Sunteți pe pagina 1din 20

UNIVERSITATEA ”AUREL VLAICU”- ARAD

FACULTATEA DE ȘTIINȚE ALE EDUCAȚIEI,


PSIHOLOGIE ȘI STIINȚE SOCIALE
Specializarea:Pedagogia Învățământului Primar și
Preșcolar

PORTOFOLIU PRACTICĂ ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR

COORDONATOR: Prof. Înv. Rosu Daniela


Asist. Univ. Dr. Coșarbă Editha

STUDENT: Dumitrescu Rodina-Teodora


PIPP An II Sem.I
An Universitar 2021 – 2022
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

”SĂ ÎNVĂȚĂM CU SCUFIȚA ROȘIE”


DATA: 22.03.2022
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ”Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA SĂPTĂMÂNALĂ:”Poveste, spune cum este…?”
TEMA PROIECTULUI: ”Să învățăm cu Scufița Roșie”
ACTIVITATE INTEGRATĂ:

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


 ADP:- Intâlnirea de dimineața, Noutatea zilei
 ALA1:- Bibliotecă (”Citim imagini din povești”)
-Știință (” Personaje din povești” – puzzle)
- Construcții (”Casa bunicii”)
 ADE: DLC – ”Scufița Roșie” – povestirea educatoarei
DOS – ”Coșul Scufiței Roșii” – lipire
 ALA2: - Joc de mișcare – ”Lupul și Scufița Roșie”

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Motricitate grosieră ți motricitate fină în contexe de viață familiare
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare
 Conceptul de sine
 Autocontrol și expresivitate emoțională
 Receptarea de mesaje orale în contexe de comunicare cunoscute
 Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
 Finalizarea sarcinilor și acțiunilor (perseverență)
COMPORTAMENTE VIZATE:
- Manifestarea curiozităţii şi interesului pentru experimentarea şi învăţarea de lucruri noi
- Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activități variate
- Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvenţă și perseverență
- Integrează ajutorul primit, pentru realizarea sarcinilor de lucru la care întâmpină
dificultăți
- Manifestarea creativităţii în activităţi diverse
- Exersează, cu sprijin,ascultarea activă a unui mesaj pentru înţelegerea şi receptarea
lui ( comunicare receptivă)
- Demonstrarea capacității de comunicare clară a unor idei, nevoi, curiozități, acțiuni,
emoții proprii (comunicare expresivă)
- Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acţiuni, emoţii proprii
- Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare
- Exersarea şi extinderea progresivă a vocabularului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

- Să recunoască personajele din imaginile cu puzzle


- Să denumească povestea potrivită fiecărui personaj
- Să reţină titlul poveştii
- Să urmărească cu atenţie povestea
- Să participe atât în calitate de ascultător, cât şi de vorbitor la activitate
- Să raspundă corect întrebărilor adresate
- Să se exprime în propoziţii corecte din punct de vedere gramatical
- Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei
practice
- Să respecte regulile jocurilor de mişcare
- Să manifeste bună dispoziţie şi plăcere în activitate
- Să coopereze cu ceilalți membrii ai grupului țn activitațile pe echipe

Scopul activităţii: Formarea deprinderii de a asculta cu atenţie o poveste, de a reţine


ideile acesteia şi de a demonstra că au înţeles-o; activizarea vocabularului;
consolidarea deprinderii de a se exprima corect în propoziţii formulând întrebări şi
răspunsuri; stimularea interesului pentru poveşti şi cărţi; formarea si consolidarea unor
abilităţi practice specific nivelului de dezvoltare motrică; stimularea imaginaţiei, a
creativităţii şi potenţialului creativ al copiilor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, jocul, analiza, expunerea, demonstrația,
explozia stelară
Material didactic: scrisoarea de la Scufița Roșie planșe cu imagini din povești, puzzle
cu imagini din povești, cuburi din lemn și leggo, planșe cu momentele principale din
povestirea ”Scufița Roșie” , fișe cu coșulețe, floricele, lipici, măști cu Scufițe Roșii și lupi

Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentelor, analiza lucrărilor,


aprecieri stimulative

Bibliografie:
- Curriculum pentru educaţie timpurie (copii de la naştere la 6 ani), MEN, 2019
- Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea timpurie a copilului de la
naştere la 7 ani
- Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, vol.1 Comunicarea orală, Ed.
Compania, Magdalena Dumitrana

