Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

„În așteptarea lui Moș Nicolae”

Grupa mică, mijlocie, mare

Educatoare,
Vlad Ionela, Novac Larisa, Mazilu Maria

Cerc pedagogic
06 decembrie 2021
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 06.12.2021
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:Școala Gimnazială Cervenia
Structură Grădinița cu Program Normal Cervenia
EDUCATOARE: Vlad Ionela, Novac Larisa, Mazilu Maria
NIVELUL I și II: Grupa mică, mijlocie, mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA PROIECTULUI: „Atelierul lui Moș Nicolae”


TEMA SĂPTĂMÂNII: „Atelierul lui Moș Nicolae”
TEMA ACTIVITĂȚII: „În așteptarea lui Moș Nicolae”
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată – ADP+ALA1+ADE (DLC+DOS)+ALA2
TIPUL DE ACTIVITATE: transmitere și consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


ADP: Întâlnirea de dimineață :”Cine este Moș Nicolae?”
Rutină: mersul la toaletă, spălarea mâinilor pentru a servi gustarea

Tranziție: „Moș Nicolae” (cântec)


ALA 1: Bibliotecă: „Cizmulița”(antrenament grafic)
Construcții: „Cadoul”
Artă: „Nuielușa”(modelaj)

ADE: DLC (Educarea limbajului) : „Legenda lui Moș Nicolae”– lectura educatoarei
DOS ( Activitate practică): „Cizmulița”- decorare/confecționare

ALA 2: Joc de mișcare: „Cursa cadourilor”

SCOPUL ACTIVITĂȚII: Formarea și consolidarea deprinderii copiilor de a audia cu


atenție un text în grup, dezvoltarea exprimării orale, cât și a abilităților practice specifice
nivelului de dezvoltare motrică.
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
 Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute;
 Curiozitate, interes și inițiativă în învățare;
 Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activitate);
 Activare și manifestare a potențialului creativ.

COMPORTAMENTE VIZATE:
 Exersează cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și
receptării lui (comunicare receptivă);
 Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi;
 Finalizează proiecte simple (un puzzle din 6 piese);
 Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.

OBIECTIVE : Pe parcursul și la sfârșitul activității, copiii vor fi capabili :


 Să demonstreze înțelegerea mesajului unui text, ca urmare a audierii acestuia;
 Să rețină titlul legendei, precum și succesiunea întâmplărilor;
 Să identifice materialele de lucru și să execute tema dată individual;
 Să-și exprime opinia atât față de lucrarea proprie, cât și față de lucrările celorlalți,
motivându-și alegerea;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: conversația, lectura, tehnica comunicării rotative, tehnica ”mâna
oarbă”, explicația, exercițiul, observația, demonstrația, Turul galeriei.
Mijloace didactice: Calendarul Naturii, cuburi din plastic, panglică colorată, imagine cu
Moș Nicolae, plastilină, fișe de lucru, creione cu gumă, laptop, Power Point, stick cu muzică,
videoproiector, planșa model, carton colorat, vată, pompom, foarfece, lipici, scăunele cu
cadouri, recompense.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe
RESURSE UMANE: educatoarele și grupele de copii
DURATA: 1 zi
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
BIBLIOGRAFIE:
 ”Curriculum pentru Educația Timpurie” – 2019, M.E.N.;
 ”Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care
operează curriculumul pentru educația timpurie” – 2019, M.E.N.;
 Glava A., ”Educația timpurie – ghid metodic pentru aplicarea curriculumului
preșcolar”, Editura Paralela 45, 2009;
 ”Învățământul preșcolar în mileniul III”, Editura Reprograph, Craiova, 2009;
 Cioflică S., Lazăr C., Berbeceanu G., ”Ziua bună începe la «Întâlnirea de
dimineață»”, Editura Tehno-Art, 2009
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineață.
Copiii sunt așezați în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact vizual cu
toți membrii grupei.
Salutul – Se rostesc următoarele versuri:
”Dimineața a sosit,
Toți copiii au venit,
În cerc ne adunăm
Cu toți să ne salutăm!”
Folosim ”tehnica comunicării rotative” – pornind de la educatoare către copilul din
dreapta, și este continuat de toți copiii grupei, fiecare salutându-și colegul: ”Bună
dimineața,....(numele copilului)!”
Prezența – o realizăm prin așezarea la panou a pozelor cu copiii prezenți, apoi un
băiat numără fetele, iar o fată numără băieții:
”După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat,
Cei prezenți ne-am întâlnit,
Dar oare, cine n-a venit?”

