Sunteți pe pagina 1din 15

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Educatoare: Ciubotariu Olivia Marina


Nivelul : I /Grupa mijlocie,,Buburuzele”
Unitatea de învăţământ: Școala Gimn. Nr.12/Grădiniţa cu P.P. Nr. 15 Botoșani
Tema anuală: „Ce și cum vreau să fiu?”
Tema proiectului: Săptămână independentă
Tema săptămânii : „Îmi aleg o meserie”
Tema activităţii integrate „ În lumea meseriilor”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul de activitate: Mixtă
Scopul activităţii: Însușirea de noi cunoștințe despre meserii, profesii, unelte și instrumeste folosite și exersarea unor
deprinderi practice prin aplicarea lor în contexte variate, stimulând imaginaţia creatoare.
Obiective operaţionale:
O1 : să reconstituie imaginea meseriilor, alăturând piesele de puzzle;
O2 : să traseze linii pe spații punctate,decorând rama tabloului;
O3: să planteze semințe respectând etapele de lucru;
O4: să identifice meseriile prezentate;
O5: să recunoască uneltele și ustensilele corespunzătoare fiecarei meserii;
O6: să clasifice meseriile în funcție de indicațiile primite ;
O7: să realizeze lucrări originale, manifestând creativitate în realizarea temei;
O8: să execute mișcările sugerate de cântec;
Elemente componente ale activităţii integrate:

I. ADP : ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:


Întâlnirea de dimineaţă: ”Ce meserii cunoaștem?”
Prezenţa. Calendarul naturii. Noutatea zilei ( scrisoare de zâna jucăriilor)
Rutina: „Lucrez în echipă!”- deprinderea de a efectua o sarcină în echipă și de a colabora cu colegii pentru a îndeplini cerințele.
Tranziţii: Unu, doi, unu,doi
Mergem toți în pas vioi
Către centre ne îndreptăm
Și de lucru ne apucăm.
Joc cu text și cânt „Dansează hopa-hopa”
Joc cu text și cânt „Trenul tuc tuc”

II.ALA I: JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE :


Joc de masă : „Caută și potrivește”- puzzle
Bibliotecă: „Decorează rama tabloului cu meserii” - exerciții grafice ( Anexa 1)
Știință „Micii grădinari”-plantare de semințe

III. ADE :ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:


Domeniul științe (cunoașterea mediului) : Joc didactic „Cutia cu surprize”
Sarcina didactică: Identificarea meseriilor prezentate, a uneltelor și ustensilelor corespunzătoare fiecarei meserii, clasificându-le în
funcție de indicațiile primite .
Elemente de joc: surpriza, recompensa, aplauzele, mişcarea, mânuirea uneltelor, uneltele, panoul surpriza cu imagini cu meseriile,
trenuletul jucariilor.
Reguli de joc: Pe panoul surpriză cu imagini vom avea ilustrate meseriile de medic, polițist, bucătar, grădinar,cofetar și pompier.
După descoperirea imaginilor și denumirea meseriilor ilustrate de acestea vom deschide cutia cu surprize care conține instrumente și
ustensile, copiii vor identifica instrumentele și le vor așeza în dreptul imaginii care ilustrează meseria unde sunt utilizate. După
identificarea meseriilor și a instrumentelor folosite vom realiza trenulețul meseriilor.
Răspunsurile corecte vor fi aplaudate, iar cele greşite vor fi corectate:” Bravo, bravo ai ghicit/ Mergi la loc, fii mulţumit!”/ „ N-
ai ghicit ne pare rău/ Raspunde altul în locul tău!”
Domeniul om şi societate (activitate practică): ,,Micii cofetari”-lipire ( ornarea tortului cu bombonele colorate).
IV. ALA II : JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE :
Euritmie: „Suntem dansatori”
Joc de mişcare:,,Traseul meseriilor”