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE

 ACTIVITĂȚI DE DEZVOTARE PERSONALĂ (ADP)


Întâlnire de dimineață: ”Bună dimineața, Scufiță Roșie!”( salut, prezență, calendarul
naturii, noutatea zilei, gimnastica de înviorare)
Rutine:”Mama m-a învățat frumos, să fiu bun și respectuos!”(deprinderea de a asculta
sfaturile părinților)
Tranziții ”Cu coșul încărcat, la bunica am plecat (joc de mișcare),” Bat din palme clap,
clap, clap…”(joc de mișcare)
Scop: Participarea și implicarea activă a copiilor în vederea stimulării comunicării,
favorizării interrelaționării, împărtăsirii gândurilor, impresiilor cu ceilalți și formării
comportamentelui empatic la preșcolari.
Obiective operaționale:
- Să utilizeze formule de salut adecvate momentului zilei
- Să realizeze prezența sau absența colegilor de grupă
- Să elaboreze răspunsuri la întrebările adresate
- Să-și împărtășească idei, impresii despre tema în discuție
- Să denumeasca culorile cunoscute și preferate

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația euristică,observația, explicația, exercițiul,
problematizarea și jocul
Mijloace didactice: panoul,catalogul, calendarul naturii, imagini

 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA1)

Centrul de interes Biblioteca:”Citim imagini din povesti”


Obiective operaționale:
- Să ”citească” imaginile ce reprezintă secvențe din povești
- Să recunoască povestea din imagini
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația,explicația,demonstrația,exercițiul
Material didactic: planșe și cărți cu imagini din povești
Centrul de interes Științe: ”Personaje din povești” – joc de masa, puzzle
Obiective operaționale:
- Să reconstituie prin îmbinarea pieselor de puzzle a imaginilor din povestea
Scufiței Roșii
- Să recunoască personajele din poveste
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația,demonstrația, exercițiul
Material didactic: puzzle cu imagini din poveste
Centru de interes Construcții: „Casa bunicii”
Obiective operaționale:
- Să construiască prin alăturarea și suprapunerea cuburilor și a pieselor de
construcții avute la dispoziție, căsuța din poveste după imaginația lor
- Să colaboreze în realizarea construcției cu partenerii de grup, de joc
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, jocul, analiza
Material didactic: cuburi de lemn și leggo

 ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


DLC: ”Scufița Roșie” – povestirea educatoarei

Obiective operaționale:
- Să rețină titlul poveștii
- Să urmărească cu atenție povestea
- Să participe atât în calitate de ascultător, cât și de vorbitor la activitate
- Să răspundă corect întrebărilor adresate
- Să adreseze colegilor întrebări referitoare la poveste
- Să se exprime în propoziții corecte din punctde vedere gramatical
Strategii didactice:
Metode și procedee: povestirea, expunerea, demonstrația, conversația,explicația,
exercițiul, explozia stelară
Material didactic; planșe reprezentând momentele principale din poveste, siluete
(Scufița Roșie, mama, lupul, binica, vânătorul)
DOS:”-Coșul Scufiței Roșii”- lipire
Obiective operaţionale:
- Să denumească materialele de lucru
- Să lipească bucăţi de hârtie pe suprafaţa data
- Să folosească în mod corect materialele puse la dispoziţie pentru realizarea temei
practice
- Să creeze lucrări originale prin folosirea tehnicilor de lucru arătate
Strategii didactice:
Metode si procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia, Turul galeriei.
Material didactic: fişe cu coşuleţe, floricele colorate din hârtie, lipici.
 ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA2)
”Lupul și Scufița Roșie” – joc de mișcare
Obiective operaționale:
- Să respecte regulile jocurilor de mișcare
- Să manifeste bună dispoziție și plăcere de joc
- Să-și dezvolte perspicacitatea și viteza de reacție
- Să dea dovadă de spirit de echipă și fair-play
Metode și procedee: explicația, demonstrația, jocul

Scenariul activității

Sosirea copiilor la grădiniţă. Copiii încep rând pe rând să sosească la grădiniţă.


