Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect de lecţie

Data :

Clasa: a II-a A
Învăţător:
Şcoala:
Aria curiculară: Matematică şi ştiinţe
Obiect: Matematică
Subiect: Adunări şi scăderi în concentrul 0,100 cu trecere peste ordin
Tipul lecţiei: de consolidare
Scopul
Competente specifice

Obiective operaţionale: -O1= Să cunoască noţiunile de limbaj matematic (sumă/


Diferenţă, termen, descăzut, scăzător, probă,
„...cu... mai mare/mai mic”, adaugă, măreşte/
micşorează)
-O2= Să rezolve exerciţii simple de adunare şi scădere,
În concentrul 0-100 cu trecere peste ordin
-O3= Să respecte ordinea efectuării operaţiilor
-O4= Să verifice rezultatele obţinute
-O5= Să realizeze corect sarcinile de lucru
Strategii didactice: Metode şi procedee: - conversaţie, metoda euristică, explicaţie
exerciţiu-joc, exemplu, demonstraţie
Mijloace de organizare- frontale
- pe grupe
- independente
Mijloace de invatamant - manualul
- planşe
- fişe
Bibliografie: - Metodica predării matematicii în învăţământul primar
- Material auxiliar de matematică pentru clasa a II-a
Durata: 45 minute.
SCENARIUL DIDACTIC

Secvenţele Ob. Conţinuturile învăţării Strategii didactice Evaluare


lecţiei ref.
1 2 3 4
I. Pregătirea clasei pentru desfăşurarea calitativă a lecţiei - conversaţia
Moment - activitatea frontală
organizatoric
3’
II. O1 1. Cântec „Iarna-i din poveşti” - conversaţie, exerciţii Capacitatea de a rezolv
Captarea atenţiei O2 2. Exerciţii orale de adunări şi scăderi (antrenament - activitate frontală şi pe exercitii orae
5’ O5 matematic) grupe

III. O1 - (din manual): pagina 89 = exerciţiul 4-a (oral) - conversaţie, exerciţii de Capacitatea de a efectu
Consolidarea O2 17+43= 19+36= 37+25= rezolvare şi verificare a adunari
cunostiintelor O3 64+6= 5+29= 6+58= răspunsurilor, lucru cu
20’ O4 - pe grupe (b,c,d) – exerciţii scrise la tablă şi în caiete manualul
O5 G1 b) 56-17=39 13-5=8 90-23=57 - activitate pe grupe şi
21-15=6 70-64=66 72-54=18 frontală Capacitatea de a efectu
G2 c) 74+9=83 3+28=31 5+19=24 - manualul de matematică scăderi cu trecere peste
83-9=74 31-28=3 24-5=19 ordin
G3 d) 52-19=33 36-7=29 48-29=19
52-33=19 36-29=7 48-19=29
- (oral) – problema 5
- (pe grupe) – G1: Rezolvă exerciţiile, apoi ordonează
literele în Soare, în ordinea crescă-
toare a rezultatelor Capacitatea de a ordona
- G2: Rezolvă exerciţiile de adunare şi - activitate pe grupe numerele
scădere, apoi colorează omul de - exerciţii de rezolvare a
zăpadă exerciţiilor şi de colorare a
imaginilor după contur
-G3: Scrie rezultatul corect pentru fiecare - explicaţie, demonstraţie,
exerciţiu lucru cu fişa
Dacă eşti campion, din suma numerelor 18 - conversaţie, metoda
şi 18 , scade suma numerelor 19 şi 9. Afli vârsta euristică,
băiatului de pe săniuţă. R.:...... - lucru cu fişa (rebus
Colorează apoi desenul. matematic)
Activitate frontală: completează rebusul ( noţiuni de - activitate frontală
matematică)
IV. O1 Completează fişele „Probă” astfel (pe grupe): - activitate pe grupe Capacitatea de a lucra î
Obrinerea O3 G1: punctele 1,2,3: 28+39 70+48 15+68 - exerciţii-joc grupe
performantei O4 G2: punctele 4,5,6,7: 63-56 (42-17)-9 28-27 lucru cu fişa
12’ O5 23-14 - activitate pe grupe
G3: punctele 8,9,10: 35-7+9 25-6 28-9 - exerciţiu-lucru cu fişa
19+3=22 (ani)
(pentru departajare) – tema campionilor:
1) 14-5=9 (pagini)
2) 35+6=41 (ani are unchiul)
41+8=49 (ani va avea unchiul peste 8 ani)
- aprecieri la lecţie şi pentru elevii activi la oră
V. O1 - Fişa-cadou (uneşte numerele în ordine crescătoare ; - explicaţii
Incheiere O2 colorează frumos această fişă) şi exerciţiul 6 de la - apreciere
activitatii O3 pagina 89 din manual. - lucru cu manualul
5’ O4 - activitate frontală
O5

S-ar putea să vă placă și