Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 10.06.2014

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Berezeni

EDUCATOARE : Ioana Nedelcu

NIVEL: I+II

TEMA ANUALĂ: ,,Cum ,când și de ce se întâmplă?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: ,,Tabloul anotimpurilor”

TEMA ACTIVITĂȚII: „Roata anotimpurilor”

DOMENII EXPERIENȚIALE: DS+DLC+DEC cu secvențe din DPM, DS-AM și DEC -EM

TIPUL ACTIVITĂȚII: Verificare și consolidare de cunoștințe

MIJLOACE DE REALIZARE: Activitate integrată ,,Joc didactic + Pictură”

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

-verificarea și consolidarea cunoștințelor copiilor despre cele 4 anotimpuri ;aplicarea

acestora în contexte variate;

-dezvoltarea capacității de a sesiza legăturile dintre diferitele fenomene ale naturii și

viața plantelor,a animalelor sau activitatea omului;

-verificarea gradului de însușire a unor poezii despre natură ;

-dezvoltarea capacității de a transmite mesaje ;

-verificarea capacității de a interpreta corect melodii și textele unor cântece;

-stimularea imaginației creatoare și compunerea originală a unui spațiu plastic sugerat

de anotimpuri ;

-consolidarea deprinderii de a reproduce exerciții euritmice ,coordonându-și mișcările

corpului cu ritmul muzicii.


OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

-să așeze pe panourile reprezentând cele 4 anotimpuri ,simbolurile fiecărui anotimp ,în

concordanță cu sarcina;

-să formeze piramida anotimpurilor așezând corespunzător imaginile ce simbolizează :

Zânele anului fenomene specifice,munci caracteristice,flori,lunile fiecărui anotimp;

-să recite poezii despre anotimpuri;

-să interpreteze corect și expresiv cântece despre anotimpuri ;

-să recunoască poveștile începute de educatoare și să verbalizeze în ce anotimp se

întâmplă acțiunea;

-să redea mișcări,sugerate de texte;

-să lucreze în echipă pentru rezolvarea sarcinii;

-să compună spațiul plastic folosind materialele puse la dispoziție;

-să-și dezvolte spiritul competitiv.

SARCINA DIDACTICĂ :

-să-și completeze fiecare echipă –tabloul anotimpului pe care-l reprezintă și piramida

anotimpului – vor fi patru echipe,patru anotimpuri ,patru tablouri și patru piramide ;

-să redea atunci când sunt solicitați o poezie,un cântec, să formuleze propoziții corecte

din punct de vedere gramatical;

-să recunoască povestea și să așeze corespunzător planșele în ordinea cronologică a

evenimentelor;

-să picteze sau să deseneze elemente specifice pe rochița anotimpului;

-să respecte pozițiile spațiale în așezarea jetoanelor și în activitățile de pictură .

REGULI DE JOC :

-copiii sunt împărțiți în 4 echipe .foecare echipă ,purtând numele unui anotimp ;

-atunci când sunt solicitați ,copiii așează jetoanele corespunzătoare –în spațiile cerute de

educatoare –verbalizând acțiunea efectuată ;


- recită o poezie din tema sugerată și redau un cântec;

Pentru fiecare răspuns corect - ,,Zâna” – liderul echipei așează un stimulent.

-câștigă echipa care la sfârșit adună cele mai multe buline.

ELEMENTE DE JOC : surpriza ,mânuirea materialului,aplauze,recompensa ,competiția

STRATEGII DIDACTICE:

a)METODE ȘI PROCEDEE : Munca în echipă, observarea,jocul,

exercițiul,descoperirea,piramida, tehnica

Blazonului,Turnu Galeriei ,Braistorming,

Problematizarea.

b) MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT

-suporturi pentru anotimpuri,piramide,coșurile zânelor,imagini

reprezentând legume,fructe,flori ,munci specifice ,aspecte

caracteristice,jocurile copiilor,stimulente,dulciuri și floricele ; zânele în

imagini ,zâne – copii, CD -player ,CD-uri,pensule,acuarele ,vase de apă.

c)FORME DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,individual

RESURSE UMANE – educatoare,copii preșcolari – Zânele și Soarele – școlari ( clasa I)

RESURSE TEMPORALE -

RESURSE BIBLIOGRAFICE:

1.Programa activităților instructiv-educative din Grădiniță ;

2. Revista Învățământului Preșcolar – Editura Arequin , București 2010;

3. Ștefania Antovici – Jocuri interdisciplinare – materiale auxiliar pentru

educatoare ,Editura ARAMIS PRINT SRL – București 2003 .