Îi primesc zâmbind şi am pentru fiecare câte o vorbă bună: ”-Bine aţi venit la grădiniţă!”;
,,- Mă bucur că astăzi eşti mai vesel ca ieri, Dănuț!”; ”- Bravo Eva! Azi ai salutat foarte
frumos colegii, când ai intrat în sala de grupă!” ; ”- Ce rochiţă frumoasă ai astăzi, Ana! E
cumva o ocazie specială?”…
Toate aceste scurte comunicări reprezintă mesaje educative pozitive pe care
copiii le primesc încă de la intrarea pe uşa sălii de grupă. Ei îşi aleg o jucărie sau un joc
cu care se joacă până cand sosec toţi copiii. Unii se îmbrăţişează cu alţii, alţii bat palma
sau o altă formă distractivă de salut, care le creează copiilor încă de la debutul zilei o
stare de relaxare şi bună dispoziţie.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a se vedea mai bine unul pe celalalt.
Activitatea debutează cu întâlnirea de grup, între copii și educatoare prin intermediul
salutului de dimineață. În continuare rostesc următoarele versuri: „Dimineaţa a sosit/
Toţi copiii au venit/ În semicerc ne adunăm/ Cu toţii ne salutăm.”
,,Bună dimineaţa, Scufiţe Roşii!”. Am observat că astăzi majoritatea fetiţelor s-
au îmbrăcat în roşu. Vă place acestă culoare? Ce culori mai cunoaşteţi voi?
Care sunt culorile voastre preferate?” Copiii spun ce culori preferă.
Urmează prezenţa:” După ce ne-am adunat/ Şi frumos ne-am salutat/ Colegii ne-am
întâlnit,/ Cine oare n-a venit?” Copiii vor lua dintr-un coşuleţ câte o fotografie şi vor
spune numele copilului care este în fotografie. Acesta va răspunde ”prezent”, iar
fotografia va fi afişată la panou. Fotografiile copiilor absenţi vor fi puse la panou in
partea de jos a acestuia.
Urmează Calendarul naturii: se lucrează pe panou:
- În ce anotimp suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea astăzi?

- Cum v-ați îmbrăcat astăzi?


Este momentul pentru mişcarea zilnică, care este transformată în rutină, deoarece
aceste exerciţii sunt repetate zilnic:,,Dacă vreau să cresc voinic...”

Știrea zilei: Îi voi informa pe copii, că astăzi vom învăța mai multe lucruri folositoare
pentru viață, cum să ascultăm tot timpul de părinți, să nu ieșim din cuvântul acestora.

Introducerea în activitate:

Le prezint copiilor un coşuleţul trimis de Scufiţa Roşie,( elemental surpriză) în


care sunt diferite obiecte (o scrisoare, imagini din poveste şi alte surpize pregătite
pentru ei). În acest fel Scufiţa Roşie doreşte să le spună povestea ei.
Voi citi scrisoarea de la Scufiţa Roşie (captarea atenției)

Dragi copii,
Trecând pe lângă grădiniţa voastră am auzit că sunteţi mari iubitori de poveşti.
Doamna educatoare vă va spune povestea mea, voi să fiţi atenţi şi să o ascultaţi. Ca să
nu păţiţi şi voi la fel ca mine şi să-mi spuneţi unde am greşit!
Cu mult drag,
Scufița Roșie
Prin citirea scrisorii îi introduce pe copii în tema activității:
”Astăzi copii vom citi povestea Scufiței Roșii ,vom afla prin ce întâmplări a trecut și
totodată vom învăța cât de important este să ascultăm de părinți.”

Reactualizarea cunostințelor: Voi discuta cu copiii despre ce îndemnuri primesc de la


părinții lor, zilnic: să se spele pe mâini înainte de masa, să salute persoanele
cunoscute,să-I respecte pe oamenii în vârstă și foarte important să nu stea de vorbă cu
oameni necunoscuți.

Prezentarea conținutului și dirijarea învățării.


