Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.12.2019
PROFESOR: Cazacioc Anca
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială Nr.1 Mircea Vodă
CLASA: a V-a B
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Metode aritmetice de rezolvare a problemelor
SUBIECTUL LECŢIEI: Metoda comparației
TIPUL LECŢIEI: Lecţie mixtă
DURATA LECŢIEI: 40 min
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.Analizarea unor situaţii date în care intervin numere naturale pentru a estima sau pentru a verifica validitatea unor calcule
2. .Modelarea matematică, folosind numere naturale, a unei situații date, rezolvarea problemei obţinute prin metode aritmetice şi
interpretarea rezultatului
3. Efectuarea de calcule cu numere naturale folosind operaţiile aritmetice şi proprietăţile acestora
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1. Elevii vor fi capabli să reprezinte datele unei probleme, în vederea aplicării metodei aritmetice adecvate.
O2. Elevii vor fi capabili să aplice metoda reducerii la unitate pentru a rezolva o problemă cu numere naturale.
O3. Elevii vor fi capabili să aplice metoda comparației pentru a rezolva o problemă cu numere naturale.
Strategii didactice :
a) Metode / procedee / tehnici de învăţare : conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul;
b) Mijloace de învăţământ: culegere, fişa de lucru; prezentare Power Point
c) Forme de organizare a colectivului: frontală, individuală.
Metode de evaluare: , chestionarea orală, aprecierea verbală, notarea, analogia, problematizarea
Material bibliografic:
- Programa şcolară pentru disciplina matematică, clasele V-VIII, Bucureşti, 2009 – Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educaţiei
naţionale nr. 5097 / 09.09.2009; - Matematică, Manual pentru clasa a V-a, partea a I-a, Editura Paralela 45, D. Zaharia, M. Zaharia
Anexe Trenul lui Moș Crăciun (Anexa 1), Fișă de lucru-Temă (Anexa 2)
Secvențele lecției Obiective Desfășurarea lecției Strategii didactice Evaluare

1. Moment Profesorul deschide Platforma Educațională- Google Meet și Metode și procedee: Observația
organizatoric permite elevilor să participe la oră. conversația
Salută elevii și îi roagă pe cei prezenți să se noteze în chat. Forme de organizare:
Creeză condiţiile optime necesare desfăşurării eficiente a frontală
lecţiei de matematică.

2.Verificarea Profesorul verifică modul de rezolvare a temei de Metode și procedee: Orală


temei acasă frontal şi individual conversația Aprecieri
explicația verbale.

3. Captarea Profesorul le captează atenția copiilor cu o problema de Metode și procedee:


atenţiei O1 matematică aplicată în viața cotidiană, cu ajutorul metodei conversația,explicația
O2 reducerii la unitate, lecție studiată anterior. Forme de organizare:
O3 frontală

Trei robinete umplu un bazin în 6 ore. În căt timp pot umple


același bazin 9 robinete cu același debit?
4. Enunţarea Titlul: Metoda comparației Metode și procedee:
titlului şi a conversația
obiectivelor Forme de organizare:
frontală

5. Comunicarea și Profesorul predă lecția cu ajutorul unei prezentări Power Metode și procedee: Observarea
însușirea noilor Point. Elevii sunt atenți si iau notițe. explicația, conversația, sistematică a
cunoştinţe La finalul orei,prezentarea Power Point va fi atașată de către exercițiul elevului
profesor pe Platforma Educațională-Google Classroom, pe Forme de organizare:
grupul clasei a V-a B. frontală
O1 Mijloace didactice: fișa de
O2 lucru
O3

6. Fixarea Profesorul propune elevilor o activitate numită “Trenul lui Metode și procedee: Motivare,
cunoştinţelor și Moș Crăciun” (Anexa 1) explicația, conversația, chestionare
realizarea O1 exercițiul orală
feedback-ului O2 Forme de organizare:
O3 frontală, individuală
Mijloace didactice:fisă de
lucru

Trenul lui Moș Crăciun


Pentru că se apropie Crăciunul, iar Moș Crăciun este foarte
ocupat, am hotărât sa ii dăm o mână de ajutor pentru a
termina la timp livrarea cadourilor.
Cadourile mai pot fi livrate doar pana la ora 14:05. Pentru
livrarea lor va trebui să rezolvăm în timp util problemele de
pe cele trei vagoane ale trenului de mai jos.

