Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a 7-a A
Profesor: Rusu Maria
Disciplina: Matematică (Geometrie)
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Subiectul: Dreptunghiul
Tipul lecţiei: Lecție de transmitere/dobândire de noi cunoştinţe
Scopul lecției: Elevul va fi capabil să cunoască și să aplice proprietățile dreptunghiului.

Locul de desfăşurare: Sala de clasă


Competenţe generale:
CG 1. Identificarea unor date și relații matematice și corelarea lor în funcție de contextul în care au fost definite.
CG 2. Utilizarea algoritmilor și a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau globală a unei situații concrete.
CG 3. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situații concrete și a algoritmilor de prelucrare a acestora.
Competenţe specifice:
CS 1. Recunoașterea și descrierea dreptunghiului în configurații geometrice date.
CS 2. Identificarea dreptunghiurilor, utilizând proprietățile precizate.
CS 3. Utilizarea proprietăților calitative și metrice ale dreptunghiului în rezolvarea unor probleme;
CS 4. Exprimarea prin reprezentări geometrice a noțiunilor legate de dreptunghi;
CS 5. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculelor de lungimi de segmente și măsuri de unghiuri.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:

La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:


O1: Să recunoască dreptunghiul în contexte variate.

O2 : Să identifice elementele dreptunghiului: laturi (lungime, lăţime), vârfuri, unghiuri.

O3: Să construiască dreptunghiuri de diferite dimensiuni.

O 4 : Să enunțe corect condițiile necesare și suficiente ca un paralelogram sa fie dreptunghi.

O5: Să calculeze perimetrul și aria unui dreptunghi.

O6 : Să aplice în rezolvarea problemelor propuse proprietățile studiate.

Strategii didactice

1. Mijloace de învățământ: tabla, caiete, fişe de lucru, culegerea, instrumente geometrice, markere, softuri matematice, laptop,
videoproiector;
2. Metode și procedee: conversaţia, explicația, învăţarea prin descoperire, metoda știu-vreau să știu-am învățat, exerciţiul,
demonstrația;
3. Forme de evaluare: aprecieri verbale, observarea sistematică, analiza răspunsurilor;
4. Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală;
Bibliografie:
1. Cuculescu I., Ottescu C., L. Gaiu, Matematică, Manual, Editura Didactică și Pedagogică, 1989.
2. Iurea Gh., Zanoschi A., Culegere de matematică, Editua Paralela 45, 2016.
3. Negrilă A., Negrilă M., Culegere de probleme de matematică clasa a VII- a, Editura Paralela 45, 2020.
4. Singer M., Borodi S. și alții, Matematică, Manual pentru clasa a VII-a, Editua Sigma, 2017.
5. www.didactic.ro , http://www.mykoolio.
Etapele lecţiei:

1. Moment organizatoric
2. Captarea atenţiei
3. Reactualizarea cunoștințelor
4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a obiectivelor operaţionale
5. Desfășurarea lecției și dirijarea învățării
6. Obținerea performanței și asigurarea feedback-ului
7. Încheierea lecției

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele lecției OB. Activitatea de instruire Strategii didactice Evaluare

(timp) Activitatea profesorului Activitatea elevului Forme Metode și Resurse


de procedee
organi-
zare
Moment Salutarea elevilor;
organizatoric Verificarea prezenței elevilor;
Frontală Conversaţia
Elevul de serviciu raportează absenții;
(2 min)
Elevii îşi pregătesc materialele;
Se asigură o atmosferă adecvată pentru buna desfăşurare a
orei.

Captarea Frontală
atenției Verificarea temei cantitativ şi calitativ (prin citirea
Indivi- Conversaţia Fișa de Aprecieri
rezultatelor) urmând să se rezolve la tablă exerciţiile care au
(3 min) duală lucru verbale
pus probleme majorităţii elevilor (dacă este cazul).

https://docs.google.com/forms/d/
1FqxWCsKbuT36wNSA6siLe4AeikmtQGknkFHniyYGbc8/edit

Reactualizarea Se verifică oral lecția anterioară:


cunoștințelor  Ce este un paralelogram?
Frontală Conversația Fișa de Aprecieri
anterior însușite  Care sunt elementele paralelogramului?
lucru verbale
 Care sunt proprietățile paralelogramului?
(8 min)
 Definiți linia mijlocie în triunghi?
Indivi-
 Ce este mediana intr-un triunghi?
duală
Se arată elevilor următoarea aplicație în geogebra: Explicația
https://www.geogebra.org/m/ASQKgm8k
Anunţarea
subiectului Scriu titlul pe tablă: Dreptunghiul
Anunţ obiectivele lecţiei Frontală Conversația Tabla
lecţiei şi a
obiectivelor Marker
operaţionale