Îi voi anunța pe copii că pentru început vom lucra la cele trei centre: Bibliotecă, Științe
și Construcții.
Voi îndruma copiii spre alegerea unui centru la care doresc să lucreze sau să se
joace.
”-V-am pregătit mai multe jocuri şi materiale la sectoare. Apoi le voi explica ce au de
realizat la centre.
Le voi spune să-şi aleagă sectorul la care doresc să lucreze şi dacă au nevoie de
ajutor, eu le voi da ajutor. După ce ajung la sectoare fiecare copil lucrează individual
sau în grup sarcina pe care o are de rezolvat. Se vor lua în considerare următoarele
criterii: - colaborarea cu ceilalţi; îndemânare şi creativitate.
La centrul Bibliotecă, copiii vor “citi” imagini cu poveşti de pe planșe .Aici le-am
pregătit câteva seturi de planșe cu imagini din poveștile studiate, iar ei trebuie să le
separe pe povești și să le așeze în ordinea desfășurării acțiunii.
La centrul Știință vor reliza puzzle-uri din povestea,,Scufiţa Roşie”.Au la dispoziție
câteva seturi de puzzle cu număr diferit de piese precum și un puzzle tridimensional sub
formă de cuburi,iar ei trebuie să le rezolve, aflând astfel secvențe din poveste.
La centrul Construcţii, copiii vor folosi materialele puse la dispoziţie, realizând căsuţa
bunicii. Fiecare copil va construi căsuța așa cum și-o imaginează el folosind cuburi de
lemn colorate.
După ce au îndeplinit sarcinile, fac împreună cu ei o scurtă evaluare a activităţii. Vom
trece pe la fiecare centru, cei care au lucrat explică ce au avut de făcut, iar ceilalţi
apreciază în ce măsură şi-au îndeplinit sarcina.
Cu ajutorul tranziţiei:”Unu, doi, trei, patru, cinci,/ Noi suntem copii
cuminţi./Jucăriile adunăm/ La semicercul magic ne-aşezăm./Un, doi, trei, un, doi, trei, se
face trecerea spre o altă activitate.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pentru a se vedea mai bine unul pe celalalt, cu faţa spre
planșele care ilustrează momentele principale din povestirea mult așteptată: ”Scufița
Roșie”
Le reamintesc de scrisoarea primită de la Scufiță si de dorința acesteia de a-i cunoște
povestea.
Copii, astăzi veţi asculta povestea,”Scufiţa Roşie”. Vă rog să fiţi atenţi, să reţineţi
conţinutul poveştii pentru a putea povesti şi voi această poveste . Scufiţa Roşie işi
doreşte foarte mult ca voi să-i cunoaşteţi povestea, să ştiţi ce a păţit pentru că nu a
ascultat sfatul pe care mama i l-a dat.
Voi expune conținutul poveștii, folosindu-mă de inflexiunile vocii, de mimică și
gestica necesară. Mă voi ajuta în povestire de planșele ilustrative pentru conținutul
poveștii, iar copiii vor fi încurajați să privească cu atenție la fiecare din acestea.
Povestea este expusă după următorul plan:

1.Mama o trimite pe Scufița Roșie la bunica cu un coș cu mâncare


2.Întâlnirea Scufiței Roșii cu lupul
3.Dialogul dintre cei doi
4.Plecarea lupului spre casa bunicii și înghițirea acesteia
5.Dialogul dintre Scufița Roșie și lup în casa bunicii și înghițirea acesteia
6.Salvarea fetiței și a bunicii de către vânător
Explicarea cuvintelor noi se fac pe parcursul povestirii prin sinonime mai ușor de înțeles
de către copii.

Se va discuta cu copiii morala poveștii, punîndu-se accent pe câteva aspect


importante:
- să ascultăm de părinți atunci când ne spun să facem anumite lucruri
- să ne respectăm cuvântul dat atunci când promitem să facem un anumit lucru
Apoi voi adresa câteva întrebări cu privire la conținutul poveștii folosind metoda explozia
stelară: ”Cine?, Ce?, De ce?, Unde?, Cum?
Fiecare copil care răspunde corect va așeza imaginea potrivită la panou.

”-Cum se numește povestea?” ”De ce?”


