Sunteți pe pagina 1din 22

PROIECT DIDACTIC

”PEȘTIȘORUL CURCUBEU”

PROF. TĂRNĂUCEANU CRISTINA


GRĂDINIŢA CU P.P. NR.12 HUŞI
3 FEBRUARIE 2022
PROIECT DIDACTIC

Data: 03.02.2022

Propunător: Tărnăuceanu Cristina

Nivelul : I I(grupa mare)

Unitatea de învăţământ: Grădiniţa cu P.P. Nr. 12 Huşi

Tema anuală: „ Cum este/a fost și va fi aici pe pământ?”

Tema proiectului:” În lumea celor care nu cuvântă”

Subtema : „ Viețuitoarele apelor”

Tema zilei: „Peștișorul curcubeu”

Categorie de activitate: Activitate integrată (ADP + ALA + DOS (Educație pentru Societate) +
DOS (Activitate Practică)

Tipul de activitate: Mixtă (transmitere de cunoştinţe, consolidare de priceperi şi deprinderi)


Dimensiuni ale dezvoltării:
Comportamente prosociale, de acceptare și de respectare a diversității;
Activare și manifestare a potențialului creativ.
Comportamente vizate:
Exprimă recunoașterea și respectarea asemănărilor şi a deosebirilor dintre oameni;
Manifestă creativitate în activități diverse.
Mijloc de realizare: povestirea educatoarei+lipire
Scopul activității: Formarea si dezvoltarea unor sentimente de prietenie și acceptare față de
celelalte persoane indiferent de aspectul fizic, precum și consolidarea unor deprinderi practice.
Obiective operaționale:

O1: să redea tărsăturile caracteristice personajelor din poveste;

O2:să asocieze unele trăsături personajelor potrivite (mândru, ponosite, înțeleaptă, grațioase);

O3: să exprime prin cuvinte dar și prin mímica feței stările emoționale provocate de
comportamentele personajelor din poveste;
O4:să formuleze mesajul poveștii, acela de a fi buni și prietenoși cu ceilați indiferent de aspectul
fizic;

O5: să realizeze prin lipire din materiale variate, respectând modelul dat, personajele din poveste.

Elementele activității integrate:

ADP- Întalnirea de dimineață (salutul, prezența, calendrulnaturii, activitatea de grup, noutatea zilei);

ALA- activități pe centre de interes: Centrul Artă- pictură pe scoici; Centrul Joc de masă- puzzle;
Centrul Nisip și apă- Forme pe nisip.

ADE- DOS (E.P.S) ” POVESTEA PEȘTIȘORULUI CURCUBEU”- povestirea educatoarei

DOS (A.P.) ”PEȘTISORUL CURCUBEU”-lipire

ALA- JOC LINIȘTITOR- ”Adevărat/fals” și JOC DISTRACTIV- ”Pescarul iscusit”.

Metode, procedee, tehnici: povestirea, conversaţia, expunerea, descrierea, observaţia, explicaţia,


exerciţiul, problematizarea, cubul.

Mijloace şi materiale didactice: panou calendarul naturii, scoici, acuarele, pensule pictură, nisip,
forme pentru nisip, puzzle cu viețuitoare marine, covorul povestitor, personaje din fetru, CUBUL,
jetoane cu însușiri scrise, peștișori roșii și albaștrii din hârtie buretată, cd-uri, farfurii din carton,
paiete multicolore, codiță și înotătoare peștișor din fetru, hârtie cu sclipici,înotătoare din hârtie cu
sclipici, lipici, palete cu față veselă/față tristă, role cu peștișori.
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
Resurse : umane: 20 copii
Durata: o zi
Bibliografie:
Curriculum pentru educația timpurie 2019, MINISTERUL EDUCAȚIEI NAȚIONALE,
București 2019
1001 idei pentru o educație timpurie de calitate - ghid pentru educatori, Maria Vrânceanu,
Tipografia centrală, Chișinău, 2010
Piramida cunoașterii - repere metodice în aplicarea curriculumului preşcolar, Lolica Tătaru, Adina
Glava, Olga Chiş, Editura Diamant, 2014
SCENARIUL ZILEI

Dimineața va începe cu jocul liber al copiilor. Copiii aleg cum, cu ce și cu cine se vor juca.
Când se apropie timpul pentru micul dejun, copiii sunt îndemnați să strângă jucăriile.
După ce toţi copiii au sosit şi micul dejun a fost servit, propun să ne înviorăm să cântăm și să
dansăm ” Mâinile ni le spălăm”.
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
I.SALUTUL
După ce ne-am înviorat, am cântat şi am dansat, le propun copiilor să facem cercul prieteniei
pentru a realiza “Întâlnirea de dimineață”.În timpul acestui moment al zilei,copiii stau pe pernuţe în
semicerc pentru a se putea vedea mai bine și pentru a relaţiona în bune condiţii fizice. Ne vom saluta
în cerc pornind de la mine.
,, Bună dimineața drăgălașilor
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
PREZENŢA:
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?” (Se verifică copiii absenţi).
Vom descoperi ce copii nu au venit la gradiniţă, astfel poza celor absenţi va rămâne la
Casuţa(acasă) iar cei prezenţi vor avea poza la Grădiniţa cu P.P. nr.7.
Urmărim apoi “calendarul naturii” şi identificăm anotimpul, luna, să spună cum este vremea
afară. , în ce zi a săptămânii ne aflăm.

