Sunteți pe pagina 1din 3

LICEUL TEORETIC “EMIL RACOVIŢĂ”, GALAŢI

PROIECT DE LECŢIE

Data: 04.04.2022
Clasa: a IX-a A
Disciplina: Limba şi literatura română
Profesor: S. Baranga-Triba Iulia
Unitatea de învăţare : Confruntari etice şi civice
Subiectul : Mara de Ioan Slavici,
Tipul lecţiei : receptare a textului literar

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor
în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea
diferitelor texte literare şi nonliterare
3. Argumentarea în scris şi oral a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1. Identificarea temei textelor propuse pentru studiu


2. Analizarea componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi discutarea rolului
acestora în tratarea temelor
3. Aplicarea conceptelor de specialitate în analiza şi discutarea textelor literare studiate
4. Utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte
5. Aplicarea unor tehnici vizând înţelegerea textelor literare sau nonliterare

VALORI ŞI ATITUDINI:
 Stimularea gândirii autonome reflexive şi critice la elevi
 Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare şi a încrederii în propriile abilităţi de
comunicare
 Abordarea flexibilă şi tolerantă a opiniilor şi a argumentelor celorlalţi

STRATEGII DIDACTICE:
1. Metode şi procedee didactice: conversaţia euristică, problematizarea,
explicaţia, învăţarea prin descoperire, exerciţiul.
2. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală combinată cu
activitatea individuală şi pe grupe
3. Mijloace didactice: Manualul de Limba şi literatura română, clasa IX, ed.
Humanitas, flipchart, fişe cu aspectele structurale ale textului comentat;

RESURSE EDUCAŢIONALE:
a) Textul literar: Mara de Ioan Slavici
b) Capacităţile receptive ale elevilor
c) Timpul alocat: 50 de minute

METODE DE EVALUARE: evaluarea răspunsurilor elevilor pe parcursul orei prin


calificative, notă, evaluare formative

Etapele lecţiei Competenţe/ Conţinutul lecţiei Strategii didactice Evaluare


Timp Obiective
operaţionale
Momentul - se stabileşte
organizatoric 1 ordinea în clasă;
min. - asigurarea
celor necesare
desfăşurării lecţiei;

Moment O1. Stimularea Profesorul propune - conversaţia; Evaluarea


Introductiv gândirii exerciţiul Picasso prin - exerciţiu de orală a
5 min. independente şi prezentarea unei imagini dezgheţ; răspunsurilor
a comunicării (tabloul Familia, de elevilor
libere Picasso / o planşă colaj
Dincolo de pod). Elevii
vor enumera idei
determinate de imagine.
Toate lucrurile văzute de
elevi în imagine vor fi
notate pe tablă
(brainstorming).

Actualizarea O2.Să utilizeze Profesorul le cere elevilor


cunoştinţelor corect și adecvat sa-şi reamintească textul
anterior limba română în studiat în ora anterioară,
dobândite diferite situații reamintind secvenţele
de comunicare textului.

Enunţarea O2.Să utilizeze Profesorul anunţă tema


temei şi a corect și adecvat lecţiei Mara de Ioan
obiectivelor limba română în Slavici, tematica si
1 min diferite situații planurile narative
de comunicare

Actualizarea Profesorul tine un discurs conversaţia


cunoştinţelor , despre Ioan Slavici, notand tabla
formularea pe table momente si date explicaţia
ideilor ancoră importante din viata
10 min acestuia si cariera literară
VI. Dirijarea O2.Să utilizeze Profesorul le cere elevilor
învăţării corect și adecvat sa numească secvenţele
20 limba română în operei.
min. diferite situații
de comunicare Profesorul cere elevilor sa
citeasca cu voce tare
O3.Să identifice fragmentul din manual.
registrele  Profesorul cere elevilor
stilistice sa identifice tematica
O4.Să aplice operei, si ii invite să o
conceptele noteze pe tablă.
operaţionale în  Precizaţi care sunt
studiul textului planurile narative ale
operei. Se discută
elementele specifice a
fiecarui plan narativ.

V. Obţinerea Profesorul se asigura ca


feed-backului informaţia este
3 min recepţionată şi va raspunde
la eventuale întrebări.
Profesorul specifica tema,
un rezumat al operei.

Materiale:
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fpainting-planet.com
%2Fimages2%2Ffamilia-soler-pablo-picasso_1.jpg&f=1&nofb=1
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fimg2.garnek.pl
%2Fa.garnek.pl%2F034%2F915%2F34915987_800.0.jpg%2Fpicasso-bitwa-pod-
grunwaldem.jpg&f=1&nofb=1

S-ar putea să vă placă și