”-Cine îi dă un coșuleț cu mâncare Scufiței Roșii?”
”-Unde a trimis-o mama pe Scufița Roșie?”
”-Ce sfat îi dă mama fetiței?”
”-Cine îi iese în cale fetiței?”
”-Ce face lupul după ce o îndeamnă pe Scufița Roșie să culeagă flori?”
”-Cine îl găsește pe lup dormind în patul bunicii?”
”-De ce taie vânătorul burta lupului?”
”-Ce putem învăța din această poveste pentru a nu păți ți noi ca și Scufița
Roșie?”
Voi urmări ca răspunsurile date de către copiii să fie corect formulate din punct de
vedere gramatical și să facă achiziții de cuvinte și expresii noi pentru îmbogățirea
vocabularului.
În caz de nevoie îi voi ajuta și le voi corecta exprimarea.
După expunerea poveştii, printr-o tranziţie (Câte unul, câte doi,/ Ne-aşezăm în
rând şi noi/ Către baie ne-ndreptăm,/ Mâinile să le spălam/ De microbi noi să scăpăm),
copiii se vor îndrepta spre baie, unde se vor spăla, ca apoi să servească masa.
După servirea mesei, copiii se întorc în sala de grupă şi încep activitatea
practică, realizând coşuleţul Scufiţei Roşii.
Pentru a nu uita niciodată povestea Scufiței Roșii, vom realiza cu copiii coșulețul
Scufiței Roșii, lipind pe coșuleț florile pe care ea le- a cules pentru bunica.
Se discută cu copiii despre culorile florilor folosite pentru a decora coșul și
despre tehnica folosită: lipirea florilor pe coșuleț (pentru aceasta se analizează modelul
educatoarei).
Copiii ascultă explicațiile despre modul de lucru și concomitent cu aceasta are loc și
demonstrația efectivă.
Se fac exerciții pentru încălzirea mâinilor: plouă, plouă pe măsuță, ne spălăm pe mâini,
scuturăm mâinile.Fiecare copil la măsuță va realiza propiul coșuleț după indicațiile date,
dar și după imaginiția lui.
Voi supraveghea munca copiilor și le voi da la nevoie ajutorul cerut.
La finalul activităţii lucrările vor fi evaluate cu ajutorul copiilor şi expuse pe holul
grădiniţei.
În incheiere va fi organizat jocul de mişcare: „Lupul şi Scufiţa Roşie”.
”Dragi copii în continuare vom juca jocul ”Lupul și Scufița Roșie”. Voi trebuie să
fiți atenți să respectați regulile jocului și să dați dovadă de spirit de competiție.
Le explic copiilor regulile jocului:
Fetițele vor fi Scufițe Roșii, iar băieții lupi. Scufițele Roșii ies din căsuțele lor ,se joacă,
țopăie prin pădure, culeg flori cântând: ”Eu sunt fata cu scufița roșie/ și mă duc la
bunicuța să-i duc plăcinte/ iară lupul din pădure la mine a venit/ și a vrut să mă
mănânce/ dar eu am fugit”.
Când educatoarea spune ”vin lupii!”, Scufițele Roșii aleargă spre căsuțele lor, iar cele
care sunt prinse de lupi ies din joc. Lupii au plecat și se repetă jocul până sunt prinse
toate Scufițele.
Se va efectua jocul de probă, apoi jocul se va repeta de câteva ori.
În finalul activității copiii vor fi întrebați ce joc s-a jucat și dacă le-a plăcut.
Vor fi apreciați și felicitați pentru felul în care au participat la activitate.
La sfârşitul zilei, voi face câteva aprecieri generale legate de desfăşurarea
jocurilor şi le cer copiilor părerea despre ce ar dori ei să se joace a doua zi sau ce ar
vrea să facă la grădiniţă. Fac o trecere în revistă a tuturor jocurilor şi activităţilor
realizate pe parcursul zilei.
Apoi copiii revin la jocul liber, după care se apropie momentul plecării acasă. Copiii
trebuie să lase jucăriile în ordine şi să meargă la vestiare, unde sunt aşteptaţi de părinţi.
Ei încep rând pe rând să plece, împăcaţi că a mai trecut o zi în care doamna lor
educatoare i-a lăudat pentru ce au construit sau au realizat, mulţumiţi pentru că astăzi
au ascultat o poveste frumoasă şi s-au jucat cu cei mai buni prieteni ai lor
. La plecarea din grădiniţă copiii salută, deoarece salutul de la plecare este la fel de
important ca cel de la sosire.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR
ALA1
Evenimentul Continutul științific Strategii didactice Evaluare
didactic Metode și Mijloace Forme de
procedee de organizare
învățămân
t
1.Moment Organizarea spațiului și
organizatoric climatului educaționanal
într-un mod optim
desfășurării activităților
de învățare.
2.Captarea Se realizează prin -explicația -frontală -orală
atenției prezentarea sectoarelor de -observația -grup -apreciere
activitate și intuirea -conversația verbală
corespunzătoare în decorul
de poveste.
3.Anunțarea Se prezintă într-o manieră -explicația -frontală
temei și a accesibilă copiilor ( pe -demonstrația
obiectivelor înțelesul lor) -exercițiul
Sarcinile oglindesc
obiectivele operaționale
urmărite.
La sectorul Bibliotecă copiii
vor ” citi” imagini, vor
recunoaște povestea.
La sectorul Construcții,
copiii vor folosi cuburi sau
leggo și îsi vor folosi
imaginația pentru a realiza
căsuța Bunicii.
La sectorul Joc de masă,
copiii vor realiza puzzle cu
imagini din povești.

