Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Colegiul Agricol“Traian Savulescu” - Tg Mures


CLASA:a X-a Tehnician In Administratie
DISCIPLINA:Educatie Antreprenoriala
TEMA:Initierea si derularea unei afaceri
SUBIECTUL: Planul de afaceri si problemele aplicarii acestuia
TIPUL LECTEI: Lectie de consolidare si sistematizare a informatiilor
TIMP:50 de minute
ARIA CURRICULARA: Tehnologii
LOC DE DESFASURARE:Online-conform HG nr.5/3.02.2021 a C.N.S.U. si a adresei D.S.P. Mures,inregistrata la ISJ
MURES cu nr.820/4.02.2021.

COMPETENTE GENERALE:
Cg.1:Dezvoltarea capacitatii de a asimila si consolida notiuni cu privire la zona buissnes-
Cg.2:Valorificarea posibilitatilor de dezvoltarea a unei initiative economice
Cg.3:Dezvoltarea capacitatilor de selectare si folosirea a informatiilor

COMPETENTE SPECIFICE:
Cs.1:Utilizarea corecta si specifica a conceptelor specific afacedrilor
Cs.2:Identificarea elementelor care alcatuiesc planul de afacerii
Cs3:Enumerarea potentialilor factori de risc
Cs.4: Definirea planului de afaceri

OBIECTIVE
O1:să utilizeze corect si conform termeni specifici zonei buissenes
O2:săidetifice potentiali factori de risc ai unei afaceri;
O3:să recunoasca elementele constructive ale unui plan de afaceri respectiv sa defineasca planul de afaceri.
 STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea,metoda “6-3-5”,studiul de caz,dezbaterea
 Mijloace de învăţământ:Platforma Google Classroom, Google Atttendance ,caietul de elev, material PPT,blog youtube
despre initierea unei afaceri.
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Bibliografie: Tănţică Petre, Gabriela Simionescu, Gabriela Iordache, Tatiana Stănescu – manual pentru clasa a X-a - Comerţ
ORGANIZAREA ŞI DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Strategia didactică Evaluare
Momentele Timp Activitate Profesor Activitate Elev Metode şi Mijloace de Forme de
lecţiei procedee invaţamant organizare

1.Momentul Pentru organizarea în Raspund la prezenta


organizatoric 3’ bune condiţii a Conversaţia Google Frontal
desfăşurării orei, se iau Attendance
în vedere următoarele
aspecte:
 efectuează
prezenţa

2.Reactualizarea 8’ Profesorul prezinta Urmaresc materialul Conversatia Material ppt- Frontala/


cunostiintelor materialul ppt- prezentat Expunere planul de afaceri si Individuala
PLANUL DE problemele
aplicarii acestuia
AFACERI -

3. Prezentarea Se anunţa titlul lecţie Elevii isi noteaza


scopului lecţiei şi 2’ de consolidare si in caiete titlul Conversaţia Caietele Frontal
a obiectivelor sistematizarea -Planul lectiei.
de afaceri si Individual
problemele derularii
acestuia -
Se anunţă obiectivele
urmărite

4.Sistematizarea 10’ Profesorul aplica Sunt atenti la explicatii si


cunostiintelor indicatiile primite. Metoda “6-3-5” *Fisa de lucru-
metoda „6-3-5” prin Acceseaza sectiunea G.Classroom- Frontal pe
care solicita elevilor sa materiale al Conversatia Materiale grupe
gaseasca solutii la o subiectului:Ed.Antreprenori Expunerea Whatsapp Individual
ala din G.Classroom si isi Explicatia *Caietele Elevilor
preblema de
descaraca fisa de lucru.
buissnes.Profesorul
organizeaza grupe de
cate 6 elevi.
Prof.posteaza la
sectiunea materiale o
fisa de lucru specifica
temei.

5..Dirijarea 15’ Profesorul aplica Elevii raspund la


invatarii metoda RAI pentru a intrebarile adresate si
G.Classroom-
fixa cunostiintele . adreseaza in intervalul Metoda R.A.I
Timp 10‘ Individual
In online aceasta de timp avut la Conversaţia
metoda se aplica prin dispozitie respective euristica
adresarea intrebarilor adreseaza la randul lor Dezbaterea
iar raspunsul este intrebari colegilor. Explicatia
cronometrat.