Etapele activității Conținutul științific Strategii didactice Evaluare
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment -aerisirea sălii de Observarea
organizatoric clasă,grupă; comportamen-
-aranjarea mobilierului sub suporturi tului copiilor
formă de buchete (4 pentru Frontal
buchete); tablouri
-pregătirea materialului;
-introducerea copiilor în sala piramidele
de grupă .
2.Captarea Pe fond muzical apare Stimularea
atenției soarele ,iar apoi,câte una, interesului
Zânele – Anotimpuri Surpriza pentru
Prin versuri se prezintă Frontal activitate
Soarele și Anotimpurile . CD Player

3.Anunțarea Educatoarea invită Soarele


temei și a și fiicele lui la activitate :
obiectivelor
,,Zânele s-au prezentat,
Anotimpurile au enumerat. Înțelegerea
O activitate vom desfășura, mesajului
Pe zâne și pe soare ,îi vom transmis de
invita, educatoare
,,Roata anotimpurilor”, Explicația Frontal
activitatea se va chema . Expunerea

Un joc ,vom juca ,


Jetoane vom căuta, Copiii rețin
Frumos și corect le vom tema jocului
așeza.

Cântece despre anotimpuri


vom cânta,
Poezii vom recita,
Poveștile vom recunoaște,
Și la anotimpul preferat le
vom încadra .

Fiecare echipă,la sfârșit –un


dans va dansa ,
Echipa câștigătoare,o vom
premia. ”
4.Dirijarea Explicarea jocului:
învățării Copiii sunt împărțiți în 4 Ascultă și rețin
echipe . Fiecare echipă Explicația Frontal regulile de joc,
reprezintă un anotimp. sarcinile și
elementele de
,,Fiecare zână ,acum aș joc
ruga,
Să-și ducă echipa la măsuța
sa.”

,,Sarcinile le veți primi,


Voi vă sfătuiți,
Răspunsul îl găsiți,
Și un copil de la fiecare
echipă,
Jetonul va așeza ,
Și frumos ,în propoziții ,va
verbaliza (va spune
ce a așezat) . ”

,,Roata iarăși se –nvârtește-


Altă sarcină găsește ”

Pentru fiecare răspuns


corect veți primi o față
zâmbitoare

Echipa care la sfârșitul


jocului are cele mai multe
fețe zâmbitoare a câștigat.

JOCUL DE PROBĂ
Roată iată se-nvârtește, Explicația Înțelegerea
Oare unde se oprește? Exercițiul mesajului
(Roata s-a oprit la un transmis și
copac) exercutarea
corectă a
Fiecare echipă își caută jocului
copacul corespunzător
anotimpului și-l așează pe Panou Lipește
suportul unde-și vede zâna. Evidență Frontal copacul pe
Pe fiecare creangă este un Punctaj Pe echipe suportul Zâna
număr care ne arată o de pe tablouri
sarcină . Dacă o echipă
greșește ,cealaltă o ajută
dar pierde fața zâmbitoare.

DESFĂȘURAREA
PRORPIU -ZISĂ A
JOCULUI
Atenție,Roata se-nvârtește ,
Oare unde se oprește?

Sarcina nr.1 Capacitatea de


În plicul nr. 1 ,vă rog să a descrie
căutați, Conversația imaginea
Sarcina o să aflați . ” Aplauze Plicuri Exprimare în
,,Descrieți imaginea și Jocul Planșe Pe echipe propoziții
așezați-o pe suportul vostru Căutarea Stimulente Stimulent
– după culoare”
Sarcina nr. 2
Roata iarăși se-nvârtește
La numărul ... se oprește

,,În parte de sus ce s-ar Observarea


potrivi – un soare,mai mulți comportamen-
nori – voi vă veți gândi – tului copiilor
Jetoanele le căutați ,Repede Stimulent
le așezați ”

Sarcina nr. 3
Roata iarăși a pornit,
Oare unde s-a oprit?
Mânuirea
,,Recunoaște copilul după materialului Jetoane Caută plicul cu
îmbrăcăminte , Problemati- cu copii Pe echipe cifra 3
Și-l așează ține minte , zarea îmbrăcați Individual Caută imagini
La anotimpul ce-l Exercițiul corespunză- Stimulent
reprezentați , tor
Haideți repede ,nu stați.” anotimpului

Sarcina nr. 4 Capacitatea de


Roata s-a-nvârtit, sortare corectă
La cifra ...4 s-a oprit a fructelor
Munca în Jetoane după anotimp
,,Găsiți –mi fructele nu stați, echipă cu fructe, Pe echipe Acordarea
Și în coș mi le-așezați .” coșuri stimulentului

Sarcina nr. 5 Capacitatea de


,,Tare rău m-am supărat, Descoperi- sortare a
În coș ,legume nu ați rea Jetoane cu legumelor
așezat? Problemati- legume Aprecieri
Mergeți și le căutați “ zarea verbale
Stimulent

Sarcina nr .6
,,O ghicitoare veți asculta, Ghicitori Pe echipe Exprimare
Să vedem cine va câștiga” Problemati- Individual corectă în
zarea propoziții
Stimulent

Sarcina nr. 7
Un balon,am primit Interpretarea
Și-o sarcină,am zărit corectă a
cântecului
,,Fiecare echipă – un Stimulent
cântec,va cânta ,despre
anotimpuri,nu uita !”

