obiecte ceramice,
stelară. statuete mici
25 min Întrebările de pe bilețele:
-Ce obiecte din preisorice s-au -statui de mici
descoperit pe teritoriul tării dimensiuni
noastre? -este ultima
perioadă a epocii de
-Ce sunt figurinele? piatră, după ea
urmează epoca
-Va amintiți ce înseamnă metalelor
neolitic?
-Cucuteni este un sat
din județul Iași pe
tritoriul căruia s-au
găsit obiecte din
-Ce stiți despre cultura Cucuteni? ceramică, figurine de
cult, vase
Profesorul ajută în rezolvarea antropomorfe; în
întrebărilor prezent la Cucuteni
se află un muzeu al
ceramicii preistorice

- sunt populația
dintre râul Tisa,
Nistru, Marea
Neagră, Dunărea și
Carpați

-Ce știți despre daco-geți?

Profesorul completează: romanii


numeau populația de pe acest
teritoriu daci iar grecii o numeau
geți; daco-geții sunt alături de -Sarmizegetuza Regia
romani strămoșii poporului în Munții orăștiei,
român Județul Hunedoara

-monumet
-Cum se numea capitala Daciei? realizatpentru a
comemora cucerirea
dacilor de către
romani;

-Ce stim despre columna lui


Traian?
Profesorul completează
Columna lui Trainane oferă o
imaginia despre modul în care
arătau și se îmbrăcau dacii. Tot
acolo putem vedea steagul dacic,
blaur cu cap de lup și trup de
șarpe.

-un teren pe care se


descoperă vestigigii
-Ce este situl arheologic?
arheologice cum ar fi
așezări umane,
amenajări, cimitire
Profesorul completează
După reptragerea romanilor din
Dacia au avut loc mai multe
invazii ale popoarelor
migratoare. O mărturie a a
faptului că aceste invazii au avut
loc este Tezaurul de la Pietroasa,
care conține 12 obiecte din aur și
poate fi văzut la Muzeul Național
de Istorie a Romaniei.
-Care este genul artistic
predominant în evul mediu
-arhitectura
- Care sunt primele stiluri predomină în Evul
arhitecturale pătrunse în țara Mediu
noastră? -stilul romanic și
Profesorul completeză: gotic aduse de
În secolul al XVIII-lea, ocupația coloniștii de originine
austriacă aduce în Romania sașă
stiulul baroc care influențează
arta în special în Transilvania.
Exemple:
Arhitectură romanică: Sf. Mihail
de la Cisnădioara(1223) cea mai
veche construcâie romanică din
Romania
Arhitectură gotică:
Catedrala Sf. Mihail din Cluj
Arhitectură barocă:
-Domul Romanp-catolic din
Timișoara. Aceste monumente
sunt reprezentative pentru zona -arhitectură
Transilvaniei. religioasă(Mănăstirea
de la Tismana)
-Prin ce se remarcă Tara -arhitectura
Romanească în Evul Mediu? civilă( Curtea de
Arges, Curtea
Domnească
Târgoviște)
-sculptura se
folosește doar la uși
și ferestre
-artele decorative se
dezvoltă foarte mult
datorită obiectelor
biserici care
necesitau decorate.
-este primul stil
-Ce știm despre stilul artistic românesc,
Brâncovenesc? caracterizat prin logii,
pridvoare și
galerii( Biserica
Mănăstirii Hurezi)
-cetăți fortificate cu
Prin ce se remarcă Moldova în
ziduri groase de
Evul Mediu?
3m( Cetatea de
scaun a Sucevei)
-arhitectură religoasă
cu influențe gotice și
romanice( Mănăstire
a Bogdana Rădăuți)
-pictura era cu
caracter religios
icoane, fresce,
miniaturi
-pictura exterioară a
bisericii voroneț
-broderia este o altă
ramură a artelor
plastice care se
dezvoltă în
moldova(Steag de
luptă din timpul lui
Stefan cel Mare)
4.Aprecierea C9 Profesorul mulțumește copiilor Realizează -exercitiul
activității elevilor C10 Noțiuni de Istoria Artelor pentru participarea la oră compoziţia
C11 Recapitulare Profesorul face aprecieri verbale;
propune realizarea de poze pe Formulează întrebări
care să le posteze pe grupul profesorului
5 min clasei.
6.Incheierea -notarea elevilor -evidentiaza elevii care au -sunt atenți la ce li se -conversația
lecţiei 5 min colaborat la ora comunică
-

S-ar putea să vă placă și