Prezentarea
5.Captarea conţinutului ştiinţific Urmaresc materialul Conversaţia
atentiei într-o manieră Youtube-blog Frontal
accesibilă elevilor – despre Planul
Explicaţia
urmarirea unui material deAfaceri
youtube despre Planul Expunerea
De Afaceri Si Problemele
De Implementare

6.Asigurarea Asigurăm feedback- Fiecare grupa isi Fise de lucru


Obs.
feedback-ului 5’ ul prin prezentarea prezinta solutiile Metoda”6-3-5” Whatsapp Frontal Sistematica
solutiilor la fisele de Si confrunta Explicaţia Pe grupe
lucru,solutiile fiind rapunsurile cu cele
prezentate de catre ale grupei adverse. Conversaţia
lideri grupelor. Isi noteaza in caiete
solutiile corecte.

Discuţii pe baza Adreseaza intrebari despre Conversaţia Frontal


7.Concluzii si fisei de lucru structura planului de afaceri Caietul de elev Individual
aprecieri Dezbaterea
SCENARIUL DIDACTIC

 Profesorul debuteaza la aceasta lectie prin realizarea prezentei respectiv adresarea de


intrebari din lectia de recapitulare “PLANUL DE AFACERI”.

 Lectia de zi este descisa prin anuntarea titlului si urmarirea unui material PPT despre
Planul de afaceri si problemele de implementarea acestuia ,in care profesorul expune si
explica elevilor notiunile importante si structura planului.

 Pentru a facilita sistematizarea,profesorul aplica metoda “6-3-5”metoda prin care clsa este
organizata in grupe de cate 6 elevi,care trebuie sa propuna 3 idei/solutii pentru situatie
particulara,un studiu de caz.Fiecare grupa are la dispozitie 5 minute pentru a enunta
solutiile ,si a le scrie pe fisa de lucru primita.
Grupele vor avea un reprezentant,care va prezenta solutiile/ideile.
 Numele metodei “6-3-5” vine de la grupe de 6 elevi, 3 idei, 5 minute acordate fiecărei
grupe pentru a scrie cele trei idei. 
 Profesorul posteaza pe G.Classroom la sectiunea materiale-Fisa De Lucru- aferenta lectiei
de consolidare si sistematizare.

 Pentru a se realize fixarea si dirijarea invatarii,profesorul aplica la clasa metoda R.A.I.

 Prin aceasta metoda profesorul adreseaza intrebari elevilor carea au un termen limita de
10 secunde pentru arspunde la intrebare.Elevul nominalizat cre raspunde corect intrebarii
adresate ,are dreptul de a adresa o intrebare din lectia de zi,unui coleg.Astfel se creeaza
un mijloc de comunicare cu intrebari si raspunsuri .

 Captarea atentie este realizata prin vizionarea unui material youtube –abordarea unui
bloger-pe teme de antreprenoriat.

 Asigurarea feedback-ului este realizata prin prezenaterea solutiilor la fisele de lucru de


catre liderii grupelor.Se dezbat si se analizeaza solutiile propuse,astfel incat la
raspunsurile gresite,elevii sa isi consemneze in caiete raspunsul corect.

 Concluziile constau in dezbatrea etapelor de concepere si alcatuirea a unei plan de


afaceri.
STUDIU DE CAZ

 SUMAR:Intreprinderea S.C. Axim SRL este o intreprindere de productie.


 Obiectulprincipal de activitate al societatii il reprezinta activitati specifice pentru
restaurante si alimentatie publica.
 Restaurantul X ofera un meniu cu mancaruri si bauturi deosebite, cu specific national sau
apartinand bucatariei internationale, clientii sai avand de ales dintr-o gama larga de
preparate.
 De asemenea, sunt oferite si servicii de catering prin livrarea comenzilor la domiciliul sau
biroul clientului.
 Preparatele vor fi produse si livrate in asa mod ca sa-si pastreze gustul si calitatea pana la
consumator. Vor exista mai multe feluri de preparate (pizza si paste), clientul avand
posibilitatea sa comande oricare din cantitatile dorite la un pret accesibil. Pretul
preparatelor va fi mai mic sau egal cu preturile de pe piata, insa calitatea lor va fi
netsuperioara
 In viitor compania isi doreste sa se extinda ,deschizand noi filiale in municipiu.

DE ANALIZAT:
 Considerati necesar un plan de afaceri pentru o astfel de companie.
 Care pot fi sursele de finantare pentru extinderea companiei
 Care credeti ca pot fi motivele pentru care compania “indrzneste” sa isi doreasca sa
se extinda