CALENDARUL NATURII:
Se lucrează pe panou:
- În ce anotimpsuntem ? În ce lună?
- Cum este vremea ?
- Oare în ce zi a săptămânii ne aflam?

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE GRUP:

Copiii vor fi provocati la un joc al imaginției, fiecare dintre ei gândindu-se la : ”Dacă


aș avea un prieten din lumea apelor, el ar fi…” Pe rând fiecare copil va spune cu cine ar fi prieten în
lumea acvatică și de ce.
III. NOUTATEA ZILEI:
După discuţiile din cadrul întâlnirii de dimineaţă, copiii vor auzi un ciocanit în ușa sălii de
grupă. Voi merge să văd cine bate la ușă. La ușă găsesc o cutie mare. O aduc în fața copiilor și
descoperim că în interiorul ei se află un bol cu cun peștișor curcubeu. Lipit de bol este un bilețel care
spune: ”Ascultă mesajul meu audio”. Pe telefon descopăr mesajul audio lăsat de peștișorul curcubeu.
Împreună cu copiii ascultăm mesajul: ”Eu sunt peștișorul curcubeu. Am venit astăzi la voi să vă spun
povestea mea. Dacă veți asculta povestea cu atenție, o să aflați cum am rămas fără prieteni, unde am
greșit și o să descoperiți mesajul din poveste. Dacă sunteți buni și prietenoși mă veți ajuta și prietenii
mi-i voi recupera! Vă mulțumesc!”
Le transmit copiilor că astăzi ei vor asculta povestea adusă de Peștișorul curcubeu, însă
pentru a afla mesajul din poveste, pentru a răspunde corect la intrebări, ei trebuie să asculte povestea
cu atenție , în liniște. După ce povestea o vor asculta, prieteni pentru peștișor vor confecționa.
-Aici se află povestea ”Peștișorului Curcubeu”. Când covorul s-a rostogolit, povestea a și
început. Odată ce povestea începe, trebuie să fie liniște, să fiți atenți la conținutul poveștii ca să
puteți răspunde la întrebările pe care vi le voi adresa după ce termin de spus povestea. Nu uitați că
trebuie să găsiți mesajul poveștii iar apoi veți realiza prieteni pentru peștișorul curcubeu.
Tiribam-tiribum, povestea începe acum!
-Când Covorul s-a rostogolit povestea a și început!
Voi anunța din nou titlul poveștii după care voi povesti clar şi expresiv, pentru a trezi emoţii şi
pentru a asigura motivaţia învăţării. Pe parcursul povestirii, voi introduce personajele din poveste.
Voi folosi un ton și o mimică adecvată, modelându-mi vocea pentru a imita personajele, nuanțând
astfel expunerea în funcție de stările afective pe care le implică povestirea. Voi explica înţelesul unor
cuvinte, expresii noi (mandru,ponosite, înțeleaptă, grațioase) astfel încât conținutul poveștii să fie
bine înțeles.(ANEXA1)
Fixarea conținutului va fi realizată prin metoda Cubului. Propun copiilor să ne jucam cu
Cubul prieteniei, pentru a vedea de ce este important să fim prietenoși și buni cu ceilalți. Pe fețele
cubului se vor afla sarcini precum:

DESCRIE: Haideți să descriem peștișorul curcubeu.


