Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 25.05.2021
PROF. ÎNV. PRIMAR :
CLASA: a IV-a
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,NICOLAE IORGA,, PLOIEȘTI
DISCIPLINA: Limba si literatura română
UNITATEA TEMATICĂ: Gata de aventură
SUBIECTUL LECŢIEI: Verbul
TIPUL LECŢIEI: fixare și sistematizare cunoștințelor însușite

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Până la sfârsitul orei, toti elevii vor fi capabili să:
O1: Să identifice minim 3 verbe dintr-un text suport
O2: Să alcătuiască minim 3 propoziții folosind timpurile verbului în diferite situații ;
O3. Să răspundă la minim 2 întrebări referitoare la conţinutul lecției;
04. Să definească verbul

Strategii didactice:
1.METODE ŞI PROCEDEE: - conversaţia, observaţia, exerciţiul, explicaţia, munca independentă,
jocul didactic;
2.MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: caiete, manuale, fișă de lucru, joc didactic, bol cu bilețele
3.FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuala;

4. FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a comportamentului elevilor,


autoevaluare, evaluare orală, aprecieri verbale;
I. Temporale
- 40 de minute
II. Umane - 24 de elevi.

Bibliografie:

Manual- Limba si literatura romana , editura ART, Clasa a IV-a, Semestrul II, Alina Radu, Roxana
Jeler, 2014

Programa școlară pentru limba si literatura romana pentru clasele a III-a și a IV-a, OMEN
5003/2014
Evenimentul Materiale Forme de
Conţinutul ştiinţific Evaluare
didactic Metode şi mijloace organizare

1.Moment Pregătirea materialelor necesare și asigurarea Conversatia Observarea


oragnizatoric climatului necesar începerii orei. Frontal sistematică

2. Frontal Aprecieri

Se fac observaţii, scurte generalizări și clarific Conversatia Individual verbale


Corectarea eventualele neclarități. Caiete Recomandari
temei și Explicatia
reactualizara
cunoștințelor

.
Captarea atenţiei se face cu ajutorul unui joc didactic Conversatia Joc: „Spune ce Frontal Aprecieri
și anume SPUNE CE FAC EU. fac eu” verbale
3. Captarea
Voi mima anumite acțiuni ( a manca, a dormi, a
atenţiei Joc didactic
plange, a căsca, a alerga etc) și îi voi întreba pe elevi
care este partea de vorbire care exprimă toate
acțiunile pe care le-am făcut eu.
4. Anunțarea Odată identificat răspunsul jocului , aflăm astfel și
temei şi a titlul lecției de azi: Verbul.
Conversatia Caiete Obsevarea
După cum am discutat zilele trecute despre numărul,
obiectivelor
timpul și persoanele verbului, azi vom face o scurta Frontal sistematica
recapitulare a tuturor cunoștințelor pe care le-ați
acumulat despre verb.

Dintr-un bol,elevii vor extrage bileţele colorate. Pe


5. bileţele vor fi scrise urmatoarele intrebări: Jocul didactic
Reactualizarea 1. Ce este verbul? Bol cu bilețele Frontal
Cunoștiințelor 2. Câte persoane are verbul? Care sunt ele? colorate
3. Câte numere are verbul? Aprecieri
4. Care sunt timpurile verbului?
verbale
5. De unde ne dăm seama că un verb este la
timpul prezent? Explicația
6. De unde ne dăm seama ca un verb se află la
timpul trecut?
Exerciţiu
7. De unde știm că un verb se află la timpul
viitor?
Copiii aflați în online vor da câte un exemplu Fișe de lucru Individual Observarea
de verbe la timpurile precizate. Conversaţia și frontal sistematica

După finalizarea acestui exercițiu prin joc, voi


impărți elevilor o fișă cu exerciții. Anexa1.
Fiecare copil va trebui sa facă o propoziție cu un verb
6. Obţinerea
la un timp ales de ei, apoi va face o analiză a acestuia. Exercițiul Caietul Observarea
performanţei şi
asigurarea sistematica
feed-back-ului

Aprecierea
verbala

7.Tema pentru Fac aprecieri generale şi individuale asupra Culegere Aprecierea


acasa modului de participare al elevilor la lecţie. Conversatia Manual verbala
si aprecierea Vor avea ca temă pentru acasă, exercițiile pe care nu
activitatii am reușit să le rezolvăm în clasă. frontal
ANEXA 1

Fisa de lucru – Verbul

1. Scrie verbul „a desena” la forma potrivită, în funcţie de înţelesul fiecărei propoziţii:

Ieri, Alina ……………………. o livadă înflorită.

Astăzi, Alina …………………. marea înspumată.

Mâine, Alina …………………. un soare arzător

2. Alcătuiește enunțuri în care să folosești:

a) Verbul „ a îndruma” la persoana I, numărul singular, timp prezent


b) Verbul „ a umbla” la persoana a II-a, numărul singular, timp trecut
c) Verbul „ a afla” la persoana I, numărul plural, timp viitor
d) Verbul „ a zice” la persoana a III-a, numărul plural, timp trecut
e) Verbul „ a salva” la persoana a III-a, numărul singular, timp viitor
f) Verbul „ a întreba” la persoana a II-a, numărul singular, timp prezent
g) Verbul „ a citi” la persoana a II-a, numărul plural, timp viitor

3. Scrie următoarele verbe în una din rubricile tabelului de mai jos:

Scrise, vin, au hotărât,vor construi, începe, va învăța , se culcase, nu stau, se va juca, se


repară, vom sădi, plecăm, răsună, am visat, învăța.
Timpul trecut Timpul prezent Timpul viitor
4. Analizează verbele din textul de mai jos folosindu-te de exemplul oferit:

Maria a plecat spre casă atunci când a vazut-o pe Ioana. S-a gândit că poate va veni pe
la ea și își dorește să o găsească acasă. Ele sunt prietene de mult timp și se vizitează reciproc
ori de cate ori au ocazia.

Exemplu : a plecat = verb, persoana a III-a, nr. singular, timp trecut

5. Pune verbul “a întelege” la următorele forme:

a) persoana I, nr. plural, timp trecut………………………………………………………..

b)persoana a III-a, nr. singular, timpul viitor………………………………………………..

c) persoana a II-a, nr. plural, timpul prezent…………………………………………………

6. Alcătuieşte propoziţii cu fiecare din cuvintele următoare, astfel încât să fie pe


rând verb şi substantiv:

substantiv: ….…………………………………………………
mătură
verb: …………………………………………………….
substantiv: …………………………………………………….
poartă
verb: …………………………………………………….
substantiv: …………………………………………………….
vin
verb: …………………………………………………….

S-ar putea să vă placă și