STRATEGII DIDACTICE:
Metode, procedee, tehnici: expunerea, explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea, turul galeriei,
exerciţiul motric, observaţia.
Resurse materiale: Calendarul naturii, fotografiile copiilor, scrisori, fișe de lucru, carioci, piese puzzle, pahare transparente,
seminte, cutia surpriza, panoul cu imagini, trenul meseriilor, coşulețe, hârtie colorată, buline colorate, lipici, lucrarea model, şerveţele
umede, cub din carton.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Evaluare: formativă-prin observarea comportamentului copiilor, prinj analiza acțiunilor și a răspunsurilor, corectarea imediată
a greșelilor, stimulare verbală, aplauze.
Durata: o zi
Bibliografie:
Curriculum pentru educație timpurie, 2019;
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează curriculum pentru educația timpurie, 2019;
Constantin Petrovici, „Didactica activităţilor matematice în grădiniţă”, Editura Polirom, 2014, Iaşi;
L.Tătaru, A. Glava, O. Chiș, Piramida cunoașterii,Repere metodice în aplicarea curricumului preșcolar, ed. Diamant,2014.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineață unde copiii sunt salutați de către educatoare „Bună dimineața!”. Momentul
de mișcare: Copiii sunt invitați la puțină mișcare pe melodia cântecului,, Înviorarea”. Prezența va fi efectuată cu ajutorul copiilor. Ei
vor identifica copii absenți, iar educatoarea va așeza fotografiile acestora partea de jos a panoului. Se va stabili împreună cu copiii
data, luna, anul în care ne aflăm, ziua din săptămână, apoi aspectele vremii din acea dimineață, îmbrăcămintea adecvată pentru acea zi
și se completează calendarul naturii. Educatoarea va așeza cartonașele potrivite. Cu ajutorul copiilor se va stabili starea vremii și se
va așeza cartonașul potrivit. Se vor purta discuţii libere cu privire la meseriile pe care le au părinții lor.
Noutatea zilei.
Le prezint copiilor scrisorile pe care le-am primit de la zâna jucăriilor, scrisori pe care le-am găsit dimineață în cutia poștală,
aceasta ne spune că a auzit că în această săptămână vom discuta despre meserii, așa că ea ne-a pregătit un joc surpriză pentru a
descoperi meseriile și uneltele, iar dacă vom îndeplini sarcinile, ea ne va trimite și data viitoare surprize. Pentru a o bucura pe zâna
jucăriilor, copiii vor avea de plantat semințe, de unit puncte folosind carioca, astfel vor decora rama tabloului cu meserii, vor juca un
joc,vor orna tortul, vor dansa și se vor distra.
Activitatea de grup se va realiza prin răspunsul copiilor la întrebarea adresată de educatoare:,, Ce ai vrea să devii când vei fi
mare?”Vom discuta despre meseriile enumerate de ei, vom privi imagini cu câteva meserii, vom discuta și despre faptul că fiecare
meserie are scopul ei.
Tranziţie: Unu, doi, unu,doi/ Mergem toți în pas vioi/Către centre ne îndreptăm/ Și de lucru ne apucăm.
Împreună cu copiii se vizitează centrele de interes, se descriu materialele folosite la fiecare centru și modalitatea de lucru. Ei
se vor aşeza la centrul unde este scaunul personalizat cu fotografia lor.
La centrul Știință vor planta în pământ semințe, pe parcursul săptămânilor următoare vom observa cum cresc plantele.
La centrul Joc de masă, vor realiza ( prin îmbinare și alăturare ) imaginea unor meserii .
La centrul Bibliotecă, vor avea de trasat pe puncte cercuri pentru a orna rama tabloului cu meserii .
Se execută câteva exerciții de încălzire a mușchilor mici ale mâinilor:,,Mișcăm degețelele/Batem bine palmele./ Mâna lebădă o
fac / Care dă mereu din cap.
Se expică pe parcursul întregii activități sarcinile pe care le au de îndeplinit.Copiii vor fi îndrumați și corectați acolo unde este
cazul. După finalizarea activităților la un centru, în funcţie de timpul rămas și de preferințele lor, copiii vor primi materialele folosite
la celelalte centre. Evaluarea se va realiza prin metoda Turul galeriei.
Tranzitie: ,,Dansează hopa-hopa”– joc cu text și cânt