Privește peștișorul curcubeu și spune-mi cum arată el!(aspecte fizice) povestește apoi cum s-a
comportat el la începutul poveștii și apoi la sfârșitul poveștii.(trăsături morale)
COMPARĂ: Compară comportamentul pestișorului curcubeu cu cel al peștisorului albastru.
ANALIZEAZĂ: Analizează cum s-a comportat pestișorul curcubeu la începutul poveștii față
de pestișorul albastru. Spune cum crezi că s-a simțit peștișorul albastru? Tu cum ai fi procedat?
ASOCIAZĂ: Găsește cărui personaj i se potrivește trasatura de pe jeton.
Copiii numiți , extrag câte un bilețel pe care se află o însușire: înțeleaptă, aripioare grațioase,
mândru de solzii lui, haine ponosite, prietenos. Copilul ce a extras bilețel, va spune cărui personaj i
se potrivește însușirea/trăsătura de pe bilețel.
ARGUMENTEAZĂ: Cum trebuie să te comporți că să îți faci prieteni? De ce este important
să avem prieteni?
APLICĂ: vesel/trist.
Copiii primesc câte o paletă cu față veselă iar pe verso față tristă. În funcție de
comportamentul personajului ei vor arăta fața veselă sau pe cea tristă.
”Peștișorul curcubeu nu a vrut să se joace cu peștișorul albastru”.
”Peștișorul albastru a vrut să-i dăruiască un solz din hăinuța sa, peștișorului curcubeu”.
”Peștișorul curcubeu a refuzat darul oferit de peștișorul albastru”.
”Peștișorii plați l-au primit cu drag în jocul lor pe peștișorul albastru”.
”Caracatița cea înțeleaptă l-a învățat pe peștișorul curcubeu cum să se comporte cu ceilalți
peștișori”.
”Peștișorul curcubeu si-a cerut iertare de la ceilalți peștișori pe care i-a jignit.”
”Peștișorul curcubeu a înțeles că contează mai mult frumusețea din suflet decât frumusețea
hainelor, a corpului.”
Concluzionăm că este foarte important să vorbim și să ne comportăm frumos cu cei din
jurul nostru, să împărțim lucrurile noastre cu ei , deoarece este mai important felul în care te
comporți (frumusețea sufletului) decât felul în care arăți (frumusețea exterioară) și astfel îți faci
prieteni.
Mai mulți copiii spun care este mesajul extras din poveste.
Copiii sunt apreciați pentru felul cum au gândit, cum au răspuns la întrebări și pentru asta
vor primi ca stimulent câte un peștisor curcubeu, albastru sau o caracatiță.
Tranziție: „Un pește mic, înoată, înoată ”
Copiii se vor grupa la trei măsuțe. Cei ce au primit peștișori curcubeu, merg la masa cu peștișorul
curcubeu, cei ce au primit caracatițe –merg la masa cu caracatiță iar cei cu peștișori albaștri- merg la
masa cu peștișor albastru.
După ce toți copiii s-au așezat la măsuțe, copiii descoperă materialele de pe fiecare măsuță.
-Ia priviți ce avem pe măsuța peștișorilor albaștri! Ce credeți că vom face cu ele?
-Ia priviți ce avem pe măsuța peștișorilor curcubeu! Ce credeți că vom face cu ele?
-Ia priviți ce avem pe măsuța caracatițelor! Ce credeți că vom face cu ele?
Pentru a-l înveseli pe peștișorul curcubeu, propun cu aceste materiale să-i facem peștișorului
mulți, mulți prieteni, ca să nu mai fie singur.

Prezentarea și analiza lucrării model pentru fiecare grup:


Iată cum vom face! Le prezint lucrarea model, o analizăm și le explic etapele de lucru.
Grupul de la masa peștișorilor curcubeu va realiza peștișori curcubeu pe cd-uri, decupând
codița și înotătoare din hârtie și lipindu-le apoi împreună cu ochișorii, paiete în culorile curcubeului,
grupul peștișorilor albaștri, vor realiza peștișori albaștri din farfurie de carton, lipind ochișori, solzi și
înotătoare din hârtie sclipicioasă.
Explicarea și demonstrarea tehnicii de lucru:
Peștișorul din cd : lipim codița din fetru, înotătoarele și ochișorul, apoi solzi, trecând fiecare
solz/paietă peste tubul de lipici. Fiecare copil este liber sa lipească cum dorește el solzi peștișorului
dar trebuie să aibă din toate culorile curcubeului.
Peștișorul din farfurie de carton: Lipim ochișorul și înotătoarele, apoi solzi, trecând fiecare solz din
hârtie sclipicioasă peste tubul de lipici. Fiecare copil este liber sa lipească cum dorește el solzi
peștișorului dar trebuie să aibă din toate culorile curcubeului.

Exerciții de încălzire a mâinii:


