Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

CLASA: a IV-a

DATA:

OBIECTUL: Geografie

ARIA CURRICULARA: Om și societate

TITLUL LECTIEI: Recapitulare „Orizontul, linia orizontului, punctele cardinal”, Hărți ale orizontului
local”, „Relief, hidrografie, vegetație”, „Populație, așezări, activități ale oamenilor”.O

TIPUL LECTIEI: Consolidare de cunostinte

SCOPUL: - Imbogățirea cunoștințelor geografice;

- Dezvoltarea gândirii logice, a atenției, a spiritului de observație.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: Să definească ce reprezintă vegetația;

O2: Să precizeze de câte feluri sunt așezările omenești;

O3: Să definească orizontul local;

O4: Să se precizeze prin ce se caracterizează orizontul local;


O5: Să rezolve corect sarcinile fișei de evaluare.

Strategia didactica:

• Resurse procedurale: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul

• Mod de abordare al invățării: mixt

• Resurse materiale: harta României, fișă de lucru, manualul

• Forma de organizare: frontală, individuală

• Evaluare: continuă

• Locul de desfășurare: sală de clasă

• Durata: 45 de minute

Bibliografie:

“Didactica activităților instructiv-educative pentru învățământul primar” ,Editura “Didactica


noua”, Craiova, 2005.
Nr. Crt. ETAPELE LECTIEI CONTINUTUL LECTIEI STRATEGIA DIDACTICA
Asigur conditiile necesare pentru METODE SI MIJLOACE DE FORME DE EVALUARE
1. MOMENT buna desfașurare a lecției: PROCEDEE INVATAMANT ORGANIZARE
ORGANIZATORIC - Pregătirea materialului didactic; Observ
1 min - Organizarea colectivului de Conversația Frontală comportamentul
elevi; copiilor
- Stabilirea liniștii
Propun spre rezolvare, elevilor
ghicitori:
GHICITOARE: Apreciez
2. CAPTAREA ATENȚIEI Patru frati cu cate un nume  raspunsurile
2 min Stau la capat de lume  Conversația Individuală copiilor
Cine-s oare?
(N, S, E, V)

GHICITOARE:
Cine e albastru 
Şi curge lin,
Ca un fir de castru?
(raul)

Anunț copiii ca vom recapitula: Observ


3. ANUNȚAREA TEMEI SI A -Orizontul, linia orizontului, comportamentul
OBIECTIVELOR punctele cardinale; Conversația Frontală si reacțiile
1 min -Hărți ale orizontului local; copiilor
-Relief, hidrografie, vegetație;
-Populație, așezări, activități ale
oamenilor;
Enunț obiectivele operaționale in
termini accesibili elevilor.
Recapitulare
CONSOLIDAREA Le adresez copiilor urmatoarele
4. CUNOȘTINȚELOR intrebari:
ÎNSUȘITE ANTERIOR Orizontul, linia orizontului,
15 min punctele cardinale
-Ce este linia orizontului?
-Cum se numesc punctele Harta Observ
principale de orientare? Conversația Frontală Romaniei comportamentul
Hărți ale orizontului local copiilor
-Ce este orizontul local?
-Cum se numește cartea care
conține mai multe hărți diferite?
Relief, hidrografie, vegetație
-Care sunt principalele forme de
relief?
-Din ce este alcătuită hidrografia?
-Ce reprezintă vegetația?

Populație, așezări, activități ale


oamenilor
-Din ce este formată populația?
-De câte feluri sunt așezările
omenești?
-Cu ce se ocupă locuitorii satelor?
-Cu ce se ocupă locuitorii
orașelor?
Prezint copiilor o fișă de evaluare
cu exerciții. Observarea
Ofer explicațiile necesare pentru comportamentul
5. EVALUAREA rezolvarea corectă a fișei de Explicația Fișa de lucru ui copiilor
CUNOȘTINȚELOR evaluare si le urez copiilor ,,Spor
20 min la lucru!” Exercițiul
După expirarea timpului de lucru, Problematizar Individuală
strâng fișele si rezolv cu elevii, ea
oral, exercițiile date. Conversația

Frontală Apreciez verbal,


Fac aprecieri individuale si individual si
ÎNCHIEREA LECȚIEI colective cu privire la Individuală colectiv
6. 1 min desfasurarea lectiei; Conversația desfașurarea
lecției.

Nume și prenume:
EVALUARE

1. Așezați corect pe hartă punctele cardinale;

2. Completați corespunzător spațiile libere:


a) Linia imaginară pe care o vedem de jur imprejurul nostru unde ni se pare că cerul se unește cu
pământul se numește ..... ........... sau .... .
b) Întregul spațiu pe care putrem să-l cuprindem cu privirea până la linia orizontului alcatuiește ......... .
c) Cartea care conține o colecție de mai multe hărți diferite se numește ..... ......... .
d) Ridicăturile și adânciturile care se găsesc la suprafața pământului formează ........ .
3.Citește cu atenție enunțurile următoare și scrie în dreptul fiecărui enunț
litera A, dacă propoziția este adevărată, sau F, dacă propoziția este falsă:
a) La suprafața pământului se întâlnesc ape curgătoare și ape stătătoare.

b) Vegetația este reprezentată de toate plantele dintr-un anumit spațiu și este formată din arbori, arbuști și
ierburi.

c) Așezările rurale sunt reprezentate de orașe și așezările urbane de sate.

d) Locuitorii satelor se ocupă mai ales cu cultivarea plantelor și cu creșterea animalelor.

4.Reformulează enunțurile astfel încât să devină adevărate:


a)La câ mpie se întâ lnesc pă duri de conifere,

b)Pă durile de foioase sunt formate din arbori cu frunzele ca niște ace.

c)În pă durile de foioase cresc brazi, molizi și tră iesc animale precum ursul și jderul.

d)Munții sunt acoperiți de ierburi scunde si plante cu flori precum macul, mușețelul, albă strelele.

S-ar putea să vă placă și