Sarcina nr. 8
Dar noi știm și poezii, Memorizare Pe echipe Recitarea clară
Despre anotimpuri,dragi și expresivă a
copii! poeziei

,,Fiecare echipă recită


poezia anotimpului ce-l
reprezintă”

Sarcina nr. 9
Fiecare Zână are un bilețel
Fiți atenți la ele,oare ce
scrie pe el ?

Fiecare Zână citește un Capacitatea de


fragment dintr-o poveste Repovestire Planșe Pe echipe a recunoaște
- ,,Unde a zburat Poveștile și
Rândunica?” planșele ei
- ,,Baba Iarnă face pozne”
- ,,Moș Viscol și Primăvara”
- ,,Pupăza din tei”

Răspunde echipa care are


acțiunea poveștii în acel
anotimp .

Sarcina nr. 10
,,Piramida-i supărată ,
Vrea să fie completată”
Exercițiu Jetoane Observarea
-5 aspecte caracteristice Mânuirea cu Pe echipe modului de
anotimpului ; materialului flori,zâne, Individual aranjare după
-4 munci specific; Descoperi- lunile cerință
-3 luni ale anotimpului; rea anului, Exprimare în
-2 flori albe pentru fiecare Piramida aspecte propoziții
anotimp; caracteristi-
-zâna. ce,munci
specifice

5. Obținerea Fiecare echipă o fișă a


performaței primit, Fișe de
Repede voi v-ați gândit, lucru Frontal
Și la lucru,ați pornit. Carioci Pe echipe Capacitatea de
a rezolva
Înconjoară cu culoarea sarcinile cerute
verde deschis- pomul
primăverii, cu portocoliu –
pomul toamnei și cu
albastru – pomul iernii

Trasează o linie de la
anotimp, la fenomenul
specific acestuia
Trasează în pătratul de
lângă buchete
-o linie pentru buchetul
primăverii ;
-două linii pentru buchetul
verii;
-trei linii pentru cel al
toamnei ;
- patru linii pentru buchetul
iernii .

Colorează imaginea
pentru anotimpul pe care-l
reprezentați.

Foarte frumos,ați lucrat,


Răspunsuri corecte ați dat
Ce echipă a câștigat,
Vom afla imediat .
(se numără fețele
zâmbitoare)

În picioare ne ridicăm ,
,,Cântecul
anotimpurilor” ,o să
cântăm !

DEC Pe panou au apărut


Zâne,ca la început,
Dar sunt tare supărate ,
Au rochițele necolorate.
Voi o să le ajutați ,
6.Feedback-ul Rochițele o să le colorați. Observare Panou
activității Zâne Frontal
De aceea v-am adus niște
materiale,
Care sunt acestea,oare ?
(intuirea materialului)
Conversația Exprimarea în
Ce-ați primit pe măsuțe : Acuarele propoziții
-acuarele; Vase de apă Individual
-vase cu apă; Pensoane
-pensoane; Bureți
-o culoare într-un vas mai
mare ;
-pe suport – zâna.

Mânuțele le încălzim ,
De lucru,le pregătim .

Boboc,floare,
Boboc,floare, Exerciții de Frontal
Eu strâng pumnul tot mai încălzire a
tare. mâinii
Degetele răsfirăm,
La pian acum cântăm.

Batem toba ,bum,bum,bum


Și la lucru,treci acum

Explicarea procedeului
de lucru
Se colorează cu bureții,
rochia,fără să ieșim din
contur.
Modelul rochiei cu
pensoane mici sau mai
mari ,în funcție de mărimea
elementelor . Explicația Capacitatea
Începem din partea de sus. copiilor de a
Mai multă culoare și mai reține mesajul
puțină apă . transmis
Spălăm pensonul bine
când folosim altă culoare .
Colorăm cu pensula nu
cu mâinile .
Spor la lucru !

Executarea temei de
către copii .

Copiii lucrează .
Educatoarea trece printre
copii ,dă indicații și ajută
unde este cazul .

Încheierea activității Exercițiul Pe echipe Capacitatea


- Încetarea lucrului . Copiilor de a
folosi culorile
Pensoanele jos le lăsați, potrivite și de
Unul după altul,v-așezați, a păstra
Către zâne ne-ndreptăm , acuratețea
Care-i mai frumos colorată, lucrării
să aflăm .
Turul
galeriei

7. Evaluarea Corect ,îngrijit ,ați lucrat , Conversația Frontală


performanței Culorile potrivite le-ați găsit
Și le-ați folosit .
8.Încheierea V-ați gândit,v-ați consultat ,
activității Răspunsuri frumoase ați
dat, Aprecieri
Zânele sunt fericite verbale
Și sunt tare mulțumite.
Stimulente din
Surprize v-au pregătit . partea Zânelor
O să le primiți după ce un Frontală
dans veți dansa –așa cum la
începutul activității am Euritmie
anunțat .

Ați demonstrat că știți


anotimpurile ,ați răspuns
frumos,corect ,Ați rezolvat
sarcinile .

Ies pe melodia
,, Cântecul florilor “

S-ar putea să vă placă și