Sunteți pe pagina 1din 27

PROIECT DIDACTIC

EDUCAŢIE TEHNOLOGICĂ
DUME CAMELIA EMANUELA
PROIECT DIDACTIC

ALGORITM INTRODUCTIV

Unitatea de învățare: Centrul Școlar de Educație Incluzivă ,,Orizont” Oradea


Cadru didactic: Dume Camelia Emanuela
Data: 20.01.2021
Clasa: a VIII- a B
Descrierea colectivului: elevi cu DMU, DMM
Aria curriculară: Tehnologii
Disciplina: Educație tehnologică
Unitatea de învăţare: „Energia electrică şi utilizările ei”
Subiectul lecției: ,,Totul despre energia electrică”
Tipul lecției: Lecţie de evaluare a cunoştinţelor/ deprinderilor elevilor

Obiective cadru:
1. Realizarea practică de produse utile și/sau de lucrări creative pentru activități curente şi valorificarea
acestora
2. Promovarea unui mediu tehnologic favorabil dezvoltării durabile
Obiective de referință:
1. Identificarea formelor de energie, a surselor şi a principalelor tehnologii de obţinere a energiei;
2. Analizarea efectelor tehnologiilor de producere a energiei şi utilizarea ei asupra mediului;
3. Valorificarea limbajului tehnic;
Obiective operaţionale:
a. cognitive:
OC1: - să observe circuitul electric realizat din lămâi;
OC2: -să realizeze exerciţiile din softul educaţional;
OC3: -să evidenţieze principalele idei în dezbaterea cu privire la curentul electric;
OC4:-să traseze săgeţi între centralele electrice şi sursele acestora;
OC5:-să cunoască răspunsurile corecte, în exerciţiul ,,explozia stelară”;
b. psihomotorii:
OP 1: să participe la realizarea exercițiilor, experimentului;
c. afective:
Oa1: să-şi formeze o conduită participativă la lecţie, alături de colegi și de profesorul de la clasă;
Strategii didactice :
 Metode și procedee:
M1 : - conversația
M2 : - explicația
M3: - exercițiul
M4: - munca independentă
 Mijloace de învățământ:
M1- ghicitoare, mecanism creat, m2- resurse pentru experimentul cu lămâi, (5 lămâi, 5, cuie, 5
monede, 5 conductori, 1 led), m3-soft educaţional , m4- planşă-dezbatere, m5- planşă, centrale şi
sursele lor, m6- soft educaţional-explozia stelară
 Metode evalure:
Me1 : - observația directă, planşe de lucru
Me2 : - analizez felul în care au rezolvat împreună cu mine, planşele
Me3 : - ofer aprecieri verbale la felul în care au participat la activitate
 Forme de organizare: frontal, individual
FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică, aprecieri verbale
RESURSE:
UMANE- elevi
TEMPORALE- 40 minute
LOC DE DESFASURARE- online, aplicaţia GOOGLE MEET
Bibliografie:
Programa şcolară pentru disciplina Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice O.M. 3393/28.02.2017
G. Neagu, G. Prică, D. Frangopol, V. Bodiu- ,,Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice”, EDP, 2020
I. Rotaru, D. Vlăduţ, E. Lipoveanu- ,,Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice”, Editura Corint, 2020
F. Pişleagă, N. Lazăr, S. Olteanu- ,,Educaţie tehnologică şi aplicaţii practice”, Editura CD Press,
2020 https://ro.wikipedia.org
B. Murgescu, V. Maier, M. Cazan - ,,Istoria energiei în România” , https://www.engie.ro, 2016

DEMERSUL ACTIVITĂȚII DIDACTICE


Obiective Conținut Strategii didactice
Etapele lecției operaționale Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace

1. Moment Asigur condițiile necesare desfășurării optime a - Se pregătesc pentru activitate.


organizatoric lecției.
Pregătesc materielele necesare pentru activitate.

