Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

PROPUNĂTOR: Prof.
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:
DATA:
CLASA: a VI-a
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Respirația
SUBIECTUL LECȚIEI: Sistemul respirator și respirația la om
TIPUL LECŢIEI: mixtă (combinată)
COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Selectarea unor texte, desene, scheme ca surse pentru extragerea unor informații referitoare
la unele procese, sisteme biologice;
2.2. Realizarea de produse de prezentare a informațiilor sub formă de modele, texte, produse
artistice, utilizând terminologia specifică biologiei;
3.1. Interpretarea diverselor modele ale unor sisteme biologice;
4.1. Utilizarea terminologiei specifice biologiei;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE
O1- Să definească sistemul respirator
O2- Să enumere componentele sistemului respirator
O3- Să identifice organele căilor respiratorii
O4- Să caracterizeze plămânii
O5- Să recunoască inspirația și expirația.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode și procedee: conversația euristică, observarea, explicația, demonstrația cu ajutorul mijloacelor
vizuale(imagini PowerPoint proiectate), expunerea.
b) Mijloace de învățământ: cretă colorată, video proiector, laptop, poster lacunar, fișe de lucru, coli flip
chart.
c) Forme de organizare: frontal, în perechi.
RESURSE
1. Oficiale: - Programa şcolară pentru disciplina Biologie, clasa a VI-a;
- Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VI-a;
- Proiectarea unităţii de învăţare „Respirația”
2. Temporale: - număr de lecţii: 1
- durata: 50’
3. Bibliografie:
1. Elena Crocnan, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Didactică și Pedagogică, București, 2018;
2.***Curs anatomie umana, Universitatea, Alexandru Ioan Cuza, Iași;
3. Opriș, Dorin, Opriș, Monica, Metode active de predare-învățare, Editura „Sf. Mina”, Iași, 2006;
4. Cucoş, Constantin, Pedagogie, ediţia a II-a revizuită şi adăugită, Editura „Polirom ”, Bucureşti 2006.

1
SCENARIU DIDACTIC

NR. ETAPELE OB ACTIVITATEA ACTIVITATEA METODE MIJLOACE DE FORME DE EVALUARE


CTR LECȚIEI PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICE ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE
1. Momentul -Verifică dacă sunt condiţii optime - Îşi pregătesc cărţile şi Conversa ția
organizatoric pentru desfăşurarea lecţiei. caietele.
- Notează în catalog elevii absenţi.
- Pregăteşte materialul didactic
necesar desfăşurării lecţiei.
2. Reactualizarea -adresează întrebări din lecția - răspund la întrebări: Conversația Frontală Chestionare
cunoștințelor anterioară pentru a face trecerea 1. Aerobă și anaerobă. orală
anterioare spre lecția actuală: 2. Prezența oxigenului.
1. Care sunt cele 2 tipuri de 3. Aerobă.
respirație cunoscută? 4. Oxigen.
2. Care este diferența între acestea 5. Dioxid de carbon.
două? 6. Frunza.
3. Cum este respirația plantelor? 7. Pentru că prezintă
4. De ce au nevoie plantele în stomate cu pori, la nivelul
respirație? căora se realizează
5. Ce elimină în urma respirației? schimburile de gaze.
6. Care organ are rolul cel mai
important în respirație?
7. De ce?
3. Captarea și - deschide prezentarea PowerPoint - devin interesati Conversația Laptop Frontală Chestionare
orientarea ghicitoarea: -răspund la ghicitoare: Prezentarea Videoproiector orală
atenției.... Permanent în folosim, NASUL PowerPoint
Când ceva noi mirosim.
E organ de respirat
Și din 2 nări format.
4. Enunțarea -anunță titlul lecției: Sistemul - notează titlul în caiete Expunerea Coli flip chart Frontală
temei și resirator și respirația la om și îl
obiectiveleor notează pe tablă, iar apoi expune
urmărite obiectivele urmărite.
5. Prezentarea -îi pune pe elevi să tragă aer în -elevii răspund: Conversația Frontală
materialului piept,apoi îi întreabă: Nu, continuă cu mai Explicația
stimul, a noului Credeți că aerul se oprește doar la multe segmente. Demonstrația
conținut nivelul nasului?
2
-notează pe tablă componentele -notează în caiete;
căilor respiratorii și caracteristicile Chestionare
fiecăreia. orală
-le arată pe videoproiecor imagini;
-întreabă elevii: Prezentarea Laptop Frontală
Ce este în această imagine? -răspund: Plămânii. PowerPoint Videoproiector
-notează pe tablă: Plămânii și face -iau notițe;
un desen, iar în același timp
dictează informațiile. Chestionare
-roagă elevii să se ridice în picioare orală
și să inspire și expire de câteva ori;
-întreabă: Când inspirăm,se -răspund: Nu, apar
întâmplă ceva cu corpul nostru sau modificări.
este rigid?
-scrie pe tablă inspirația vs. -notează în caiete.
expirația.
6. Sistematizarea O1, Împarte elevii în perechi de câte 2 -sunt atenți la explicațiile Fișă de lucru În perechi Chestionare
și Fixarea O2, și le dă o fișă în care să scrie profesorului. Explicația scrisă
conținuturilor/ O3, cuvinte ce le-au rămas în minte de - completează fișa Conversația
retenția O4, la lecția de astăzi, apoi să formuleze primită.
O5 enunțuri cu ele, astfel încât să reiasă
obiectivele propuse.
7. Evaluarea Face aprecieri verbale atât Urmăresc aprecierile
performanțelor individuale cât şi generale, profesorului.
referitoare la pregătirea elevilor şi
la implicarea în predarea noilor
cunoştinţe.
8. Tema pentru -le prezintă exercițiul 3 de la pag. -notează tema și ascultă Conversația Frontală
acasă. 50 și le spune că îl au de rezolvat indicațiile de realizare a Explicația
pentru ora următoare.. acesteia.

