Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
2021-2022
(semestrul II)
• www.bvb.ro
• www.asfromania.ro
• www.tradeville.eu
• www.bnr.ro
• www.insse.ro
• www.investing.com
Cursul bursier = prețul la care se derulează tranzacțiile de vânzare și cumpărare, pe baza ordinelor
înregistrate în sistem și a intervalului de timp corespunzător execuției ordinului
Algoritm de fixing
Algoritmul de fixing urmărește echilibrarea cererii cu oferta la un anumit nivel al cursului, considerat
curs de echilibru, la care poate fi executat cel mai mare volum de titluri dintr-un anumit simbol
Noul curs de piață = 10,45 u.m./acțiune Volum maxim tranzacționat = 103.000 acțiuni
103.000 103.000
Coeficient de execuție (la cumpărare) % = ∗ 100 = 71,03% Coeficient de execuție (la vânzare) % = ∗ 100 = 73,04%
145.000 141.000
operaţiuni derulate în cadrul burselor de valori prin intermediul agenţilor toate tranzacţiile de vânzare/cumpărare de titluri
specializaţi, pentru determinarea unui punct de echilibru între cerere şi ofertă financiare încheiate pe o piaţă secundară organizată
După natura
După intervalul Clasificare contului deschis
inițiere/lichidare
de client
tranzacție
la intermediar
Executare ordine
Etape
Informare client despre executare ordin
variantă a tranzacţiilor la vedere = cumpărare de titluri pe bază de împrumut în numerar (credit) de la intermediar
- Valoare tranzacţie la cumpărare = 100 titluri * 1.280 u.m. = 128.000 - Comision la cumpărare = 128.000 * 1,5% = 1.920
- Credit broker = 128.000 – 51.200 = 76.800 - Dobândă credit = 76.800 * 8,8%/12 = 563,2
- Valoare tranzacţie la vânzare = 100 titluri * 1.340 u.m. = 134.000 - Comision la vânzare = 134.000 * 1,5% = 2.010
DEBIT CREDIT
- Valoare tranzacţie la vânzare = 100 titluri * 680 u.m. = 68.000 - Comision la vânzare = 68.000 * 1,2% = 816
- Valoare tranzacţie la cumpărare = 100 titluri * 650 u.m. = 65.000 - Comision la cumpărare = 65.000 * 1,2% = 780
DEBIT CREDIT
Comis. vânz. 816 Vânz. 68.000 - Rezultat net = sold – marjă
Cost împr. 425 Marja 17.000
Cump. 65.000 - Rezultat net = + 979
TD 67.021 TC 85.000
- Rata profitului = 979/ 17.000 = 5,75 %
SC 17. 979
Cumpărător contract
Creștere curs
(poziție LONG) Inițiere tranzacție Finalizare tranzacție
profit pierdere
pierdere profit
permit vânzarea/cumpărarea la o dată viitoare a unei cantități determinate din activul suport
TIPURI DE OPȚIUNI
Mărimea = standardizată (ex.: 100 acţiuni) - nu este posibilă tranzacționarea unei fracţiuni din mărimea unei opţiuni
Prima zi de tranzacţionare = ziua în care a fost stabilit primul preţ de cotare al activului suport
Ultima zi de tranzacţionare şi data expirării coincid cu ziua de scadenţă a contractului de opțiune
Prețul opțiunii = Prima (P) = preţul pe care cumpărătorul unei opţiuni CALL/PUT îl plăteşte vânzătorului opţiunii
Primele sunt stabilite liber pe piaţă, pe baza raportului cerere/ofertă potrivit regulilor bursei unde sunt tranzacţionate opțiunile
Punctul mort (PM) = nivelul cursului de piață la care operatorul înregistrează rezultat nul
T0 Tn
Prima
Cumpărător opţiune Titluri suport Vânzător opţiune
Cumpărător opţiune Vânzător opţiune
= cumpărător titluri suport = vânzător titluri suport
Preţ de exercitare
PM = K + C0 140 + 6 = 146
+
a) St = 136 < K → abandon contract → Rezultat = pierdere maximă = prima plătită = 6*100 acțiuni*2 opțiuni = -1.200 u.m.
b) St = 145 > K → exercitare contract cu pierdere → Rezultat = (-K-C0+St) = -140-6+145 = -1*100 acțiuni*2 opțiuni = -200 u.m.
c) St = 153 > K → exercitare contract cu câștig→ Rezultat = (-K-C0+St) = -140-6+153 = 7*100 acțiuni*2 opțiuni = +1.400 u.m.
