Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mare
Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi pe pământ?
Tema activității: ”Călătorie cu surprize”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activității: Verificare și consolidare
Componența activității:
 Activități de dezvoltare personală (Întâlnirea de dimineață);
 Jocuri și activități didactice alese (etapa I);
 Activități pe domenii experiențiale: Domeniul științe (Activitate
matematică – Joc logic ”Trenul cu două diferențe” și Cunoașterea
mediului – Convorbire-concurs ”Ce știi despre...?”)

Scopul activității:
 Consolidarea și verificarea cunoștințelor despre mijloacele de transport și
despre piesele geometrice cunoscute.

Obiective: La sfârșitul activității, copiii vor fi capabili:


- să recunoască și să descrie figurile geometrice cunoscute, precizând
asemănările și deosebirile dintre ele;
- să recunoască mijloacele de transport, în variatele contexte de
învățare oferite de educatoare;
- să se orienteze în spațiul dat și să realizeze traseul aplicativ dat;
- să utilizeze creativ materialele descoperite în centrele de activitate
deschise cu acest prilej.

Metode şi procedee: Explicaţia, exerciţiul, conversaţia, problematizarea,


metoda interactivă ”călatorie misterioasă”.

Material didactic: trusa Logi, file albe, reviste pentru decupat, foarfeci,
lipici, carton colorat, creioane colorate, fișe pe care sunt desenate diferite
mijloace de transport, tempera, apa, pensule, trusa ”AR-CO”, cuburi
colorate, locomotive, vagoane și mașini în miniatură, gărduleț, copăcel din
carton, hârtie colorată, planșe sau jetoane de dimensiuni mai mari cu
mijloace de transport, bol cu ecusoane reprezentând: masini, vapoare,
avioane, panou, buline colorate.

Durata: 1 h și jumătate.

Bibliografie:
- MECTS - „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, Editura DPH,
2009;
- Breben S. - „Metode interactive de grup”, Editura Arves, 2006.
SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii stau pe covor,


