Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR:
DATA:
OBIECTUL: ISTORIE
CLASA: a IX-a A
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Relații internaționale
UNITATEA DE CONŢINUT: Războiul de 30 de ani şi consecinţele sale
TIPUL LECŢIEI: lecţie de predare – învăţare

SCOPUL: De a stârni interesul elevilor pentru cunoașterea și înţelegerea evenimentelor din


timpul războiului de treizeci de ani și de a sesiza consecinţele războiului asupra Europei.

COMPETENŢE SPECIFICE:

2.1. Recunoaşterea unui context economic, social, politic, cultural, istoric.


2.4. Analiza critică a acţiunii personalităţilor şi grupurilor umane în diverse contexte.
5.1. Înţelegerea mesajului surselor istorice scrise, vizuale şi de istorie orală.

COMPETENŢE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei elevii


vor fi capabili:

O1 Să localizeze în timp și spaţiu evenimentele;


O2 Să enumere statele participante în războiul de treizeci de ani;
O3 Să precizeze cauzele declanșării războiului;
O4 Să identifice etapele conflictului desfășurat în Imperiul Romano-German;
O5 Să prezinte principalele prevederi ale păcii din Westfalia;
O6 Să sesizeze consecinţele războiului;
O7 Să participe activ la activitatea desfăşurată.

Organizarea spaţiului de instruire şi a resurselor

Locul de desfăşurare: Cabinetul de istorie


TIMP: 50min
Material didactic: manualul, tabla, creta, fișe de lucru, fișe de evaluare,
coli de flip chart,markere,planșă cu Harta Europei în prima jumătate a secolului al
XVII-lea, harta „Războiul de 30 de ani” , videoproiector, laptop.
Material bibliografic: -Brezeanu Stelian, Manual pentru clasa a IX-a, Editura Bic All,
București, 2004.
-Petre Zoe (coord.), Căpiță Carol, Lung Ecaterina, Olariu Cristian, Zaharia Daniela, Grosu Ioan,
Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint, București, 2004
- Barnea Alexandru (coord.), Manea Vasile Aurel, Stamatescu Mihai,
Teodorescu Bogdan, Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint, București, 2004 -
Călin Felezeu, Metodica predării istoriei, Editura Presa Universitară
Clujană, Cluj Napoca, 2003
- Serge Berstein, Pierre Milza, Istoria Europei, vol. 3, Iaşi, Institutul European, 1998.

METODE ŞI PROCEDEE: : conversaţia euristică, explicaţia, expunerea,


modelarea logică, învăţare prin descoperire, brainstorming,
lucru cu harta.

Forme de organizare a activităţii:activitate pe grupe, frontală și individuală


Momentele Comp. Strategii Forme
deriv./ Crearea situaţiilor de învăţare
lecţiei didactice de
Ob. evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode/ Mijloace de
oper. procedee învăţământ
1. Moment -notarea absenţilor; -elevul de serviciu anunţă absenţii;
organizatoric -pregătirea mijloacelor de învăţământ; -pregătesc materialele necesare pentru
1 min. lecţie;
2. -solicită elevilor să-şi amintească cunoştinţele -elevii răspund la întrebări adresate de
Reactualizarea dobândite în lecţiile anterioare. profesor:
sistematizarea şi -adresează elevilor întrebări: -Reforma: mișcare de amploare în sec. al Conversaţia
Ce reprezintă Reforma? XVI-lea, îndreptată împotriva Bisericii Chestiona
esenţializarea O1 examinatorie
Care sunt cauzele Reformei? Catolice re
cunoştinţelor O7 Ce este contrareforma? - Barocul, forme de manifestare Orală
dobândite Care au fost câteva dintre acțiunile Bisericii -răspund la întrebările profesorului
anterior Catolice din timpul Contrareformei?
10 min Ce este Barocul si care sunt formele de Verificare
manifestare ale acestuia? scrisă

