Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 02. 03. 2017


Grupa: Mare ( Albinutelor)
Educatoare: Draghici Mihaela Alexandra
Tema de studiu: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: ,,Baba Dochia”
Tema zilei si activitatii: ”Vestitorii primăverii”
Tipul activității: Activitate integrată

Domenii experientiale: DS - “Ne jucam cu vestitorii primaverii”- joc didactic


DOS – activitate practica „Ghiocelul”- aplicație

Mijloc de realizare: Activitate integrata (DS, DOS)


Forma de realizare: joc didcatic / Activitate practica - aplicație
Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual, în perechi.

Scopul activitatii:
 Verificarea si sistematizarea cunoștințelor matematice privind numerația în limitele 1-
6
 Consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică;

Obiective operationale:

DȘ:
O1- să numere corect în limitele 1- 6;
O2- să raporteze numărul la cantitata de obiecte, cifra la număr și invers;
O3- să utilizeze corect numeralul ordinal;
O4- sa rezolve sarcinile primite de pe fiecare față a cubului;

DOS :
O1- să lipească elementele din hârtie pe planșa- suport
O2- sa indoaie correct sarma astfel incat sa obtina tulpina ghiocelului;
O3- sa lege ata in jurul boldurilor, astfel incat sa obtina un ghiocel;
04- sa decupeze forma ghiocelului dupa contur;

SARCINA DIDACTICĂ:
Rezolvarea sarcinilor legate de număratul în limitele 1-6.

REGULI DE JOC:
Un copil va lua primul fulg de nea din tablou, iar alt copil va lua de la tabla magnetica plicul
cu acelasi numar.
Se va citi sarcina din plic si daca este rezolvata corect, ghioceii vor lua locul fulgului de nea
inaintand spre tabloul de primavara.
In a doua parte a jocului copiii vor fi impartiti in doua echipe se vor juca cu “Cubul
primaverii”.
Pentru fiecare raspuns corect echipa primeste cate un punct.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauze, mânuirea materialului, întrecerea, recompensa,
bagheta, numaratoarea, mișcarea.

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: conversația euristică, explicația, demonstrația, exercițiul, Metoda


Cubului ,Metoda Turul galeriei ,problematizarea, aprecierea verbală, jocul, întrecerea.

Mijloace didactice: tablou de primavera si iarna, ghiocei, pomi, randunele, flori, nori, fulgi
de nea, plicuri cu sarcini de lucru, table magnetica, cubul cu sarcini, recompense, tablouri cu
ghiocei, ata, sarma, lipici, foarfece, boluri, cartoane, calculator, CD cu muzică.etc.

Material bibliografic:
1.Curriculum pentru invatamantul prescolar, Editura DPH, Bucuresti 2008;
3. Silvia Breben, Elena Gongea, Georgeta Ruiu, Mihaela Fulga ,,Metode interactive de grup”-
ghid metodic, Editura Arves, 2006;
4. M.E.C.I. ,, Revista invatamantului prescolar”, nr 1-2 / 2010, București.
DURATA  : o oră

Eveniment didactic Conținut stiințific Strategii didactice Evaluare


Pregatirea climatului psiho-afectiv
1.Moment necesar desfășurării activității.
organizatoric .Aerisirea săii de clasă.
Grupa va fi așezată pentru început pe
scaunele așezate în formă de semicerc.
Se realizeaza prin descoperirea de catre
copii a doua machete: una reprezentand Observarea
anotimpul iarna , iar cealalta anotimpul comportamentu
primavara. lui copiilor
2.Captarea atentiei In macheta cu anotimpul iarna se afla si Conversația
doi ghiocei neinfloriti care si-au scos
capetele din zapada.
Baba Dochia a auzit ca a fost ziua
martisorului si vrea sa impiedice venirea
primaverii si de aceea a pus niste
obstacole ( 6 fulgi de nea) in calea
vestitorilor acesteia.
Fiecare obstacol inseamna o proba
de care vor trece doar daca vor rezolva
corect niste sarcini.
Primavara va castiga in fata Babei
Dochia doar daca tabloul realizat va fi
complet.

Astăzi cu aceste materiale vom


desfășura împreună jocul “Sa ajutam
Primavara sa vina!” pentru a vedea cine Conversația
3. Anuntarea temei știe să numere, cine răspunde corect,
cine cunoaște cifrele, cine rezolvă toate
sarcinile trasate, iar apoi vom realiza
ghiocei din diverse materiale.

Explicarea regulilor jocului si a


4. Dirijarea modului de desfășurare
invatarii Pentru a ajuta ghioceii sa ajunga in
tabloul primaverii copiii vor avea de Conversatia
trecut 6 obstacole/ sarcini. Evaluare
Le prezint copiilor regulile jocului: frontala,
Pe fiecare fulg este scrisa o cifra de la 1 individuala
la 6.
Un copil va lua primul fulg de nea din
tablou, iar alt copil va lua de la tabla Explicația
magnetica plicul cu acelasi numar. Evaluare
Se va citi sarcina din plic si daca este frontala,
rezolvata corect ghioceii vor lua locul individuala
fulgului de nea inaintand spre tabloul de
primavara.
Jocul de proba:
Doi copii, aleși cu ajutorul numărătorii
vor începe jocul și voi urmări dacă au Demonstratia
înțeles corect regulile.
1. ,,Soarele ce-i sus pe cer
A alungat al iernii ger
Langa el tu poti sa pui
Prieteni nori sa fie 3.”
Copilul va trebui sa aseze 3 nori pe Exercitiul
macheta primaverii.

