Sunteți pe pagina 1din 10

Şcoala Gimnazială “Bălcescu-Petőfi”Satu Mare

Judeţul Satu Mare

Sistemul osos
PROIECT DE LECŢIE

Disciplina: Biologie (Anatomia şi fiziologia omului)


Clasa: a VIII-a
Unitatea de învăţare: Sistemul locomotor
Lecţia: Sistemul osos
Profesor: Balan Diana, Grad didactic I
Competenţe specifice:
1.1 Identificarea şi observarea alcătuirii şi funcţiilor organelor şi sistemelor de organe ale
corpului uman.
2.1 Utilizarea mijloacelor şi metodelor adecvate studierii organismului uman.
3.1Reprezentarea structurii şi funcţiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
4.1Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare.
Obiective operaţionale:
 O1 Să identifice cele trei părţi ale scheletului, pe mulaj enumerând oasele componente
 O2 Să clasifice oasele după formă, dând câte două exemple
 O3 Să enumere principalele roluri ale oaselor

Tipul lecţiei: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe;


Demersul didactic
Metode didactice:
 explicaţia,
 conversaţia
 observarea dirijată şi nedirijată,
 mozaicul
Materiale didactice: planşe, manuale, schelet de om, atlas anatomic, preparat microscopic, microscop
Tipul de activitate: frontală, pe grupe şi individuală
Bibliografie
 Ignat Elena,Ţăran Ileana, Ghid de evaluare – Biologie,Ed.Risoprint, Cluj Napoca,1999
 Lazăr Viorel, Nicolae Mariana, Lecţia - forma de bază a organizării procesului de
predare-învăţare-evaluare la disciplina Biologie, Ed. Arves,2007
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Reactualizarea Se face prin chestionare orală, Individuală Conversaţia Orală
cunoştinţelor punând câteva întrebări:
 Care sunt funcţiile de bază
ale organismului?
 Care sunt funcţiile de
relaţie?
 Care sistemele care
realizează mişcarea?
Captarea Profesorul pune la dispoziţia Individuală Observaţia Micros- Orală
atenţiei elevilor un preparat microscopic. cop
Fiecare elev vine pe rând şi va
observa preparatul. Profesorul
precizează că au văzut o secţiune
printr-un os, deoarece azi vor
învăţa despre sistemul osos.
Transmiterea O1-O3 Profesorul împarte lecţia în
noilor 4 subteme: scheletul capului,
cunoştinţe trunchiului, membrelor superioare
şi membrelor inferioare.

Profesorul împarte elevii în grupe Mozaicul Manual


de câte 5 , fiecare elev din cadrul Fişe Scrisă
grupului va primi un număr de la 1
la 5, iar la fiecare număr îi Individuală
corespunde o subtemă.Elevul va
trebui să studieze în mod Pe grupe
independent subtema primită după
care elevii cu acelaşi număr se vor
aduna si vor forma o grupă de
experţi în cadrul grupului fiecare
prezintă ceea ce a studiat
independent iar după aceea discută
şi vor stabilii modalitatea în care
noile cunoştinţe vor fi transmise ce
lorlalţi membrii din grupa iniţială

Apoi experţii se reîntorc în grupa


iniţială şi prezintă fiecare subtema
proprie iar apoi fiecare grupă prezi
ntă rezultatele.
Strategii didactice
Forme
Etapele lecţiei Activităţi de învăţare Forma de Metode Mij.
de
activitate didactice didact.
evaluare
Transmiterea În timp ce elevii prezintă oasele
noilor care intră în alcătuirea scheletului
cunoştinţe profesorul le identifică pe mulaj.
O2 Profesorul prezintă frontal Frontală Conversaţia Mulaj Orală
elevilor faptul că în corpul nostru
există trei tipuri de oase scurte,
lungi şi late şi cere elevilor să le
recunoască pe mulaj
Frontală
Fixarea şi Se face prin întocmirea schiţei pe Pe grupe Joc didactic Corpul Orală
evaluarea tablă. Prin joc didactic elevii se uman
cunoştinţelor grupează în perechi şi trebuie să
identifice pe propriul corp osul
care este indicat de coleg.
SCHIŢA LECŢIEI
Sistemul osos

Este format din totalitatea oaselor.


Scheletul este format din:
1. Scheletul capului:- cutia carniană – frontal
- occipital
- sfenoid
- etmoid
- parietale
- temporale
- oasele feţei: - maxilarul superior
- mandibulă
2. Scheletul trunchiului: - coloana vertebrală:- regiunea cervicală (7)
- regiunea toracală (12)
- regiunea lombară (5)
- sacrală (5) OSUL SACRUM
- coccigiană (4-5 sudate) OSUL COCCIS
- coastele 12 perechi
- sternul
Coloana vertebrală, coastele şi sternul formrază CUTIA TORACICĂ.
3. Scheletul membrelor- superioare: - centura superioară:- claviculă
- omoplat
- membrul superior: - humerus
- radius şi cubitus
- oasele încheieturii
- oasele palmei
- falange
- inferioare: - centura inferioară: - oasele coxale
- membrul inferior: -femur
- tibie şi peroneu
- rotulă
- oasele gleznei
- oasele labei
- falange
Tipuri de oase:
1. scurte: vertebre, oasele încheieturii
2. lungi: coaste, femur
3. late: sternul, omoplatul
Rolul oaselor:
-de susţinere
-de mişcare
-de apărare
-depozitare a sărurilor minerale
FIŞA DE EXPERT NR.1
SUBTEMA: SCHELETUL CAPULUI
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului capului:
 Din ce este format scheletul capului?
 Ce oase compun cutia craniană?
 Care sunt principalele oase ale feţei?

Cutia
............
.

Scheletul
capului

Oasele
............
FIŞA DE EXPERT NR.2
SUBTEMA: SCHELETUL TRUNCHIULUI
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
- -completează schema din care reise alcătuirea scheletului trunchiului
 Din ce părţi este format scheletul trunchiului?
 Cum se numesc regiunile formate de coloana vertebrală?

Regiunea ..........
.........................
Scheletul
trunchiului

Coloana ..............
................ .

..................
.
FIŞA DE EXPERT NR.3
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI SUPERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 --completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului superior
 Ce oase formează centura scapulară?
 Din ce oase este format scheletul membrului superior propriu-zis?

Centura
................
.

Scheletul membrului
superior

Scheletul
....................

Scleletul
................ Scheletul
.....................
FIŞA DE EXPERT NR.4
SUBTEMA: SCHELETUL MEMBRULUI INFERIOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise alcătuirea scheletului membrului inferior
 Ce oase formează centura pelviană?
 Din ce oase este format scheletul membrului inferior propriu-zis?

Centura
................
.

Scheletul membrului
inferior

Scheletul
....................

Scleletul
................ Scheletul
.....................
FIŞA DE EXPERT NR.5
SUBTEMA: IMPORTANŢA OASELOR
Sarcini de lucru
 -citeşte cu atenţie textul din manual
 -completează schema din care reise importanţa oaselor
 Care sunt funcţiile îndeplinite de oase?

Rolul oaselor

S-ar putea să vă placă și