Fișă de
lucru:
Harta mută a
Europei
-creioane
colorate
3. Anunţarea -întreabă elevii despre ce cred că vom vorbi Elevii surprind elemente ce fac Filmuleț- laptop
temei şi a astăzi în urma vizionării unui filmuleț despre trimitere la un război. brain video
obiectivelor războiul de 30 de ani storming proiector
operaţionale -comunică subiectul lecţiei şi a obiectivelor
Elevii notează titlul și planul lecţiei pe expunerea
3 min. sale (ceea ce trebuie să ştie şi să ştie să facă
caiete.
elevii la sfârşitul predării-învăţării lecţiei).
- prezintă situaţia de la începutul sec. al
O1 XVII-lea în Europa: dominată din punct de -elevii receptează expunerea Harta
4. Dobândirea vedere politic de Casa de Habsburg, Europei
noilor cunoştinţe apărătoare a catolicismului și care dorea
32 min. O2 instituirea monarhiei universale
O3 -completează schema lecţiei pe caiete modelarea Fișă de lucru
- cere elevilor să identifice în surse logică
istorice cauzele războiului de treizeci de ani
(anexa 2) explicaţia
Grupa I- citesc textul despre faza cehă lucru pe Harta
- explică transformarea războiului din
și completează tabelul de pe fișa de grupe Războiul de
unul civil în unul european și precizează
lucru (declanșarea războiului, învaţare prin 30 de ani
etapele războiului.
desfășurare, forțe implicate, descoperire
- împarte elevii în patru grupe și oferă Manualul
personalități, consecințe)
fiecărei grupe câte o fișă de lucru ce conține o
Grupa II- citesc textul despre faza
sursă istorică ce tratează câte o fază a
daneză și completează tabelul de pe
războiului (Anexa 3). Tabla si
fișa de lucru (anii de desfășurare, forțe
implicate, personalități, consecințe) creta
Grupa III- citesc textul despre faza
suedeză și completează tabelul de pe conversaţia
fișa de lucru (anii de desfășurare, forțe euristică
implicate, personalități, consecințe)
Grupa IV- citesc textul despre faza
franceză și completează tabelul de pe
fișa de lucru (anii de desfășurare, forțe Fișă de lucru
implicate, personalități, consecințe)
-scriu în caiete tabelul cu fazele Harta
războiului și informațț despre fiecare Războiul de
30 de ani
- completează pe tablă/planșa de lucru -completează tabelul de pe tablă în Flipchart
fiecare coloană a tabelului ce tratează caiete expunerea
desfășurarea celor patru faze ale războiului
- prezintă principalele prevederi ale -ascultă explicaţiile și notează
O4 Păcii din Westfalia: prevederile războiului
O5 2. Pacea din Westfalia (1648)
O7  Prevederi:
4. Dobândirea •Franţa obţine unele teritorii germane
noilor cunoştinţe •Suedia ocupa părţi din litoralul baltic al
33 min. Germaniei
•Imperiul Romano-German rămâne fărămiţat
•Garantarea libertăţii cultelor protestante
O1 •Olanda devine independentă
O7  Consecinţe:
•Germania –ruinată economic și depopulată
•Franţa- cea mai mare putere a Europei
•Suedia-cea mai mare putere a nordului
Europei
•Austria se individualizează tot mai mult în
cadrul Imperiului Romano-German
•Spania- decade ca mare putere europeană
•Modificări în purtarea luptelor-consacrarea
armelor de foc

5. Realizarea O1 Solicită elevilor: Elevii răspund la întrebările adresate de conversaţia Verificare


feed - back- ului O2 -Să completeze schema cu cele două tabere profesoară și rezolvă sarcinile de lucru orală și
5 min. O3 -Să precizeze cauze și etape ale războiului primite scrisă
O4 -Să analizeze prevederile Păcii din Westfalia și
O6 consecinţele războiului și apoi să realizeze
O7 corespondenţa între coloanele A și B (Anexa
4)
6. Încheierea Apreciază activitatea elevilor şi notează pe cei
lecţiei care s-au remarcat prin răspunsuri şi au fost
1 min. activi de-a lungul orei
-
ANEXA 1
ANEXA 2