4.Explicarea și În funcție de alegerile -explicația -planșe cu -grupe


demonstrarea făcute anterior copiii se vor -demonstrația Povești
sarcinii constitui în microgrupuri. -exercițiul -cuburi și
Se va interveni cu mici Leggo
explicații dacă ei vor -puzzle
solicita ajutor.
5.Dirijarea Odată ajunși la sectoare -explicația -planșe cu -grupe -evaluarea
învățării fiecare copil lucrează -demonstrația povești -individual practic
individual sau în grup -exercițiul -cuburi și acțională
sarcina pe care o are de leggo -orală
îndeplinit. -puzzle -aprecieri
Se vor luaîn considerare: verbale
-colaborare cu ceilalți
-îndemânare și creativitate
6.Evaluarea După ce au terminat fiecare -conversația -grupe -aprecierea
activitatea în sectorul lor, -explicația -frontal rezultatelor
facem împreună o evaluare
a activității din fiecare
centru și fiecare copil
descrie ceea ce a lucrat.
Urmează aprecieri ale
lucrărilor prin participarea
tuturor copiilor.
7.Încheierea Copiii vor fi apreciați -aprecieri
activității fiecare pentru modul în verbale
care au conceput să-și
îndeplinească activitatea

TRANZIȚIE: ”Câte unul pe cărare” – Joc muzical

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚILOR ADE

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1.Moment Crearea condițiilor Observarea
organizatoric necesare desfășurării comportamentui
activității: inițial
-pregătirea materialelor
necesare
-asigurarea unui climat
educațional
favorabil,conform temei
zilei
2.Captarea Se realizează prin -expunerea -scrisoarea -frontal Interesul pentru
atenției aducerea unui coșuleț și Scufiței conținutul scrisorii
o scrisoare de la Scufița
Roșie.
Le este prezentat
copiilor, care sunt
anunțați în acest fel că
Scufița dorește să le
spună povestea ei.
Voi citi scrisoarea de la
Scufița Roșie:
Dragi copii,
Trecând pe lângă
grădinița voastră am
auzit că sunteți mari
iubitori de povești.
Doamna educatoare vă
va spune povestea mea,
voi sș fiți atenți și să o
ascultați, ca să nu pățiți
și voi la fel ca mine și să
îmi spuneți unde am
greșit!
Cu mult drag,
Scufița Roșie

3.Anunțarea Astăzi veți asculta -planșe -frontal -aprecieri verbale


temei și a povestea ”Scufița ilustrative
obiectivelor Roșie”. Vă rog să fiți pentru
atenți, să rețineți -Explicația conținutul
conținutul poveștii
poveștii,pentru a o
putea povesti și voi,
pentru a putea conversația
răspunde la
întrebări.Scufița roșie
dorește mult să-i
cunoașteți poveste si să
învățați lucruri noi și
folositoare.

4. Dirijarea Povestea este expusă -povestirea -frontal Observarea


învățării după următorul plan: comportamentului
1.Mama o trimitepe copiilor
Scufița Roșie la bunica -explicația
cu un coș de mâncare
2.Întâlnirea Scufiței cu -planșe Aprecieri verbale
lupul ilustrative cu
3.Dialogul dintre cei doi povestea
4.Plecarea lupului spre
casa bunicii și înghițirea
acesteia -
5.Dialogul dintre Scufiță conversația
și lup în casa bunicii și
înghițirea acesteia
6.Salvarea bunicii și a
fetiței de către vânător

Se va discuta cu copiii
despre morala acestei
povești, punându-se
accentul asupra:
-să ascultăm de părinți,
atunci când ne spun să
facem anumite lucruri
-să ne respectăm
cuvântul atunci când
promitem să facem
anumite lucruri

