Sunteți pe pagina 1din 4

Colegiul Economic Administrativ Iasi

An scolar:2006-2007

Proiect didactic

REPERE GENERALE:
 Disciplina: Informatica- Tehnologi asistate de calculator
 Clasa: a XII-a C
 Data: 26 februarie 2007
 Profesor: Emanuela Tatiana Padurariu
 Unitatea de invatare: Folosirea tehnicii de calcul în scopul modelării şi analizării
prognostice a evenimentelor
 Tema: Organizarea şi structura organizaţiei
 Tipul lectiei: de comunicare de noi cunostinte
 Locul de desfasurare: - laboratorul de informatica
 Durata lectiei: 50 min.
COMPETENTE GENERALE:
 C.G. Utilizarea tehnicii de calcul în scopul modelarii si al analizei prognostice a
evenimentelor din cadrul unor procese specifice domeniului
COMPETENTE SPECIFICE:
 C.S. Realizarea si prezentarea unor aplicatii practice specifice domeniului
STRATEGII DIDACTICE:
 principii didactice
- principiul legarii teoriei de practica;
- principiul insusirii constiente si active a cunostintelor;
 metode de invatamant
-metode de comunicare orala: conversatia, explicatia;
-metode de actiune: stucii de caz, problematizarea;
 procedee de instruire
-conversatia;
-problematizarea prin crearea situatiilor problema;
-exercitii de consolidare si sistematizare;
 forme de organizare a activitatii instructive
- frontala;
- pe grupe;
 forme de dirijare a activitatii
- dirijata de profesor sau prin materiale didactice;
- pe grupe de elevi in functie de numarul acestora din compartiment;
 resurse psihologice:
 capacitatea de invatare a clasei:
- elevii si-au insusit notiunile teoretice predate la disciplina Informatica-
Tehnologii asistate de calculator (IX-XII), precum si modul de utilizare a
acestora;
- elevi reusesc sa realizezeze identificarea unor aplicatii specifice cu o larga
raspândire în domeniu si sa aplice notiunile teoretice insusite.
 diagnosticul motivatiei:
- interesul pentru insusirea cunostintelor necesare realizarii unor aplicatii
specifice domeniului

1
 motivatia:
- constientizarea impactului social, economic si moral al informaticii si al
aplicatiilor acesteia. In acest sens pe parcursul anului scolar se va pune un
accent deosebit pe dezvoltarea proiectului caresa cuprinda activitati specifice
unei aplicatii complexe.
Prin aplicatie complexa se va întelege o aplicatie care cuprinde mai
multe activitati legate între ele si care sa ofere o imagine de ansamblu asupra
activitatilor ce pot fi informatizate în cadrul unui departament al unei firme,
unitati economice etc. din domeniul de specializare al elevilor.
- constientizarea necesitatii utilizarii Internet-ului pentru documentare,
comunicare si prezentare a informatiilor in domeniul proriu de activitate
 resurse materiale
- calculatoare (sistem de operare Windows, pentru utilizare: Microsoft Office,
conectare la Internet)
- caiet de notiţe;
- protofoliul firmei de exercitiu
- proiect didactic;
- fişe de lucru cu exercitii practice
 material bibliografic de specialitate
- Pentru elevi:
 Informatica Tehnologii asistate de calculator, M.Milosescu ,manual clasa a-XIIa
 Tehnologia informatiei si a comunicatiilor, M.Milosescu ,manual clasa a-XIa
- Pentru profesor:
 Didactica predarii Informaticii, Cristian Masalagiu, Ioan Asiminoaei, editura
Polirom
 Sistemul informational in intreprinderea moderna, Florin Dumitriu- Editura
Junimea, Iasi, 2001
 Analiza si proiectarea sistemelor informatice economice, Dumitru Oprea -Editura
Polirom, 1999
 Economia Intreprinderii pentru bacalaureat, Popa Ileana, Scarlat Alice, Vonea
Razvan, editura Didactica Militans- Casa corpului didactic Oradea, 2006
 Informatica Tehnologii asistate de calculator, M.Milosescu ,manual clasa a-XIIa
 Ghid de evaluare Informatica ,Tehnologia prelucrarii informatiei, Informatica-
Tehnologii asistate de calculator
 Metodica predarii Informaticii si tehnologiei informatiei,editura Arves
 Metodica predării informaticii, Ionescu C.,Universitatea “Babeş- Bolyai”, Cluj,
1999 – curs litografiat
 instrumente de evaluare:
- fişe de observaţie pentru probe practice
- portofoliul firmei de exercitiu

Observatie: Pentru buna desfasurare a orelor si aplicarea programei, profesorul de informatica


trebuie sa colaboreze cu profesorii de la disciplinele de specialitate pentru realizarea unor activitati
specifice domeniului. Se va avea in vedere “Firma de exercitiu”, programele de educatie economica
oferite de Junior Achievement România asociatie non-profit membru al Junior Achievement
International, USA si Junior Achievement - Young Entreprise, Europe.