După explicațiile date, vom efectua exerciții de încălzire a mușchilor mâinii „Ne jucăm cu
degețelele”.
-Vă urez spor la lucru!
Voi supraveghea îndeaproape modul în care copiii lucrează, dacă respectă indicațiile date şi
îi voi sprijini pe cei ce întâmpină dificultăți în îndeplinirea sarcinii.
Lucrările finalizate se vor expune în „ oceanul albastru” din sala de grupă.
Apoi 2-3 copii vor alege din lucrările finalizate pe cea/cele pe care le consideră ei cele mai
frumoase şi vor motiva alegerea făcută (dacă au lucrat îngrijit, dacă se regăsesc solzi din toate
culorile curcubeului, modul în care a aranjat solzișori).
Tranziție: „Un peștișor înota, înota…”
-Eu stiu dragi copii, că voi sunteți prietenoși, buni la suflet și că o să o ajutați pe Mica Sirenă
să recupereze povestea de la Vrăjitoarea mării. După ce veți asculta povestea voi trebuie să găsiți
mesajul poveștii și să-mi spuneți cum ar trebui să ne compotăm ca să avem prieteni.
-Acum haideți să lucrăm și pe Sirenă să o ajutăm!
Copiii vor fi conduși spre centre prin tranziția ”Câte unul pe cărare/ mergem cu toții spre
mare/ Hai copiii să-neașezăm/ Pe sirenă s-o ajutăm!/ înotăm și înotăm / pe sirenă s-o ajutăm/ înotăm
și înotăm/ la măsuțe să lucrăm!”. Sunt deschise Centrul Artă: unde copiii vor picta pe scoici; Centrul
Joc de masă: unde copiii vor îmbina píesele puzzele-lui, descoperind imagini cu viețuitoare marine și
Centrul Nisip și apă: unde copiii vor realiza în nisp diferite forme. Copiii își aleg centrul la care
doresc să lucreze.
La expirarea timpului de lucru copiii vor face un tur al centrelor pentru a vedea ce au lucrat
ceilalţi copii.
Tranzitie: “Așa înotă peștisorul/așa înoată peștișorul/ înotăm, înotăm/spre baie acum
plecăm”- joc imitativ
La revenirea copiilor în sala de grupă copiii se vor așeza pe pernuțele dispuse în semicerc.
- Dragi copii, pentru că ați lucrat tare frumos, Vrăjitoarea mării a scos la suprafață din apa
mării povestea pierdută a Peștișorului curcubeu. Ia priviți!
Asigurarea retenției si al transferului se va realiza prin intermediul jocului liniştitor
„Adevărat/fals”. Copiii stau în cerc pe covor și vor asculta mai multe afirmații legate de
activitatea zilei . Dacă enunțurile sunt adevărate vor ridica paleta cu fața veselă dacă sunt false
vor ridica paleta cu fața tristă.
Activitatea se va încheia în mod distractiv , copiii vor fi antrenați în jocul distractiv ”Pescarul
iscusit”.
Se vor forma 4 echipe : pescarii galbeni, pescarii roșii, pescarii albaștri, pescarii verzi.
Fiecare pescar va primi câte un tub/rolă de la șervețele de care este prins un fir de ață la capătul
căreia se află un pește. Pescarul trebuie să ruleze cât mai repede firul de ață, până ajunge peștele la
el. Cel ce a rulat îi pasează rolă următorului coechipier. Câștigă echipa ce a rulat firul cel mai repede
până la ultimul pescar din echipă.
În final toți copiii vor primi aprecieri si vor fi răsplătiți cu o surpriză dulce de la Mica Sirenă.
Mica Sirenă le mulțumește copiilor îi îmbrățișează și își ia la revedere de la ei.
Nr. Etapele activităţii Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică Evaluare
Crt.
Metode, Mijloace de Forme de
învăţământ organizare
procedee,
tehnici
1. Moment
organizatoric Dimineața va începe cu jocul
liber al copiilor. Copiii aleg cum, cu
Frontal
ce și cu cine se vor juca. Când se
apropie timpul pentru micul dejun,
copiii sunt îndemnați să strângă
jucăriile.
După ce toţi copiii au sosit şi
micul dejun a fost servit, propun să Individual
ne înviorăm să cântăm și să dansăm
” Mâinile ni le spălăm”. Calculator

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
I.SALUTUL Pernuțe
Panou calendarul
După ce ne-am înviorat, am
cântat şi am dansat, le propun naturii
copiilor să facem cercul prieteniei
pentru a realiza “Întâlnirea de
dimineață”.În timpul acestui moment
al zilei, copiii stau pe pernuţe în
semicerc pentru a se putea vedea mai Conversația
bine și pentru a relaţiona în bune
condiţii fizice. Ne vom saluta în cerc
pornind de la mine.
,, Bună dimineața Iepurașilor Expunerea
Mă bucur că ne reîntâlnim
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa copii!”
PREZENŢA:
,, După ce ne-am adunat
Şi frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?” (Se
verifică copiii absenţi).
Vom descoperi ce copii nu au
venit la gradiniţă, astfel poza celor
absenţi va rămâne la Casuţa
iepuraşilor iar cei prezenţi vor avea
poza la Grădiniţa sub formă de
morcov.
Urmărim apoi “calendarul
naturii” şi încercăm să recunoaştem
în ce zi a săptămânii ne aflăm. Un
copil va fi rugat să privească pe
fereastră şi să spună cum este Evaluez capacitatea copiilor
vremea afară. Se completează de a răspunde corect unor
“calendarul naturii”. întrebări și sarcini din
cadrul întâlnirii de
CALENDARUL NATURII: dimineață ;
Se lucrează pe panou:
- În ce anotimpsuntem ?în ce
lună?
- Oareîn ce zi a
săptămâniineaflam?
- Cum este vremea ?