“Continuare într-un fel a vechilor războaie religioase din secolul anterior, dar antrenând şi elemente de
conflict politic, Războiul de 30 de ani a fost în principal o confruntare de mari proporţii între Franţa şi
Habsburgi pentru supremaţie europeană. Cauzele sale au fost aşadar religioase şi politice : 1.opoziţia
principilor protestanţi germani (organizaţi în Liga evanghelică) faţă de încercările de întărire a
autorităţii imperiale deţinute de Habsburgi, adepţi ai catolicismului; 2. dorinţa Franţei de a opri
creşterea puterii Habsburgilor care ocupau şi tronul Germaniei şi pe cel al Spaniei. Aceasta din urmă a
fost, în Razboiul de 30 de ani, cel mai fidel aliat al Habsburgilor austrieci; 3. lupta pentru libertate a
Cehiei aflată sub dominaţia Habsburgilor austrieci...Dacă pentru Habsburgi, un război pentru realizarea
planurilor lor a îmbrăcat o haină religioasă, în cazul regatului Franţei criteriul raţiunii de stat era
precumpănitor în raport cu cel religios. Ea nu a ezitat să se alieze cu statele protestante (principatele
germane, Olanda, Danemarca, Suedia) pentru a pune stavilă puterii Habsburgilor.”
(V. Băluţoiu, C.Vlad, ”Războiul de 30 de ani”)

Cauze politice Cauze religioase Cauze economice


-conflict între Habsburgi care - conflict între protestanți și catolici - dorinţa Suediei și Danemarcei de
doreau crearea unui IMPERIU a se întării ca mari puteri în zona
UNIVERSAL CATOLIC cu o Mării Baltice
monarhie absolută și principii
germani protestanţi care doresc să-
şi păstreze autonomia politică
- dominaţia habsburgică asupra
Cehiei protestante care-şi doreşte
independenţa
- dorința Franței de a opri creșterea
puterii Habsburgilor

ANEXA 3
CITIȚI CU ATENȚIE TEXTUL DE MAI JOS ȘI APOI COMPLETAȚI TABELUL:
GRUPA I:
ETAPA CEHĂ: 1618-1620
În 1618 în rândurile nobilimii protestante cehe începe o răscoală împotriva lui Ferdinand al II-lea de
Habsburg care s-a autoproclamat rege al Boemiei. Cei doi comisari imperiali trimiși în Cehia au fost
aruncați de pe fereastra unui palat. În lupta de la Muntele Alb din 1620, armatele stărilor protestante
cehe, aflate sub conducerea lui Frederic al V-lea, cel care a fost ales de stările protestante de la Praga
ca rege al Boemiei, au fost înfrânte de trupele imperiale comandate de generalul Johann von Tilly.
Cehii au fost înfrânți de trupele imperiale. Cehia a fost devastată de învingători și transformată într-o
provincie a Imperiului.

Etapa Anii de Evenimente militare Personalități Consecințe


desfășurare
CEHĂ 1618-1620 -Declanșare: comisarii - armata cehă -cehii înfrânți
imperiali trimiși în Cehia Frederic al V-lea -Cehia devastată ți
aruncați pe fereastră unui - trupele imperiale transformată într-o
palat din Praga comandate de provincie a
-1620 bătălie Muntele Alb- generalul Johann von Imperiului
între cehi și trupele imeriale Tilly

Grupa II:
Etapa daneză: 1625-1629
Temându-se de creșterea puterii habsburgice la Marea Baltică în 1625 Danemarca intră și ea în război.
Trupele daneze erau conduse de însuși regele danez : Christian al IV-lea. În cadrul confruntării
desfășurate în 1629 între oștile daneze și cele imperiale conduse de către generalul Wallenstein,
victoria a revenit lui Wallenstein. Înfrângerea suferită de Danemarca a dus la consolidarea poziției
Franței.

Etapa Anii de Evenimente militare Personalități Consecințe


desfășurare
DANEZĂ 1625-1629 1629 -regele danez -Danemarca înfrântă
Christian al IV-lea -consolidarea
-trupe imperiale poziției Franței
generalul
Wallenstein

GRUPA III:
ETAPA SUEDEZĂ: 1631-1634
Trupele suedeze se implică în conflict, avându-l în frunte pe regele Gustav Adolf, care în septembrie
1631, obțineau o strălucită vitorie împotriva trupelor imperiale lângă Leipzig. Conducerea trupelor
imperiale este întredințată lui Wallenstein. Într-o nouă confruntare desfășurată la Lutzen în 1632
Gustav Adolf este ucis iar suedezii descurajați vor fi repede înfrânți. Forțele catolice devin din nou
stăpâne.

