Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Data: 07.04.2022
Clasa: a VII-a
Unitatea școlară: Școala Gimnazială “Luca Arbure”
Profesor: Ciornei Diana
Disciplina: Matematică (Geometrie)
Unitatea de învățare: Relații metrice în triunghiul dreptunghic
Titlul lecției: Relații metrice în triunghiul dreptunghic. Recapitulare
Tipul lecției: Lecție de recapitulare și consolidare
Durata lecției: 50 minute

Competențe generale
CG1: Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care
au fost definite.
CG2: Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri
matematice.
CG3: Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală
a unei situaţii concrete.
CG6: Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competențe specifice
CS1.7: Recunoașterea elementelor unui triunghi dreptunghic într-o configuraţie geometrică data
CS2.7: Aplicarea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor
elemente ale acestuia;
CS3.7: Deducerea relaţiilor metrice într-un triunghi dreptunghic;
CS6.7: Implementarea unei strategii pentru rezolvarea unor situaţii date, utilizând relații metrice
în triunghiul dreptunghic

Obiective operaționale

1. Cognitive
Pe parcusul activității și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
CC1: Să enunțe și să aplice corect Teorema înălțimii, Teorema catetei, Teorema lui Pitagora și
reciproca acesteia;
CC2: Să determine, prin calcul, lungimile de segmente utilizând teoremele învățate, dar și aria
unui triunghi dreptunghic;
CC3: Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor.
2. Afective
Pe parcusul activității și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
CA1: Să manifeste perseverență în rezolvarea de probleme, să participe cu idei la găsirea unor
soluții;
CA2: Dezvoltarea spiritului de observație și a concentrării în rezolvare;
CA3: Stimularea curiozității și dezvoltarea simțului critic;
CA4: Să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic.

3. Psihomotorii
Pe parcusul activității și la sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
CP1: Să utilizeze corect corect notațiile, convențiile de reprezentare și denumirile specifice
limbajului matematic științific, la rezolvarea exercițiilor și problemelor;
CP2: Să-și dezvolte perseverența, atenția, gândirea logică, spiritul de observație, modul de
exprimare orală și scrisă.

Mijloace de învăţământ și strategii didactice:


 Metode și procedee didactice: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea, învăţarea prin descoperire.
 Forme de organizare a clasei: frontal, individuală
 Resurse materiale: - materiale didactice: fişe de lucru, manualul.
- mijloace de învăţământ: tabla, creta, smart TV.
 Forme de evaluare: Observarea sistematică se va realiza pe parcursul lecției, prin
întrebările și problemele puse elevilor, care vor arăta: volumul și calitatea cunoștințelor
însușite; gândirea logică și creativă a elevilor; modul de participare la lecție.
Locul desfășurării: sala de clasă.
Bibliografia:
 Manual: “Matematică pentru clasa a VII-a, editura Litera, Sorin Doru Noaghi, Dorin
Linț, Maranda Linț, Lucian Nicolae Pițu, 2019”
 Culegere: “Matematică, clasa a VII-a, editura Art Educational, Marius Perianu, Ioan
Balica, 2021”
Secvențele lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode și Forma de Evaluare
procedee organizare

1. Moment Se stabilește ordinea, climatul necesar începerii Elevii pregătesc Conversația


organizatoric activității. Se notează elevii absenți în catalog. materialele necesare
2 min lecției: caiete de notițe,
manual.
2. Verificarea temei Se verifică tema prin sondaj, iar în cazul în care Elevii răspund la Conversația Activitate Orală
4 min există exerciții pe care nu le-au rezolvat mai mulți întrebările adresate de Explicația frontală
elevi, se rezolvă exercițiile respective la tablă, către profesor.
profesor explicând metoda de rezolvare.
3. Captarea atenției Se verifică și reactualizează cunoștințele predate Elevii răspund la Conversația Activitate Orală
5 min anterior: întrebările adresate de fontală
“Care sunt cele mai importante teoreme amintite la către profesor.
rezolvarea triunghiurilor dreptunghice?”
4. Anunțarea temei Se va anunța titlul lecției și obiectivele urmărite pe Elevii notează titlul Conversația
și a obiectivelor parcursul acestei ore: “Relații metrice în triunghiul lecției în caiete
2 min dreptunghic. Recapitulare”
Informarea elevilor asupra obiectivelor principale ale
lecției: “În cadrul orei de astăzi vom recapitula și
sistematiza cunoștințele referitoare la relațiile metrice
folosite în triunghiul dreptunghic.”
“Enunțați teoremele învățate” Conversația Activitate Orală
Se proiectează pe smart TV formulele importante Elevii vor răspunde la fontală
care se vor utiliza în rezolvarea problemelor întrebările adresate de
5. Recapitularea și (Teorema înălțimii, Teorema catetei, Teorema și profesor.
sistematizarea reciproca lui Pitagora ). Explicația Aprecierea
cunoștințelor Elevii vor transcrie în răspunsurilor
26 min caiete formulele.
Conversația Orală

Explicația
Elevii vor găsi
răspunsurile corecte, le Observarea
vor completa și vor sistematică a
descoperi pe verticală elevilor,
titlul lecției de aprecierea
recapitulat: “Relații răspunsurilor
metrice“ primite.