II. ÎMPĂRTĂŞIREA CU
CEILALŢI/ ACTIVITATEA DE
GRUP:
Copiii vor fi provocati la un
joc al imaginției, fiecare dintre ei
gândindu-se la : ”Dacă aș avea un
prieten din lumea apelor, el ar fi…”
Pe rând fiecare copil va spune cu
cine ar fi prieten în lumea acvatică și
de ce.

2. Captarea atenției III. NOUTATEA ZILEI: Frontal


După discuţiile din cadrul
întâlnirii de dimineaţă, copiii vor
Conversația
auzi un ciocanit în ușa sălii de grupă.
Voi merge să văd cine bate la ușă. La
ușă o găsesc pe Mica Sirenă fiind
cam tristă. O poftesc în sala de grupă
și o întreb de ce este tristă și cu ce
ocazie a venit la noi.
3. Anunțarea temei Ea îmi șoptește la ureche, Expunerea Bilet Mica Sirenă Frontal
și a obiectivelor deoarece și-a pierdut vocea. Le
operaținale transmit copiilor că ea a venit la ei ca
să le aducă o poveste despre
prietenie și bunătate, o poveste ce are
un mesaj prețios ce trebuie
descoperit de copii. Din păcate
Vrăjitoarea măriii i-a luat povestea în
drumul către ei și a ascuns-o în apa
mării. Copiii o vor asculta doar dacă
vor reuși să picteze frumos scoicile,
să asambleze píesele puzzle-lui și să
realizeze forme pe nisip.
-Eu stiu dragi copii, că voi
sunteți prietenoși, buni la suflet și că
o să o ajutați pe Mica Sirenă să
recupereze povestea de la
Vrăjitoarea mării. După ce veți
asculta povestea voi trebuie să găsiți
mesajul poveștii și să-mi spuneți
cum ar trebui să ne compotăm ca să
avem prieteni.

4. Dirijarea -Acum haideți să lucrăm și pe


învățării Sirenă să o ajutăm!
Frontal
Copiii vor fi conduși spre
centre prin tranziția ”Câte unul pe Scoici, acuarele, Evaluez deprinderile
cărare/ mergem cu toții spre mare/ pensule pictură copiilor de a picta pe o
Hai copiii să-neașezăm/ Pe sirenă s-o Exercitțiul
suprafață dată, de a îmbina
ajutăm!/ înotăm și înotăm / pe sirenă Puzzle cu imagini
un puzzle din 4-6 piese, de
s-o ajutăm/ înotăm și înotăm/ la din lumea
a realiza forme pe nisip;
măsuțe să lucrăm!”. Sunt deschise acvatică Pe grupuri
Centrul Artă: unde copiii vor picta
pe scoici; Centrul Joc de masă: unde
copiii vor îmbina píesele puzzele-lui, Nisip, forme
descoperind imagini cu viețuitoare
marine și Centrul Nisip și apă: unde pentru nisip
copiii vor realiza în nisp diferite
Conversația
forme. Copiii își aleg centrul la care
doresc să lucreze. Explicația
La expirarea timpului de
lucru copiii vor face un tur al
centrelor pentru a vedea ce au lucrat
ceilalți copii.
Tranzitie: “Așa înotă
peștisorul/așa înoată peștișorul/
înotăm, înotăm/spre baie acum
plecăm”- joc imitativ Evaluez capacitatea copiilor
La revenirea copiilor în sala de realiza mișcări sugerate
de grupă copiii se vor așeza pe
de un joc imitativ;
pernuțele dispuse în semicerc.
- Dragi copii, pentru că ați
lucrat tare frumos, Vrăjitoarea mării Frontal
a scos la suprafață din apa mării
povestea pierdută a Peștișorului
curcubeu. Ia priviți! Aici se află
povestea ”Peștișorului Curcubeu”.
Când covorul s-a rostogolit, povestea
a și început. Odată ce povestea
începe, trebuie să fie liniște, să fiți
atenți la conținutul poveștii ca să
puteți răspunde la întrebările pe care
vi le voi pune după ce termin de spus Covorul
povestea, trebuie să găsiți mesajul povestitor cu
poveștii iar apoi veți realiza peștișori personaje din
curcubeu.
fetru
- Covorul s-a rostogolit și
povestea a și început!
Voi anunța din nou titlul poveștii
după care voi povesti clar şi
expresiv, pentru a trezi emoţii şi
pentru a asigura motivaţia învăţării.
Pe parcursul povestirii, voi
introduce personajele din poveste.
Voi folosi un ton și o mimică
adecvată, modelându-mi vocea
pentru a imita personajele, nuanțând Povestirea Evaluez capacitatea copiilor
astfel expunerea în funcție de stările Explicația de a asculta cu atenție
afective pe care le implică textul unei povești;
povestirea. Voi explica înţelesul unor
cuvinte, expresii noi (ponosite,
înțeleaptă, grațioase) astfel încât
conținutul poveștii să fie bine înțeles.