2. Captarea atenţiei Am realizat pentru copii, o centrală eoliană, din materiale


reciclabile, (linguri de plastic, motor cu magneți
m1
permanenți) surpriză.
M1

-cu o centrală eoliană


Cu ce se aseamană mecanismul realizat de mine?

Care este sursa de producere a energiei electrice, la acet


tip de centrală? -vântul

Ce produc aceste centrale electrice, pe lângă energia


curent electric? Am pentru voi mai jos, o ghicitoare care
vă va oferi răspunsul la întrebarea de mai sus:

,,Fum Fum Fum

Centrală în cale -POLUAREA!


Nu se vede nici drum

Că-ci aici e .....poluare”


3. Anunțarea temei După cum ați văzut, noi am vorbit în acest semestru Ascultă cu atenție.
și a obiectivelor Oa1 despre energia electrică. Azi copii, noi vom
reactualiza cunoștințele despre energia electrică, o
să facem diferite jocuri și experimente care ne vor
ajuta să învăţam centralele electrice mai bine, cum
se produce curentul electric, cum se transportă şi se
distribuie energia electrică, domeniile de utilizare şi
impactul producerii acestora asupra societăţii şi
mediului.
Avem multe surprize pe care eu vi le-am pregătit. M1

4. Evaluarea Oc 1
O să facem un experiment interesant pentru voi, pe
conţinuturilor
care o să îl numim ,,CIRCUITUL ELECTRIC
MAGIC”. Este un circuit electric simplu, folosind
lămâile drept sursă de energie.

Resurse materiale: M2
m2
4 lămâi;
• 5 conectori;
• 4 monede de cupru;
• 4 cuie de zinc;
• 1 LED;
• 1 cuțitaș.
Etape de lucru:
1. Se fac găuri în lămâi folosind cuțitașul;
2. În fiecare lămâie se înfige într-un capăt un cui, iar M3
în celălalt, o monedă;
3. Se leagă lămâile între ele în serie, cu conectori;
4. Se leagă în circuit un LED.
Lămâile le folosim pe post de baterii. Ca să stabilim
polaritatea bateriei+lămâii, plusul si minusul sunt Copiii, vor observa experimentul
realizate din moneda de cupru de 5 bani (plusul) şi
cui de zinc (minus) şi conductoare de cupru care
transportă energia electrică dată de aciditatea
lămâilor. Când legăm cele 5 lămâi înseriate de la plus
la minus, acestea vor furniza suficientă energie
electrică pentru a aprinde ledul. Copiii, realizează sarcinile primite.
Gata? Atunci înseamnă că s-a luminat camera!
Următorul exerciţiu o să îl realizăm printr-un soft m3
educaţional pe care eu l- am realizat pentru voi.
Împreună ne vom reaminti, tipurile de centrale
Oc2 electrice, cum transportăm și distribuim energia Elevii, rezolvă misterul softului
electrică şi la consumul acesteia. ANEXA 3 educaţional
În continuare vom realiza împreună o dezbatere cu
privire la folosirea tehnologiilor în scopuri benefice
omului.

Oc3 Am realizat pe un carton un tabel cu 2 coloane. În M4


prima coloană avem afirmaţia, curentul electric- m4
prieten al omului iar în a doua curentul electric-
dușman al omului. Discutăm pe baza acestor idei şi Elevii fac dezbateri cu privire la tema de
trecem pe planşă ideile principale. La ce ne ajută pe pe planşă
noi curentul electric şi de ce îl putem considera un
duşman?

Trecem în caiete ideile principale.


Op1 ANEXA 4

5.Asigurarea Oc4 ANEXA 5 Avem o planșă cu un tabel în care sunt Elevii răspund la întrebări. m5

transferului trecute toate tipurile de centrale electrice şi sursele de


producere ale acestora. Împreună, o să trasăm săgeți
de la prima coloană, la a doua, la sursa potrivită
fiecărei centrale.

