Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

Propunator:
Data:
NIVEL DE VÂRSTĂ/ GRUPA: 5-6 ani, nivel II, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU:
TEMA PROIECTULUI/SĂPTĂMÂNII:
DOMENIUL EXPERIENȚIAL: DOMENIUL OM SI SOCIETATE
DISCIPLINA: Educatie pentru societate (educatie moral- civica)
TEMA ACTIVITĂȚII: „Coliba iepurasului”
MIJLOC DE REALIZARE: lectura educatoarei

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII


COMPORTAMENTE VIZATE:
SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea abilitatilor de comunicare, de identificare si exprimare a emotiilor; formarea si
cultivarea sentimentelor de prietenie si ajutor fata de cei neajutorati, a comportamentului moral, tolerant si respectuos fata de
ceilalti.
OBIECTIVE:
O1 – sa denumeasca starile emotionale ale personajelor din povestea „Coliba Iepurasului”, pe baza intrebarilor adresate;
O2 – sa recunoasca expresia faciala corespunzatoare emotiei pe baza imaginilor prezentate;
O3 – sa identifice cauzele care au contribuit la starile emotionale ale personajelor din poveste;
O3 – sa exemplifice consecintele faptelor noastre asupra celorlalti, prin raportare la experienta personala;
O4 – sa mimeze corect expresiile faciale corespunzatoare emotiilor (bucurie, tristete, furie, teama), cu ajutorul propunatoarei;
O5 – sa identifice minim doua personaje care au trait la un moment dat in poveste emotiile prezentate, utilizand un limbaj adecvat.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode şi procedee:
b) Resurse materiale:
c) Forme de organizare:
BIBLIOGRAFIE: *** Curriculum pentru educație timpurie 2019; „Piramida cunoasterii”, ed. Diamant
Nr. Etapele activității Conţinut științific Strategii didactice Evaluare/
Crt. Metode și
Metode și Mijloace de indicatori
procedee învățământ
1. Momentul Măsuţele şi scăunelele sunt aşezate în formă de semicerc. Mobilierul
organizatoric Materialul didactic este acoperit şi pregătit în faţa copiilor grupei
2. Captarea atenţiei Surpriza
Conversaţia

3. Anunţarea temei şi
a obiectivelor Explicaţia
urmărite
4. Prezentarea noului
conținut și dirijarea
învățării

6. Obținerea .
performanţei

7. Asigurarea retenţiei Observarea


şi transferului sistematică a
comportamente
lor copiilor
8. Încheierea Copiii sunt recompensați cu..... Observarea
activităţii Se fac aprecieri indiviuduale si colective. sistematică a
comportamente
lor copiilor

S-ar putea să vă placă și