Fixarea Fixarea conținutului va fi Conversația


cunoștințelor realizată prin metoda Cubului.
Evaluez capacitatea de
Propun copiilor să ne jucam cu
exprimare a sentimentelor
Cubul prieteniei, pentru a vedea de Cubul Cubul Frontal
copiilor cu privire la
ce este important să fim prietenoși și
comportamentul
buni cu ceilalți. Pe fețele cubului se
personajelor din poveste ;
vor afla sarcini precum:

Jetoane cu
DESCRIE: Haideți să Descrierea anumite trăsături Individual
descriem peștișorul curcubeu. scrise.
Privește peștișorul curcubeu
și spune-mi cum arată el!(aspecte
fizice) povestește apoi cum s-a Personaje din
comportat el la începutul poveștii și Evaluez capacitatea copiilor
fetru
apoi la sfârșitul poveștii.(trăsături de a reda și asocia anumite
morale) trăsături personajelor din
COMPARĂ: Compară Exercițiul poveste;
comportamentul pestișorului
curcubeu cu cel al peștisorului
albastru.
ANALIZEAZĂ: Analizează Problematizarea
cum s-a comportat pestișorul
curcubeu la începutul poveștii față de
pestișorul albastru. Spune cum crezi
că s-a simțit peștișorul albastru? Tu
cum ai fi procedat?
ASOCIAZĂ: Găsește cărui Evaluez capacitatea copiilor
personaj i se potrivește trasatura de de a descoperi mesajul
pe jeton. poveștii ascultate;
Personajele din poveste sunt
aduse în fața copiilor. Pe covor vor fi
puse 5 jetoane pe care sunt scrise
câteva însușiri: înțeleaptă, aripioare
grațioase, mândru de solzii lui, haine
ponosite, prietenos. Copilul vine
întoarce un jeton, îi citesc cuvântul,îi
găsim înțelesul spunând cărui
personaj i se potrivește, apoi îl
așezăm lângă personajul numit. Așa
și cu celelalte jetoane.
ARGUMENTEAZĂ: Cum
trebuie să te comporți că să îți faci
prieteni? De ce este important să
avem prieteni?
Concluzionăm că este foarte
important să vorbim și să ne
comportăm frumos cu cei din jurul
nostru, să împărțim lucrurile
noastre cu ei , deoarece este mai
important felul în care te comporți
(frumusețea sufletului) decât felul
în care arăți (frumusețea
exterioară).
APLICĂ: mimează bucurie
sau tristețe după faptele personajului.
Copiii mimează față veselă
sau față tristă în funcție de
comportamentul personajului.
”Peștișorul curcubeu nu a
vrut să se joace cu peștișorul
albastru”.
”Peștișorul albastru a vrut să-
i dăruiască un solz din hăinuța sa,
peștișorului curcubeu”.
”Peștișorul curcubeu a
refuzat darul oferit de peștișorul
albastru”.
”Peștișorii plați l-au primit cu
drag în jocul lor pe peștișorul
albastru”.
”Caracatița cea înțeleaptă l-a
învățat pe peștișorul curcubeu cum
să se comporte cu ceilalți peștișori”.
”Peștișorul curcubeu si-a
cerut iertare de la ceilalți peștișori pe
care i-a jignit.”
”Peștișorul curcubeu a înțeles
că contează mai mult frumusețea din
suflet decât frumusețea hainelor, a
corpului.”
Copiii sunt apreciați
pentru felul cum au gândit, cum au
răspuns la întrebări și pentru asta vor
primi ca stimulent câte un peștisor
roșu sau albastru.
Ne jucăm puțin cu peștișorii, înotând
ca ei apoi peștișorii sunt rugați să se
Peștișori din
liniștească pe fundul apei,
carton colorat,
ghemuindu-se pe covor pentru că
roșii și galbeni
vine pescarul să pescuiască .
Voi face astfel trecerea la etapa
următoare a activităţii, activitatea
practică.