Profesorul îi motivează pe elevi în rezolvarea


problemelor în intervalul stabilit.

Răspuns posibil problema 1

6 fete ........3 băieți ........33 kg zmeură


6 fete ........7 băieți ........53 kg zmeură
4 băieți.............53-33=20 kg zmeură
1 baiat..............20:4=5 kg zmeură
3 băieți.............5∙3=15 kg zmeură
6 fete ........3 băieți ........33 kg zmeură
6 fete.....................................33-15=18 kg zmeură
1 fată......................................18:6=3 kg zmeură

Răspuns posibil problema 2

4 saci grâu.........3 saci porumb........380 kg


5 saci grâu........6 saci porumb........610 kg

8 saci grâu.......6 saci porumb........760 kg


5 saci grâu........6 saci porumb........610 kg
3 saci grâu..................................760-610=150 kg
1 sac grâu.....................................150:3=50 kg
4 saci grâu....................................50∙4=200 kg

4 saci grâu.........3 saci porumb........380 kg


3 saci porumb.............................380-200=180 kg
1 sac porumb................................180:3=60 kg

Răspuns posibil problema 3

3 kg cartofi………4 kg morcovi…….64 lei


2 kg cartofi………5 kg morcovi……..66 lei

6 kg cartofi……….8 kg morcovi…….128 lei


6 kg cartofi……….15 kg morcovi…..198 lei
7 kg morcovi……..70 lei
1 kg morcovi……..10 lei
4 kg morcovi……..40 lei

3 kg cartofi………4 kg morcovi…….64 lei


3 kg cartofi…………………………………..24 lei
1 kg cartofi…………………………………8 lei

7. Concluzii și Se fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al Mijloace didactice: Apreciere
enunțare temei elevilor la lecţie; catalogul profesorului de verbală, notare,
pentru acasă Profesorul transmite tema pentru acasă (Fișa de lucru -Anexa matematică, culegere
2, care va fi atasata pe Google Classroom.).

Anexa 1
Trenul lui Moș Crăciun
Pentru că se apropie Crăciunul, iar Moș Crăciun este foarte ocupat, am hotărât sa ii dăm o mână de ajutor pentru a
termina la timp livrarea cadourilor.
Cadourile mai pot fi livrate doar pana la ora 14:05. Pentru livrarea lor va trebui să rezolvăm în timp util problemele de pe
cele trei vagoane ale trenului de mai jos.

Anexa 2
Fișă de lucru- Metoda comparației
Temă

1) 17 saci cu făină şi 26 saci cu cartofi cântăresc 2764 kg. iar 35 de saci cu cartofi şi 17 saci cu făină cântăresc
3250 kg. Cât cântăreşte un sac cu cartofi şi cât cântăreşte un sac cu făină?

2) 5 lăzi cu mere şi 7 lăzi cu pere cântăresc 134 kg iar 3 lăzi cu mere şi 8 lăzi cu pere cântăresc 126 kg. Cât
cântăreşte fiecare ladă?

3) 10 lăzi cu vişine şi 12 lăzi cu cireşe au cântărit 188 kg 20 lăzi cu vişine şi 13 lăzi cu


cireşe au cântărit 277 kg. Câte kg de vişine erau într-o ladă? Dar de cireşe?

4) 2 kg de mere şi 5 kg de pere costǎ 19 lei. 5 kg de mere şi 10 kg de pere costǎ 40 lei. Cât costǎ un kg de mere şi
un kg de pere

S-ar putea să vă placă și