Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: PALCUE ADRIANA-LAVINIA


PROFESOR DIRECTOR: MARIN DORINA
PROFESOR METODIST: MATEESCU DANIELA
GRĂDINIȚA NR. 135, SECTOR 2, BUCUREȘTI
PROIECT DE ACTIVITATE
A.L.A. 2
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița Nr.135, Sector 2, București
DATA: 18.05.2021
NIVEL: II (5-6 ani)
GRUPA: Mare 3 – Grupa Buburuzelor

EDUCATOARE: Palcue Adriana-Lavinia

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”


PROIECT TEMATIC: Temă săptămânală independentă
SUBTEMA: „Lumea poveștilor”
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri și Activități Liber Alese (A.L.A. 2)
TEMA ACTIVITĂȚII: „Ursul, vulpea și peștișorii”
MIJLOC DE REALIZARE: Joc de mișcare
Joc liniștitor „Ursul păcălit de vulpe” – joc cu text și cânt
TIPUL ACTIVITĂȚII: formarea și consolidarea priceperilor și deprinderilor
SCOPUL ACTIVITĂȚII: dezvoltarea atenției, rapidității în reacție, motricității și dezvoltarea spiritului competitiv

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Pe parcursul și la finalul activității, preșcolarii vor fi capabili să:

O1: să realizeze săriturile pe urmele pașilor pe baza explicațiilor educatoarei;


Obiectivul este realizabil dacă toți preșcolarii realizează corect minim 2 sărituri;

O2: să adune câte un peștișor pe parcursul drumului pe baza modelului educatoarei;


Obiectivul este realizabil dacă toți preșcolarii adună câte un peștișor pe drumul său către coș;

O3: să interpreteze versurile și mișcările sugerate în jocul cu text și cânt pe baza cunoștințelor acumulate anterior;
Obiectivul este realizabil dacă preșcolarii interpretează versurile și mișcărrile sugerate de acestea;
SARCINA JOCULUI: realizarea corectă a săriturilor pe urmele pașilor aflați pe podea până la finalul „drumului” și adunarea unui
peștișor pe acest drum cu scopul de a fi adăugat în coșul personajului echipei din care face parte;
REGULA JOCULUI: realizarea săriturilor pe două picioare (respectiv pe un picior), luarea unui peștișor de pe podea și adăugarea
acestuia în cpșul personajului echipei din care face parte la finalul traseului.
ELEMENTE DE JOC: sărituri, urme de pași, peștișori din hârtie, vulpe și urs din plus, coșuri, personaj costumat, aplauze.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 METODE ȘI PROCEDEE: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul, expunerea;


 MIJLOACELE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: urme de pași, peștișori din hârtie, personaj deghizat (vulpea), coșuri, vulpe și urs din
plus, versuri cântec;
 FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

LOCUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII: sala de grupă

RESURSE UMANE: 18 copii

DURATA: 20 – 25 minute
DEMERS DIDACTIC
Nr. Eveniment Conținut științific Strategia didactică Evaluare
Crt. didactic
Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Voi asigura condițiile necesare
organizatoricdesfășurării în bune condiții a
activității, creând un climat favorabil Observarea
preșcolarilor: Conversația Frontal comportamentului
- aerisirea sălii de clasa; Explicația preșcolarilor
- intrarea organizată a
preșcolarilor în sala de grupă;
- așezarea copiilor pe semicerc;
2. Captarea Voi realiza această această etapă Observarea
atenției deghizându-mă în costum de vulpe. Conversația comportamentului
(ANEXA 1) Se va purta o scurtă Explicația Deghizare în Frontal preșcolarilor și a
conversație cu preșcolarii, cerându-le Observația costum de Individual modului de a
acestora să descrie pe scurt cum Expunerea vulpe recepta mesajele
arată vulpea și cum l-a păcălit pe urs. transmise
3. Anunțarea Voi prezenta preșcolarilor tema jocului
temei și a de mișcare ce urmează a fi realizat, și
obiectivelor anume ” Ursul, vulpea și peștișorii”. Observarea
Voi explica obiectivele pe înțelesul Conversația Frontal comportamentului
copiilor: ascultarea cu atenție a Explicația preșcolarilor și
sarcinilor de lucru și a indicațiilor, măsurarea atenției
respectarea regulilor de joc, realizarea
sarcinii de joc propuse.
4. Desfășurarea Pe podea se vor regăsi urme de pași
activității (câte două, câte una, alternând), dar și
o mulțime de peștișori pe lângă aceste Conversația Observarea
urme. comportamentului
Vor fi formate astfel două „drumuri”, preșcolarilor
la capătul cărora se află câte un
coșuleț, alături de urs, respectiv vulpe.
Voi așeza preșcolarii în linie și
aceștia vor spune cifra 1 și cifra 2
până la final, formându-se astfel,
echipa 1 denumită „Echipa ursuleților”
și grupa 2, „Grupa vulpilor”.
Voi explica regula jocului, si anume:
La startul educatoarei, câte un
preșcolar din fiecare echipă pornește
sărind pe urmele aflate pe drumul Observarea
către coșul, respectiv personajul din Conversația Urme de pași comportamentului
grupa căruia face parte, adunând câte preșcolarilor și a
un peștișor pentru a-l pune la finalul modului de
drumului în coș. (ANEXA 2) Atunci Explicația Peștișori din înțelegere a
când peștișorul este pus în coș, hârtie sarcinilor propuse
preșcolarul care a jucat rostește Pe grupe
„peștișor”, acesta fiind punctul de start Observația Coșuri
al următorului coechipier care va porni
și va îndeplini la rândul său sarcina și Măsura în care
regula jocului. Demonstrația Deghizare în sunt respectate
Câștigătoare va fi echipa care costum de regulile
strange cei mai mulți peștișori, astfel, vulpe
cum numărul de membri va fi egal, Jocul
câștigă echipa a cărei membrii sunt
mai rapizi și îndeplinesc sarcina Vulpe și urs Aprecieri
înaintea echipei adverse. de pluș individuale și
Se va executa jocul de probă, colective
participând pe drumul vulpilor,
adversar fiind un preșcolar din echipa
ursuleților, cu scopul de a fi înțeleasă
cât mai bine sarcina și regula jocului.
După executarea jocului de probă, se
va desfășura jocul propriu-zis până va
fi desemnată echipa câștigătoare.
Jocul se va repeta în limita timpului și
în funcție de interesul pe care îl
acordă preșcolarii.
5. Obținerea Această etapă se va realiza prin Observarea
performanței intermediul schimbării săriturii. Dacă în comportamentului
prima parte a jocului preșcolarii Conversația Frontal preșcolarilor
realizează săritura pe ambele picioare, Explicația Individual Măsura în care
de data aceasta, pe parcursul Jocul Pe grupe sunt respectate
drumului, vor sari într-un singur picior, Observația regulile
complicându-se astfel jocul.
Se va desfășura asemenea etapei
anterioare.
6. Asigurarea Voi adresa copiilor următoarele
feedback-ului întrebări:
 Cum s-a numit jocul pe care l-
am desfășurat? R: Jocul se
numește „Ursul, vulpea și
peștișorii”.
 Ce roluri ați avut pe parcursul
jocului? R: Pe parcursul jocului Conversația Observarea
am avut rolul deursuleți și vulpi. Explicația Frontal comportamentului
 V-a plăcut acest joc? De ce? Observația preșcolarilor
Răspuns liber.
În continuare se va desfășura jocul
liniștitor, numit „Ursul păcălit de
vulpea”, fiind un joc cu text și cânt.
Preșcolarii se vor alinia, vor cânta
versurile cântecului și vor executa
mișcările sugerate de versurile
acestuia. (ANEXA 3)
7. Încheierea Voi face aprecieri individuale și Observarea
activității colective asupra comportamentului Conversația Frontal comportamentului
copiilor și desfășurării jocului de preșcolarilor
mișcare.
ANEXA 1 ANEXA 2 ANEXA 3

S-ar putea să vă placă și