Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: MICĂ
TEMA ANUALĂ: ” Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
SUBTEMA/ PROIECTUL: Trăistuța cu povești
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: Dezvoltarea limbajului și a comunicării
TEMA ACTIVITĂȚII: „”Trăistuța cu povești
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic
OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:
 să participe la activităţile de grup, inclusiv la activităţile de joc, atât în calitate de
vorbitor, cât şi în calitate de auditor;
 să înţeleagă şi să transmită mesaje simple și să reacţioneze la acestea;
 să-şi îmbogăţească vocabularul activ şi pasiv pe baza experienţei, activităţii personale
şi/sau a relaţiilor cu ceilalţi şi simultan să utilizeze un limbaj oral corect din punct de
vedere gramatical;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
Cognitive :
 Sa recunoască personaje din poveste, pe baza unor imagini, jetoane;
 Să caracterizeze personajele din povesti, facand diferenta dintre personaje pozitive si
personaje negative;
 Să raspundă la întrebarile adresate în legatura cu conținutul poveștilor;
 Să se exprime coerent, corect din punct de vedere gramatical răspunzând adecvat la
întrebări;
 Să analizeze comportamentul personajelor și să scoată în evidență calitățile pozitive ale
acestora
 Să povestească după imagini episoade reprezentative din povestea indicată;

Afectiv-atitudinale :
 Să manifeste interespentruactivitate, respectândregulileșisarcinilejocului;
 Să-şi exprime propriile opinii, sentimente şi atitudini;
 Să aprecieze răspunsurile colegilor şi pe cele proprii;

Psiho-motorii:
 Să așeze planșele pe panou;
 Să mânuiască materialele puse la dispoziție pentru rezolvarea unui puzlle
 Să utilizeze cuvinte şi expresii consacrate din poveştile cunoscute;
 Să redea dialogul dintre personaje, interpretând rolul acestora;

REGULILE JOCULUI–
 copilul atins cu bagheta va denumi povestea din care face parte imaginea,
 va așeza pe panou imaginea şi va reproducedialogul dintre personaje,
 va denumi personajul sau povestea din care face parte;
 va caracteriza, va interpreta rolul unor personaje;
 va formula propoziţii exprimâdu-se corect din punct de vedere gramatical;
 copiii vor lucra în perechi la rezolvarea unui puzlle cu imagini din povești;
 vor dansa respectând semnalul de începere.

SARCINA DIDACTICĂ
 așezareaplanșelor cu imagini din poveștipepanou;
 recunoaştereapersonajelorşi a poveştilor din care fac parte anumite personaje;
 caracterizarea, compararea unor personaje, reproducerea unor secvenţe, interpretarea
unor versuri din poveşti;
 formularea de propoziţii corecte din punct de vedere gramatical;
 rezolvarea de puzlle cu imagini din poveștile cunoscute.
ELEMENTE DE JOC - întrecerea, aplauzele, surpriza, imitareapersonajelor din poveşti,
mânuirea materialelor;
STRATEGIA DIDACTICĂ:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, problematizarea, exerciţiul,
jocul, munca în perechi.
RESURSE MATERIALE:flipchart, planșe cu imagini din poveştile Capra cu trei iezi, Scufita
Rosie, Turtița, Căsuța din oală, siluete cu personaje ce aparţin poveştilor cunoscute, puzlle
imagini din poveștile cunoscute, măști cu personaje din povești pentru fiecare copil, calculator
Cd.
Forme de organizare: frontal, individual,pereche.
FORME DE EVALUARE:
 continuăprinaprecierearăspunsurilor, observareacomportamentului, analizarăspunsurilor;
 finalăprinrezolvarea de puzzle.
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de clasă
DURATA: 15-20 minute
BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.I. 2008;
- „Ghid pentru proiecte tematice”, Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005;
- „Metode interactive de grup”- Silvia Breben, Georgeta Ruiu, Elena Gongea,Georgeta
Ruiu, Mihaela Fulga, Ed.Arves, 2002
Desfășurarea activității

Etapele Activitatea propunatorului Activitatea Obs.