Se pregătește sala de grupă pentru următoarele secvențe ale activității integrate. Sunt pregătite materialele pentru activitatea de
cunoaștere a mediului : panoul cu imagini cu meserii, cutia surpriză cu unelte și trenulețul meseriilor.
Copiii revin în sala de grupă şi se vor aşeza pe scăunelele dispuse în semicerc.
Introducerea în activitate va fi realizată prin descoperirea panoului meseriilor, pe suportul căruia se va desfășura jocul și a
cutiei cu unelte.
Voi prezenta materialul didactic utilizat la joc: panoul cu imagini, cutia cu unelte, trenulețul meseriilor.
Una dintre sarcinile din scrisoarea de la zâna jucăriilor este să recunoască și să numească meseriile din imagini, urmând apoi să
vină pe rând lângă panou, să aleagă din cutia cu surprize uneltele specifice meseriilor de bucatar, cofetar, pompier si politist, să le
numească cu ajutorul educatoarei și să le așeze în dreptul meseriei la care este folosită. După ce vor așeza toate uneltele din cutie în
dreptul meseriei, vom rezolva și ce de-a doua sarcină din scrisoarea zânei, alegerea unei unelte din cutie din cele ramase, numirea
acesteia și așezarea acesteia în dreptul meseriei de medic sau gradinar. Pentru complicarea jocului, zâna le propune o altă sarcină,
trenuletul meseriilor.
Vor așeza imaginile în vagoanele trenului în funcție de criteriile stabilite de zână, în primul vagon vom așeza imaginea cu
grădinarul, care cultivă legume, ingrijeste gradina, in al doilea vagon vor așeza imagini cu meseriile care asigura hrana oamenilor
(bucătar și cofetar), iar in al treilea vagon vom așeza imagini cu meseriile care oferă ajutor oamenilor (doctorul, polițistul și
pompierul).
La finalul jocului, zâna jucăriilor le mulțumește pentru ajutorul acordat și îi anunță că desertul ei preferat este tortul. Aceasta îi
roagă să lipească cât mai multe bomboane colorate pe tort pentru a arată cât mai frumos tortul. Astfel, realizez tranziția către
DOS ,,Micii cofetari”.
Prin tranziția ,,Spre măsuțe ne îndreptăm/ Un tort multicolor să lucrăm!” se trece la activitatea practică. Copiii sunt solicitați
să intuiască materialele de pe măsuță. Educatoarea le propune ca fiecare să realizeze un tort multicolor pentru a o bucura pe zână.
Fiecare copil va primi câte un tort din hârtie pe care sa îl orneze, buline colorate, lipici. Se prezintă modelul executat de educatoare,
apoi se explică și demonstrează modul de lucru. Se execută câteva mișcări de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor:,,Acum să ne
pregătim/ Mâinile să le încălzim/ Să le folosim cu spor/ Pentru ceva folositor/ Mișcăm degețelele/ Batem bine palmele/ Vreau acum ca
să lipesc/ Pentru asta exersez.
Pe tot parcursul activității urmăresc îndeaproape modul de executare al lucrării, stimulez copiii în realizarea temei și ofer
explicații individuale sau colective dacă este necesar.
La finalul activității practice voi face aprecieri individuale și colective și vor primi recompense. Cu ajutorul tranziției ,,Trenul
Tuc Tuc” vor părăsi sala de grupă.
Ziua se încheie cu jocul de mișcare ,,Traseul meseriilor” și euritmia ,,Suntem dansatori”. Pe sol sunt trasate mai multe
labirinturi de diferite culori, la începutul fiecărui labirint este așezată câte o imagine cu una dintre cele 6 meserii pe care le-am așezat
în piramidă. Pe rând, câte un copil va rostogoli cubul pe fețele căruia sunt lipite imagini cu meserii. Fiecare copil va răsturna cubul, iar
în funcție de meseria de pe fața cubului, va trebui să parcurgă traseul acelei meserii cu cubul în brațe.
La final toți copiii vor primi aprecieri și voi repeta sfatul zilei,, Fiecare meserie are scopul ei! ”
Nr. Etapele activității Conținut instructiv-educativ Strategii didactică Evaluare
Crt.
Metode, Mijloace Forme de
procedee de învăță
tehnici învățămâ mânt
nt
1. Moment Se amenajează spațiul grupei pentru începerea
organizatoric activito95făților de dimineață.
Se pregătesc materialele pentru activitățile pe centre
de interes, pentru activitățile din cadrul întâlnirii de
dimineață.