5.Obținerea Voi adresa câteva conversația -planșele de -frontal -aprecieri verbale


performanței întrebări cu privire la la povestire
conținutul poveștii -explicația - cartonașe
folosind metoda stelară: cu
Cine?, Ce?, Unde?, De personajele
ce?,Cum? -explozia
Fiecare copil care va stelară
răspunde corect va
așeza o imagine la
panou.
-Cum se numește
povestea? De ce?
-Cine îi dă un coșuleț cu
mâncare Scufiței?
-Ce face lupul după ce îi
spune Scufiței să
culeagă flori?
-Cine îl găsește pe lup în
casa bunicii?
-De ce taie vănătorul
burta lupului?
-Ce putem învăța din
această poveste?
6.Asigurarea Pentru a nu uita -explicația -coșulețe -frontal -aprecieri verbale
retenției și povestea Scufiței Roșii desenate pe
transferului care nu și-a ascultat cartoane -grupe
mama și era aproape să colorate
fie mâncată de lup,vom Demon-
realiza coșulețul Scufiței strația
Roșii, lipind pe coș florile -flori
culese de către aceasta colorate din
în pădure. hârtie
Se discută cu copiii -lipici
despre culorile florilor
folosite și despre
tehnica folosită: lipirea
florilor pe coșuleț.Copiii
ascultă explicațiile și
urmăresc apoi
demonstrația mea. -exercițiul
Se fac exerciții de
încălzire a
mâinilor:plouă pe
măsuță, ne spălăm pe
mâini, scuturăm mâinile.
După luarea unei poziții
corecte la măsute
fiecare copil vatrece la
executarea lucrării.
Copiii vor fi
supravegheați și ajutați
la nevoie.
La final lucrările vor fi
expuse la panou și vor fi
analizate și discutate
împreună cu copiii.

7.Evaluarea Voi evidenția -observația -grupuri Aprecieri verbale


elementele pozitive ale -explicația -frontal
lucrării fiecărui copil,
precum și originalitatea
pe care o are fiecare -
coșuleț realizat. conversația
În final vom repeta
împreună titlul poveștii
ascultate,personajele și
mesajul poveștii.
Voi face aprecieri asupra
comportamentului și
participării copiilor la
activitate.

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII ALA 2

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactic Metode și Material Forme de
procedee didactic organizare
1.Moment Se asigură condițiile -conversația -frontal
organizatoric unei bune
desfășurări a
activității prin
pregătirea
materialelor. Copiii
primesc măști cu
personaje din
poveste.
2.Captarea Pentru că până -explicația -frontal -observarea
atenției acum i-am comportamentului
demonstrat Scufiței nonverbal
că îi cunoaștem
povestea a venit
vremea să-i arătăm
că știm și să ne
jucăm.
3.Anunțarea Dragii mei astăzi
temei vom juca jocul
”Lupul și Scufița
Roși.Voi trebuie să
fiți atenți să
respectați regulile
jocului și să dați
dovadă de spirit de
competiție.
4.Prezentarea În continuare vom -măști cu -grupuri Gradul de
jocului și desfăşura jocul de -explicația personaje: implicare a
dirijarea mişcare ,,Lupul si Lupul copiilor
învățării Scufita Rosie”, jocul Scufița
se va desfăşura în - Roșie
sala de grupă. demonstrația
Fetiţele vor fi
Scufiţe Roşii iar
baieţii, lupi. Sufiţele -exercițiul
Roşii ies din căsuţa
lor, se joacă, ţopăie
prin pădure, culeg -jocul
flori cântând ”,Eu
sunt fata cu scufiţa
roşie/ şi mă duc la
bunicuţa să-i duc
plăcinte / Iară lupul
din pădure la mine-
a venit / şi a vrut să
mă mănânce/ Dar
eu am fugit”.
Când educatoarea
spune ”,Vin lupii”,
Scufiţele Roşii
aleargă spre căsuţa
lor, iar cele care vor
fi prinse de lupi ies
din joc. Lupii au
plecat şi se repetă
jocul până când
sunt prinse toate
Scufițele Roșii.
5. Încheierea - Ce joc ne-am jucat -conversația -frontal
activității noi astăzi?
- V-a plăcut acest -aprecieri verbale
joc?
În finalul activităţii
copiii vor fi apreciaţi
şi felicitaţi pentru
felul în care au
participat la această
activitate: - aţi
respectat regulile
jocurilor
- ați fost disciplinați
și ordonați

Materiale folosite în activitate:

-Planșe cu povestea ”Scufița Roșie”:

S-ar putea să vă placă și