activității copiilor
Organizarea Se vor asigura condiţiile optime pentru desfăşurarea Copiii vor intra în
activităţii: sala de
activităţii - aerisirea sălii de grupă; grupăorganizatși se
- aranjarea mobilieruluişi a materialului didactic folosit vor așezapescăunele.
- crearea unei atmosfere de joc în vederea bunei
desfăşurări a activităţii
- introducerea copiilor în sala de grupă.
Captarea Se va face printr-o surpriză. Copiii vor găsi în clasă o
trăistuță pe care a lăsat-o Zâna Poveștilor și o scrisoare.
atenţiei Se va citi scrisoarea:
Dragi copii,
Eu am aflat foarte multe lucruri frumoase despre voi.
Deși sunteți cei mai mici din grădiniță, știu că sunteți Copiii privesc și
cei mai cuminți, că vă plac foarte mult poveștile și că ascultă scrisoarea
stiți foarte multe povești.De aceea, am trecut astăzi pe lăsată de Zâna
la gradiniță și v-am lăsat această trăistuță cu mai multe Poveștilor
surprize , să vă jucați împreună cu d-na educatoare.
Reactualizarea Se va face printr-o convorbire cu copiii despre poveștile Copiii ascultă și
pe care le știu. răspund la întrebări
cunoştinţelor
- Vouă vă plac poveștile copii? denumind poveștile
- Ce povești ati învățat voi la grădiniță? învățate la grădiniță.
- Mai știți și alte povești?

Anunţarea Astăzi copii vom pătrunde în lumea


temei şi a minunata a poveștilor și ne vom juca cu materialele
obiectivelor pe care ni le-a adus Zâna Poveștilor un joc care se
numește„Trăistuța cu povești”
În acest joc vă veti întalni cu personaje din Copiii ascultă
indicațiile date de
povestile cunoscute, va trebui sa le recunoasteți, să educatoare
spuneți din ce poveste sunt, să le caracterizați(să
spuneți ceva despre ele, sunt personaje relesau
bune), să povestiți după imagini recunoscând
momentele din poveștile cunoscute. Să-i arătăm
Zanei Poveștilor că iubim poveștile, deoarece ne
învață multe lucruri bune, și deși întâlnim și
personaje bune și rele, noi le iubim pe cele bune, pe
cele care ne spun adevărul.
Trebuie să mă urmăriți cu atenție pe mine,
să pronunțăm corect cuvintele, să vorbim clarsă
răspundeți corect la întrebări pentru ca zâna să fie
mulțumită.
Dirijarea Intuirea materialelor din cutia magică
-Cum ne vom juca: Copiii privesc și
învăţării Mai întâi trebuie să vedem ce avem în trăistuță. ascultă
Voi chema un copil care va scoate plicurile pentru cele Copilul chemat va
trei variante. scoate plicurile și
Voi chema alt copil care va scoate din plic materialele va verbaliza
pentru prima variantă: acțiunea: „Eu am
-Ce ai găsit în plic? găsit în trăistuță mai
Copilul indicat scoate materialele și le pune pe masa cu multe plicuri”
fața în jos. Eu am sa va spun ce trebuie sa faceți la Copilul formulează
fiecare plic pe care îl veți scoate din cutie. răspunsul în
Pe rând va veni câte un copil va lua o planșă va spune propoziții
din ce poveste face parte imaginea după care va trece la „Eu am găsit în plic
loc. mai multe planșe cu
După ce se va așeza la panou fiecare planșă la povestea imagini din povești”
ei voi purta cu copiii scurte conversații pe marginea
poveștilor cunoscute.
Varianta I Copiii vor veni pe
În plic vor fi câte o planșă din poveștile Scufița Roșie, rând vor lua din plic
Căsuța din oală și Capra cu trei iezi, Turtița) câte o planșă, vor
Se vor așeza pe panou planșele cu imaginile din răspunde la
poveștile enumerate mai sus. întrebările puse și o
Se vor denumi poveștile și personajele din poveștile vor așeza pe panou, Dacă
respective, se va reda dialogul dintre personajele din vor aplauda timpul va fi
imagine. răspunsurile corecte mai lung
-Despre ce poveste este vorba în această imagine? voi lăsa
(Capra cu trei iezi) numai două
-Ce personaje mai întîlnim în această poveste? imagini din
- Cum se termină această poveste? fiecare
-Ce le spune capra iezișorilor(redarea dialogului) Copiii vor cânta poveste
Vom cînta toti cântecul caprei:
Trei iezi cucuieți
Ușa mamei descuieți
Că mama v-aduce vouă..........etc.
-Câți iezișori are capra?
-Ce s-a întâmplat cu ei?
-Câți a mâncat lupul?
-Cu câți a mai rămas?
- Dar în această imagine despre ce poveste este vorba ?(
Căsuta din oală) Copiii formulează
- Ce personaje întâlnim în această poveste? răspunsurile la
-Cine a găsit prima dată oala? întrebările puse,
-Cine a mai venit în căsuță? aplaudă răspunsurile
-Ce s–a întâmplat cu căsuța din oală? corecte
-Ursul a vrut s-o spargă sau a fost o întâmplare?
-- Dar în această imagine despre ce poveste este
vorba(Scufița Roșie)
-De ce se numea fetița Scufița Roșie?
-Unde a trimis-o mama pe Scufița Roșie?
-Ce i-a spus mama Scufiței Roșii?
-Cu cine s-a întâlnit Scufița Roșie în pădure?
-Ce a făcut lupul?
-Cine le-a salvat pe cele două?
- Dar în această imagine despre ce poveste este vorba?
(Turtița)
-Cine a făcut turtița? Toți copiii cântă
-Ce a făcut turtița? cântecul turtiței
-Cucine s-a întâlnit prin pădure?(iepurașul, lupul, ursul
și vulpea)
Cum cânta turtița?
-„Eu unt turtița umflată
Din cămară adunată
În cuptor sunt rumenită
Pe fereastră sunt răcită
Și pe moș l-am păcălit
Și de babă am fugit!
Geaba..........etc”
Care este personajul pe care îl întâlnim în toate cele Copiii răspund,
patru povești? aplaudă răspunsurile
Varianta a II- a corecte
Se va lua al doilea plic si se vor așeza siluetele
personajelor la povestea corespunzătoare. Copiii vor
închide ochii și se va schimba locul personajelor. Dacă nu se
Se vor face clasificări, personaje pozitive și personaje descurcă le
negative(bune sau rele) voi sugera
-Ce avem în acest plic( mai multe personaje din povești) Copiii intuiesc răspunsul
-Pe rând câte un copil va veni la mine va lua un personaj materialele și
îl va denumi și-l va așeza la povestea corespunzătoare. sesizează
Voi insista în permanență pe pronunțarea corectă a schimbările de la
sunetelor si pe exprimarea în propozitii simple și panou.
dezvoltate.
-Acum vă rog să închideți ochii.
Voi schimba personajele de la o poveste la alta.
Deschideți ochii, ce observați?
Voi proceda în acest fel de câteva ori.