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:


După ce copiii au înțeles regulile jocului
se trece la executarea jocului propriu –
zis. Răspunsurile corecte ale copiilor vor
fi recompensate cu aplauze si cu Proba orala
inaintarea ghioceilor spre tabloul de
primavara.Pe tot parcursul jocului sunt
antrenați să răspundă cat mai multi
copiii.
Folosindu-se formula: ,,Prin poienita am
pornit/ Si la tine m-am oprit” se alege un
copil care va alege un alt copil cu care
va face o pereche. Unul va lua un fulg
de nea din tablou, iar celalalt va alege
plicul cu acelasi numar de pe tabla
magnetica si impreuna vor rezolva
sarcina din plic.

2. ,, Si copaci vei aseza,


Trei aici unul colea...
In total sa-mi spui acum
Cati ai pus, copile bun?”

3. ,,Randunelele pe cer, in stol


Cum sa le aranjam oare? Jocul
In ordine crescatoare.” Aprecierea
privind
4 ,,Du la cuib, dar repejor, corectitudinea
A 6-a randunica din stol!” raspunsurilor
Lucrul in perechi
5. ,,Pune flori acu-n gradina
Cate degete-s la mana”

6. ,,Pe copac, cu fir galbui


Este scrisa cifra doi
Tot atatea flori sa pui!”

Varianta II- Complicarea jocului


După acest moment copiii se vor juca cu
urmatoarea surpriză și anume “Cubul Exercitiul
primaverii”. Cubul are pe fiecare față
cate un plic reprezentând o anumită Problematizare
sarcină referitoare la tema “Numerația
1-6”.
Copiii vor fi impartiti in doua echipe,
de la fiecare venind pe rand cate unul sa
arunce cubul. Aprecierea
Pentru fiecare raspuns corect echipa rezolvării
primeste cate un punct. corecte a
De exemplu: sarcinilor date
DESCRIE:
Cum poti sa descompui cifra 3. Aprecierea
Cum poti sa descompui cifra 4. Metoda Cubului modului de
cooperare
COMPARA: Conversația
Mulțimea zambilelor și mulțimea
narciselor.
Explicatia
ASOCIAZA: Exercițiul
Asaza vecinii lui 3.
Asaza vecinii lui 5.

5.Obtinerea ANALIZEAZA:
performantei Rezolva problema ilustrata! Aprecierea
rezolvării
APLICA: corecte a
Formează o mulțime cu tot atatea sarcinilor date
elemente cat iti arata cifra.
Aprecierea
ARGUMENTEAZA: modului de
De ce mulțimea cu 6 elemente este mai cooperare
mare decat mulțimea cu 5 elemente.
De ce mulțimea cu 5 elemente este mai
mare decat mulțimea cu 4 elemente.

Se stabilește echipa castigatoare prin


numărarea punctelor acumulate. Drept
recompensă Primavara, împarte fiecărui
copil câte un fluturas de culori diferite.

6.Asigurarea Tranzitie : Cantecelul ”Primavara”.


retenției și a Mesele sunt grupate, astfel încât sa fie
feedbeak-ului formate 4 grupe in functie de culoarea Conversatia
fluturasului primit la prima activitate.
„După insectele purtate,
Ghicim locurile noastre.
La măsuțe ne-mpărțim
Și la lucru noi pornim.”
Se intuiesc materialele de pe măsuțe
(lipici, coșulețe cu elementele ce Explicatia
trebuiesc lipite, tablourile incomplete)

Grupa fluturasilor rosii vor avea de


realizat un tablou cu ghiocei din farfurii
de carton, discuri demachiante, carton
colorat si lipici.
Demonstratia
Grupa fluturasilor galbeni vor realiza
ghiocei din sarma plusata si ata alba.

Grupa fluturasilor violet vor realiza


ghiocei din sarma, plastilina si seminte
de dovleac.

Grupa fluturasilor portocalii va tese


ghiocei din ata alba si bolduri pe
tablouri din polistiren.

Se explică modul de lucru, iar după ce Explicația


s-a asigurat că au înțeles ce au de făcut,
se fac exerciții pentru încălzirea Aprecierea
mușchilor mici ai mâinii, apoi modului de
educatoarea le spune spor la lucru cooperare cu
copiilor. Copiii lucrează pe fundal ceilalți copii
muzical. Educatoarea se asigură că toți pentru a finaliza
copii din fiecare grupă lucrează la lucrarea
planșă, cooperează cu colegii, folosesc
corect lipiciul, așază la locul potrivit Analiza
fiecare element. Când toate grupele au produselor
terminat lucrarea, vor veni pe rând să le activității
expună pe tabla.

Educatoarea analizează tablourile Conversatia


împreună cu copiii, verificând dacă au euristica Aprecieri
7.Evaluarea așezat corect toate elementele, dacă au Turul galeriei verbale
lucrat îngrijit.

Se evidențiază efortul colectiv și


8.Incheierea individual al copiilor. Conversatia Aprecieri
activitatii Vor fi făcute aprecieri asupra modului verbale
de desfașurare a activitatilor si asupra
comportamentului copiilor.

S-ar putea să vă placă și