(2 min)

Desfășurarea
lecției și Se explică elevilor modul de desfășurare a orei.
Caiete Observarea
dirijarea Având ca punct de plecare ceea ce știm despre paralelogram
sistematică
învățării vom descoperi proprietățile dreptunghiului folosind metoda
Știu-Vreau să știu-Am învățat.
(25 min)
Știu Vreau să știu Am învățat
Paralelogramul este Există Definiție. Se Frontală Învățarea
patrulaterul convex paralelograme numește dreptunghi prin
cu laturile opuse particulare? un paralelogram cu
descoperire
paralele două câte un unghi drept.
două. Indivi-
ABCD dreptunghi
Într-un paralelogram duală
O1 laturile opuse sunt Dreptunghiul are ⇔
congruente
câte două.
două aceste proprietăți?
{
ABCD paralelogram
∢ A=90
0
Știu-Vreau să Analiza
știu-Am răspunsurilor
învățat
Dreptunghiul are și
alte proprietăți prin Frontală
Într-un paralelogram care se diferențiază
oricare două de paralelogram?
unghiuri opuse sunt Teoremă Conversația
congruente și oricare referitoare la Indivi-
două unghiuri unghiuri
duală
O2 consecutive sunt
Ce proprietăți au Dreptunghiul are Explicația
suplementare.
unghiurile toate unghiurile
dreptunghiului? congruente și deci
toate sunt unghiuri
drepte (consecință a
Exercițiul
definiției
dreptunghiului).
Ce proprietăți au
diagonalele Ipoteză: Softuri
O3 dreptunghiului? AB‖CD , AD ‖ BC , mate-
Într-un paralelogram 0
∢ D=90 Demonstrația matice
diagonalele se
intersectează în părți Concluzie:
congruente. Observarea
∢ A , ∢ B , ∢ C drepte
sistematică
Demonstrație:
ABCD paralelogram
⇒∢A, ∢D
Perimetrul unei
O3 suplementare. Observația
figuri geometrice
este egal cu suma
lungimilor laturilor. Cum ∢ D=900 , se Tabla
P ABCD =¿=2( AB+ BC)¿ deduce că ∢ A=90 0.
Frontală
ABCD paralelogram
Un patrulater este
⇒ ∢ A≡∢C și
paralelogram dacă și
O4 ∢ B ≡ ∢ D. Deci
numai dacă
toate unghiurile Indivi- Analiza
îndeplinește una din
unui dreptunghi
condițiile următoare: duală răspunsurilor
sunt drepte.
Conversația Caiete
1. laturile opuse sunt
Teoremă
congruente două
referitoare la
câte două;
O5 diagonale
2. două laturi opuse
Diagonalele unui
sunt paralele și
dreptunghi sunt
congruente; Explicația
congruente.
3. laturile opuse sunt
Ipoteză: Tabla
paralele două câte
două; ABCD dreptunghi
O6
4. unghiurile Concluzie:
alăturate două câte Demonstrația
două sunt [ AC ] ≡ [ BD ]
suplementare; Frontală
Demonstrație: Marker
5. unghiurile opuse Studiem
sunt congruente; triunghiurile
6. diagonalele se dreptunghice ADC Indivi- Aprecieri
injumătățesc și BCD . Avem: duală verbale
(punctul de CC
Observația Caiete
intersecție
mijlocul lor).
este
}
[ AD ] ≡ [ BC ] ⇒
[ DC ] ≡ [ CD ]

∆ ADC ≡ ∆ BCD ⇒ [ AC ] ≡ [ BD ] .
Identificarea
dreptunghiului
Un patrulater
convex este
Conversația
dreptunghi dacă:
1. are toate Frontală
unghiurile drepte;
2. are diagonalele
congruente care se
înjumătățesc; Indivi- Explicația
duală
3. este paralelogram
cu un unghi drept;
4. este paralelogram
cu diagonalele
congruente.
Perimetrul și aria
dreptunghiului
Frontală

Indivi-
duală

Observație. Dacă notăm cu P1 mulțimea tuturor patrulaterelor, cu P2


mulțimea tuturor paralelogramelor și cu P3 mulțimea tuturor
dreptunghiurilor, are loc următoarea incluziune:

P3 ⊂P 2 ⊂ P1 .
Se înțelege că oricare ar fi dreptunghiul P3, el este și paralelogram P2
și, evident, este patrulater P1 . De asemenea se înțelege și faptul că
orice proprietate a paralelogramului P2 este și proprietate a
dreptunghiului P3, dar că acesta din urmă are și proprietăți pe care nu
le are paralelogramul.