2
DESFASURAREA ACTIVITATII
Pregatirea lectiei
- intocmirea proiectului didactic;
- intocmirea fiselor de evaluare, fiselor de lucru, a fisei de autoapreciere a activitatii.
Structura lectiei pe secvente de instruire
CG Min Activitatea desfasurata de profesor si de elevi
MI
5’ Momentul organizatoric (1min)
- verificarea frecventei elevilor; Cv
- verificarea existentei resurselor materiale;
Captarea atentiei si trezirea interesului pentru lectie( 4min)
Profesorul:
- anunta subiectul noului capitol:
Folosirea tehnicii de calcul în scopul modelării şi analizării prognostice a
evenimentelor
- informeaza elevii ca dupa parcurgerea acestui capitol acestia trebui så stie:
Realizarea si prezentarea unor aplicatii practice specifice domeniului

 Cum este organizatå o organzatie. Cv


 Ce este o organigramå si cum puteti så o desenati cu ajutorul
calculatorului. Exp
 Ce metode de prelucrare a datelor se pot folosi la nivelul unei
organizatii.
 Ce este codificarea externå a datelor.
 Care este functia comercialå a Internetului.
- argumenteaza utilitatea studierii acestui subiect in vederea pregatirii
profesionale
- anuta subiectul lectiei si explica modul de desfasurare a activitatii
Elevii sunt rugati de profesor sa noteze data si titlul lectiei de fixare in caiete

41’ Prezentarea continutului noii lectii (18min)


Profesorul solicita elevilor:
- sa urmareasca expunerea PowerPoint(anexa) CV
- sa intervina asupra subiectelor discutate Exp
- sa realizeze conexiuni cu notiunile abordate la disciplina Economia Probl
Intreprinderii
Elevii:
- vor nota in caiete titlul subiectelor discutate la lectie
- vor urmarii explicatiile oferite de profesor

Prezentarea materialului stimulativ(7min)


Profesorul, urmarind simularea functionarii unei unitati economice cu împartirea
acesteia pe compartimente si activitati, pentru care se poate utiliza calculatorul, Exp
ofera exemple concrete de:
- Functii ale personalului
- Fisa postului
- Compartimente si clasificarea acestora in functie de modul de realizare Cv
a obiectivelor organizatiei
- Relatiile organizaorice si subdiviziunile organizatorice ale unei
organizatii
- Organigarama
3
CG Min Activitatea desfasurata de profesor si de elevi
MI
Asigurarea conexiunii inverse (16min)
Elevii sunt rugati de profesor:
- sa realizeze individual fisa postului din compartimentul din care fac parte
- sa precizeze care sunt relatiile organizatorice pe care le au cu ceilalti colegi
din firma
- sa schiteze organigarama compartimentului din care fac parte
3’ Aprecierea activitatii (3min)
Profesorul coordoneaza si urmareste desfasurarea orei.
- urmareste capacitatea elevilor de a realiza sarcinile trasate si ajuta acolo
unde este cazul; Obs
- urmareste conduita elevilor la lectie (Activ, tot timpul, spontan/ Numai
cand este solicitat/ Inactiv ,absent),
- urmareste daca elevii se sustrag/nu se sustrag sarcinilor colective, Cv
- face aprecieri cu privire la activitatea desfasurata
- noteaza, prin sondaj, elevii in functie de activitatea depusa la lectie, Exp.
justificand nota acordata
1’ Tema pentru acasa (1min)
Profesorul:
- solicita elevilor sa salveze pe dischete expunerea pentru a putea fi
aprofundata de catre acestia acasa (anexa); Cv
- sa consulte subiectul discutat din manual;
- propune tema pentru acasa (anexa)

Nota: C.G.-Competente Generale si C.S-Competentele Specifice au preluate din programa scolara


aprobata prin Ordin al Ministrului educatiei nationale nr. 4923/18.10.2000.

S-ar putea să vă placă și