Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.04.201 7
PROPUNĂTOR: Doniga Rodica
CLASA: a III-a
OBIECT DE ÎNVĂŢĂMÂNT:Abilităţi practice
TEMA: Forma spaţială- Ou-personaj
SUBIECTUL: Ouă vesele de Paşte
MIJLOC DE REALIZARE: Colaj/Montaj pe formă spaţială
TIPUL LECŢIEI: Transmitere de noi cunoştinţe

COMPETENŢE SPECIFICE

2.2. Realizarea de creaţii funcţionale în diverse tehnici pe diferite suporturi.


2.3. Valorificarea elementelor de limbaj plastic în compoziţii tematice.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 : Să identifice materialele şi ustensilele folosite.


O2 : Să asambleze părţile componente pentru a obţine produsul finit : păpuşa-
personaj.
O3: Să evalueze critic şi autocritic lucrările la sfârşitul orei.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: Conversaţia, explicaţia, demonstraţoa, exerciţiul, turu


galeriei.
Mijloace de învăţământ: ou de lemn, material textil, carton, aţă groasă,
ochişori mobili.
Forme de organizare: Frontal, individual.
STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE ACTIVITATEA ACTIVITATEA OB.
LECŢIEI PROPUNĂTORULUI ELEVILOR OP. Metode Mijloace de Forme de
şi învăţământ organizare
procedee

1.Moment Crearea condiţiilor Se vor aşeza pe Instructaj Frontal


organizatoric. optime desfăşurării scaune.
activităţii: aerisirea sălii,
şi pregătirea
materialelor
corespunzătoare.
T: 1’ Salutul şi prezentarea în
faţa elevilor

2.Captarea Introducere despre Elevii vor asculta Conver- Frontal


atenţiei obiceiul vopsirii ouălor. scurta poveste şi saţia
Copiilor le este relatată vor răspunde că
pe scurt povestea ouălor vopsesc ouă
roşii de Paşte, după împreună cu
aceea sunt întrebaţi dacă mamele lor, lucru
şi mamele lor vopsesc care semnifică
ouă, de ce le vopsesc şi viaţa şi reînnoirea
ce semnificaţie are acest naturii, dar şi
obicei. Învierea lui
Hristos.

T: 5’

3. Anunţarea Se anunţă tema: Conver-


temei ,, Astăzi la ora de saţia Frontal
abilităţi practice vom
realiza ouă vesele de
T: 1’ Paşte.”

4.
Desfăşurarea Elevii sunt anunţaţi să-şi Elevii işi O1
activităţii pregătească materialele: pregătesc Ou de lemn,
lipici, carton, foarfecă, materialele şi Demons- aţă, carton,
ou de lemn, aţă, etc. sunt atenţi la traţia material
Le este arătată păpuşa- demonstraţie. textil
personaj realizată şi se În realizarea
trece la demonstrarea păpuşii-personaj,
realizării acesteia, dar elevii vor
nu înainte de intuirea respecta etapele
materialelor de lucru. de lucru, însă vor
fi originali.
Oul de lemn este lipit pe
un suport de carton. I se
pune păr din aţă groasă O2
lipit cu bandă adezivă, Exerci-
după care păpuşa este ţiul
îmbrăcată în material
textil de diferite culori
şi forme. Individual
La final păpuşii i se pun
ochi mobili şi îi este
desenată o figură veselă,
haioasă.
Urmează realizarea
fiecărei păpuşi de către
copii.
T: 30’

Se realizează turul Elevii se


5. Obţinerea galeriei în care fiecare autoevaluează, O3 Turul
performanţei elev îşi va autoaprecia după care galeriei
lucrarea şi o va aprecia evaluează şi
pe a altora. lucrările colegilor
Criteriile după care se cu obiectivitate.
face turul galeriei:
finalizarea lucrării,
corectitudinea, aspectul
estetic, originalitatea
lucrării, ordinea şi
disciplina în timpul
T: 7’ lucrului.

6. Încheierea
Toţi elevii sunt apreciaţi
activităţii pentru lucrările realizate
şi încurajaţi să-şi
dezvolte creativitatea şi
acasă, unde pot realiza
singuri diferite lucrări.
T:3’
Frontal
Demonstraţia
Exerciţiul

S-ar putea să vă placă și