Urmează completarea Calendarului naturii:


”A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi copii?”
Discutăm despre cum este vremea astăzi și stabilim anotimpul în care ne aflăm.
Adresăm următoarele întrebări:
-În ce anotimp suntem?
-Care sunt caracteristicile anotimpului iarna?
-Care sunt lunile de iarnă?
-Ce zi a săptămânii este astăzi?
-Ce zi a fost ieri?
-Ce zi va fi mâine?
-În ce lună suntem?
-În ce an suntem?

În continuare, vom face gimnastica de înviorare, desfășurată sub formă de exerciții


motrice ușoare (diferite forme de mers, alergare ușoară, mișcări de brațe, întinderi etc.), unele
pe fond muzical..
Prin tranziția: „Bat din palme clap,clap, clap/ Din picioare trap,trap, trap, / Ne -
nvârtim, ne răsucim,/ Și la centre noi pornim! ”, se trece la activitatea pe centre.
Prezentăm centrele de interes la care copiii vor lucra și le acordăm explicații
referitoare la sarcinile și tehnicile de lucru.
Se formează trei grupe, repartizarea pe grupe o realizăm prin metoda „Mâna oarbă”,
copiii vor extrage din săculeț câte un medalion (Moș Nicolae, nuielușă, cizmuliță). Copiii vor
trebui să identifice cărui centru de interes „aparțin”, conform medalionului extras din săculeț:
„După medalioanele purtate,/ Ghicim jocurile toate,/ La măsuțe ne-mpărțim/ Și la lucru noi
pornim! ”(Tranziție).
La centrul Bibliotecă (Anexa 1), copiii vor realiza imaginea unei cizmulițe și o vor
decora cu elemente grafice, în urma unirii punctelor.
La centrul Construcții, copiii vor realiza din suprapunerea a 2-3 cuburi de plastic și
legarea unei panglici, un cadou.
La centrul Artă, copiii vor modela din plastilină albă și roșie o nuielușă.
Trecem pe la fiecare masă pentru a-i îndruma pe copii, stimulându-le încrederea în
forțele proprii.
După finalizarea activităților la centre, se vor face aprecieri generale asupra
participării copiilor la activitate. Se realizează o expoziție cu lucrările copiilor.
Noutatea zilei și totodată captarea atenției se realizeză prin intuirea imaginii cu Moș
Nicolae(Anexa 2).
Rutina: - mersul la toaletă, spălarea mâinilor pentru a servi gustarea:„ Unul după
altul/ În rând ne așezăm, /Unul după altul/ Trenulețul îl formăm!”
Tranziția „Moș Nicolae” (cântec)
La comanda:„Trenulețul să-l formăm/Și pe hol să ne plimbăm”, copiii vor ieși pe hol,
iar la intrarea în clasă se vor așeza pe scăunelele aranjate în semicerc.
Vom prezenta „Legenda lui Moș Nicoolae” în timp ce copiii vor viziona imaginile
realizate în Power Point. Transmitem copiilor să fie atenți, pentru a putea povesti legenda
acasă părinților.