În vederea reactualizării cunoștințelor, profesorul Exercițiul


propune completarea unui rebus matematic (anexa 1).
Profesorul împarte clasei o fișă de lucru (anexa 1) în
care se regăsește rebusul, urmat de 14 enunțuri. Copiază informațiile
scrise la tablă în caietul
de notițe.
Aprecierea
răspunsurilor
Activitate
Exercițiul individuală
Ascultă cu atenție, iar
elevii numiți vor Explicația
formula răspunsurile la
întrebările adresate.

Elevii care ridică mâna


vor rezolva la tablă
exercițiile.

Notează în caiet
rezolvările prezentate la
tablă.

În continuare, se împarte o fișă de lucru (anexa 2).


Primul exercițiu se va rezolva pe fișă, analizând
figura primită (ex. 1), iar pentru următoarele se va
redacta de către elevi, la tablă, rezolvarea completă,
fiind sprijiniți de profesor.
Se regăsesc în finalul fișei de lucru două probleme de
o dificultate mai ridicată (5* și 6*) pe care o parte din
elevi le pot aborda și la care profesorul sugerează
indicații de rezolvare.

6. Obținerea Li se cere elevilor să rezolve exercițiile de pe fișa de Elevii rezolvă fișa dată Explicația Activitate
performanței și lucru. în bancă, verificându-se individuală
asigurarea Se discută modul de rezolvare al fiecărui exercițiu. cu tabla. Exercițiul
feedback-ului Se rezolvă la tablă exercițiile propuse.
5 min Se notează răspunsurile primite.
7. Evaluarea Se fac aprecieri generale și individuale asupra Activitate
activității modului în care s-a implicat fiecare elev pentru frontal
4 min rezolvarea sarcinilor primite.
Elevii care s-au evidențiat în timpul orei sunt notați.
8. Tema pentru Elevii au ca temă pentru acasă exercițiile nerezolvate Notează tema Conversația Aprecieri
acasă din fișa de lucru. verbale
2 min Se oferă indicații pentru efectuarea temei.
Explicația
Desfășurarea lecției
Anexa 1

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1
2
13
1
4

1. Poligonul cu trei laturi se numește …


2. Unghiul cu măsura egală cu 90° se mai numește și …
3. Suma lor formează perimetrul:
4. Laturile unui triunghi dreptunghic ce formează unghiul drept se numesc …
5. Triunghiul în care se poate aplica Teorema lui Pitagora se numește …
6. Latura opusă unghiului drep se numește …
7. Lungimea … corespunzătoare ipotenuzei este media geometrică a lungimilor
proiecțiilor catetelor pe ipotenuză.
8. Adevăr matematic care se demonstrează.
9. Proiecția unui segment pe o dreaptă este un … sau un punct.
10. … unui segment pe o dreaptă este un segment sau un punct.
11. Raportul ariilor a două triunghiuri asemenea este egal cu … raportului de asemănare.
12. Într-un pătrat … sunt congruente, perpendiculare și se înjumătățesc.
13. Proiecția ortogonală a unui punct pe o dreaptă este piciorul … duse din acel punct pe
dreaptă.
14. Pentru a stabili dacă un triunghi este dreptunghic aplicăm … teoremei lui Pitagora.
Anexa 2
Anexa 2
FIŞĂ DE LUCRU

1. Fie triunghiul dreptungic din figura alăturată. Denumiți:


a) Catetele triunghiului şi ipotenuza triunghiului.
b) Cateta opusă unghiului B.
c) Cateta opusă unghiului C.
d) Latura opusă unghiului drept
e) Proiecţia catetei AB pe ipotenuză.
f) Proiecţia catetei AC pe ipotenuză.

2. Fie un triunghi dreptunghic ABC și AD ⊥ BC , D ∈ BC .


a) Dacă BD=2 cm şi DC =8 cm , aplicând teorema înălţimii, obţinem AD= ______cm.
b) Dacă AD=6 cm şi BD =4 cm, aplicând teorema înălţimii, obţinem DC=______cm
c) Dacă AB=4 √5 cmşi BD=4 cm, atunci BC=______cm.
d) Dacă BD=2 cm şi DC =6 cm , aplicând teorema catetei, obţinem AB=______cm şi AC=______cm.
e) Dacă AD=6 cm şi BD =4 cm, atunci DC=______cm.
f) Dacă AB=6 cm şi BC=10 cm , atunci BD=______cm.
g) Dacă AC=20 cm şi DC =10 cm, atunci BC=______cm.
h) Dacă AD=3 √ 3 cm şi DC =9 cm, atunci DB=______cm.

3. Calculaţi lungimile segmentelor îngroşate, folosind indicaţiile din figură.

4. Stabiliți natura triunghiului ABC, dacă AB = 16 cm, AC = 8 √ 11 cm și BC = 8 √ 7 cm.


*5. În triunghiul isoscel ABC cu baza BC= 4cm, medianele AM și BM fac un unghi de 30°. Calculați
perimetrul triunghiului.
3
*6. Raportul catetelor unui triunghi dreptunghic este , iar perimetrul său, 24 cm. Aflați lungimea
4
înălțimii corespunzătoare ipotenuzei.

S-ar putea să vă placă și