În continuare se rezolvă cât mai multe probleme din fișa de lucru.

Obținerea Se propune elevilor spre rezolvare următoarele cerințe:


performanței și 1. Să se completeze un tabel sau o diagramă cu asemănările și
Indivi- Conversaţia Culege- Observarea
asigurarea deosebirile dreptunghiului.
duală rea sistematică
feedback-ului
(8 min) O2

PARALELOGRAMUL ŞI DREPTUNGHIUL
O4 ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI
Frontală
Exercițiul
- figuri geometrice - toate unghiurile cu
O5 măsura de 900
- patrulatere
- au diagonale Tabla
- laturi opuse paralele congruente
O6
- laturi opuse congruente

- unghiuri opuse Analiza


congruente
răspunsurilor
- unghiuri alăturate
suplementare

- diagonalele se
înjumătăţesc

2. În dreptunghiul ABCD , notăm AC ⋂ BD={ O }. Dacă AO=5,5 cm,


să se calculeze AC + BD .
Explicația
3. Un constructor comandă la un atelier de sticlărie un geam de forma
unui dreptunghi ABCD . Vânzătorul îi decupează geamul dintr-o
bucată mare de sticlă, astfel încât AB‖CD și BC ‖ AD . Pentru a
verifica dacă geamul a fost tăiat corect, constructorul măsoară
lungimile AC , BD și constată că AC=1,20 cm și BD=1,19 cm. Este
mulțumit de rezultat?

3. Justificați în următoarele cazuri, că patrulaterul convex,


ABCD , AB ⋂ BD={ O }, este dreptunghi:

a) AB‖ DC , AD‖BC , ∢ ABC =900 .

b) OA=OC=5 dm și OD=OB=50 cm .

Incheierea
lecției Profesorul evaluează elevii care au răspuns la lecţie şi au
Frontală Conversaţia Caiete Aprecieri
participat cât mai activ (se notează elevii care au o activitate
(2 min) verbale
mai deosebită).
Se propune ca temă problemele rămase nerezolvate din fișă.
Elevii sunt atenţi la aprecierile făcute de către profesor
și notează tema pentru ora viitoare.
Fișă de lucru

1. Construiți un dreptunghi ABCD cu laturile egale cu 3 cm și 5 cm .


2. Justificați de ce, în următoarele cazuri, patrulaterul convex MNPQ, MN ⋂ QN ={ O } este
dreptunghi.
a) MN ‖QP și NP ‖ MQ și ∢M=90 0.
b) MN =QP=3 cm și NP=MQ=4 cm și ∢ P=900 .
c) ∢M≡ ∢ N și ∢N≡ ∢ P.
d) MN =QP=6 cm , MN ‖QP și ∢ Q ¿ 900 .
e) MO=OP=3 cm și ON =OQ=30 mm .
f) ∢ QMN ≡ ∢ NPQ, MQ ‖ NP și ∢MNP=90 0 .
g) Fie ABC un triunghi dreptunghic în A , AM mediana din A , iar D simetricul lui A față de M .
Arătați că:
a) patrulaterul ABDC este dreptunghi;
1
b) AM = BC .
2
3. Fie ABCD un paralelogram în care M și N sunt mijloacele laturilor [ AD ] și [ CD ] iar O este
punctul de intersecție al diagonalelor. Arătați că dacă MN =OD , atunci ABCD este
dreptunghi.

4. Un parc are forma unui dreptunghi ABCD . În centrul parcului este o fântână O . Dacă
AO=70 cm, aflați AC + BD .
5. Un constructor comandă la un atelier de sticlărie un geam de forma unui dreptunghi ABCD .
Vânzătorul îi decupează geamul dintr-o bucată mare de sticlă, astfel încât AB‖CD și BC ‖ AD .
Pentru a verifica dacă geamul a fost tăiat corect, constructorul măsoară lungimile AC , BD și
constată că AC=1,20 cm și BD=1,19 cm. Este mulțumit de rezultat?
6. În dreptunghiul ABCD , notăm AC ⋂ BD={ O }. Să se calculeze:
a) Perimetrul dreptunghiului, dacă: AB=2,5 cm și BC=0,2dm .
b) AC+ BD ,dacă AO=7,5 cm.
c) ∢ ADC +∢ DCB=¿
2
3. În dreptunghiul ABCD BC= ∙ AB=20 cm . P ABCD =¿
5

a ¿ 70 cm b ¿56 cmc ¿ 140 cmd ¿ 120 cm

4. În dreptunghiul ABCD, notăm AC ⋂ BD={ O }. Dacă AO=5,5 cm, să se calculeze AC + BD .