2. Captarea atenției/ Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineață, Conversația Observarea


noutatea zilei unde copiii sunt salutați. comporta-
Prezența va fi efectuată cu ajutorul copiilor. Ei vor Calendarul Frontal mentului
identifica copiii absenți iar educatoarea va așeza naturii copiilor
fotografiile acestora în partea de jos a panoului. Se va
stabili împreună cu ei data, luna , anul în care ne
aflăm, ziua din săptămână, aspectele vremii,
completându-se calendarul naturii. Expunerea
Se vor purta discuții libere cu privire la meseriile pe
care le au părinții lor.
Activitatea de grup se va realiza prin răspunsul copiilor
Evaluare
la întrebarea adresată de educatoare: ,,Ce ai vrea să Imagini cu formativă
devii când vei fi mare?” Vom discuta despre meseriile meserii orală
enumerate de ei, vom privi imagini cu câteva meserii,
vom discuta și despre faptul că fiecare meserie are Individual
scopul ei
Captarea atenției se realizează cu ajutorul scrisorii Scrisori de
(Anexa 2) pe care am primit-o de la zâna jucăriilor, la zâna
scrisori pe care le-am găsit dimineață în cutia poștală, jucăriilor
aceasta ne spune că a auzit că în această săptămână
vom discuta despre meserii, așa că ea ne-a pregătit un
joc surpriză pentru a descoperi meseriile, iar dacă
vom îndeplini sarcinile, ea ne va trimite și data
viitoare surprize.
3. Anunțarea temei și Dragi copii, pentru a o bucura pe zâna jucăriilor Expunerea
a obiectivelor trebuie sa respectăm dorințele acesteia, pe care le vom
afla pe parcursul întregii zile. Vom lucra pe centre,
vom juca un joc numit „Cutia cu surprize” ,vom orna
tortul, vom dansa și ne vom distra.
Tranziție : Unu, doi, unu,doi/ Mergem toți în pas vioi/
Către centre ne îndreptăm/ Și de lucru ne apucăm.