După expunerea legendei, le adresăm copiilor o serie de întrebări pentru a verifica
dacă au reținut titlul, personajele și momentele principale ale legendei.
Se scoate în evidență faptul că Moș Nicolae este considerat ocrotitorul copiilor, fiind
un om bun și modest. El oferă copiilor cuminți jucării și dulciuri, iar celor neascultători le
oferă o nuielușă în semn de îndreptare a comportamentului.
Tranziția către activitatea practică o realizăm pe versurile: „Unu-doi, unu-doi,/
Mergem toți în pas vioi!/ Spre mese ne îndreptăm,/ De lucru să ne-apucăm!”. Pe măsuțe
copiii au pregătite materialele, le vor intui, le explicăm copiilor ce au de făcut, le arătăm
tehnica de lucru și le solicităm analiza modelului executat.
Executăm cu copiii exerciții pentru încălzirea mușchilor mici ai mâinii:
„Ne spălăm pe mâini, /Scuturăm mâinile de apă,/ Cântăm la pian.../ Morișca înainte,/
Morișca înapoi./ Afară plouă, pic, pic, pic,/ Tună, bum, bum, bum,/ Bate vântul, vâj, vâj, vâj,/
A ieșit soarele, ura, ura, ura! ”
Lucrările se realizează pe fond muzical (cântece de iarnă).
Lucrările vor fi expuse la panou, iar prin metoda Turul galeriei, copiii vor analiza
lucrările, alegându-le pe cele mai bine realizate, motivându-și alegerea.
În continuare, urmează jocul de mișcare „Cursa cadourilor ”.
Elemente de joc: aplauze, întrecerea, recompensa.
Le vom prezenta copiilor, sarcinile și regulile jocului.
Copiii vor fi împărțiți în echipa spiridușilor roșii și echipa spiridușilor verzi, așezați în
șir indian, în spatele sălii de grupă sunt așezate două scăunele cu cadouri. La semnalul
educatoarei fiecare copil va alerga la scăunel, va lua un cadou și se va așza la finalul rândului.
Echipa câștigătoare va fi cea ai cărei membri vor avea câte un cadou în mână.
Se va desfășura un joc de probă.
Activitatea se încheie cu aprecieri referitoare la întreaga activitate desfășurată și
comportamentul copiilor. Copiii primesc recompense (cadouri lăsate de Moș Nicolae).
Demersul didactic
Strategia didactică
Etapele Conținutul științific Metode și Mijloace de Forme de Eva
activității procedee învățământ organiza-
re
1.Momentul Vom asigura condiţiile necesare unei
organizato- bune desfăşurări a activităţii: Conversația Calendarul Frontală
ric -aerisirea sălii de grupă; naturii
-aranjarea mobilierului;
-pregătirea materialului didactic;
Introducem copiii în sala de grupă
pentru a începe Întâlnirea de
dimineață.
2.Captarea Noutatea zilei o realize, după Întalnirea Conversația Imaginea Copiii
și orientarea de dimineață, prin intuirea imaginii lui cu Moș descop
atenției Observația Nicolae Frontală imagin
Moș Nicolae.