5. Justificați în următoarele cazuri, că patrulaterul convex, ABCD , AB ⋂ BD={ O }, este
dreptunghi:
a) AB‖ DC , AD‖BC , ∢ ABC =900 .
b) OA=OC=5 dm și OD=OB=50 cm .
6. Un dreptunghi are lungimea de două ori mai mare decât lățimea și perimetrul egal cu 108 cm .
Aflați dimensiunile dreptunghiului.
7. Pe marginea unui teren în formă de dreptunghi se pun stâlpi la distanță de 5 m unul față de altul
pentru construcția unui gard. Dacă lungimea terenului este egală cu 60 m, iar lățimea de 45 m ,
câți stâlpi sunt puși?
8. ABCD este un paralelogram iar M este mijlocul segmentului [ CD ] . Dacă [ AM ] ≡ [ BM ] ,
demonstrați că ABCD este dreptunghi.
9. Într-un paralelogram ABCD se notează cu O punctul de intersecție al diagonalelor și cu E ,
respectiv F mijloacele laturilor [ AB ] și [ BC ] . Să se demonstreze că dacă [ EF ] ≡ [ BO ] , atunci
ABCD este dreptunghi.
10. Fie ABC un triunghi dreptunghic cu ∢ BAC=900 , iar punctul D este simetricul punctului A
față de mijlocul ipotenuzei [ BC ] . Demonstrați că patrulaterul ABDC este dreptunghi.
11. Fie ABC un triunghi dreptunghic și isoscel, M un punct al ipotenuzei BC , MN ⟂ AB ,
N ∈( AB) și MP ⟂ AC , P ∈ ( AC ) . Demonstrați că suma MN + MP este constantă.
12. Se dă un dreptunghi ABCD( AB> BC ), în care diagonalele fac un unghi de 600 . Fie P piciorul
perpendicularei duse din vârful D pe diagonala AC . Demonstrați că AC=4 AP.
13. Demonstrați că într-un triunghi dreptunghic lungimea medianei corespunzătoare ipotenuzei
este egală cu jumătate din lungimea ipotenuzei.
14. În dreptunghiul ABCD, m ( ^ DAC )=60∘ , iar punctul M este simetricul punctului C față de
punctul B. Arătați că:
a. Triunghiul ACM este echilateral;
b. BD ≡ AM .
Indicație: https://www.geogebra.org/m/s6ruarwc
15. În triunghiul dreptunghic ABC, ∢ A=90 0 și ∢ B=300 , se duc bisectoarea, [ CD , D ∈ ( AB ). Din
D se duce perpendiculara DM ⟂ BC , iar prin M se duc paralele MN ‖ AC și MP ‖ AB , N ∈ ( AB )
și P ∈ ( AC ) . Arătați că:
a) ANMP este dreptunghi;
BC
b) AM =NP= .
2

Suplimentar

1. Citiți romanul “Aurul negru” de Cezar Petrescu unde găsiți replica “Cu dreptunghiul de carton pe
genunchii plini de noroi scorțos, Zaharia privea depărtările deșarte”-pag. 247.
2. Pentru a fixa mai bine proprietățile dreptunghiului, deschideți aplicația Pythagorea, capitolul
Rectangles - dreptunghi.

Uniți cele patru puncte date pentru a obține un dreptunghi.

Construiți un dreptunghi cu trei vârfuri date.

Construiți un dreptunghi, dându-se mijloacele a trei laturi.


3. Link-uri
Tema paralelogram
https://docs.google.com/forms/d/1FqxWCsKbuT36wNSA6siLe4AeikmtQGknkFHniyYGbc8/edit
Linia mijlocie
https://www.geogebra.org/m/ASQKgm8k
Mediana
https://www.geogebra.org/m/AHNHSEAX
Dreptunghiul propriertăți
https://www.geogebra.org/classic/ZUJpxfnh

Dreptunghiul-Perimetrul și aria

https://www.geogebra.org/m/GBSk3Nn8

https://www.geogebra.org/m/djbagpka

Rezolvarea problemei 15

https://www.geogebra.org/m/s6ruarwc

S-ar putea să vă placă și