4. Dirijarea învățării Centrul Știință: Copiii vor introduce în pahare de Explicația Evaluez
unică folosință pământ pentru plante, apoi vor planta Experimentul Puzzle Pe grupe deprinderea
semințele , le vor uda. Pe parcursul săptămânilor Fișe de copiilor de a
următoare vom observa cum plantele cresc. lucru selecta și a
Centrul Joc de masă: Vor avea de realizat puzzele cu Exercițiul Carioci Individual alătura
meserii. piesele
Centrul Bibliotecă, copiii vor trasa pe puncte, diferite Demonstrația Machetă puzzle,de a
elemente grafice, ornând astfel rama tabloului. trasa pe
Copiii se vor așeza la centrul unde este scaunul puncte
personalizat cu fotografia lor. Înainte de a începe folosind
Conversația
lucrul la centre vor realiza exerciții de încălzire a instrumental
mușchilor mâinii. După terminarea sarcinilor la un Turul galeriei de
centru, în funcție de preferințe și timpul rămas, vor scris,pozițion
primi materialele de la celelalte centre. La finalul area corectă
activităților copiii vor admira, analiza lucrările a corpului în
celorlalți. timpul
Tranziție ,,Dansează hopa hopa ”-joc cu text și cânt. activității
Copiii revin în sală și se vor așeza pe scăunelele
dispuse în semicerc.
Panoul
DȘ (CM)+DOS (AP) (joc didactic , lipire)
meseriilor
Introducerea în activitate va fi realizată prin Expunerea Cutia
descoperirea sub formă de surpriză a panoului
surpriză cu
meseriilor și a cutiei surpriză cu unelte , cu ajutorul
unelte
cărora se va desfășura activitatea de cunoaștere a
mediului. Exercițiul
Voi anunța tema activității:,,În lumea meseriilor”-joc Frontal
didactic .
Voi prezenta materialul didactic utilizat la joc: panou,
cutia surpriză cu unelte și trenulețul meseriilor. Individual
Explicarea și demonstrarea jocului:
Pe panou vom avea așezate 6 siluete, medic, bucătar, Explicația
polițist și grădinar, cofetar și pompier. Uneltele
acestora s-au amestecat în cutia cu surprise, așa că noi Demonstrația
îi vom ajuta să le găsească și le vom așeza în dreptul
lor, în fața panoului. Sarcinile jocului vor fi enuntate
de catre educatoare.
Executarea jocului de probă
Copilul numit de către educatoare va veni în fața Substitute
panoului și va alege din cutie una dintre ustensilele din plastic
bucătarului pe care o va numi cu ajutorul educatoarei ale
si o așeza în fața acestuia ( aceasta fiind prima sarcina uneltelor
din scrisoarea de la zâna jucăriilor). Individual Aprecieri
Executarea jocului propriu-zisă a jocului: Exercițiul verbale
Proba nr.1
“Bucătarul e supărat, uneltele le-a amestecat , hai
copii să le găsim și apoi să le numim” Problematizar
ea
,,Polițistul e supărat, ustensilele le-a amestecat, hai Frontal
copii să le găsim și apoi să le numim“
,,Cofetarul e supărat, ustensilele le-a amestecat, hai
copii să le găsim și apoi să le numim” Individual
,,Pompierul e supărat, ustensilele le-a amestecat, hai
copii să le găsim și apoi să le numim”

Proba nr. 2
Copilul numit va veni în fața panoului, va extrage din
cutie o unealtă, va stabili cu ajutorul educatoarei cărei
meserii ii apartine, cea de medic sau de gradinar.Vom
proceda la fel și pentru restul uneltelor rămase în
cutie.
5. Obținerea Complicarea jocului: Zâna le propune o altă sarcină, Imagini Frontal Capacitatea
performanței trenuletul meseriilor. Exercițiul de a așeza
Vor așeza imaginile în vagoanele trenului în funcție Scrisoare corespunză
de criteriile stabilite de zână. În primul vagon vor Trenuletul tor în
așeza imaginea cu grădinarul, care cultivă legume, meseriilor piramidă
ingrijeste grădina, in al doilea vagon vor așeza Individual fiecare
imagini cu meseriile care asigura hrana oamenilor meserie
(bucătar și cofetar) , iar in al treilea vagon vor așeza
imagini cu meseriile care oferă ajutor oamenilor
( doctorul, polițistul și pompierul).
Încheierea jocului : Dupa ce au așezat toate uneltele
in dreptul siluetelor, vor gasi in cutie o altă scrisoare
de la zâna jucăriilor. Aceasta îi felicită pe copii pentru
răspunsurile oferite și îi anunță că meseria ei preferată
este de cofetar, deoarece îi place tortul ornat cu buline
colorate, așa că le propune și lor să orneze un tort. Aprecieri
Tranziție:,,Bat din palme clap, clap, clap,…/La verbale
măsuțe noi pornim!”
6. Asigurarea DOS-activitate practică:,, Micii cofetari”-lipire
retenției și a Solicit copiii să intuiască materialele de pe măsuțe, Conversația Frontal
transferului propunându-le să realizeze fiecare câte un tort ornat
cu buline colorate pentru zână. Se execută câteva
exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinii.
Fiecare copil va primi blatul tortului, buline colorate,
lipici. Folosind aceste materiale, copiii vor lipi pe tort Lucrarea
cât mai multe buline colorate. Explicația model
Prezint modelul educatoarei, apoi explic și
demonstrez modul de lucru. ,,Pentru relizarea acestei Demonstrația
teme vom proceda în felul următor: aplicăm lipici pe
o bulină, o lipim pe tort și așa vom proceda cu toate
bulinile primite. Exercițiul Buline Capacitatea
Realizarea propriu zisă a lucrării. colorate de a lipi,de
Pentru a mă asigura că toți copiii au înțeles modul de realizare a
realizare, îi voi solicita să enumere etapele realizării Lipici unei lucrări
lucrării. Șervețele Individual creative
Pe tot parcursul activității urmăresc îndeaproape umede
modul de lucru și ofer explicații individuale sau
colective dacă este cazul.Voi face aprecieri
individuale și colective.