așezați în semicerc. Are loc salutul: ”Buna dimineaţa!”. Toată grupa o
salută pe doamna educatoare și, apoi, se salută între ei. Urmează prezența:
„Toate florile-s aici,
Toate sunt prezente,
Cu petale mari şi mici,
Colorate de pitici.
Însă, cine nu-i aici?”
Un copil completează panoul prezenţei. Apoi, se va completa calendarul
naturii, cu datele necesare (ziua, luna, anul, starea vremii etc.).
În continuare, un copil numit de educatoare caută în cutia cu surprize şi
descoperă un mesaj nou, o scrisoare prin care copiii sunt anunțați că vor
porni într-o călătorie cu surprize, ocazie cu care vor arăta câte lucruri
interesante știu ei despre mijloacele de transport.
Copiii vor primi ecusoane cu mașinute, vapoare și avioane și, apoi, se împart
în trei grupe în funcție de simbolul pe care îl au în piept. Se va desfășura
activitatea de Convorbire-concurs ”Ce știi despre...?” astfel: fiecare grup,
pe rând, va adresa câte o întrebare-ghicitoare celorlalte grupuri, despre
mijloacele de transport (cunoștințe însușite anterior în alte activități). Cel
care găsește răspunsul corect la ghicitoare caută imaginea corespunzătoare și
spune tot ce știe despre mijlocul de transport respectiv (pe unde circulă, din
ce material este făcut, cum se cheamă cel care-l conduce etc.). Apoi, el
așează imaginea pe panou. Pentru ghicirea mijloacelor de transport, copiii
pot folosi poezii și cântece învățate anterior pe această temă. Fiecare răspuns
corect va fi aplaudat și recompensat cu o bulină roșie așezată pe panou.
Câștigă echipa care obține cel mai mare număr de buline roșii.
Educatoarea, care are și rolul de ghid al călătoriei, va îndruma copiii spre
centrele de interes pregătite. Înainte de a porni în călătorie, li se explică
copiilor că, mergând, ei vor întâmpina diferite obstacole (apă, gard, copaci
etc.), pe care vor trebui să le depășească, ca să ajungă la destinație. Copiii
pornesc în călătorie îndrumați de ghid și respectă îndrumările făcute de
acesta, de tipul: mergem doi pași înainte, unul la stânga, trecem peste apă,
ocolim un gard și ajungem la destinație (tranziție). La centre, se desfășoară
jocurile și activitățile didactice alese:
 La Bibliotecă sunt pregătite multe file albe, reviste și imagini
pentru decupat, foarfeci, lipici, carton etc. Copiii pot realiza cartea
mijloacelor de transport care circulă pe apă/pe uscat/prin aer;
 La Artă vor avea de colorat/pictat fișe pe care sunt desenate
diferite mijloace de transport;
 La Construcții copiii găsesc diferite materiale de construcții,
locomotive, vagoane în miniatură, mașinuțe, platforme etc. pentru realizarea
unei gări.
Dupa finalizarea sarcinilor în toate centrele, copiii se încolonează în șir câte
unul și se deplasează prin sala de grupă pentru a ajunge la locul în care vor
desfășura activitatea matematică. Educatoarea dă indicațiile după care copiii
se ghidează în drumul lor: mergem patru pași înainte, doi pași la stânga, un
pas în spate și ocolim un copac; apoi, ne întoarcem, mergem trei pași la
dreapta, ne luăm de mâini și formăm un semicerc; ne așezăm pe covor cu
fața la gara realizată de copii la centrul Construcții (tranziție). Aici este
pregătită Trusa Logi pentru realizarea activității matematice – joc logic
”Trenul cu două diferențe”. Regula jocului este următoarea: Se alege o
piesă geometrică oarecare, pentru a stabili locomotiva. Următorul vagon va
fi o altă piesă geometrică, care diferă de locomotivă prin două criterii, la
alegerea copiilor (din cele patru avute la dispoziție: mărime, culoare, formă,
grosime). De exemplu, dacă locomotiva este un cerc mare, galben și gros,
vagonul poate fi un cerc mic, galben și subțire. Următorul vagon poate fi un
pătrat mare, galben și subțire și așa mai departe. Se realizează, astfel, trenul
din cât mai multe vagoane, antrenând cât mai mulți copii în activitate. Pentru
verificarea cunoștințelor copiiilor , aceștia se pot împărți în cele trei echipe
de la începutul activității (după ecusonul din piept) și, astfel, fiecare echipă
poate să-și realizeze propriul trenuleț. Ulterior, fiecare echipă trece pe la
celelalte echipe și verifică corectitudinea realizării trenulețului. Pentru a
complica sarcina jocului, se poate cere copiilor să realizeze trenulețe
folosind o singură formă geometrică și pentru locomotivă și pentru vagoane
(de exemplu: trenulețul cercurilor, al triunghiurilor și al pătratelor).
La finalul activității educatoarea și copiii vor face aprecierea activității
derulate. Ulterior, copiii se încolonează în șir câte unul și, îndreptându-se
către baie, interpretează jocul cu text și cânt: ”Trenul” (tranziție și rutină).
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele activității Conținutul activității Strategii didactice
Pregătirea materialului didactic;
1. Moment organizatoric Aranjarea mobilierului; Conversaţia
Intrarea copiilor în clasă.
2. Captarea atenţiei Se va realiza prin citirea scrisorii de la Cutia surprizelor Conversaţia
Se anunţă copiii că vor desfăşura activitatea „Călătorie
3. Anunţarea temei şi a cu surprize” în care vor arăta cât de multe cunoștințe au
obiectivelor ei despre mijloacele de transport, în care le vor colora, le Explicaţia
vor decupa, vor construi o gară și trenulețe din forme
geometrice.
Pentru început, copiii vor extrage câte un ecuson dintr-un
4. Desfăşurarea activităţii bol. În funcție de imaginea de pe ecuson (mașină, avion Explicaţia
sau vapor), copiii se vor împărți în trei echipe și vor Problematizarea
desfășura activitatea de convorbire- concurs ”Ce știi
despre....?”. Câte un copil din fiecare echipă va adresa
celorlați copii câte o întrebare sub formă de ghicitoare,
poezie sau cântec. Echipa care ghicește despre ce mijloc
de transport este vorba, alege jetonul care ilustrează
mijlocul de transport respectiv și spune tot ce știe despre
el.
Răspunsurile corecte sunt aplaudate și recompensate cu
buline colorate.
Ceilalți copii, din celelalte echipe, au voie să aducă
completări, dacă este cazul.
Câștigă echipa care primește cele mai multe buline roșii.
5. Obtinerea performanţei După terminarea activității, copiii se încolonează în șir
câte unul și pornesc în ”Călătoria misterioasă”, prin Metoda ”Călătorie
sala de grupă, către locul în care sunt pregătite cele trei misterioasă”
centre deschise: Conversația
 Bibliotecă: Explicația
”Cartea cu mijloace de transport” (decupare și lipire) Exercițiul
 Constructii:
”Gara”
 Artă:
“Mijlocul de transport preferat” (desen/pictură)
6. Asigurarea retenţiei şi a Pe măsură ce copiii termină lucrul la centre se
transferului încolonează din nou și, prin intermediul tranziției, Explicația
”Călătorie misterioasă” se deplasează către locul de Exercițiul
desfășurare a Activității matematice, cât mai aproape de Problematizarea
locul în care copiii au realizat gara. Odată ajunși, copiii
se așază în semicerc pe covor unde desfășoară jocul
logic ”Trenul cu două diferențe”.
După ce se desfășoară jocul de probă, cu întreaga grupă
de copii, se poate lucra tot pe cele trei echipe, ca și la
activitatea de convorbire:
Variantă
Fiecare echipă va realiza propriul trenuleț. Acesta poate
fi compus din toate piesele trusei Logi sau doar din
anumite forme geometrice ca: cercurile, pătratele,
triunghiurile etc.
7. Încheierea activității Se fac aprecieri asupra modului de desfăşurare a întregii Explicația
activităţi, implicând cât se poate de mult copiii.
Copiii părăsesc sala de grupă, interpretând jocul cu text
și cânt:”Trenul” şi se pregătesc pentru masa de prânz.

S-ar putea să vă placă și