3.Reactuali- Se realizează printr-o conversaţie despre


zarea iarnă. Conversația Frontală Manif
cunoştinţe- Individua- atenție
lor Explicația lă interes
4. Se prezintă pe înțelesul copiilor tema și
Anunțarea obiectivele activității .
temei și a Împreună cu copiii stabilim Mesajul Conversația Frontală Orală
obiectivelor zilei ”Cine este Moș Nicolae?”.
Dragi copii, astăzi la activitatea de Explicaţia Individua-
educarea limbajului vom vorbi despre lă
Moș Nicolae și despre obiceiurile de
Moș Nicolae, iar în cadrul activității
practice vom realiza o cizmuliță.
5. Prezenta- Copiii așezați în semicerc, vor asculta
rea noului „Legenda lui Moș Nicolae”, urmărind Imagini
conținut și imaginile aferente poveștii în Power Lectura PPT
dirijarea Point. Frontală
învățării Vom reda conținutul legendei într-un
mod accesibil copiilor, clar, coerent și Laptop
expresiv, însoțit de prezentarea
imaginilor.
Textul legendei expus urmărește Videopro-
iector Observ
succesiunea momentelor principale.
Prezentarea conținutului legendei: compo
PLAN DE IDEI mentu
1. Moș Nicolae moștenește averea Frontală
părinților, ajutându-i pe cei săraci. copiilo
2. Un nobil sărac avea trei fete ce nu se Povestirea
puteau mărita fiind sărace.
3. Episcopul Nicolae lasă la ușa
nobilului un săculeț cu aur pentru
fiecare fată la intervale de timp diferite.
4. Nobilul pândește să afle cine este cel
care i-a ajutat fetele.
5. Deși este rugat să păstreze secretul,
nobilul nu rezistă tentației de a povesti.
6. În dimineța zilei de 6 decembrie
aflăm ce cadou am primit.
7. Cei care nu au fost cuminți primesc o
nuielușă.
Pe parcursul lecturii le vom explica
cuvintele necunoscute: Observ
legendă=povestire care conține
elemente miraculoase; compo
precară=nesigură; mentu
umanitar=se preocupă de binele
oamenilor; copiilo
măritiș=căsătorie;
DOS (Activitate practică):
„Cizmulița” –decorare/confecționare Carton
1.Intuirea materialelor Coversația colorat
Copiii intuiesc materialele care se află Vată
pe măsuțe: carton roșu cu conturul Pompom Frontală Orală
cizmuliței, vată pentru blăniță, vâsc din Foafece
carton verde, biluțe roșii, fulgi de Lipici
zăpadă decorativi, foarfece, lipici, Șervețele Aprec
șervețele umede. umede verbal
2. Anunțarea temei:
Dragi copii, cu aceste materiale vom
confecționa o cizmuliță. Conversația
3. Exerciții pentru încălzirea mușchilor Orală
mici ai mâinii: Individua-
”Ne spălăm pe mâini, lă
Scuturăm mâinile de apă,
Cântăm la pian...
Morișca înainte,
Morișca înapoi. Exercițiul Observ
Afară plouă, pic, pic, pic, Planșa compo
Tună, bum, bum, bum, model mentu
Bate vântul, vâj, vâj, vâj, copiilo
A ieșit soarele, ura, ura, ura!”
4.Explicarea și demonstrarea tehnicii
de lucru: Explicația
Le vom explica și demonstra copiilor
tehnica de lucru. Prezentăm planșa Laptop
model copiilor, analizând-o cu atenție.
5.Executarea temei de către copii Expoziția
Urăm copiilor „Spor la lucru !”. Orală
Asigurăm un fond muzical plăcut (colaj Frontală
Autoe
– Cântece de iarnă) și urmărim modul Turul
de lucru al copiilor, dându-le indicații galeriei
unde este cazul. Individua-
Realizăm o expoziție cu lucrările lă Aprec
realizate de copii, în ordinea terminării Conversația verbal
acestora, iar prin metoda „Turul
galeriei”, câte un copil va analiza
lucrările, o va alege pe cea care este
corect realizată, motivându-și alegerea.
Se revine la legendă și se fixează prin
câteva întrebări conţinutul, se integrează
în noi propoziții cuvintele necunoscute,
cu ajutorul educatoarei.
6.Obținerea Se fixează tema legendei prin întrebări Conversația Observ
performan- adresate copiilor, subliniindu-se faptul compo
ței că Moș Nicolae a fost un om bun, blând, mentu
generos, ce este considerat ocrotitorul copiilo
copiilor. Evalua
contin
7.Evaluarea Se prezintă fişa și se citesc copiilor Conversația Creion cu Frontală Observ
sarcinile. (Anexa 3) gumă compo
Explicația Fișa de mentu
lucru Individua- copiilo
lă Evalua
contin
8.Încheierea Se fac aprecieri verbale individuale și
activităţii generale asupra desfășurării activității Conversația Recompen- Frontală Aprec
și a modului de comportare al copiilor se Individua- verbal
pe parcursul întregii zile. (cadourile lă
Se acordă recompense copiilor. de la Moș
Nicolae)
ANEXA 1
BIBLIOTECĂ: ”Cizmulița” (antrenament grafic)
ANEXA 2
ANEXA 3
Numele:................... Data:............
Moș Nicolae, ocrotitorul copiilor
Fișă de lucru – DLC
1. Priviți cu atenție imaginea! Ce credeți că face Moș Nicolae?

2. Încercuiește obiectul în care Moș Nicolae lasă daruri copiilor!

3. Colorează imaginea!

S-ar putea să vă placă și