7. Evaluarea Le voi adresa câteva întrebări cu privire la activitatea


activității de astăzi:,,Despre ce am discutat astăzi?, ,,Pentru care Conversația Frontal
meserii am descoperit ustensilele?”, ,,Care dintre
meseriile învățate astăzi ne ajută în caz de urgență?”
Voi face aprecieri individuale și colective. Prin
tranziția ,,Trenul Tuc Tuc “ voi realizea trecerea spre
activitatea ALA II.
8. Încheierea Încheierea activității se va realize prin jocul de Individual Parcurgerea
activității mișcare ,,Traseul meseriilor” și prin dans. Conversația Cub corectă a
Pe sol sunt trasate mai multe labirinturi de diferite Explicația, Imagini cu traseului
culori, la începutul fiecărui labirint este așezată câte o Demonstrația meseriile
imagine cu una dintre cele 6 meserii pe care le-am Exercițiul
așezat în trenuleț. Pe rând, câte un copil va rostogoli Executarea
cubul pe fețele căruia sunt lipite imagini cu meserii. Frontal mișcărilor în
Fiecare copil va răsturna cubul, iar în funcție de ritmul
meseria de pe fața cubului, va trebui să parcurgă muzicii,urmă
traseul acelei meserii cu cubul în brațe. rind
După parcurgerea traseului de către toți copiii, aceștia indicațiile
se vor așeza pe covor și vor dansa. educatoarei

ANEXA 1
Anexa 2
Bună, dragii mei copilași!
Eu sunt Zâna Jucăriilor și după cum v-am obișnuit, vă trimit surprize. Am auzit că săptămâna aceasta veți discuta despre
meserii așa că eu v-am trimis câteva materiale pentru joc, dar și câteva sarcini de lucru. Ce ziceți ? Le veți rezolva?
Vom descoperi împreună ustensilele si uneltele folosite pentru câteva meserii, veți planta semințe, veți decora rama tabloului,
realiza un puzzle, iar restul e surpriza, veți descoperi pe parcurs.
Prima surpriză pentru ziua de astăzi sunt câteva imagini cu meserii, dar înainte de toate, aș vrea să știu ce meserie v-ar plăcea
să aveți când veți deveni adulți.
Vă invit să realizați sarcinile de la centre, după finalizarea lor veți putea deschide și de-a doua scrisoare, care vine cu alte
surprize. Mult succes!

Anexa 3
Bună din nou!
Vă mulțumesc pentru ajutorul vostru, v-ați descurcat de minune !!
Sunteți pregătiți pentru o nouă sarcină?
Așa cum și voi aveți o meserie preferată, și eu am una, aceea de cofetar pentru că ador tortul cu bomboane colorate!!! Vă
propun și vouă să ornăm un tort cu bomboane colorate, astfel vom deveni Micii Cofetari. Vă doresc spor la treabă și ne revedem
curând cu noi surprize!

S-ar putea să vă placă și