Obținerea Tranziție: „Hai să pescuim Evaluez deprinderile


performanței peștișorii galbeni/ repede, repede copiilor de a realiza o
să-i așezăm / la masă lucrăm lucrare practică după un
Hai să pescuim peștișorii Frontal model dat;
roșii/ repede ,repede să-i așezăm /la
masă lucrăm ”
Copiii vor figrupați la două măsuțe.
Peștișorii vor fi așezați peste
”plasa”/materialul de pe măsuță.
Intuirea materialului Conversația
După ce toți copiii s-au
așezat la măsuțe, plasa cu peștișori Pe grupuri
de pe fiecare măsuță este strânsă și
descoperim ce se afla sub ea. Ia Explicația
priviți ce avem pe măsuța
peștișorilor albaștri! Priviți ce se află
și pe măsuța peștișorilor albaștri.Ce Exercițiul
credeți că vom face cu ele?
Dacă am fi aruncat aceste Problematizarea Lucrări Individual
lucruri în apă , ar fi fost corect/bine? model
Noi știm că trebuie să protejăm
natura și de aceea astăzi m-am gândit
cu aceste lucruri pe care am fi putut cd-uri
să le aruncăm la gunoi, să facem
ceva frumos- Peștișori curcubeu. farfurii
Prezentarea și analiza lucrării din carton
model pentru fiecare grup: lipici
Iată cum vom face!Le prezint
lucrarea model, o analizăm și le ochi
explic etapele de lucru. mobili
Grupul de la masa
peștișorilor roșii va realiza peștișori paiete
curcubeu pe cd-uri, lipind, ochișorii, multicolore
paiete în culorile curcubeului, codița
cercuri
și înotătoare din fetru iar celălalt
grup, al peștișorilor albaștri, va din hârtie cu
realiza peștișori curcubeu din sclipici
farfurie de carton, lipind ochișori,
solzi și înotătoare din hârtie
sclipicioasă.
Explicarea și demonstrarea tehnicii
de lucru: panouri
polistiren
Peștișorul din cd : lipim codița din
fetru, înotătoarele și ochișorul, apoi
solzi, trecând fiecare solz/paietă
peste tubul de lipici. Fiecare copil
este liber sa lipească cum dorește el
solzi peștișorului dar trebuie să aibă
din toate culorile curcubeului.
Peștișorul din farfurie de carton:
Lipim ochișorul și înotătoarele, apoi
solzi, trecând fiecare solz din hârtie
sclipicioasă peste tubul de lipici.
Fiecare copil este liber sa lipească
cum dorește el solzi peștișorului dar
trebuie să aibă din toate culorile
curcubeului.
Exerciții de încălzire a mâinii:
După explicațiile date, vom
efectua exerciții de încălzire a
mușchilor mâinii „Ne jucăm cu
degețelele”.
-Vă urez spor la lucru!
Voi supraveghea îndeaproape
modul în care copiii lucrează, dacă
respectă indicațiile date şi îi voi
sprijini pe cei ce întâmpină dificultăți Evaluez capacitatea copiilor
în îndeplinirea sarcinii. de a argumenta alegerea
Lucrările finalizate se vor
unei lucrări din cadrul
expune în „ oceanul albastru” din
expoziției;
sala de grupă.
Apoi 2-3 copii vor alege din
lucrările finalizate pe cea/cele pe
care le consideră ei cele mai
frumoase şi vor motiva alegerea
făcută (dacă au lucrat îngrijit, dacă se
regăsesc solzi din toate culorile
curcubeului, modul în care a aranjat
solzișori).
Tranziție: „Un peștișor înota,
înota…”

Asigurarea Asigurarea retenției si al Palete cu față Frontal


retenției și al transferului se va realiza prin veselă/față tristă
Joc-exercițiu Evaluez capacitatea copiilor
transferului intermediul jocului liniștitor
de a identifica enunțurile
„Adevărat/fals”. Copiii stau în
adevărate;
cerc pe covor și vor asculta mai
multe afirmații legate de
activitatea zilei . Dacă enunțurile
sunt adevărate vor ridica paleta
cu fata veselă dacă sunt false vor
ridica paleta cu fața tristă.
Încheierea
activității
Activitatea se va încheia în mod Role cu ață și Evaluez capacitatea copiilor
distractiv , copiii vor fi antrenați în peștișori de juca un joc pe echipe.
jocul distractiv ”Pescarul iscusit”. Joc distractiv Frontal
Se vor forma 4 echipe : pescarii
galbeni, pescarii roșii, pescarii
albaștri, pescarii verzi.
Fiecare pescar va primi câte un
tub/rolă de la șervețele de care este
prin un fir de ață la capătul căreia se
află un pește. Pescarul trebuie să
ruleze cât mai repede firul de ață,
până ajunge peștele la el. Cel ce a
rulat îi pasează rola următorului
coechipier. Câștigă echipa ce a rulat
firul cel mai repede până la ultimul
pescar din echipă.
În final toți copiii vor primi aprecieri
si vor fi răsplătiți cu o surpriză dulce
de la Mica Sirenă.
Mica Sirenă le mulțumește copiilor
îi îmbrățișează și își ia la revedere de
la ei.
Povestea peștișorului curcubeu