T0 Tn
Prima
Cumpărător opţiune Titluri suport Vânzător opţiune
Cumpărător opţiune Vânzător opţiune
= cumpărător titluri suport = vânzător titluri suport
Preţ de exercitare
PM = K + C0 26+3 = 29
+
a) St = 24 < K→ abandon contract → Rezultat = câştig maxim = prima încasată = 3*100 acțiuni*3 opțiuni = +900 u.m.
b) St = 27 > K → exercitare contract cu câștig → Rezultat = (+K+C0-St) = +26+3-27 = 2*100 acțiuni*3 opțiuni = +600 u.m.
c) St = 33 > K → exercitare contract cu pierdere → Rezultat = (+K+C0-St) = +26+3-33 = -4*100 acțiuni*3 opțiuni = -1.200 u.m.
T0 Tn
Prima
Cumpărător opţiune Titluri suport Vânzător opţiune
Cumpărător opţiune Vânzător opţiune
= vânzător titluri suport = cumpărător titluri suport
Preţ de exercitare
+
Previziune operator: scădere curs
K = preţ de exercitare
P0 = prima put
PM = punct mort = K - P0 Câștig operator: important dar limitat
+ + + K S0 = curs de piață activ suport la inițiere opțiune (scăderea cursului de piață sub PM)
S ST = curs de piață activ suport la scadența opțiunii
PM - - - - - - St = curs de piață activ suport pe durata de viață a opțiunii
Pierdere operator: limitată
(maxim prima plătită)
- exercitare abandon
+
PM = K – P0 140-11 = 129
a) St = 125 < K → exercitare contract cu câștig → Rezultat = (+K-P0-St) = +140-11-125 = +4*100 acțiuni*1 opțiune = +400 u.m.
b) St = 131 < K → exercitare contract cu pierdere → Rezultat = (+K-P0-St) = +140-11-131 = -2*100 acțiuni*1 opțiune = -200 u.m.
c) St = 145 > K→ contractul se abandonează → Rezultat = pierdere maximă = prima plătită = -11*100 acțiuni*1 opțiune = -1.100 u.m.
T0 Tn
Prima
Cumpărător opţiune Titluri suport Vânzător opţiune
Cumpărător opţiune Vânzător opţiune
= vânzător titluri suport = cumpărător titluri suport
Preţ de exercitare
St > K → contractul se abandonează → Rezultat = câştig maxim = prima încasată Conf. univ. dr. Carmen OBREJA
(FABBV - ASE)
K = 84, P0 = 7, Unitate de tranzacționare = 100 acțiuni/opțiune
EXEMPLU – SHORT 4 PUT a) St = 75; b) St = 80; c) St = 86
PM = K – P0 84-7 = 77
+ + + + +
St < K = exercitare contract = (-K+P0+St)
St=75 PM=77 St=80 St=86 St > K= abandon contract
S
K=84
- - - -
a) St = 75 < K → exercitare contract cu pierdere → Rezultat = (-K+P0+St) = -84+7+75 = -2*100 acțiuni*4 opțiuni = -800 u.m.
b) St = 80 < K → exercitare contract cu câștig → Rezultat = (-K+P0+St) = -84+7+80 = +3*100 acțiuni*4 opțiuni = +1.200 u.m.
c) St = 86 > K → abandon contract→ Rezultat = câştig maxim = prima încasată = 7*100 acțiuni*4 opțiuni = +2.800 u.m.
Conf. univ. dr. Carmen OBREJA
(FABBV - ASE)