Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Propunătoare: Păsălău Ana - Maria


Data: 11.03.2022
Şcoala: Gimnazială „Ion Creangă” Târgu Neamț
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Consiliere și orientare
Disciplina: Dezvoltare personală
Unitatea de învăţare: E primăvară iar!
Subiectul: Despre învățare
Tipul lecţiei: predare - învățare
Competențe specifice:
3.2. Prezentarea condiţiilor (instrumente, persoane, contexte) care fac învăţarea uşoară sau dificilă
Discipline integrate:
- Comunicare în limba română
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
Metode, procedee, tehnici: conversația, observația, exercițiul, expunerea, lucrul cu manualul, brainstorming, jocul didactic, jocul de rol,
demonstrația, metoda ciorchinelui
Mijloace de învăţământ: copac, flori cu întrebări , manual, manual digital, boxe, videoclipuri, foaie flipchart, fișă de lucru, instrumente de scris,
microfon, mapă cu întrebări
Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, activitate individuală, activitate în perechi
Resurse:
temporale: 45 minute
umane: 25 elevi
Bibliografie:
- Programa şcolară pentru disciplina DEZVOLTARE PERSONALĂ Clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Desfăşurarea lecţiei:

Nr. Etapele/ Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare


crt. secvenţele Metode, Mijloace de Forme de
lecţiei + procedee, învăţământ organizare a
intervalul de tehnici activităţii
timp alocat
1. Moment Asigur condițiile necesare desfășurării Conversația Frontal
organizatoric lecției: Observația
2 minute - aerisirea sălii;
- aranjarea mobilierului;
- pregătirea materialelor necesare
desfășurării lecției.
2. Reactualizarea Voi adresa elevilor o serie de întrebări Conversația Copac Frontal Evaluez
cunoștințelor legate de lecția studiată anterior: Explicația Flori cu întrebări capacitatea
5 minute - În ce momente ale zilei îți place să înveți? Observația elevilor de a
- Este important să alternăm perioadele de Exercițiul oferi răspunsuri
efort cu cele de relaxare? Jocul didactic clare, corecte și
- De ce este important să ne planificăm complete la
timpul? întrebările
- Timpul de învățare este același pentru adresate
orice persoană?
Întrebările vor fi scrise pe floricele. Copiii
vor extrage pe rând câte o întrebare, vor
oferi răspunsul, apoi vor lipi floarea într-un
copăcel care va deveni apoi înflorit.
(Anexa 1)

3. Captarea Pentru a capta atenția elevilor voi folosi Conversația Jetoane roșii și Frontal Evaluez
atenției jocul A/F. (Anexa 2) Voi împărți elevilor Observația verzi capacitatea
5 minute câte două jetoane roșii și respectiv verzi. Exercițiul elevilor de a
Voi rosti enunțurile pe rând, iar elevii vor Jocul didactic discerne
ridica jetonul verde, dacă afirmația este enunțurile
adevărată și roșu pentru afirmația falsă. adevărate de cele
Afirmațiile false vor fi transformate în false
afirmații adevărate.
4. Anunțarea Anunț elevii că astăzi la ora de Dezvoltare Conversația Frontal
temei și a personală vom vorbi Despre învățare. Expunerea
obiectivelor
1 minut

5. Dirijarea Voi prezenta copiilor un PPT. Încep prin a Explicația PPT Frontal Evaluez
învățării le spune elevilor că învățarea se realizează Demonstrația Videoproiector capacitatea
15 minute în diferite situații: La școală, acasă, pe Expunerea elevilor de a
stradă, la muzeu, la spectacol, în parc, la o Observația recepționa
petrecere, într-o excursie, utilizând mesajul transmis
telefonul mobil sau internetul. Învățarea se
realizează pe toată durata vieții, chiar și
atunci când nu îți propui să înveți.
Învățarea poate fi blocată sau ajutată de
anumiți factori. De exemplu: înveți mai
ușor când ești odihnit, pozitiv, când îți
dorești, când îți face plăcere și ești
încurajat. Pe de altă parte înveți mai greu
când nu-ți face plăcere, când nu ești într-un Evaluez
spațiu confortabil, când ești descurajat sau capacitatea
ești presat de timp. elevilor de a
defini cu
Voi provoca elevii să spună cuvinte sau cuvintele proprii
expresii care exprimă ce înseamnă pentru Conversația Frontal învățarea
ei cuvântul ÎNVĂȚARE. Explicația Foaie flipchart
Vom nota toate cuvintele/ expresiile într- Brainstorming Instrumente de Evaluez
un ciorchine. Voi împărți elevilor câte o Metoda scris capacitatea
ciorchinelui Fișă de lucru elevilor de a
fișă de lucru, iar aceștia vor nota același oferi răspunsuri
lucru (Anexa 3). clare, corecte și
Vom lucra apoi exercițiul 2 de la pagina 68 Conversația complete la
din manual. Voi proiecta diverse filmulețe Exercițiul Videoproiector Frontal întrebările
care exprimă situații de învățare, apoi vom Boxe adresate
discuta pe baza acestora. Manual digital
Vom juca apoi jocul „Reporterul curios”.
Unui copil i se atribuie rolul de reporter, iar
altui copil rolul de intervievat. Reporterul
adresează colegului următoarele întrebări:
- despre ce îi place să învețe;
- materiile la care învăță cel mai repede;
- materiile la care îi este greu să învețe; Conversația Microfon Frontal
- ce face întotdeauna înainte de a învăța; Jocul de rol Mapă cu În perechi
- de ce este necesar să învățăm? (Anexa 4). Brainstorming întrebări

6. Fixarea Vom juca jocul „Steluța întrebărilor”. Voi Joc didactic Steluța cu Frontal Evaluez
conținutului atașa pe tablă o steluță cu întrebări. Explozia stelară întrebări Individual capacitatea
9 minute Întrebările se regăsesc și în fișa copiilor. Fișă de lucru elevilor de a nota
Vom nota răspunsurile la întrebările ce se Instrumente de răspunsurile la
regăsesc pe tablă în fișa de lucru (Anexa 5). scris întrebări

7. Obținerea Voi ruga elevii să realizeze un desen care Conversația Fișă de lucru Frontal Evaluez
performanței să reprezinte o situație din care au învățat Explicația Instrumente de capacitatea
7 minute ceva. Vom analiza desenele și vom discuta Exercițiul scris Individual elevilor de a reda
pe baza acestora. prin desen o
situație de învățare

8. Asigurarea Voi face aprecieri globale și individuale cu Conversația Frontal


retenției și a privire la participarea elevilor la lecție. Voi
transferului face posibile recomandări cu privire la
1 minute unele aspecte sesizate pe parcursul lecției.
ANEXE

ANEXA 1 – Flori cu întrebări

ANEXA 2 - Joc Adevărat sau Fals - A/F

- Învățăm doar la școală și când ne facem temele.


- A învăța înseamnă a observa, a analiza, a cerceta lumea din jurul tău la tot pasul.
- Pot să învăț lucruri noi nu doar la școală, ci și în alte situații de viață.
- Când învăț stau cu televizorul aprins.
- Sunt mereu atent la orice lucru care îmi poate fi de folos în diferite situații.
ANEXA 3 – Ciorchine

ANEXA 4 -Reporterul curios


Anexa 5 – Steluța întrebărilor

S-ar putea să vă placă și