Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: prof. Talianu Mihaela Loredana


CLASA: a X-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Colegiul Tehnic General Gheorghe Magheru
SEMESTRUL : 2
SPECIALIZARE : Industrie alimentară
LECŢIA: Distilarea
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ (combinată) - verificare, predare – învatare
TIMPUL ACORDAT: 50 minute

SCOPUL LECŢIEI:
 Însușirea sistematică a cunoștințelor despre procesul de distilare
 Educativ
 Formarea capacității de a explica, interpreta și aplica în practică aceste cunoștințe.
 Dezvoltarea capacității de a utiliza tehnici de specialitate.

I.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
OBIECTIVE COGNITIVE:
- Să enumere principalele metode de distilare.
OBIECTIVE PSIHOMOTORII:
- Să-și formeze deprinderi de a întocmi schematic conținuturile prezentate.
OBIECTIVE AFECTIV MOTIVAŢIONALE:
- Să dezvolte o activitate bazată pe voință și afectivitate, astfel încât să înțeleagă rolul
important pe care îl are disciplina parcursă pentru realizarea lor profesională..

II.RESURSE EDUCAŢIONALE:
CONȚINUTUL ÎNVĂȚĂRII
Câmpul de informatii:
Metoda de instruire formativă specifice disciplinelor tehnice,editura Spiru
Haret,Iasi,1996
Elemente care au atribuție esențială la realizarea obiectivelor de referință:
Prezentarea unui material didactic adecvat și suficient - fișe de lucru, fișă de
documentare.
RESURSE FOLOSITE
Timpul afectat:Este suficient pentru realizarea obiectivelor propuse.
Mediul de instruire:Este sala sau laboratorul specializat pentru predarea acestei
dișcipline.

III. STRATEGIA DIDACTICĂ:


METODE DE INSTRUIRE:
Metode de comunicare:
Expozitive: explicatia, expunerea sistematica
Conversative: conversatia interactiva si de consolidare, problematizarea, învatarea
prin descoperire.
Instruirea prin mijloace vizuale.
Directe: observația dirijata
Indirecte: demonstrația cu ajutorul materialului intuitiv - fișe.
Materiale prezentate cu echipamente audio-vizuale:
Desene, schite pe tablă
Fișe de lucru
Fișă de documentare
Materiale prezentate sub forma de lucrari scrise:
-Fise de lucru
-Caietul de notite

IV. EVALUARE
TIPUL DE EVALUARE:
Continua, permanenta - cu valoare de diagnostic si progres.
METODE DE EVALUARE:
Evaluare scrisa-fișă de lucru.

V. BIBLIOGRAFIE
D. Purtuc - Metode de instruire formativa specifice disciplinelor tehnice, Editura
Spiru
Haret, Iasi, 1996.
M. Stoica - Pedagogie scolara, Editura Gh. Cârtu-Alexandru,
Craiova,1995.
Rășenesu I., Operații și utilaje folosite în industria alimentară, vol I, II,editura
Tehnică, București , 1972

VI. 2. ȘCENARIUL DIDACTIC

1. Moment organizatoric:
Profesorul asigură climatul necesar desfășurării lecției, fiecare elev își ocupă locul și
se efectuează prezența.

2. Anunțarea subiectului lecției


Anunțarea titlului lecției noi și îl notează la tablă :Distilarea

3. Captarea atenției:
Profesorul cere elevilor să un exempul de distilare cunoscută de ei.

4. Enunțarea obiectivelor la nivelul elevilor:


Profesorul comunică elevilor obiectivele ce vor fi dobândite până la finalul lecției.

5. Conducerea învățării:
Profesorul oferă elevilor o fișă de documentare.
Profesorul începe prezentarea conținutului lecției de Distilare. (Definirea distilări,
metodele de distilare, scopul distilări și aparate folosite la procesul de distilare.)

6. Asigurare feed-backului și obținerea performanței:


Realizează feedback-ul lecției, împreună cu elevii prin rezolvarea unor fișe de lucru.

S-ar putea să vă placă și