de Marcus Pfister
În marele ocean trăia odată un pește curcubeu. Era cel mai frumos pește și era foarte mândru de asta. Solzii lui străluceau și aveau toate
culorile curcubeului: roșu, albastru, verde, portocaliu, mov, galben. De aceea i se spunea peștele curcubeu.
Peștele curcubeu este foarte mândru de solzii lui. Ceilalțipești se învârteau în jurul lui și se minunau de cât de frumos este.
Într-o zi peștișorul albastru s-a apropiat de el.
– Bună, pe mine mă cheamă peștișorul albastru, pe tine cum te cheamă?
– Pe mine mă cheamă peștișorul curcubeu.
– Ce haine frumoase ai! Îmi dai și mie un solz din hăinuța ta că îți dau și eu unul din hăinuța mea?
Îmi plac foarte mult culorile pe care le porți tu! Eu am doar o singură culoare și mi-aș dori să port și eu o amintire de la tine.
– Cum să îmi stric eu frumusețe de haină! Nu pot!
Peștele curcubeu s-a întors cu spatele și a dat sa plece.
– Stai, nu pleca! Vrei sa fim prieteni și să ne jucăm împreuna? Uite îti ofer eu o amintire, un solz din hăinuța mea!
– Cum să port eu un asemenea solz lipsit de culoare în haina mea strălucitoare? Tu nu vezi ca nu se potrivește? Păstrează-l ca nu am nevoie! Eu
nu mă joc cu pești care au haine atât de ponosite și de lipsite de culoare.
Peștișorul curcubeu i-a întors spatele și a plecat mândru să înoate în alta parte.
Peștișorul albastru era foarte trist că peștișorul curcubeu nu îi primise darul și nici nu dorise să se joace cu el.
– Nu-i nimic, o să merg în altă parte să caut alți peștișori cu care să mă  joc și  pe care să mi-i fac prieteni.
Peștișorul albastru a mers la un grup de peștișori galbeni care înotau puțin mai departe si i-a întrebat:
- Doriți să vă jucați cu mine? Peștișorul curcubeu nu a vrut. Sunt foarte trist.
- Te primim cu drag. Nici cu noi nu a vrut să se joace. Spunea că arătam ciudat. Nu suntem ca el. Este adevărat că arătam la fel, dar important
este sa ne simțim bine împreună.
Si au început să se joace împreună.
Pe zi ce trecea, peștișorul curcubeu se simțea din ce in ce mai trist. Nimeni nu mai venea sa-l întrebe daca vrea sa se joace sau să împartă solzi.
Ceilalți pești se jucau si înotau bucuroși cât era ziua de lungă.
Într-o zi, peștișorul curcubeu in timp ce plângea ca era singur și nu are nici un prieten întâlnește caracatița cea înțeleaptă.
Acum i-a venit ideea că ar putea să ceara ajutorul caracatiței.
- Doamnă caracatiță, sunt foarte trist si am nevoie de ajutor. Nu am nici un prieten si nici un peștișor nu mai dorește să se joace cu mine. Este
adevărat ca au fost peștișori care au dorit sa se joace cu mine, dar atunci nu am vrut sa împart solzișorii mei cu ei si le-am vorbit urat.
- Draga peștișorule, un prieten adevărat împarte cu ceilalți din lucrurile sale si a accepta că ceilalți sunt diferiți de el, iar diferența nu înseamnă ca
sunt mai răi sau mai buni ci că fiecare este frumos și bun in felul său.
- Doriți să spuneți că dacă voi împarți cu ceilalți din solzii mei voi avea si eu prieteni?
- Exact. Cum te simți când cineva împarte cu tine ceva de la el?
- Sunt fericit.
- La fel se simte si celălalt când tu ii oferi de la tine. Si acum ... hai să găsim ceva frumos la ceilalți. Vezi tu, tu te-ai născut cu solzii foarte
frumoși si strălucitori. Alți pești chiar dacă nu au hăinuța atât de frumoasa ca a ta cu siguranță ca au alte lucruri care pot să îți placă la ei. Fiecare
este frumos in felul lui. Pentru mama lor fiecare dintre ei este cel mai frumos. Hai să descoperi la prietenii tăi lucruri care îți plac.
- Peștișorul albastru are ochii frumoși.
- Super, spune caracatița.
- Peștișorii galbeni au aripioarele puternice si grațioase în același timp.
- Ai dreptate. Acum hai să le spunem ce îți place la ei si să îți faci prieteni.
Peștișorul curcubeu a plecat către grupul de peștișori care se jucau veseli puțin mai departe. A pus în aplicare toate sfaturile înțelepte pe care le
primise de la caracatiță si în plus le-a oferit peștișorilor câte un solz din frumoasa sa hăinuță. Când a venit seara a plecat fericit acasă că și-a făcut
mulți prieteni.

S-ar putea să vă placă și