Etapa Anii de Evenimente militare Personalități Consecințe


desfășurare
Suedeză 1631-1634 -1631 Leipzig- - regele Suediei -forțele catolice din
victorie trupe Gustav Adolf nou stâpâne
suedeze -trupe imperiale
-1632 –Lutzen gen. Wallenstein
victorie trupe
imperiale

GRUPA IV:
ETAPA FRANCEZĂ: 1635-1648
Înfrângerea Suediei a determinat intrarea în război a Franței. Alături de ea se mai aflau și principi
protestanți germani, cehi, suedezi, danezi, olandezi și chiar transilvăneni. În fruntea trupelor franceze
s-au aflat generalii: Conde și Turenne. Războiul s-a desfăşurat pe cea mai mare parte pe teritoriul
Imperiului Romano German, provocând pagube economice imense.Victoria revine Franței. Înfrânți,
habsburgii germani sunt nevoiți să ceară pace.

Etapa Anii de desfășurare Evenimente militare Personalități Consecințe


Franceză 1635-1648 - Bătălii pe -trupelor franceze -victoria Franței
teritoriul Imperiului generalii: Conde și -pace
Romano-German Turenne

ANEXA 4

 NUME și PRENUME:
 Identificaţi cele două tabere aflate în conflict completând schema de mai jos:

Tabere participante
 Realizaţi prin săgeţi corespondenţadintre cele două coloane A și B:

A B

1. Franţaa) independentă
2. Suediab) divizare politică
3. Germaniac) teritorii de la Marea Baltică
4. Olandad) teritorii din Germania
5. Spaniae) decade ca mare putere europeană
f) cea mai mare putere a Europei

Războiul în etapa Cehă(1618-1620)

◊ Războiul a fost declanşat prin incidentul din Praga când doi reprezentanţi ai împăratului şi
notarul acestora su fost aruncaţi pe fereastră de stările cehe nemulţumite.Aceasta a fost
scânteia începerii războiului care a urmat.
◊ Federic al V-lea, cel care a fost ales de stările protestante de la Praga ca rege al Boemiei în
ciuda împotrivirii reprezentanţilor imperiali(care au fost aruncaţi de pe fereastră dar au
supravieţuit), nu s-a putut menţine dacât pâna în anul 1620.
◊ În lupta de la Muntele Alb armatele stărilor protestante cehe, aflate sub conducerea lui
Federic al V-lea au fost înfrânte de trupele imperiale comandate de generalul Johann von Tilly
şi Wallenstein.
◊ Astfel împăratul Federic al V-lea a fost nevoit să fugă în Olanda, iar împăratul Ferdinand al
II-lea şi-a impus pretenţiile asupra coroanei Boemiei.

Războiul în etapa daneză (1625 – 1629)

◊ Danemarca a intrat în război de teama creşterii puterii habsburgilor la Marea Baltică.


◊ Tabăra protestanţilor a fost condusă intre 1625-1629 de regale danez Christian IV.
◊ Dar după 4 ani de luptă, coaliţia reformaţilor a fost înfrânta de trupele imperial conduse
faimosul general Wallenstein.
◊ Beneficiara principal a victoriei era însă Franţa, care şi-a consolidat poziţia în Europa.

Războiul în etapa suedeză(1631 – 1635)

