Sunteți pe pagina 1din 3

Aria curriculară: Consiliere si orientare

Disciplina : Dirigentie
Clasa: a X a C SAM
Profesor: Todirascu Gabriela
Data/Nr. Ore: S9/ 1h

Componenta: Educatia pentru valori


Subcomponenta: Educatia pentru munca de calitate
Tema lecţie: Valorile in care cred

PROIECT DIDACTIC

SCOPUL LECŢIEI:
 sa aprecieze valorile prin adoptarea unor criterii adecvate

OBIECTIVE: la sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili :


 sa-si formeze si sa- si dezvolte capacitatile decizionale
 sa exerseze propriul sistem de valori in acord cu cel promovat de societate
 sa- si dezvolte o imagine de sine pozitiva
 sa- si contureze un ideal in viata

RESURSE:

Resurse materiale:
 chestionar, fise de lucru, scheme, dictionarul limbii romane;

Resurse procedurale:
 conversaţia, conversaţia euristică, explicatia, rezolvare de probleme, expunerea,
problematizare;

Invitati elevi de la Fundatia TINERI PENTRU TINERI- YOUTH FOR YOUTH Foundation

Bibliografie:
 Cosmovici A. – Adolescentul si timpul sau liber, Ed. Junimea, Iasi, 1995
 Iancu R.- Managementul si gestiunea clasei de elevi, Ed. Polirom, 2000
 DEX online

FORME DE ORGANIZARE:
 frontala, individuala

FORME DE DIRIJARE A INVATARII:


 dirijata de profesor sau prin materiale didactice
 independenta

LOCUL DESFASURARII :
 sala de clasa

1
Scenariul didactic:
Evenimente Activitatea dirigintelui Activitatea elevilor Timp Metode Resurse Evaluare
didactice
Organizarea clasei Analiza documentelor 5 min. Conversaţia Catalogul Îmbunătăţirea situaţiei
şcolare şcolare: note, prezenţă.

Motivarea elevilor Conceptele cheie: Elevii urmaresc cu 5 min. Conversatia


libertate, prietenie, atentie expunerea
cetatenie, familie,
casatorie, educatie,
siguranta economica,
cariera

Anunţarea temei Dirigintele anunta Elevii enunţă tema


şi a obiectivelor obiectivele activitatii ”Valorile in care cred”. 3 min. Expunerea
activităţii
Imparte chestionarele Elevii completeaza
Desfasurarea ”Ierarhizeaza-ti valorile” chestionarul
activitatii Precizeaza indicatii cu ( Anexa 1). Corectitudinea
privire la completarea 30 min Rezolvare de Chestionar răspunsurilor în
acestora probleme definirea cuvintelor
cheie.
Analizează raspunsurile Elevii argumenteaza în Conversaţie Capacitatea proprie de
impreuna cu invitatii, apoi continuare ierarhia euristica exprimare a elevilor a
le cere elevilor să aleasa. termenilor cheie.
definească, pe rand Explicatie Originalitatea şi alegerea
conceptele cheie. unor valori autentice.
Problematizare
Asigurarea Se trag concluziile Participarea la rezolvarea
transferului referitoare la modul în care aplicaţiilor, la elucidarea
elevii au reuşit să clarifice sensului termenilor
problemele şi să 5 min. Conversaţia Aprecieri asupra
conştientizeze adevăratele contribuţiei la
valori care presupun desfăşurarea temei
respect pentru lege,
responsabilitate, familie, Aprecierea elevilor care
prietenie, educatie. au participat activ la ora.

Încheierea Reaminteste tema viitoare: Elevii isi noteaza tema


activităţii Ai reusit ? Continua ! lectiei viitoare 2 min.
N-ai reusit ? Continua !

2
IERARHIZEAZA-TI VALORILE

Selecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 in dreptul ei.
Continua in felul acesta pana cand parcurgi toate punctele. Valoarea careia ii vei
atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.

VALOAREA

1. O buna conditie fizica (forma fizica)

2. Siguranta economica

3. Inteligenta

4. Educatia

5. Curatenia

6. Casatoria

7. Copii

8. O cariera de succes

9. Fericirea

10. Religia

11. Prietenia

12. Libertatea

13. Cetatenia

14. Familia

S-ar putea să vă placă și