Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea:
Data:
Profesor:
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa: a VIII-a
Subiectul lecţiei: Propozițiile subordonate circumstanțiale (de loc, de timp, de mod, de
cauză )
Timpul: 50/
Tipul lecţiei: de recapitulare și sistematizare.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.4. sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat


2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind
adecvat semnele ortografice şi de punctuaţie

COMPETENŢE DERIVATE:
A. Cognitive
C.C.1: identificarea propozițiilor circumstanțiale din frazele date;
C.C.2: precizarea valorii morfologice a termenilor regenți;
C.C.3: alcătuirea de fraze care să cuprindă propoziții circumstanțiale temporale, de loc,
modale și cauzale după cerințele date.
C.C.4. contragerea propozițiilor circumstanțiale în părți de propoziție corespunzătoare;
C.C.5: indicarea felului propozițiilor secundare introduse în fraze prin același element de
relație;
B. Afective
C.A.1: participarea afectivă la lecţie;
C.A.2: acceptarea solicitărior profesorului şi mobilizarea pentru realizarea lor;
CA.3: respingerea atitudinii negative a unor elevi faţă de învăţare;

Strategie didactica:

1. Resurse procedurale:
a) Metode si procedee: Floarea de lotus, lucrul pe grupe, explicatia, conversatia
euristica.
b) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
2. Resurse materiale: fise de lucru, markere,tabla

Bibliografie:
1. Erceanu, Ninusa- Evaluare curenta pentru clasa a VIII-a, editura Grup Art Editorial,
Bucuresti, 2007.
2. Neamţu, G.G. - Elemente de analiză gramaticală (99 de confuzii/distincţii), EDP;
3. Popescu, Stefania- Gramatica practica a limbii romane, editura Tedit FZH, Bucuresti, 2007;
4. Trofin, Eliza-Maria (coord.): Gramatică fişe de lucru, Ed. Paralela 45, Piteşti 2006
SCENARIUL DIDACTIC

I. Organizarea activităţii didactice ( absenţele, cărţile, caietele, fişele , tabla, creta) 1 min

II. Actualizarea cunoştinţelor însuşite anterior Profesorul verifică tema cantitativ, dar
mai ales calitativ, solicitând elevii să o citească; se fac corecturile necesare. 5 min.

III. Captarea atentiei –Se realizeaza cu ajutorul unui rebus (A-B: SUBORDONATE)
(Anexa 1) 5 min

IV. Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse - Li se va menţiona elevilor că vor


recapitula toate propoziţiile circumstanțiale studiate şi vor sistematiza : CT, CL ,CM, CZ
enumerandu-li-se obiectivele lectiei. 5 min.

V. Conducerea procesului de recapitulare şi sistematizare – 25 min.


Elevii sunt impartiti in patru grupe de cate patru, respectiv cinci elevi. Profesorul
va desena pe tablă o floare cu patru petale. In centru va scrie titlul lectiei: Propozitiile
subordonate circumstantiale. Pe fiecare petala va fi scrisa cate una dintre cele patru
subordonate circumstanțiale studiate: CL, CT, CM, CZ.
Fiecare dintre cele patru grupe va primi cate o fisa de lucru ( Anexa 2) care contine
exercitiile pe care le vor avea de rezolvat ( construirea unor circumstantiale cu termeni
regenti indicati si elemente de relatie, expansiunea unor complemente circumstantiale,
contragerea unor propozitii circumstantiale, identificarea unor circumstanțiale și analiza
morfo-sintactică a unor cuvinte ) si o fisa de lucru pe care se afla exercitiile ce corespund
fiecărei grupe. De asemenea, vor primi cate o floare asemanatoare celei de la tabla, insa
aceasta va avea scris in centru cate un titlu din cele scrise pe petalele florii de la tabla.
Petalele florilor vor fi goale, deoarece pe ele elevii vor trebui sa scrie rezolvarile
exercitiilor corespunzatoare grupei lor . Profesorul monitorizează permanent activitatea
fiecărei grupe de elevi, îi îndrumă pentru a se asigura că s-au transmis corect informaţiile.
Dupa completarea florii, liderul fiecarei grupe va trece la tabla si va lipi floarea
grupei sale in dreptul petalei pe care scrie tema avuta de ei, comunicand celorlalti elevi
rezolvarea exercitiilor de pe fisa sa cu privire la tema respectiva. In timp ce fiecare grupa
isi prezinta rezultatele, celelalte grupe isi noteaza pe caiet informatiile transmise.

VI. Asigurarea feedbackului


Are loc permanent, pe parcursul conversaţiei şi al analizei şi se concretizează prin
aprecieri verbale făcute de profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi –
autoevaluare

VII. Obţinerea performanţei– 7 min.


Elevii vor primi cate o fisa de evaluare , la sfarsitul careia vor concluziona asupra
celor învăţate şi vor avea posibilitatea de a pune o întrebare asupra unui lucru rămas încă
neclar ( Anexa 3). Profesorul va lua în considerare răspunsurile în pregătirea următoarei
lecţii.
VIII. Asigurarea retenţiei şi a transferului – 2 min.
Se va da ca temă pentru acasă ex. 4/pag.203.
Anexa 1

Dezlegând careul, pe axa AB, vei obține un cuvânt care ne va conduce la titlul
lecției de astăzi. Identificați sobordonata din fiecare frază și completați spațiile libere.

