Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Gârbești


Disciplina: Matematică
Clasa: a V-a B
Data: 06.04.2022
Profesor: Zaharia Ionela
Unitatea de învăţare: Operații cu fracții zecimale cu un număr finit de zecimale nenule
Tema: Operații cu fracți zecimale . Aplicații
Tipul lecţiei: Lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Competenţe generale
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competenţe specifice
1. Identificarea fracțiilor ordinare și zecimale în contexte variate;
2. Efectuarea de calcule cu fracții folosind proprietăți ale operețiilor aritmetice;
3. Utilizarea de algoritmi pentru efectuarea operațiilor cu fracții ordinare sau zecimale;
4.Utilizarea limbajului specific fracțiilor/procentelor în situații date;
5. Analizarea unor situații date în care intervin fracții pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor date;
6. Reprezentarea matematică, folosind fracțiile, a unei situații date, în context intra și interdisciplinar (geografie, fizică, economie, etc).

Obiective operationale :
 Cognitive
OC1- să efectueze calcule cu fracţii zecimale utilizând proprietăţile operaţiilor;
OC2- să utilizeze transformările în fracţii ordinare respectiv fractii zecimale;
OC3-să compare şi să ordoneze crescător sau descrescător fracţiile zecimale;

1
OC4- să rezolve ecuaţii şi inecuaţii cu fracţii zecimale;
OC5- să calculeze media aritmetică a fracţiilor zecimale;
 Afective
OA1- sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
OA2- dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare;
OA3- să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele;
OA4- stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic;
OA5- să fie încrezători în capacitatea de a aplica algoritmi de calcul matematic;
 Psiho-motorii
OP1- să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecţiei;
OP2- să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse
Strategii didactice:
 Principii didactice
- principiul participării şi învăţării active;
- principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
- principiul conexiunii inverse;
 Metode şi procedee
- conversaţia
- exerciţiul
- activitatea independentă/pe grupe
- învăţarea prin descoperire
- ciorchinele
 Mijloace de realizare
- Manual
- Fişe de lucru
 Forme de organizare
2
- Frontală şi individuală, pe grupe
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Conţinutul lecţiei STRATEGIA DIDACTICĂ

Etapele
lecţiei ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR Metode Forme de Resurse Evalua
(timp) didactice organizare rea
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării lecţiei şi se Se pregătesc pentru începerea orei Conversaţia Frontal
organizatoric. notează absenţii.
(2 min)

2. Verificarea Se verifică corectitudinea rezolvării temei de către Sunt atenţi şi reţin explicaţiile oferite în Explicaţia Frontal Caiet de Verific
temei elevi şi sunt efectuate la tablă exerciţiile la care elevii vederea soluţionării exerciţiilor Conversaţia teme area
(3 min) au întâmpinat dificultăţi. prin
sonda
j

3. Recapitularea Se recapitulează cunoştinşele dobândite în orele Sunt atenţi şi răspund la întrebările Explicaţia Frontal Caiet de Observ
cunoştinţelor precedente: adunarea, scăderea, înmulţirea, împărţirea, profesorului. Conversaţia Individual clasă area
anterioare ridicarea la putere a fracţiilor zecimale finite, media Fişă de sistema
(20 min) aritmetică a fracţiilor zecimale, rezolvarea ecuaţiilor şi Rezolvă la tablă, cu sau fără ajutor, Exerciţiul Individual lucru tică
inecuaţiilor cu fracţii zecimale. exerciţiile propuse.
Se rezolvă, folosind un ciorchine, exerciţii care au ca Rezolvă pe caiete. Verific
scop efectuarea corectă a acestor operaţii. (Anexa 1) area
prin
sondaj

4. Asigurarea În continuare se rezolvă un set de exerciţii, fiecare Elevii se grupează doi câte doi (pe băncuţe) Exerciţiu Frontal Caiet de Observ
feedback-ului exerciţiu fiind numerotat cu o literă. Rezultatele şi rezolvă pe caiete setul de exerciţii propus Explicaţia Pe grupe clasă area
(20 min) acestor exerciţii se vor ordona crescător obţinându-se de către profesor ordonând apoi soluţiile Conversaţia Fişă de sistema
un cuvânt. obţinute. lucru tică
(Anexa 2)

5. Evaluarea La sfârşit au loc concluziile şi aprecierile profesorului. Aprecierea Frontal


(3 min) Elevii îşi exprimă părerea în legătură cu activitatea verbală
susţinuta.
Sunt notaţi elevii care s-au remarcat la lecţie.
6. Tema pentru Vor rămâne ca temă pentru acasă, exercitile ramase Elevii sunt atenţi la explicaţiile profesorului Conversatia Frontal
acasa nerezolvate din fisa de lucru. şi studiază fişa pentru temă.
(2 min) Profesorul oferă indicaţii pentru rezolvarea temei.

3
Anexa 1 FRACŢII ZECIMALE - RECAPITULARE

14. Micşorând de 10 1. Transformând numărul


a în fracţie ordinară
2. Numărul cu 28,9 mai
ori a obţinem …….... mare decât a este
ireductibilă obţinem …….
……...

13. 10,2 + 3  a= …..


3. Dintre a şi 12,52
mai mare este……….

12. Sfertul numărului a 4. Puterea a doua a


este …. a = 13,4 lui a este ………

11. Suma dintre


jumătatea numărului a şi 5. Rezultatul
dublul numărului a este împărţirii numărului
………… 5,36 la a
este…...................

6. Mărind de 100 de ori


10. Soluţia naturală a numărul a obţinem……......
ecuaţiei
x - a = 15 este ....
8. Media aritmetică
9. Soluţia ecuaţiei x+a dintre a şi 15,6 este
7. Numărul cu 11,6 mai
= 15,6 mic decât a este …..........
numărul …… 4
Anexa 2

FIŞĂ DE LUCRU

Calculaţi şi aranjaţi rezultatele obţinute în ordine crescătoare. Ce cuvânt ati obţinut?

L: X+25,17=32,15
R: 29,736·10=
Ă: 437 – X=300,3
E: 35,1·X=175,5
I: X :7,4=5,6
I: Media aritmetică a numerelor 17,34 şi 10,26
T: 4,7+X=49
F: 0,9x – 0,5=0,4
C: 5,22+5,2·2=
I: X+12,5 – 10,6=500,01

5
6

S-ar putea să vă placă și