◊ Gustav II Adolf provine din familia Wasa, fiind rege al Suediei între anii 1611-1632.
◊ El a contribuit prin acţiunile lui politice şi militare la o hegemonie suedeză în secolul XVII-
lea în nordul Europei.
◊ A fost un rege important în istoria Suediei,în general şi în mod deosebit al războiului de 30
de ani.
◊ Intervenţia lui Gustav II Adolf în acest război este într-un moment când situaţia
protestanţilor germani era deznădăjduită din cauza înfrângerii suferite în faţa trupelor
imperial, conduse de Wallenstein.
◊ Creşterea puterii lui Wallenstein era privită cu neîncredere de împăratul Ferdinand al II-lea
şi marele general cade în dizgraţie.
◊ Regele Suediei, aliat cu Prinţul Saxoniei şi Hessen-Kassel,înving armata imperial catolică la
Breitenfeld la data de 17 septembrie 1631.
◊ Aliaţii protestanţi(Uniunea Protestantă alcătuită din 8 prinţi germane şi 17 oraşe
protestante) reuşesc să respingă trupele împăratului până în Bavaria.
◊ Wallenstein fiind readus la conducerea trupelor catolice, respinge armata suedeza şi a
aliaţilor protestanţi.
◊ La 6 noiembrie 1632 , în bătălia de la Lutzen(Saxonia) cu pierderi multe de ambele părţi,
suedezii reuşesc în cele din urmă să domine câmpul de luptă.
◊ Gustav II Adolf cade în luptă,într-o şarjă a cavalerilor pe care o conduce personal, în ciuda
atenţionărilor primate.Luptele sunt mai departe conduse de cancelarul său Axel
Oxentierna,fiica regelui Suediei, Christina I fiind minoră.
◊ Gustav II Adolf este considerat ca erou şi salvator al protestantismului german, fiind
supranumit “Leul din nord”.Planurile sale politice erau răspândirea protestantismului şi
aşezarea pe tronul imperial a unui print protestant , ca aliat şi sub protectoratul Suediei.
◊ Cancelarul Axel Oxenstierna încheie cu protestantii franci, şvabi şi din Valea Rinului un pact
de alianţă(1633-1634).
◊ Adversarul cel mai capabil al protestanţilor, Wallenstein este omorât la data de 26 februarie
1634 în Eger(Boemia, azi Cehia).
◊ În acelaşi an trupele imperiale obţin izbândă hotarâtoare împotriva armatei suedeze la
Nordlingen, sub conducerea generalului Bernhard von Sachsen-Weimar.

Războiul în etapa franceză(1635 – 1648)

◊ Ca să sfârşească hegemonia Spaniei în Europa,Richelieu s-a folosit iscusit de disensiunile


religioase existente în Europa.Pe când în politica internă Franţa lupta împotriva protestantilor
(hughenoţilor), în plan extern, în contextual pregătirii Războiului de treizeci de ani, a sprijinit
principii protestanţi împotriva trupelor spaniole şi imperiale.
◊ Prin Pactul din Barwalde din 1631, Richelieu îi asigură regelui Suediei, Gustav II Adolf un
sprijin financiar de un million de livre pe an, pentru finanţarea războiului contra catolicilor,
sprijin care l-a ajutat pe regale suedez să ajungă cu trupele sale până în sudul Germaniei
actuale.
◊ În 1635 intră în acest război chiar Franţa(catolică) de partea protestantă împotriva papei,
habsburgilor, Sfântului Imperiu Roman, trupele ei fiind conduse de un episcope catolic.
◊ Alinţa franco-suedeză prinde trupele imperiale între doua focuri.
◊ Trupele franceze conduse de gen. Conde si Turenne amaninţă Viena, fapt ce-l sileşte pe
împăratul Ferdinand II să ceară pacea.
◊ Războiul s-a desfăşurat pe cea mai mare parte pe teritoriul Imperiului Roman, provocând
pagube economice immense.Localităţi şi bunuri material eu fost distruse ,foametea şi
epidemiile au dus la dispariţia aproape totală a populaţiei din regiunile implicate în război.
◊ În sudul Germaniei numai o treime din populaţie a supravieţuit acestui război nimicitor, fiind
necesar mai mult de un secol pentru refacerea pierderilor.

Pacea de la Westfalia
Pe 30 ianuarie 1648, războiul a luat sfârsit prin Tratatul de la Münster dintre Spania şi Ţările
de Jos. Acest tratat, la scară europeană, a făcut parte din Pacea din Westphalia, care a pus
capăt Războiului de treizeci de ani, alături de Tratatul de la Osnabrück. Prin tratatele din
Westphalia, balanţa de putere din Imperiul Roman era reajustată la realitatea geo-politică a
vremii.

Consecinţe ale războiului :

◊ Se pun bazele regatului Prusiei


Franţa primeşte episcopatele Metz, Verdun şi o parte din Alsacia.
◊ Franţa obţine unele teritorii germane şi graniţa cu Spania pe Pirinei.Ea înlocuia Spania în
rolul de primă putere europeană.
◊ Suedia obţine teritorii pe litoralul Mării Baltice, devenind marea putere din Europa Nordică.
Libertatea cultelor catolic şi protestant este garantată.
◊ Recunoaşterea Republicii Olandeze ca stat independent ce deţine controlul asupra teritoriilor
cucerite în ultimele etape ale războiului.
◊ Germania rămâne fărâmiţată, iar Casa de Habsburg pierde puterea în Germania Nordică,
rămânând stăpâna doar în Austria.

S-ar putea să vă placă și