1.Se știe că e conștiincios.


2.Am citit cartea care e pe masă.
3.Trebuie să înveți mai mult.
4.Locul propozițiilor în frază reprezintă...
5.Propunerea era să meargă în excursie.
6.A răspuns ce trebuia.
7.Elementele de legătură se mai numesc și elemente ...
8.I-a dat explicații cui trebuia.
9.Maria a prezentat un argument care m-a surprins.
10.Propoziția de care depinde o propoziție subordonată se numește...
11.Ioana a devenit ce și-a dorit.

A
1 S U B I E C T I V A
2 A T R I B U T I V A
3 S U B I E C T I V A
4 T O P I C A
5 P R E D I C A T I V A
6 D I R E C T A
7 I N T R O D U C T I V E
8 I N D I R E C T A
9 A T R I B U T I V A
10 R E G E N T A
11 P R E D I C A T I V A
B
Anexa 2

GRUPA I

1.Alcatuieste o fraza in care propozitia circumstantiala de loc sa aiba ca termen regent o


interjectie.
2. Construieste o fraza in care sa existe o propozitie circumstantiala de loc introdusa prin
pronumele relativ cine.
3. Realizeaza expansiunea complementelui circumstantial de loc din enuntul urmator la propozitie
circumstantiala de loc: O să-mi petrec vacanța la bunici.
4. Realizeaza contragerea propozitiei circumstantiale de loc: Lucrurile așezate unde le-am lăsat
erau pline de praf.
5. Subliniaza predicatele, incercuieste elementul de relatie, delimiteaza propozitiile, precizand
felul lor. Analizeaza sintactic-morfologic cuvantul subliniat : Oriunde mergea, acolo îl întâlnea.

GRUPA a II-a

1.Alcatuieste o fraza in care propozitia circumstantiala de timp sa aiba ca termen regent o


locutiune verbala.
2. Construieste o fraza in care sa existe o propozitie circumstantiala de timp introdusa prin
adverbul relativ cât.
3. Realizeaza expansiunea complementelui circumstantial de timp din enuntul urmator la
propozitie circumstantiala de timp: Am cunoscut-o de mică
4. Realizeaza contragerea propozitiei circumstantiale de timp: Am ajuns după ce s-a terminat
spectacolul.
5. Subliniaza predicatele, incercuieste elementul de relatie, delimiteaza propozitiile, precizand
felul lor. Analizeaza sintactic-morfologic cuvantul subliniat : Cum mă scol, îndată mă apuc de
teme.

GRUPA a III-a

1.Alcatuieste o fraza in care propozitia circumstantiala de mod sa aiba ca termen regent un


adverb.
2. Construieste o fraza in care sa existe o propozitie circumstantiala de mod introdusa prin
locutiunea conjunctionala subordonatoare ca și când.
3. Realizeaza expansiunea complementelui circumstantial de mod din enuntul urmator la
propozitie circumstantiala de mod: A procedat după îndemnul inimii .
4. Realizeaza contragerea propozitiei circumstantiale de mod: Vorbeşti fără să îţi pese de urmări.
5. Subliniaza predicatele, incercuieste elementul de relatie, delimiteaza propozitiile, precizand
felul lor. Analizeaza sintactic-morfologic cuvantul subliniat : Cum îți vei așterne, așa vei dormi.

GRUPA a IV-a

1.Alcatuieste o fraza in care propozitia circumstantiala de cauză sa aibă ca termen regent un


adjectiv.
2. Construieste o fraza in care sa existe o propozitie circumstantiala de cauza introdusa de
conjuncția subordonatoare compusă fiindcă.
3. Realizeaza expansiunea complementelui circumstantial de cauză din enuntul urmator la
propozitie circumstantiala de cauză: Din pricina ploii, s-a anulat excursia
4. Realizeaza contragerea propozitiei circumstantiale de cauză: Râdea, pentru că era fericit.
5. Subliniaza predicatele, incercuieste elementul de relatie, delimiteaza propozitiile, precizand
felul lor. Analizeaza sintactic-morfologic cuvintele subliniate : Că nu ai avut bani, de aceea nu ai
venit la film.

Anexa 3
Numele si prenumele elevului:....................................................................
Clasa a VIII-a
Data:

Test de evaluare formativa

A.

1.În fraza “ Cum o să ia examenul, îndată plecăm în vacanță.”,propoziţia subliniată este:

A. Completiva directă; B. Subiectivă; C. Circumstantiala de timp;

2.În fraza “ Problema este cum o să ia examenul ”, propoziţia subliniată este:

A. Subiectivă; B. Predicativă; C. Circumstantiala de mod;

3.În fraza “ Cunosc modul cum o să ia examenul”, propoziţia subliniată este:

A. Circumstanțială de cauză; B. Predicativă; C. Atributivă;

4.În fraza “ Știu cum o să ia examenul”, propoziţia subliniată este:

A. Predicativă; B. Subiectivă; C. Completivă directă;

5.În fraza “ Așa a luat premiul I, cum o să ia examenul ”, propoziţia subordonată este:

A. Predicativă; B. Circumstantiala de mod; C. Atributivă.

B.

1. Scrie un lucru pe care l-ai învăţat sau l-ai înţeles mai bine.

………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………

2. Scrie un lucru asupra căruia ai vrea să mai insişti.

………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………

3. Formulează aprecieri în legătură cu metoda de lucru.

………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și