3
SCHEMA LECȚIEI
SISTEMUL RESPIRATOR ȘI RESPIRAȚIA LA OM

Sistemul respirator constituie totalitatea organelor care servesc la schimbul gazos între organism și mediu, asigurând organismul cu oxigen,
indispensabil vieții celulelor, și eliminând din organism dioxidul de carbon rezultat din oxidări.

Sistemul respirator cuprinde:căi repiratorii;


plămâni.

•Căile respiratorii: cavitatea nazală, faringe, laringe, trahee și bronhii, bronhiole (au rolul de a conduce aerul la plămâni și de a-l purifica, a încălzi și a
umezi aerul inspirat).
Mucusul, cât și firele de păr din fosele nazale opresc înaintarea prafului și a altor impurități care se pot afla în aerul inspirat.

FARINGE LARINGE TRAHEE BRONHII BRONHIOLE


-organul vorbirii -este alcătuit din -un tub lung de -în număr de -sunt ramificații
datorită prezenței mai multe aproximativ două, sunt fine, grupate în
corzilor vocale; cartilaje dintre 12cm; ramificații ale săculeți care la
-locul unde se care o traheii care rândul lor
încrucișează calea proeminență, pătrund în formează
respiratorie cu calea numită “mărul plămâni; ciorchini;
digestivă. lui Adam”;
-la intrarea se
află un căpăcel
numit epiglotă;

•Plămânii
Aspect: două organe alveolare elastice, de culoare roz,
Localizare: așezate în cutia toracică, deasupra diafragmei, nu au mușchi
1. Plămânul drept este alcătuit din trei lobi.
2.Plămânul stâng are doar doi lobi, între cei doi plămâni aflându-se inima.
Cele mai fine bronhiole se termină cu saci pulmonari, alcătuiți din mici umflături cu pereții foarte subțiri, numite alveole pulmonare(unitatea
structurală și funcțională a plămânului)
4
Suprafața lor este acoperită de două foițe, numite pleure. Între ele se află o cavitate foarte subțire, în care se găsește o peliculă de lichid (lichidul
pleural).
Pătrunderea aerului în plămâni -inspirația; eliminarea aerului din plămâni -expirația.

INSPIRAȚIE
EXPIRAȚIA
-volumul cutiei toracice crește datorită
contracției mușchilor respiratori -mușchii se relaxează, iar
- diafragma se contractă și coboară, plămânii își micșorează
mușchii intercostali trag coastele și le volumul o dată cu cel al cutiei
ridică. mișcarea coastelor împinge sternul toracice, eliminând aerul.
înainte, iar plămânii se umplu cu aer.

5
6

S-ar putea să vă placă și