Sunteți pe pagina 1din 7

Plan de lecție

Elevă practicantă: Iancu Diana-Georgiana


Profesor coordonator : Ilie Roxana
Profesorul clasei : Terecoasă Irina
Profesor metodist : Sturza Olivia
Unitatea de aplicație : Colegiul Național “Elena Cuza”
Data : 26.02.2019
Clasa: pregătitoare B
Resurse temporale: 45 min
Resurse spațiale: Sala de clasa
Aria curriculară : Dezvoltare personală
Resurse umane : 28 de elevi
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învățare : “Enigmele universului”
Subiectul : “Orarul meu”
Tipul lecției : predare-învățare
STRATEGII DIDACTICE:
FORMĂ DE ORGANIZARE: frontal, individual
METODE: conversația, explicația, demonstrația
MATERIALE: orarul clasei, cartoane colorate, lipici, jetoane
MIJLOACE: tabla, videoproiectorul
Bibliografie: Programa școlară pentru dezvoltare personală
Competenţe generale
1. Manifestarea interesului pentru autocunoaştere şi a atitudinii pozitive faţă de sine şi faţă de
ceilalţi
2. Exprimarea adecvată a emoţiilor în interacţiunea cu copii şi adulţi cunoscuţi
3. Utilizarea abilităţilor şi a atitudinilor specifice învăţării în context şcolar

Competenţe specifice
1.2. Identificarea unor obiecte şi activităţi simple de igienă personal
2.2. Identificarea regulilor de comunicare în activitatea şcolară
3.1. Identificarea unor rutine în activitatea şcolară
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar

OBIECTIVE OPERATIONALE
Pe parcursul și la finalul lecției elevii vor fi capabili:

O1. să numească cel puțin 3 materii pe care le au in orar;


O2. să ilustreze cel puțin 2 diferențe între un orar săptămânal și unul zilnic;
O3. să își creeze un orar zilnic pentru o organizare mai eficientă.
Ob.op. Conținut științific Descrierea situațiilor de instruire Evaluare

1.MOMENT
ORGANIZATORIC ( 3’) Frontală
Formarea deprinderilor de ordine
• Se asigură liniștea și disciplina în
și disciplină.
sala de clasă;
• Se verifică existența materialelor
necesare desfășurii activității.
Metode : conversația
2.CAPTAREA ATENȚIEI
( 5’)
 Se va realiza cu ajutorul
poeziei “În țara lui Mură-n Frontală
ANEXA 1 Gură”de Nina Cassian care va
fi transpusă într-o scenetă.

Metode : conversația

3. REACTUALIZAREA
exp.: “În această imagine, elevii VECHILOR CUNOȘTINTE(5’) Frontală
O1
sunt la ora de educație fizică  Elevii vor descrie imaginile
pentru că sunt îmbrăcați în proiectate pe tablă, numind
echipament și se află în sala de fiecare oră de curs.
sport.”
4.ANUNȚAREA TITLULUI(1’)
“Orarul meu” “Astazi vom afla impreuna cum ne
putem organiza mai bine si ce
contine un orar.”
5.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII(25’)
 “Orarul zilnic este cel  Se va completa calendarul
pe care ni-l facem naturii cu jetoanele care
pentru a ne organiza ilustrează ziua săptămânii, Frontală
mai bine. Acesta luna, anul, anotimpul, starea Individuală
conține activitățile vremii.
O2 noastre de când ne
 Le voi prezenta elevilor un
trezim până ne
orar săptămânal și unul zilnic
culcăm.”
și le voi explică diferența
 “Orarul săptămânal
dintre acestea și ce conține
este cel pe care îl
fiecare, după care le voi pune
primim de la școală și
câteva întrebări.
în care sunt scrise
O2 materiile.”
O3  “O săptămână de  Elevii vor lipi pe orarul clasei
școală are 5 zile.Care lor jetoanele care ilustrează
fiecare materie.
sunt acestea?” (ANEXA 2)
Raspuns posibil: “Zilele în care
mergem la școală sunt: luni, marți,
miercuri, joi, vineri.”
 “În cazul clasei
pregătitoare, o oră are
40-45 de minute, iar
pauza 15-20 de
O3
minute” Frontală
 “Vacanțele pot fi de 2  Elevii vor crea orarul dintr-o zi
a supereroului lor preferat. Individuală
săptămâni, ca în cazul
celei de Paște, sau de Aceștia vor desena în căsuțe,
aproximativ 3 luni, în dreptul fiecărui ceas câte o
precum cea de vară.” activitate.
Metode : conversația, explicația,
 exp.: Lunea, Spider- demonstrația
Man se trezește la Materiale: jetoane, cartoane,
08:00 și merge la ora patafix, lipici
de cățărat.
ANEXA 3 6.OBȚINEREA
PERFORMANȚEI(10’) Frontală
 Școlarii vor realiza un joc Individuală
organizatoric care conține
O3 jetoane cu activități, carton pe
care va fi lipită activitatea care
trebuie întreprinsă și un
pliculeț în care să fie pus
jetonul după terminarea
activității.
Metode : conversația
Materiale: jetoane, lipici, cartoane
colorate și plicuri.
7. ÎNCHEIEREA LECȚIEI(1’)
Se fac aprecieri verbale asupra
modului în care s-a desfășurat lecția.

S-ar putea să vă placă și