Obținerea Și acum ne luăm scăunelele și ne vom așeza la masuțe


doi căte doi, în pereche. Fiecare pereche va avea un plic. Copiii privesc și
performanței (intuim materialele din plic) răspund după care
și a -Ce aveți în plic? rezolvă în perechi
feed-back-ului -Da copii, acum ne vom juca, fiecare pereche va trebui un puzlle
sa facă un puzlle iar la sfârșit o să vă iese o imagine
dintr-o poveste cunoscută și voi trebuie să spuneți din ce
poveste face parte.
-Este bine sa facem fapte bune sau rele?
-Cu ce personaj din povesti ati dori sa semănați? De ce?
Cu care nu?
Împreuna, vom concluziona faptul că în povești binele
învinge raul și vor aprecia deosebita importanță a
poveștilor în viața lor.
Încheierea Se face fixarea temei: Copiii denumesc Aprecieri-
-Cum se numește jocul pe care l-am făcut astăzi? jocul și ascultă le se vor
activităţii Se fac aprecieri generale referitoare la aprecierile face asupra
răspunsurile date și asupra modului de comportare. educatoarei. tuturor
„Zâna Poveștilor va fi foarte mulţumită de voi copiilor
pentru că ați fost extraordinari, ati arătat astăzi că vouă scoțând în
vă plac poveștile foarte mult, v-ați jucat frumos, ați evidență
răspuns corect la toate întrebările și aţi demonstrat că comporta-
ştiţi să vă comportaţi frumos. Copiii ascultă apoi mentul
Și eu sunt foarte mulțumită și de aceea v-am pregătit o dansează. pozitiv al
surpriză. copiilor
Voi pune copiilor pe cap câte o mască cu un personaj
din poveștile cunoscute și vom dansa pe melodia „Eu
sunt Scufița Roșie” după care copiii vor primi
stimulente dulci și vor ieși afară din clasă.

S-ar putea să vă placă și