Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

GRUPA: Mare
ACTVITATEA: Educaţie muzicală
TEMA:
TIPUL DE ACTIVITATE: Mixtă
FORMA DE REALIZARE: Cântecul ,,Culesul viilor ” de I. Potolea
Jocul muzical ,,Vrăbiuța și cocorul ” de Lucia Catarig
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Educarea capacităţii copiilor de a interpreta cântece și jocuri în
nuanța și mișcarea corespunzătoare conținutului de idei;
OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
O1 – să adopte o poziţie corectă a corpului pe întreaga durată a activităţii;
O2 – să execute sincronizat, prin imitaţie şi cu mişcări, după auz şi la comandă exerciţiile
muzicale;
O3 – să reproducă expresiv, corect cântecul nou;
O4 – să interpreteze cântecele cu voce naturală, fără stridenţe şi la înălţimea reală;
O5 – să execute mișcările sugerate de textul jocului muzical utilizând siluetele persomajelor.
METODE ŞI PROCEDEE: M1 – conversaţia;
M2 – explicaţia;
M3 – demonstraţia;
M4 – exerciţiul
M5 – jocul;
M6 – audiţia muzicală.
MATERIAL DIDACTIC FOLOSIT: m1 – zâna toamnă;
m2 – planşa cu exerciţii ritmice;
m3 – casetofon;
m4 – imagini cu scene din cântec;
m5 - buline roşii
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Lucia Catarig (2001) , Îndrumător metodic pentru educaţia muzicală în gimnaziu,
EdituraUniversităţii din Oradea, Oradea.
DURATA: 30 – 35 minute

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII:

Evenimentul Conţinutul Strategiile


didactic ştiinţific didactice
Organizarea Asigurarea unor condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii:
sălii de grupă - aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea meselor în linie orizontală şi a scăunelelor în
semicerc în faţa acestora;
- pregătirea materialelor necesare activităţii.
Captarea O voi realiza cu ajutorul unei scurte conversaţii legate de toamnă, M1
atenţiei dar şi cu ajutorul unui element surpriză zâna toamnă.
Cine credeţi că a venit la noi în grupă să vadă cum vă comporaţi
voi la lecţii?
De unde ai ştiut că este zâna tomnă?
Ce se mai întâmplă toamna? m1
Exerciţii muzicale:
1. Exerciţii ritmice:
Recită versuri despre toamnă.
Demonstrează recitarea ritmică. M1
Reluarea este însoţită cu bătăi din palme. m2
Formulează cerinţa executării ritmizării. M2 , M3
m2

Ia – răși vi – ne toam – na

Frun – ze cad co- vor

Vân – tul su-flă re –ce

Vră- bii zboa- ră-n stol

2. Exerciţii melodice:
Păsărelele care rămân în ţară se adăpostesc sub straşini şi cântă: M4
Cip, Cip, Cip, Cirip. m2
Formulează cerinţa executării exerciţiului melodic.

3. Exerciţii armonice:
Pentru că a venit toamna vreau să imităm ploaia şi vântul. M2 , M3
Cum se aud picăturile de ploaie?
Cum se aude vuietul vântului?
Formulează cerinţa executării exerciţiilor armonice.

Anunţarea Educatoare prezintă două planșe, adresează câteva întrebări cu M1


temei şi a trimitere la txtul cântecului:
obiectivelor Ce culeg copiii toamna din vii?
Ce bogății ne aduce tomna?
Astăzi vom învăţa un nou cântecel despre fructe.
Cântecelul se numeşte „Culesul viilor”.
Cum se numeşte cântecelul pe care îl vom învăţa astăzi?
Educatoarea va numi 2, 3 copii care vor repeta titlul cântecului.
Prezentarea Audiţia cântecelului (intonarea model 1): M6
conţinutului Voi da drumul la retroproiector. Le voi cere copiilor să fie atenţi
la conţinutul cântecelului.

Dirijarea Analiza conţinutului:


învăţării Adreseasă întrebări referitoare la conţinutul cântecelului.
Revine la imagini pentru a rosti versurile, pentru a explica
expresiile poetice:
„toamna ne-mbie cu strugurii aurii”
„culeg de zor”
,, prelung”
,,chiotele”
,,belșug și desfătări”.
Intonarea model 2:
Intonez cântecul expresiv în întregime.
Copiii ascultă, recepționează linia melodică
Învăţarea propriu-zisă:
Explică modalitatea de învăţare a cântecului.
Cântecul se împarte în 3 fragmente, schema de învăţare este
următoarea:
Strofa I
Refren
Intonarea strofa I, refren
Strofa II
Intonarea strofa I, refren, strofa II;
Se cântă cântecul în întregime.
Obţinerea Se realizează în momentul în care copiii se apropie de finalul
performanţei învăţării cânteceluil nou..
Asigurarea Copiii vor fi împărţiţi în două grupe: grupa fetelor şi grupa M5
retenţiei şi băieţilor. Fiecare grupă de copii va cânta cântecelul separat.
transferul Va câştiga grupa care va cânta cel mai frumos.
Copiii vor fi împărţiţi din nou în două grupe. Prima grupă va
cânta doar refrenul, iar grupa a doua va cânta strofele
cântecelului.
Joc muzical Anunțarea jocului:
În continuare le propune copiilor jocul Vrăbiuța și cocorul.

Reactualizarea cântecului însoțită de:


Explicarea și demonstrarea jocului
Prezintă o machetă cu un copac pe creanga căruia va fi o
vrăbiuță, iar pe deasupra va trece în zbor un cocor (mânuit de
educatoare).
Educatoarea va împărți siluetele:fiecare copil va primi câte o
vrăbiuță și căte un cocor; vrăbiuța o va ține în mâna stângă, iar
cocorul în mâna dreaptă.
Cântă o dată cântecul și demonstrează mișcările.
Executarea jocului
Educatoarea urmărește executarea jocului, după ton și comanda
de începere.
Evaluarea În finalul activităţii copiii vor fi apreciaţi şi felicitaţi pentru felul M1
în care au răspuns, cântat şi participat la această activitate.
În final copiii vor primi buline roşii.
m7
Încheierea Educatoarea coordonează ieșirea ordonată a copiilor din sala de
activității grupă.

S-ar putea să vă placă și