ANEXA 6 O să realizăm un joc numit ,,explozia


stelară”.În interiorul steluţei avem notat efectele
negative ale producerii energiei electrice asupra
mediului înconjurător. Împreună o să răspundem la
fiecare întrebare descoperită, la colturile steluţei.
m6
Cine- centrala eoliană
Oc5
Unde- pe terenurile unde este construită

De ce- produce migrarea păsărilor, ocuparea


terenurilor

Când- Ucide păsările la contactul cu palele centralei

Ce- zona de construcţie

6.Evaluarea activităţii Elevii care au activat pe parcursul orei vor fi notaţi.

7.Încheierea - Ofer aprecieri verbale pentru activitatea depusă în


activității timpul orei.
Anexa 1
Anexa 2

Resurse materiale:

4 lămâi;
• 5 conectori;
• 4 monede de cupru;
• 4 cuie de zinc;
• 1 LED;
• 1 cuțitaș.
Etape de lucru:
1. Se fac găuri în lămâi folosind cuțitașul;
2. În fiecare lămâie se înfige într-un capăt un cui, iar în celălalt, o monedă;
3. Se leagă lămâile între ele în serie, cu conectori;
4. Se leagă în circuit un LED.Gata? Atunci înseamnă că s-a luminat camera
Anexa 3

Soft educational-curentul electric

ENERGIA
ELECTRICA
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA
TERMOELECTRICĂ ESTE
ARDEREA CARBUNILOR
FOSILII+(cărbune,
păcură, gaze naturale),
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA NUCLEARĂ
ESTE ARDEREA
COMBUSTIBILILOR
NUCLEARI -uraniu
SURSELE DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA
MAREOMOTRICĂ SUNT
MAREEA,
VALURILE
ȘI CURENȚII OCEANICI
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA GEOTERMALĂ
ESTE APA GEOTERMALĂ
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA SOLARĂ ESTE
SOARELE
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA EOLIANĂ ESTE
VÂNTUL
SURSA DE PRODUCERE A
ENERGIEI ELECTRICE LA
CENTRALA
HIDROELECTRICĂ ESTE APA
DIN RÂURI ȘI LACURI
Domeniu tehnic
Medicina

Uz casnic

Comert
Transport stații ridicătoare de tensiune

Liniii electrice de distribuție


Puncte de distribuție

Linii electrice
Anexa 4

CURENTUL ELECTRIC- ,,PRIETEN AL OMULUI” CURENTUL ELECTRIC- ,,DUSMAN AL OMULUI”


Teren agricol ocupat cu panouri solare
Transporturi Tren electric Defrișarea pădurii pentru construcția unei turbine eoliene
Echipamente și dispozitive medicale Efectele turbinelor eoliene asupra păsărilor
Sudarea metalelor Modificarea peisajului
Agricultură, sisteme de irigaţii Deșeuri radioactive
Industrie alimentară, uscarea, prepararea ş i Măsurarea zgomotului produs de
sterilizarea produselor, prelucrarea cărnii, a Transformator
laptelui, a legumelor şi fructelor Poluare
Tehnici audiovizuale şi de comunicaţii
Comert la frigidere, combine frigorifice,
case de marcat, stivuitoare etc.
Uz casnic, la instalaţii de ridicat (lifturi), în instalaţii de climatizare, incalzirea
racirea cladirilor, maşini si aparate electrocasnice
Electronică, automatică,
informatică, industrial la roboți, comenzi la
distanță, calculatoare, instalaţii radar etc.
Medicina pentru funcționarea aparaturii
medicale
Industrie uşoară maşini pentru filaturi, pielărie, încălțăminte
Anexa 5
Anexa 6
Exemplu :

Cine- centrala eoliană

Unde- pe terenurile unde este construită

De ce- produce migrarea păsărilor, ocuparea terenurilor

Cand- Ucide păsările la contactul cu palele centralei

Ce- zona de construcţie

S-ar putea să vă placă și